Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Η Ορθοδοξία απέναντι στις προκλήσεις της σημερινής εποχής.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Τρί Μάιος 24, 2016 11:31 pm

Συμφωνώ Τάσο. Αυτά που επικαλούνται είναι υπεκφυγές!


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Sparrow
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 5:32 pm

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Sparrow » Τρί Μάιος 24, 2016 11:58 pm

Η υπεκφυγή-δικαιολογία που απευθύνεται σε ποιους και γιατί? Τους ζητάει κάνεις τον λόγο επίμονα?



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Μάιος 25, 2016 8:56 am

Γάμος είναι μόνον ο θρησκευτικός. Τότε και μόνον τότε υπάρχει ευλογία Κυρίου. Οτιδήποτε άλλο δεν είναι παρά μια απλή συμβίωση. Τα περί εξόδων κλπ είναι ανοησίες, γιατί τα πολλά έξοδα γίνονται εκτός γάμου (σπίτι, έπιπλα, ρούχα, γλέντι κλπ)


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Μάιος 25, 2016 1:33 pm

Sparrow έγραψε:Η υπεκφυγή-δικαιολογία που απευθύνεται σε ποιους και γιατί? Τους ζητάει κάνεις τον λόγο επίμονα?

Οι κοινωνικές συμβάσεις. Αλλά αυτές δεν έχουν καμία σχέση με την Εκκλησία μας.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μάιος 25, 2016 3:42 pm

Sparrow, όλα τα περί υπεκφυγών και ποιος ρωτάει τι, έχουν αναλυθεί εκτενώς πιο πάνω. Αυτός που κάνει πολιτικό γάμο ή σύμφωνο συμβίωσης ή απλά συζεί χωρίς Γάμο δεν αμαρτάνει απλά, αποκόπτει τον εαυτό του από Σώμα τις Εκκλησίας, όπως λέει ο Σεβασμιότατος Σιατίστης. Το σφάλμα είναι διαρκές (μοιχεία (πορνεία), αν δεν υπάρχουν παιδιά, παλλακεία αν υπάρχουν και παιδιά), επομένως δεν συγχωρείται με μια απλή εξομολόγηση, χρειάζεται αποκατάσταση.

Η κοινωνία με το Σώμα της Εκκλησίας αποκαθίσταται μόνο μετά από θρησκευτικό Γάμο, βάπτιση των παιδιών, εξομολόγηση και υπακοή στις οδηγίες του Πνευματικού του ζευγαριού (υπάρχει κάποιος κανόνας, που οι Πνευματικοί επιβάλουν με διάκριση).

Αν αυτά σου φαίνονται βαριά, μην ξεχνάς ότι η οδός της τήρησης του θελήματος του Θεού είναι στενή και τεθλιμένη κι όποιος θέλει εν γνώση του τη βαδίζει. Όποιος δε θέλει, δε χρειάζεται να ψάχνει δικαιολογίες.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Sparrow
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 5:32 pm

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Sparrow » Τετ Μάιος 25, 2016 5:21 pm

Ακόμα και αν το λένε πορνεία η αλλιώς, άνθρωποι που αγαπιούνται και σέβονται ο ένας τον άλλο, ο νούς μου, η ψυχή μου, δεν τους αντιλαμβάνεται έτσι βαριά μες τη συνείδησή μου... Μάλιστα θεωρώ τη σχέση τους ποιοτικότερη αν σέβονται ο ένας τον άλλο απο άλλες που προ γάμου είναι άγνωστο αν θα υπάρχουν μετά απο 1 π.χ μήνα... Όταν νιώθω κάτι αυθόρμητα δεν μπορώ να αλλάξω το τι νιώθω κατά βούληση, απλώς προσεύχομαι να έχω σωστό νου, και ότι Ελεήσει για μένα με το πλήθος των αμαρτιών μου και της επίπλαστης ψευτοευσέβιας που δείχνω εδώ στην προσπάθειά μου να γράψω αυτό που θεωρώ σωστό δίχως να ακολουθώ οτι γράφω... Δεν μου μοιάζουν βαριά γιατί δεν τα κρίνω... Όταν κάποιος δεν μου κάνει για φίλος δεν τον έχω... όταν μου αρέσει σαν άνθρωπος και τον έχω φίλο κοιτάω τα καλά του και τον εκτιμώ, χωρίς να τον κρίνω, άσχετα τις αμαρτίες του (προσπαθώ τουλάχιστον γιατί έχω κρατήσει και κακίες)...
Αν αρχίσω να περνώ απο το σουρωτήρι του σωστού και του λάθους εκείνους, τότε προσωπικά νιώθω οτι θα σκληρύνω, και δεν θα περάσω απο αυτό εμένα, θα είναι ένας πλάγιος τρόπος να αποφύγω την αυτογνωσία μου... Η προσευχή μου περιλαμβάνει και άλλους με αγάπη (όση λίγη έχω καταφέρει) ... Δηλαδή αν αυτοί εξομολογούνται θα τους πεί κάποιος μην το κάνετε μέχρι να παντρευτείτε θρησκευτικά? Και φαντάσου να το κάνει κάποιος που έχει όπως πααααρα πολλοί προγαμιαίες σχέσεις... Ποια η διαφορά τους μέχρι και οι 2 να παντρευτούν θρησκευτικά? Μπρρρρρρ Δε φταις εσύ, αλλά ο τρόπος που ερμηνεύω την πρώτη σου παράγραφο με οδηγεί σε σκέψεις που μόνο καλό νομίζω οτι δεν μου κάνουν... Δεν είμαι έτοιμος καν να το σκεφτώ..
Είμαι επιρρεπείς στο να κρίνω άλλους για νομικισμό και να σκανδαλίζομαι και να βάλετε η πίστη μου, για αυτό σκέφτομαι έτσι, μέχρι εκεί φτάνω... Πρέπει να ακούσω τον πνευματικό μου και να μη μπαίνω στον πειρασμό να διαβάζω τέτοια θέματα που με ταράζουν... Δεν φταίς εσύ, αλλά ο τρόπος που σκέφτομαι.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Μάιος 26, 2016 8:32 am

Ορθόδοξος Χριστιανός και πολιτικός γάμος δεν συμβαδίζουν.



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Μάιος 26, 2016 8:37 am

Όταν ζει κάποιος μακριά από τον Θεό, δηλαδή αμαρτάνει συνέχεια, χωρίς να μετανοεί και να εξομολογείται ειλικρινά, είναι σαν να έχει το μικρόβιο του καρκίνου μέσα του.
Όσο το μικρόβιο παραμένει, εξαπλώνεται σε όλο το σώμα. Αλλοιώνεται η σκέψη, η κρίση, αλλοιώνονται και ο επιθυμίες.
Αδελφέ δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος εκτός εκκλησίας να είναι ειλικρινής, έντιμος και γεμάτος αγάπη. Εδώ ούτε όσοι είναι εντός εκκλησίας δεν είναι έτσι και ας κάνουν καθημερινό, σκληρό αγώνα για να μην ολισθήσουν (όσοι από αυτούς κάνουν) στα απανωτά, καθημερινά χτυπήματα του πονηρού.
Το σέβομαι και το αγαπώ τον άλλον είναι καθαρά υποκειμενικό. Νομίζεις ότι σέβεσαι και νομίζεις ότι αγαπάς. Νομίζεις ότι κάποιος δεν σου κάνει για φίλος, ή ότι σου φέρεται λάθος.
Ποιό είναι το σωστό και ποιο είναι το λάθος; Ποιος το κρίνει;
Πώς αποκτάει κάποιος την αυτογνωσία, δηλαδή το γνώθι σ' αυτόν;
Είναι σαν να λέει κάποιος (που δηλώνει Χριστιανός): "εγώ δεν χρειάζομαι παπά για τις αμαρτίες μου, προσεύχομαι στον Κύριο να με συγχωρέσει κι Αυτός με συγχωρεί".
Μόνος του προσεύχεται, μόνος του συγχωρείται, μόνος του καθορίζει ποιες είναι οι αμαρτίες του, μόνος του θεωρεί ότι είναι σε καλό δρόμο. Όπως ένας ασθενής αποφασίζει ότι είναι υγιέστατος και δεν πηγαίνει σε γιατρό, γιατί με λίγο τσαγάκι και λεμονάκι θα του περάσουν όλα.
Η πρώτη ενέργεια που πρέπει να κάνει ένας που θέλει να γίνει Χριστιανός είναι να βρει έναν πνευματικό και να κάνει υπακοή σε ό,τι του πει. Όχι σε ό,τι αυτός κρίνει σωστό από αυτά που θα του πει ο πνευματικός, γιατί τότε δεν κάνει υπακοή στον πνευματικό, αλλά στην κρίση του.
Ο πνευματικός θα μας πει ποιο είναι σωστό και ποιο αμαρτία και τι πρέπει να κάνουμε για να επιστρέψουμε στο δρόμο του Θεού.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μάιος 26, 2016 9:08 am

Άλλο τι είναι σωστό και άλλο τι μπορεί να κάνει ο καθένας. Άλλο τι είναι αμαρτία και άλλο το τι αισθανόμαστε για τον αμαρτωλό. Την αμαρτία όποιος την αποδέχεται, σφάλλει και κινδυνεύει και ο ίδιος. Όταν όμως αγαπά τον αμαρτωλό και προσεύχεται και βοηθά κατά το δυνατόν έμπρακτα για τη σωτηρία του, τότε εφαρμόζει την εντολή της αγάπης.

Δεν μπορούμε να απορρίψουμε τις οδηγίες που μας έδωσε ο Χριστός για να σωθούμε, επειδή είναι δύσκολες. Ο Χριστός ξέρει, αν είναι δύσκολες και θα βοηθήσει, όποιον αγωνίζεται, να τις τηρήσει. Δεν θα τις έδινε όμως ποτέ, αν δεν ήταν εφικτές με τη βοήθειά Του.

"Τίς άρα δύναται σωθήναι; 26 εμβλέψας δε ο Ιησούς είπεν αυτοίς· Παρά ανθρώποις τούτο αδύνατόν εστι, παρά δε Θεώ πάντα δυνατά εστι." (Ματθ. ιθ' 25-26)

Ο Ιωσήφ ο Πάγκαλος αρνήθηκε ν' αμαρτήσει, εφαρμόζοντας το θέλημα του Θεού, όσο κι αν η αμαρτία ήταν ελκυστική και η αποφυγή της του στοίχισε την ελευθερία του. Όμως ο Θεός, βλέποντας την προσπάθειά του, τον αντάμειψε πλουσιοπάροχα.

Όταν ξεκινάμε τη συζήτηση απορρίπτοντας τη δυνατότητα εφαρμογής του Θείου θελήματος, είναι επόμενο να καταλήγουμε σε ηττοπάθεια και λάθος συμπεράσματα. Ο Χριστιανός αγωνιστής δεν σκέφτεται την πιθανότητα ήττας, όταν ξεκινά τον αγώνα του για την Αγάπη του Χριστού. Αν τελικά επιτρέψει ο Θεός να ηττηθεί, για παιδαγωγικούς λόγους, αποδέχεται την ήττα του με ταπείνωση. Ουδείς αναμάρτητος, παρά μόνο ο Θεός, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για παραίτηση από την προσπάθεια.

Επίσης, μη συγχέεις τον πολιτικό γάμο με τις προγαμιαίες σχέσεις. Οι προγαμιαίες σχέσεις (ακόμη και η μοιχεία) μπορούν να θεωρηθούν πτώση από ανθρώπινη αδυναμία. Ο πολιτικός γάμος, όμως είναι αποτέλεσμα επιλογής. Δεν υπάρχει κανένας πρακτικός λόγος να επιλέξει ένας Χριστιανός τον πολιτικό γάμο αντί για το Μυστήριο του Γάμου. Όλες οι σχετικές δικαιολογίες, είναι προφάσεις εν αμαρτίαις. Επομένως άλλο είμαι άνθρωπος και αμαρτάνω από αδυναμία κι άλλο αποφασίζω και παραβαίνω εν γνώση μου το θέλημα του Θεού, επειδή έτσι με βολεύει καλύτερα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Giorgos-T
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2016 2:43 pm

Re: Η παγίδα του πολιτικού γάμου.

Δημοσίευσηαπό Giorgos-T » Τρί Ιαν 10, 2017 1:38 pm

Τώρα θα πω κάτι σκληρό για αυτούς που κάνουν πολιτικό γάμο....Δε θα αναφερθώ στο γεγονός ότι αυτοί οι 'χριστιανοί' που τον κάνουν είναι νεοημερολογίτες(ας μη θεωρηθεί προσπάθεια προσυλητησμού).Γιατί η εκκλησία η νεοημερολογήτικη δεν διαγράφει τους τελέσαντες πολτικό γάμο από μέλη της;Δεν έχει διακιαολογία δεν έχω καλή οικονομική κατάσταση δεν είναι μόνο νεοημερολογίτες όσοι περνούνε δύσκολα πολλοί παλαιοημερολογίτες επίσης έχουν δυσκολες οικονομικές καταστάσεις.όμως ούτε ένας παλαιοημερολογίτης δεν κάνει πολτικό γάμο.Πολλοί νεοημερολογίτες προφασιζόμενοι οικονομικές δυσκολίες κάνουν πολιτικό γάμο.Η αδερφή μου(νεοημερολογήτισα όλοι οι συγγενείς μου είναι νεοημερολογίτες κι εγώ νεοημερολογίτης γεννήθηκα αργότερα έγινα παλαιοημερολογίτης) είναι αραβωνιασμένη με ένα επίσης τυπικό νεοημερολογίτη.Θέλουν να παντρευτούν κάποια στιγμή και θα προτιμήσουν λέει τον πολιτικό γάμο λόγω οικονομικών(ενώ δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα)-αντιπαρέρχομαι το ότι προγαμιαίες σχέσεις έχουν χωρίς βάρος συνήδεισης- και ερωτώ τώρα τι κάνω;Εγώ θα φταίω άμα δεν της ξαναμιλήσω και δεν πάω και στον γάμο της;Προτιμώ να παντρευτεί σε νεοημερολογήτικη έστω εκκλησία αλλά στο δημαρχείο δεν το ανέχομαι...




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες