Διαφορα

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

manosthess25
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2012 5:49 pm
Τοποθεσία: Μάνος

Διαφορα

Δημοσίευσηαπό manosthess25 » Δευτ Σεπ 03, 2012 6:04 pm

Καλημερα σε ολους,καλο μηνα σε ολους,ειμαι νεο μελος εδω και σημερα θα γραψω πρωτη φορα!
Εχω 3-4 φιλους οι οποίοι λενε οτι δεν πιστευουν στο θεο,και οτι ο ανθρωπος δημιουργησε το θεο και γενικα τα τις εκκλησιας επειδη ο ανθρωπος οταν δεν ειναι καλα,θελει καπου να ελπιζει για να κρατιεται!τα 2 τα ατομα ειναι αδερφια η μανα τους πιστευει,και αυτοι πιστευαν,αλλα επειδη ζοριζονται τωρα να βρουν δουλεια και γενικα λενε και αυτοι πλεον οτι δεν υπαρχει θεος!και λενε μια μερα λεει ο ενας "την μανα την λεω οτι δεν υπαρχει θεος και αυτοι τραιλενεται και στεναχωριεται"και απανταει ο αλλος "ε τι να κανει και αυτη αγραματη γυναικα ειναι στο θεο θα πιστευει"!δλδ ειναι τυχαιο που πολυ ιερομοναχοι και γενικα κληρικοι που ειναι επιστημονες?και αυτοι αγραματοι ειναι?
αλλα να προσεχουμαι τους φιλους μας,με τι ατομα κανουμε παρεα γενικα,να προσεχουμαι και οι ιδιοι μην παρασυρθουμαι στο κακο!



Άβαταρ μέλους
Φοιτητής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:35 pm
Τοποθεσία: Γιάννης

Re: Διαφορα

Δημοσίευσηαπό Φοιτητής » Δευτ Σεπ 03, 2012 6:05 pm

Καλώς ήρθες Μάνο,

Και εγώ έχω πολλούς φίλους που δεν ξέρω αν πιστεύουν η όχι.
Μερικοί πιστεύουν και δεν πιστεύουν, άλλους δεν τους απασχόλησε ακόμα το θέμα αυτό.

Αν και θα καταντήσω γραφικός, θα βάλω πάλι λίγο π. Νικόλαο :) :


Καλώς ήρθες και πάλι!



Άβαταρ μέλους
Κατερίνα
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 3:44 pm

Re: Διαφορα

Δημοσίευσηαπό Κατερίνα » Δευτ Σεπ 03, 2012 6:05 pm

Γιατί γραφικός; Ίσα-ίσα μας θύμισες αυτή τη φοβερή εκπομπή με τον π. Νικόλαο. Όλη είναι πολύ ωραία! Καλωσήρθες Μάνο!

http://www.youtube.com/watch?v=qAdnmKbx ... re=related



Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Διαφορα

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Δευτ Σεπ 03, 2012 6:06 pm

manosthess25 έγραψε:Καλημερα σε ολους,καλο μηνα σε ολους,ειμαι νεο μελος εδω και σημερα θα γραψω πρωτη φορα!
Εχω 3-4 φιλους οι οποίοι λενε οτι δεν πιστευουν στο θεο,και οτι ο ανθρωπος δημιουργησε το θεο και γενικα τα τις εκκλησιας επειδη ο ανθρωπος οταν δεν ειναι καλα,θελει καπου να ελπιζει για να κρατιεται!τα 2 τα ατομα ειναι αδερφια η μανα τους πιστευει,και αυτοι πιστευαν,αλλα επειδη ζοριζονται τωρα να βρουν δουλεια και γενικα λενε και αυτοι πλεον οτι δεν υπαρχει θεος!και λενε μια μερα λεει ο ενας "την μανα την λεω οτι δεν υπαρχει θεος και αυτοι τραιλενεται και στεναχωριεται"και απανταει ο αλλος "ε τι να κανει και αυτη αγραματη γυναικα ειναι στο θεο θα πιστευει"!δλδ ειναι τυχαιο που πολυ ιερομοναχοι και γενικα κληρικοι που ειναι επιστημονες?και αυτοι αγραματοι ειναι?
αλλα να προσεχουμαι τους φιλους μας,με τι ατομα κανουμε παρεα γενικα,να προσεχουμαι και οι ιδιοι μην παρασυρθουμαι στο κακο!


Μάνο μου γεια σου και απο μένα, καλή παραμονή να έχεις στο φορουμ μας. μέσα σε αυτούς τους φίλους σου είμαι και εγω, ήμουν καλύτερα και εγώ. για άλλους λόγους φυσικά. τώρα δεν είμαι ο κατάλληλότερος (όχι πρωθυπουργός) άνθρωπος να μιλήσει περί πίστης. Αλλά θα σου ειπώ τούτο.

το αν πιστευει κάποιος στο Θεό δεν είναι θέμα μόρφωσης. σίγουρα το να ξέρει 5 γράμματα και να είναι επιστήμονας κάποιος αυτό τον καθιστά πιο ενεργό στον αγώνα του γιατι απλούστατα ξέρει 5 γράμματα. Νομίζω ο αγράμματος είναι και πιο "καθαρός" και "μιλά" με τον Πανάγαθο ΑΓΑΘΑ. Με καθαρή καρδιά. Όχι πάντα όμως. Υπάρχουν εξαιρέσεις. όπως και πολλοί επιστήμονες είναι άθεοι.

Όχι για τον Θεό μας δεν είναι τίποτα τυχαίο. μα τίποτα. άκου το παράλογο μου τώρα. παλιά ίσως και τώρα μερικές φορές που άκουγα για παιδοφιλία ή για κάτι κακό που κάναν τέτοιοι άνθρωποι, και ήταν άνθρωποι σπουδασμένοι δεν καταλάβαινα πως γίνεται αυτό. σπουδασες, άνοιξε το μυαλό σου, είδες και γνώρισες ανθρώπους, εκπαίδευσες το μυαλό σου πως είναι δυνατόν να κάνεις τέτοια πράγματα? ξέρεις τι είναι κακό, τι καλό, ότι θα σε πιάσουν, ότι ότι δεν σημαίνει ότι επειδή είναι επιστημονας δεν έχει πτώσεις ή αρρώστειες ή κατσιβελιά πάνω του. έτσι και με τους Ιερείς. Επειδή είναι Ιερείς δεν μπορέι να είναι και καταξιωμένοι επιστήμονες? ένα λόγο παραπάνω μιας που αυτοί (μερικοί τουλάχιστον) κάνουν το Σταυρό τους και προσευχονται για κάθε τι που πράττουν. δεν είναι καθόλου τυχάιο. Απλά επειδή είναι Ιερείς λέγονται όλα αυτά τα χαζά.

τώρα για τις παρέες μας έχεις δίκιο. φεύγα σταδιακά. και κάνε υπομονή σε ότι και αν ακούσεις απο τα στόματα τους
.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

manosthess25
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2012 5:49 pm
Τοποθεσία: Μάνος

Re: Διαφορα

Δημοσίευσηαπό manosthess25 » Δευτ Σεπ 03, 2012 6:07 pm

Φοιτητής έγραψε:Καλώς ήρθες Μάνο,

Και εγώ έχω πολλούς φίλους που δεν ξέρω αν πιστεύουν η όχι.
Μερικοί πιστεύουν και δεν πιστεύουν, άλλους δεν τους απασχόλησε ακόμα το θέμα αυτό.

Αν και θα καταντήσω γραφικός, θα βάλω πάλι λίγο π. Νικόλαο :) :


Καλώς ήρθες και πάλι!


Δεν γινεσαι καθολου γραφικος,ισα ισα αυτη η εκπομπη ειναι πολυ δυνατη πνευματικα!
Βεβαια να σας πω την αληθεια,εχω πνευματικο,ασχολουμαι με τα πνευματικα,και δεν ξερω τι μου λενε οι φιλοι μου,εγω παντως βλεπω καποια πραγματα στον εαυτο μου,που καποιες φορες ζηταω κατι και το επομενο λεπτο,οχι λεπτο δευτερολεπτο μου ερχεται η απαντηση απο πανω!και για να καταλαβεις τα πνευματικα πρεπει να ασχοληθεις κι ολας!



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Διαφορα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Σεπ 03, 2012 6:07 pm

manosthess25 έγραψε:Καλημερα σε ολους,καλο μηνα σε ολους,ειμαι νεο μελος εδω και σημερα θα γραψω πρωτη φορα!
Εχω 3-4 φιλους οι οποίοι λενε οτι δεν πιστευουν στο θεο,και οτι ο ανθρωπος δημιουργησε το θεο και γενικα τα τις εκκλησιας επειδη ο ανθρωπος οταν δεν ειναι καλα,θελει καπου να ελπιζει για να κρατιεται!τα 2 τα ατομα ειναι αδερφια η μανα τους πιστευει,και αυτοι πιστευαν,αλλα επειδη ζοριζονται τωρα να βρουν δουλεια και γενικα λενε και αυτοι πλεον οτι δεν υπαρχει θεος!και λενε μια μερα λεει ο ενας "την μανα την λεω οτι δεν υπαρχει θεος και αυτοι τραιλενεται και στεναχωριεται"και απανταει ο αλλος "ε τι να κανει και αυτη αγραματη γυναικα ειναι στο θεο θα πιστευει"!δλδ ειναι τυχαιο που πολυ ιερομοναχοι και γενικα κληρικοι που ειναι επιστημονες?και αυτοι αγραματοι ειναι?
αλλα να προσεχουμαι τους φιλους μας,με τι ατομα κανουμε παρεα γενικα,να προσεχουμαι και οι ιδιοι μην παρασυρθουμαι στο κακο!


Εγώ θα πω πολύ λακωνικά ότι για τη σημερινή κατάντια της ανθρωπότητας και ειδικότερα της πατρίδας μας μόνο ο Θεός δε φταίει. Αυτό που φταίει είναι οι αμαρτίες των ανθρώπων. Όσο οι άνθρωποι συνεχίσουν ν΄απομακρύνονται από το Θεό τόσο θα μεγαλώνουν τα δεινά τους, όχι επειδή ο Θεός τους τιμωρεί, επειδή "τα αποτελέσματα της αμαρτίας είναι ο θάνατος" (Ρωμ. 6, 23) και η συνεχής ταλαιπωρία σ΄αυτή τη ζωή.

Κι αν κάποιος πει ότι οι άδικοι περνούν καλά σ΄αυτή τη ζωή, τότε είναι επειδή βλέπει μόνο ένα στιγμιότυπο από τη ζωή τους κι όχι ολόκληρη τη ζωή τους μέχρι το τέλος. Κανείς δεν ωφελείται από την αμαρτία μέχρι τέλους, γι αυτό και οι Αρχαίοι έλεγαν "μηδένα προ του τέλους μακάριζε".

Όσο για την αγραμματοσύνη των μοναχών και των κληρικών, αυτό ίσως ίσχυε κάποτε. σήμερα τα μοναστήρια είναι γεμάτα επιστήμονες, που ομολογούν ότι η επιστήμη τους οδήγησε να κατανοήσουν τα μεγαλεία του Θεού και την ασημαντότητα των ανθρωπίνων πραγμάτων.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

manosthess25
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Αύγ 03, 2012 5:49 pm
Τοποθεσία: Μάνος

Re: Διαφορα

Δημοσίευσηαπό manosthess25 » Δευτ Σεπ 03, 2012 6:07 pm

ακουσα και το νεο ανεκδοτο!λεει ενας "αντε μορε χαζομαρες 10 εντολες,πιος ξερει αυτος ο μωυσης,τι εκανε,θα πηγε πισω απο το βουνο,θα τα εγραψε αυτος σε πετρα,και τα παρουσιασε στους αλλους οτι και καλα του τα εδωσε ο θεος,τι πονηρη ανθρωποι ειναι αυτοι?"προσωπικα απο εμενα ασχολιαστο!



Theodoros
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:36 pm

Re: Διαφορα

Δημοσίευσηαπό Theodoros » Δευτ Σεπ 03, 2012 6:09 pm

Καλημερα ,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καποιος πως μπορει να ασχοληθει κανείς με την σπουδή της ψαλτικής στην περιοχή της Θεσσαλονίκης.

Εννοώ αν γνωρίζετε καποια σχολή ή εργαστήρι που να διδασκει Βυζαντινή μουσική και ψαλτική και να μπορει να την παρακολουθήσει κάποιος αρχαριος.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες