Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Σεπ 03, 2012 7:27 pm

Καλώς το Μηνά. Χρόνια και καιρούς είχαμε να σε δούμε αδελφέ. Εύχομαι να επέστρεψες για να μείνεις και να μην είσαι απλώς περαστικός.

Δεν μπορώ ν' απαντήσω το παραπάνω κείμενο με όρους Παλαιάς Διαθήκης, αλλά μόνο με την Αγάπη που μας αποκάλυψε ο Χριστός με την έλευσή του στον κόσμο.

Απλά δεν θυμάμαι κανένα παράδειγμα τιμωρίας παιδιών για τις αμαρτίες των γονέων τους, Επομένως μάλλον το νόημα των λόγων αυτών είναι διαφορετικό από το κυριολεκτικό, δηλαδή ότι οι αμαρτίες των γονέων μπορεί έχουν συνέπειες στα παιδιά μέχρι 3ης ή τέταρτης γενιάς, όχι επειδή το θέλει ο Θεός, αλλά επειδή το επιτρέπει σαν αποτέλεσμα της ελευθερίας επιλογής των ανθρώπων.

Εικόνα

Για παράδειγμα η Ιερουσαλήμ καταστράφηκε από τους Ρωμαίους όχι πολλά χρόνια μετά την σταύρωση του Χριστού από τους Εβραίους. Αυτά τα γεγονότα είναι προφανές ότι έχουν κάποια σύνδεση μεταξύ τους, όχι επειδή ο Θεός είναι εκδικητής, αλλά επειδή οι Εβραίοι με τις πράξεις τους έδιωξαν την προστασία του Θεού από το έθνος τους. Το ότι ο Χριστός δεν ήθελε την καταστροφή της Ιερουσαλήμ, αλλά ήταν αποτέλεσμα των πράξεων των Εβραίων φαίνεται από το ότι δάκρυσε περιγράφοντας την καταστροφή της και από το:

"37 Ιερουσαλήμ Ιερουσαλήμ, η αποκτέννουσα τους προφήτας και λιθοβολούσα τους απεσταλμένους προς αυτήν! ποσάκις ηθέλησα επισυναγαγείν τα τέκνα σου ον τρόπον όρνις επισυνάγει τα νοσσία εαυτής υπό τας πτέρυγας, και ουκ ηθελήσατε. 38 ιδού αφίεται υμίν ο οίκος υμών έρημος." (Ματθ. 23, 37-38 )


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μηνάς
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:41 pm

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό Μηνάς » Δευτ Σεπ 03, 2012 7:28 pm

Νίκος έγραψε:Καλώς το Μηνά. Χρόνια και καιρούς είχαμε να σε δούμε αδελφέ. Εύχομαι να επέστρεψες για να μείνεις και να μην είσαι απλώς περαστικός.

Δεν μπορώ ν' απαντήσω το παραπάνω κείμενο με όρους Παλαιάς Διαθήκης, αλλά μόνο με την Αγάπη που μας αποκάλυψε ο Χριστός με την έλευσή του στον κόσμο.

Απλά δεν θυμάμαι κανένα παράδειγμα τιμωρίας παιδιών για τις αμαρτίες των γονέων τους, Επομένως μάλλον το νόημα των λόγων αυτών είναι διαφορετικό από το κυριολεκτικό, δηλαδή ότι οι αμαρτίες των γονέων μπορεί έχουν συνέπειες στα παιδιά μέχρι 3ης ή τέταρτης γενιάς, όχι επειδή το θέλει ο Θεός, αλλά επειδή το επιτρέπει σαν αποτέλεσμα της ελευθερίας επιλογής των ανθρώπων.


Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα

Ενδεχομένως τα παρακάτω εδάφιο να αφήνει αρκετό έδαφος για συζήτηση σχετικά με το θέμα (που χρήζει μάλλον χωριστής συζήτησης)

Ιωαν 9
1 Και ενώ ανεχώρει, είδεν άνθρωπον τυφλόν εκ γενετής. 2 Και ηρώτησαν αυτόν οι μαθηταί αυτού, λέγοντες· Ραββί, τις ήμαρτεν, ούτος ή οι γονείς αυτού, ώστε να γεννηθή τυφλός;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Σεπ 03, 2012 7:31 pm

Μηνά θα μεταφέρω τις παραπάνω απαντήσεις στο θέμα "Είναι ο Θεός 'τιμωρός';" που ανήκουν και θα συνεχίσουμε εκεί τη συζήτηση...


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Zenon
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τετ Αύγ 01, 2012 3:07 pm

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό Zenon » Τρί Αύγ 27, 2013 11:43 am

ΠΕΡΙ ΒΑΣΚΑΝΙΑΣ ΚΑΙ ΒΑΣΚΑΝΟΥ
Τρίτη, 27 Αύγουστος 2013 - desk Agioritikovima.gr

Εικόνα

του Αγίου Νεκταρίου Πενταπόλεως

Βασκανία είναι άδικη έχθρα εναντίον αυτού που απολαμβάνει κάποιο αγαθό, έχθρα διηνεκής και ακατάλυτη. Η βασκανία είναι δύσκολο πάθος, που παρασύρει, ώστε να περιφρονήσει κανείς ακόμη και την δική του σωτηρία. Η βασκανία αμαυρώνει τα καλά. Ο θείος Χρυσόστομος λέει τα εξής για τη βασκανία: «Ένα ακόμη πάθος που κυβερνά τη ζωή των ανθρώπων, καταφθείροντας την καρδιά , όπως η σκουριά το σίδερο, είναι η βασκανία; έχει βέβαια πολλά κακά, αλλά σ' ένα είναι χρήσιμο: ότι είναι κακό γι' αυτόν που το κατέχει.

Διότι ο βάσκανος λίγο βλάπτει αυτόν που ματιάζει, αλλά κατατρώει τον ίδιο του τον εαυτό με τη λύπη και τον στεναγμό από την καλοπέραση του πλησίον. Και τη μεν χαρά του γείτονά του δεν ελάττωσε, τον εαυτό του όμως τον κατέφαγε με τη βασκανία».

Το να βασκάνεις είναι χειρότερο από το να πολεμάς; γιατί αυτός που πολεμάει, όταν λυθεί η αιτία που γίνεται ο πόλεμος, διαλύεται και η έχθρα, ο δε βάσκανος δεν έχει καμιά άλλη αιτία πέρα από τη δική του μανία και τη σατανική του θέληση. Πάντοτε βασκάνει. Με τι να παρομοιάσει κανείς τέτοια ψυχή; Με ποιο φίδι; Με ποιο σκουλήκι;

Δεν υπάρχει τίποτα περισσότερο βδελυρό και πονηρό από μια τέτοια ψυχή. Διότι απ' αυτό ανατράπηκαν εκκλησίες, γεννήθηκαν αιρέσεις και αυτό όπλισε το χέρι του αδελφού. Ο βάσκανος έχει πονηρό μάτι, που ματιάζει τα αγαθά. Είναι φθονερός, δεν νοιάζεται για την σωτηρία της ψυχής του, ένα μόνο τον νοιάζει: η καταστροφή του άλλου. Τον βάσκανο, ακόμη κι αν τον καλέσεις δαίμονα και θηρίο, δεν αμαρτάνεις. Οι βάσκανοι είναι χειρότεροι από τα θηρία, γιατί εκείνα μας επιτίθενται είτε για να βρουν τροφή είτε γιατί τα αγριέψαμε και φοβήθηκαν.

Αυτοί δε, ακόμη κι όταν πολλές φορές ευεργετήθηκαν, αδίκησαν τους ευεργέτες τους και τους κυνήγησαν. Ο βάσκανος ένα μόνο κοιτάει, να εκπληρώσει την όποια επιθυμία του, είτε αυτή μέλλει να τον κολάσει είτε πρόκειται να τον καταστρέψει. Το μάτι του βάσκανου λιώνει από λύπη. Στο διηνεκές συγκατοικεί με τον θάνατο, πιστεύει ότι όλοι είναι εχθροί του, ακόμη και αυτοί που σε τίποτα δεν τον αδίκησαν.

Από το βιβλίο: «Το γνώθι σαυτόν ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ» ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ ΠΕΝΤΑΠΟΛΕΩΣ Γ΄ΕΚΔΟΣΗ

Πηγή: http://www.agioritikovima.gr/diafora/theologikos-log/diafora/27288-peri-bakanias



Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Προσωπική εμπειρία και προβληματισμός.

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Δευτ Δεκ 18, 2017 4:10 pm

Καλησπέρα τόση ώρα γράφω και σβήνω δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να γράψω η όχι αυτό που μου συνέβη. Φοβαμαι μην με βγάλετε τρελή γιατί την είχα γράψει κάποτε σε ένα φορούμ και με κορόιδεψαν άσχημα. Ελπίζω να μην γίνει και εδώ μέσα αλλά πραγματικά ότι γράψω ήταν αληθηνο. Δεν παίρνω χάπια ούτε είμαι τρελή.
Όταν ήμουν τρίτο έτος στο πανεπιστήμιο για ένα διάστημα κάθε που πήγαινα εκκλησία όλο κάτι γινόταν , πχ ήμουν μέσα στην εκκλησία και την ώρα που έλεγαν οι ψάλτες το πιστεύω ένιωθα μια δυνατή κλοτσιά στο γόνατο. Μάλιστα την μια φορά έφυγα από την εκκλησία είχα τρομάξει. Αυτό έγινε άλλες 2 φορές την ώρα του πιστευω παρόλο τις κλοτσιες εγώ καθησα δεν έφυγα. Λοιπόν, την μέρα που γιόρταζε η Αγία Θέκλα εγώ πήγα με την γιαγιά μου στην εκκλησία της. Ήμουν μια χαρά χαρούμενη και χαμογελαστή. Την ώρα που είπαν οι ψάλτες το πιστεύω Παρελησα. Με έβαλαν σε καρέκλα και καταλάβαινα τα πάντα αλλά δεν μπορούσα να κουνήσω τίποτα στο σώμα μου ούτε μου έβγαινε φωνη. Οι γριές δίπλα μου άρχιζαν να με ξεματιαζουν και δάκριζαν από το πολύ μάτι. Όταν τελείωσε ο παππας την λειτουργία με διάβασε και έβγαλε κάποια λείψανα από το ιερό. Μου είπε ότι κουβαλούσα πολύ καιρό μάτι κακό πάνω μου. Η ήταν κάποιο πονηρό πνεύμα. Μετά για μεγάλο διάστημα ήμουν μια χαρά. Πέρασε καιρός που πήγα εκκλησία μετά τα Χριστούγεννα και που είχα κοινωνήσει. Ως που μια μέρα αποφάσισα να κοινωνησω στο τόπο που σπούδαζα. Πήγα λοιπόν και εξομολογήθηκα, έκανα την κατάλληλη νηστεία. Έβαλα ξυπνητήρι νωρίς και κοιμήθηκα. Το πρωί δεν άκουσα κανένα ξυπνητήρι και όταν ξύπνησα είδα ότι ήταν 10:00. Στεναχωριθηκα παρά πολύ, ήταν κάποια μεγάλη γιορτή. Αυτήν την ώρα τελείωνε η λειτουργία. Πήγα να σηκωθώ λυπημένη όμως κάτι με ακινητοποίησε μια δύναμη, δεν μπορούσα να κουνηθώ με τίποτα. Ούτε μου έβγαινε φωνη.
Τότε άκουσα πολλές φωνές μαζί(ουδέτερες φωνές δηλαδή ούτε κοριτσίστικες ούτε αγοραστικές )να μου λένε στο αφτι μου «ένα δυο τρία πήγαινε τώρα εκκλησία, το λέω και ανατριχιάζω μου το είπαν αυτό τρεις φορές!!!! Εγώ τρόμαξα δάκρυσα και σηκώθηκα όπως ήμουν και φόρεσα ότι μου ήρθε και εξαφανίστηκα από το σπίτι τρόμαξα πολύ, ότι και αν ήταν αυτό με τρόμαξε. Πήγα τρέχοντας στην πιο κοντινή εκκλησία από το σπίτι που εμένα. Είχε τέλειωσει η λειτουργία και είπα στον παπά τι μου συνέβη, άρχισε να με ρωτάει αν το έχω ξαναπάθει ποτέ αυτό, μου είπε ότι αν το ξαναπάθω θα ερχόταν σπίτι να μου κάνει ευκελαιο. Με διάβασε και από τότε δεν μου ξανά συνέβη παρόμοιο περιστατικό. Τα είπα αυτά σε άλλο παπά και γελούσε μου έλεγε ότι τα έβγαλα από το μυαλό μου η ότι θα είδα κάποιο κακό όνειρο. Δεν είναι έτσι όμως.
Αυτό που με πρόβληματιζει είναι τι μπορεί να ήταν εκείνο που έζησα; Δεν κοιμόμουν και δεύτερον γιατί τόση επίθεση; Ευχαριστώ



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Προσωπική εμπειρία και προβληματισμός.

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Δεκ 18, 2017 9:29 pm

Αγαπητή δεσποινίδα καλησπέρα. Τέτοιες ιστορίες δεν είναι καθόλου περίεργες, κατά την άποψή μου. Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος (15χρονος είμαι πως είναι δυνατόν να ξέρω) αλλά πιστεύω ότι ο διάβολος σας διάλεξε για να τον υπηρετήσετε. Τουλάχιστον αυτό που λέτε για το "Πιστεύω" και την κλοτσιά εκεί με πάει. Όσον αφορά αυτό που λέτε για τον δεύτερο παπά, χωρίς να θέλω να τον κρίνω, μου φάνηκε απαράδεκτο. Η συμβουλή μου :

Εφόσον έχετε πίστη στην Αγία, Ομοουσία και Αδιαίρετη Τριάδα δεν υπάρχει λόγος να φοβάστε τίποτα. Η πίστη μας είναι το μεγαλύτερο δώρο. Αν συμμετέχετε στα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας ο σατανάς σίγουρα θα ηττηθεί.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Δεκ 19, 2017 10:49 am

Έλενα Πνευματικό έχεις; Όχι οποιοδήποτε εξομολόγο. Πνευματικό που να σε παρακολουθεί τακτικά. Αν δεν έχεις πρέπει να αποκτήσεις. Ένας έμπειρος Πνευματικός, που θα γνωρίζει το ιστορικό σου και το περιβάλλον σου, μπορεί να σου πει τι συμβαίνει και τι μπορείς να κάνεις γι αυτό.

Εμείς δυστυχώς δε γνωρίζουμε λεπτομέρειες από τη ζωή σου και αυτός ο χώρος, επειδή είναι δημόσιος, δεν προσφέρεται για προσωπικές εκμυστηρεύσεις. Γι αυτό δυστυχώς, ότι και να σου πούμε, θα είναι απλές εικασίες, που δεν μπορούν να σε βοηθήσουν ουσιαστικά.

Μπορώ σίγουρα να σου πω, ότι το ξεμάτιασμα δε σε βοήθησε, επειδή την ευχή της βασκανίας μπορεί να τη διαβάσει μόνο ιερέας. Αυτό είναι κάτι, που μπορείς εύκολα να κάνεις, δηλαδή να πας σε ένα ιερέα στην ενορία σου και να του ζητήσεις να σου διαβάσει την ευχή κατά της βασκανίας. Επίσης μπορείς να κάνεις Ευχέλαιο, που θεραπεύει σωματικές και πνευματικές ασθένειες. Αν δε λυθεί το πρόβλημα, τότε μόνο ένας καλός Πνευματικός μπορεί να σου πει τι να κάνεις.

Μην πας σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο θα σε μπερδέψει χειρότερα. Επίσης μη δεχτείς να σου ξανακάνουν ξεμάτιασμα, κακό σου κάνει όχι καλό. Το θέμα είναι σοβαρό και χρειάζεται σοβαρή αντιμετώπιση.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Δεκ 21, 2017 8:23 am

Έλενα έχω ακούσει και έχω διαβάσει παρόμοιες ιστορίες. Αυτό που είπε ο Νίκος είναι σωστό: Θα πρέπει να βρεις έναν καλό πνευματικό στον οποίο να πεις αυτό που σου συμβαίνει και ό,τι σου πει, αυτό να κάνεις. Η μόνη λύση είναι ο πνευματικός και η υπακοή σ' αυτόν. Εφόσον κάνεις αυτό που θα σου πει δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Ο Λεμεσού Αθανάσιος ομιλεί περί βασκανίας

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μάιος 28, 2021 10:15 am

Ο Λεμεσού Αθανάσιος ομιλεί περί βασκανίας
27/05/2021

Ι.Μ. ΛΕΜΕΣΟΥ: Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Λεμεσού κ. Αθανάσιος ομιλεί για την βασκανία.
Παρακολουθήστε την ομιλία του:



Πηγή: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες