Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Φοιτητής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:35 pm
Τοποθεσία: Γιάννης

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό Φοιτητής » Δευτ Σεπ 03, 2012 7:22 pm

Εγώ θα ήθελα να θίξω μια άλλη διάσταση του ζητήματος. Μπορεί βέβαια να σκέφτομαι λάθος. Αλλά τι εννοούν οταν λένε έχω ματιαστεί; Εγώ στο μυαλό μου έχω εναν κάποιον πονοκέφαλο, η κάποιο γενικότερο ας το πουμε έτσι "βάρος". (Αν δεν είναι κάτι τέτοιο το μάτιασμα τότε να μου πείτε να μάθω τι είναι!)

Χάριν ασκητικότητας αν υπομέναμε τούτη την κατάσταση, δεν θα ηταν καλό αυτό;



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Σεπ 03, 2012 7:22 pm

Πιστεύω πως το λεγόμενο «κακό μάτι» και τα συναφή μπορεί να κατηγοριοποιηθεί στις διάφορες δεισιδαιμονίες που κατατρέχουν τους ανθρώπους, όπως είναι τα διάφορα «γούρια», η πίστη πως η κίνηση και η θέση των πλανητών επηρρεάζουν τη ζωή μας (αν εξαιρέσουμε τα πολύ κοντινά στη γη και στις βαρυτικές ή άλλες δυνάμεις που ασκούν πάνω της, τα άλλα έχουν ασήμαντη έως μηδενική επιρροή σε αυτή) και τα λεγόμενα «μάγια».
Μου έτυχε κάποια στιγμή το εξής περιστατικό: βρισκόμουν στο γραφείο του Ναού της Ενορίας μου και συνομιλούσα με τον προϊστάμενό της όταν χτύπησε το τηλέφωνο και κατάλαβα από τα συμφραζόμενα ότι ήταν μία κυρία πανικόβλητη η οποία είχε διαπιστώσει πως κάποιοι είχαν αφήσει έξω από την πόρτα της σημάδια μαγείας. Παρακαλούσε τον ιερέα να έρθει άμεσα στο σπίτι της. Εκείνος την καθυσήχασε και της είπε πως κανένα κακό δεν μπορούν να τις κάνουν δυο κόκκαλα κότας αν έχει τον Χριστό μέσα της. Της είπε πως «ει ο Θεός μεθ' ημών ουδείς καθ' ημών» και νομίζω πως αυτή είναι η καλύτερη απάντηση στο κάθε «κακό μάτι».


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Δευτ Σεπ 03, 2012 7:23 pm

Anastasios68 έγραψε:Πιστεύω πως το λεγόμενο «κακό μάτι» και τα συναφή μπορεί να κατηγοριοποιηθεί στις διάφορες δεισιδαιμονίες που κατατρέχουν τους ανθρώπους, όπως είναι τα διάφορα «γούρια», η πίστη πως η κίνηση και η θέση των πλανητών επηρρεάζουν τη ζωή μας (αν εξαιρέσουμε τα πολύ κοντινά στη γη και στις βαρυτικές ή άλλες δυνάμεις που ασκούν πάνω της, τα άλλα έχουν ασήμαντη έως μηδενική επιρροή σε αυτή) και τα λεγόμενα «μάγια».
Μου έτυχε κάποια στιγμή το εξής περιστατικό: βρισκόμουν στο γραφείο του Ναού της Ενορίας μου και συνομιλούσα με τον προϊστάμενό της όταν χτύπησε το τηλέφωνο και κατάλαβα από τα συμφραζόμενα ότι ήταν μία κυρία πανικόβλητη η οποία είχε διαπιστώσει πως κάποιοι είχαν αφήσει έξω από την πόρτα της σημάδια μαγείας. Παρακαλούσε τον ιερέα να έρθει άμεσα στο σπίτι της. Εκείνος την καθυσήχασε και της είπε πως κανένα κακό δεν μπορούν να τις κάνουν δυο κόκκαλα κότας αν έχει τον Χριστό μέσα της. Της είπε πως «ει ο Θεός μεθ' ημών ουδείς καθ' ημών» και νομίζω πως αυτή είναι η καλύτερη απάντηση στο κάθε «κακό μάτι».


Αναστάση μου συμφωνώ μαζί σου, αλλά δεν είναι κάτι που δεν υπάρχει. Φυσικά αν έχουμε τον Χριστό μέσα μας δεν μας αγγίζει τίποτα αλλά ποιοι απο μας μπορούμε να το πούμε; Βάζω εμάς γιατι πολλοί απο το περιβάλλον μου δεν έχουν καν Πατέρα να πορευονται εν Χριστώ. Χτες το βράδυ ήμουν με μια φίλη μου πε ότι την Παρασκευή είναι γιορτή της είπα να παέι να ανάψει κεράκι στην Μονή που εορτάζει και μου αυτή την δουλειά θα κάνω εγώ θα ανάβω παντού κεράκια; τι να τις πεις αυτής μετά για εν Χριστώ ζωή; Η οποία μου πε ότι είχε βρει η μάνα της κάτι περίεργα σε γλέστρες και ότι στο γάμος της οι λαμπάδες της ήταν πειραγμένες και διάφορα τέτοια που προσδίδουνε σε μάγεια. Όλα αυτά μάγεια και κακό μάτι μας πιάνουν γιατι δεν εξομολογούμασε σωστά, δεν ζούμε όπως πρέπει και δεν έχουμε πίστη και πρώτη και χειρότερη εγώ. Αν όμως πας "πιάσουν" ο ποιό σώφρον τρόπος λυσίματος τους είναι ο Πατέρας μας και η Εκκλησία, όχι να πάμε εμέις σε ψάξουμε μέντιουμ και διάφορα που σκιάζομαι ακόμα και να τα γράψω.


Απο την στιγμή που τα δέχεται η Εκκλησία, υπάρχουν και "βασιλέυουν" δυστυχώς αυτά, φυσικά εις βάρος μας αλλά και εν αγνοία μας όταν μπλέκουμε με τέτοια πράγματα. Να δώσει Έλεος ο Θεός μόνο σε όλους όσους ασχολιούνται με τέτοια πράγματα.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό nickzark » Δευτ Σεπ 03, 2012 7:23 pm

Η γιαγιά μου ξεματιάζει.τα λόγια τα έμαθε αν θυμάμαι καλά απο την πεθερά της πριν πεθάνει.τωρά πρέπει και αυτή με την σειρά της να πει σε κάποιον αλλον τα κρυφά αυτα λόγια....τι λέτε να είναι αυτα?και αυτός που ξεματιάζει χωρίς να ξέρει οτι ειναι αμαρτία θα βρεί συγχώρεση??


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Δευτ Σεπ 03, 2012 7:24 pm

nickzark έγραψε:Η γιαγιά μου ξεματιάζει.τα λόγια τα έμαθε αν θυμάμαι καλά απο την πεθερά της πριν πεθάνει.τωρά πρέπει και αυτή με την σειρά της να πει σε κάποιον αλλον τα κρυφά αυτα λόγια....τι λέτε να είναι αυτα?και αυτός που ξεματιάζει χωρίς να ξέρει οτι ειναι αμαρτία θα βρεί συγχώρεση??


χωρίς να έχω ρωτήσει τον Πατέρα μου ή κάποιον Πνευματικό άνθρωπο ή να έχω διαβάσει επι του θέματος τούτου, νομίζω όλες οι αμαρτίες αν υπάρξει αληθινή μετανοία ο Θεός τις συγχωρεί. Νομίζω τους αιτερικου΄ς δεν συγχωρεί. Αλλά και πάλι μετα φόβου στο μεταφέρω, ίσως οι υπόλοιποι να γνωρίζουν απο τον Πατέρα τους. Όταν το μάθω θα σου πω.

Εγώ απορία έχω που το διάβασα κάπου εδώ μέσα ότι το .. αμαρτίες γονέων την πληρώνουν τα παιδιά ... δεν νομίζω ότι το δέχεται η Ορθοδοξία μας. Και πάλι όμως δεν γνωρίζω. Πλάκα πλάκα έχω τόσες απορίες!!!


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Σεπ 03, 2012 7:24 pm

Η φράση "αμαρτίαι γονέων παιδεύουσι τέκνα" σήμαινει ότι "τα λάθη των γονέων είναι μάθημα για τα παιδιά τους" και όχι ότι "τα παιδιά πληρώνουν για τα λάθη των γονέων τους" ή ακόμη χειρότερα ότι ο Θεός τιμωρεί τα παιδιά για τις αμαρτίες των γονέων τους. Άλλωστε ο Θεός απλώς επιτρέπει για εκπαιδευτικούς λόγους μερικές φορές να υφιστάμεθα τις συνέπειες των λαθών (μερικές, ελάχιστες φορές όχι όλες), για να μας βοηθήσει να συνειδητοποιήσουμε τα λάθη μας και να διορθωθούμε. Τι νόημα θα είχε να τιμωρούσε τα παιδιά για τα λάθη των γονέων;

Η συνήθης λανθασμένη μετάφραση αυτής της φράσης οδηγεί σε βλασφημία κατά της Δικαιοσύνης και της Αγαθότητος του Θεού.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό aposal » Δευτ Σεπ 03, 2012 7:25 pm

Ο Γέροντας Παΐσιος είχε πει σχετικά:

Αποσπάσματα από το βιβλίο «Σκεύος εκλογής» του ιερομονάχου Χριστόδουλου Αγιορείτου
Πάρα πολύ βοηθάει, όταν οι γονείς για όλες τις αταξίες των παιδιών τους θεωρούν ότι υπεύθυνη είναι η δική τους ζωή, που δεν είναι όσο κοντά στον Χριστό θα έπρεπε και εξ αιτίας τους κληρονομούν στα παιδιά τους αυτήν την κατάσταση. Όταν οι γονείς έχουν τέτοιο ταπεινό φρόνημα και με ειλικρινή ταπείνωση συναισθάνονται την ευθύνη που φέρουν και ειλικρινά μετανοούν, τότε συγκινείται και ο Χριστός και – ως πάνσοφος και παντοδύναμος που είναι – έχει τη δύναμη και τον τρόπο, κι όλο και κάποιο «σωσίβιο» θα τους ρίξει για να σωθούν.
(ας μην ξεχνάμε ότι «αμαρτίαι γονέων παιδεύουσι τέκνα» και συνεπώς η επιστροφή των γονέων κοντά στον Χριστό σώζει και τα τέκνα τους).


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Μαρίνα
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:46 pm

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό Μαρίνα » Δευτ Σεπ 03, 2012 7:25 pm

Νίκο και Απόστολε,

Σας ευχαριστώ για την απάντηση που δώσατε.
Νίκο αρκετός κόσμος έχει λανθασμένη άποψη για την έννοια των λέξεων αυτών.
Απόστολε αυτό το βιβλίο πρέπει να είναι υπέροχο.


Τον πανεύφημον Μάρτυν Χριστού Γεώργιον, Ιωαννίνων το κλέος και πολιούχον στερρόν, άσμασιν εγκωμίων άνευφημήσωμεν ότι ένήθλησε λαμπρώς, και κατήνεγκεν έχθρόν, του Πνεύματος τη δυνάμει και νυν άπαύστως πρεσβεύει, υπέρ των ψυχών ημών.

Zenon
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τετ Αύγ 01, 2012 3:07 pm

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό Zenon » Δευτ Σεπ 03, 2012 7:26 pm

"Πως αντιμετωπίζεται η βασκανία"

Εικόνα

Η ζήλεια, όταν έχει κακότητα, μπορεί να κάνει ζημιά. Αυτή είναι η βασκανία· είναι μια δαιμονική ενέργεια.

- Γέροντα, τη βασκανία την παραδέχεται η Εκκλησία;

-Ναι, υπάρχει και ειδική ευχή (Ο Γέροντας τόνιζε πως μόνο ο ιερέας μπορεί να διαβάζει την ευχή για βασκανία). Όταν κανείς λέει κάτι με φθόνο, τότε πιάνει το «μάτι».

- Πολλοί, Γέροντα, ζητούν «ματάκια» για τα μωρά, για να μην τα ματιάζουν. Κάνει να φορούν τέτοια;

- Όχι, δεν κάνει. Να λέτε στις μητέρες σταυρό να τα φορούν.

- Γέροντα, αν κανείς επαινέσει ένα ωραίο έργο, και αυτοί που το έφτιαξαν δεχθούν τον έπαινο με υπερήφανο λογισμό και γίνει ζημιά, αυτό είναι βασκανία;

-Αυτό δεν είναι βασκανία. Σ’ αυτήν την περίπτωση λειτουργούν οι πνευματικοί νόμοι. Παίρνει τη Χάρη Του ο Θεός από τον άνθρωπο, και τότε γίνεται ζημιά. Βασκανία υπάρχει σε σπάνιες περιπτώσεις. Ιδίως oι άνθρωποι που έχουν ζήλεια και κακότητα – λίγοι είναι τέτοιοι – αυτοί είναι που ματιάζουν. Μια γυναίκα λ.χ. βλέπει ένα παιδάκι χαριτωμένο με την μάνα του και λέει με κακότητα: «Γιατί να μην το είχα εγώ αυτό το παιδί; Γιατί να το δώσει ο Θεός σ’ αύτη;» Τότε το παιδάκι εκείνο μπορεί να πάθει ζημιά- να μην κοιμάται, να κλαίει, να ταλαιπωρείται, γιατί εκείνη το είπε με μια κακότητα. Και αν αρρώσταινε και πέθαινε το παιδί, θα ένιωθε χαρά μέσα της. Άλλος βλέπει ένα μοσχαράκι, το λαχταρά, και αμέσως εκείνο ψοφάει.

Πολλές φορές όμως μπορεί να ταλαιπωρείται το παιδί και να φταίει η ίδια η μάνα. Μπορεί δηλαδή η μάνα να είδε καμιά φορά κανένα αδύνατο παιδάκι και να είπε: «Τί είναι αυτό; Τί σκελετωμένο παιδί!» Να καμάρωνε το δικό της και να κατηγόρησε το ξένο. Και αυτό που είπε με κακία για το ξένο παιδί, πιάνει στο παιδί της. Μετά το παιδί ταλαιπωρείται εξ αιτίας της μάνας, χωρίς να φταίει. Λειώνει-λειώνει το καημένο, για να τιμωρηθεί η μάνα και να καταλάβει το σφάλμα της. Τότε φυσικά το παιδί θα πάει μάρτυρας! Τα κρίματα του Θεού είναι άβυσσος.

Γέροντος Παϊσίου Αγιορείτου Λόγοι Α΄, Με πόνο και αγάπη για το σύγχρονο άνθρωπο, Ιερόν Ησυχαστήριον «Ευαγγελιστής Ιωάννης ο Θεολόγος» Σουρωτή Θεσσαλονίκης 1998,σ. 109.

Πηγή: http://www.agioritikovima.gr/



Άβαταρ μέλους
Μηνάς
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:41 pm

Re: Ξεμάτιασμα από λαϊκούς δεν επιτρέπεται.

Δημοσίευσηαπό Μηνάς » Δευτ Σεπ 03, 2012 7:27 pm

Νίκος έγραψε:Η φράση "αμαρτίαι γονέων παιδεύουσι τέκνα" σήμαινει ότι "τα λάθη των γονέων είναι μάθημα για τα παιδιά τους" και όχι ότι "τα παιδιά πληρώνουν για τα λάθη των γονέων τους" ή ακόμη χειρότερα ότι ο Θεός τιμωρεί τα παιδιά για τις αμαρτίες των γονέων τους. Άλλωστε ο Θεός απλώς επιτρέπει για εκπαιδευτικούς λόγους μερικές φορές να υφιστάμεθα τις συνέπειες των λαθών (μερικές, ελάχιστες φορές όχι όλες), για να μας βοηθήσει να συνειδητοποιήσουμε τα λάθη μας και να διορθωθούμε. Τι νόημα θα είχε να τιμωρούσε τα παιδιά για τα λάθη των γονέων;

Η συνήθης λανθασμένη μετάφραση αυτής της φράσης οδηγεί σε βλασφημία κατά της Δικαιοσύνης και της Αγαθότητος του Θεού.


Νίκο καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Με την επαναφορά του θέματος προέκυψε να δω το παραπάνω και μιας και δεν γνώριζα ότι υπάρχει Ορθόδοξη τοποθέτηση πάνω στο θέμα μου κίνησε το ενδιαφέρον.

Θυμήθηκα ένα εδάφιο της ΠΔ και ψάχνοντας το βρήκα να επαναλαμβάνεται 4 φορές, όλες στην Πεντάτευχο. θα ήθελα την ερμηνεία σου υπό το πρίσμα αυτού που ανέφερες παραπάνω

Εξ 20
4 Μη κάμης εις σεαυτόν είδωλον, μηδέ ομοίωμά τινός, όσα είναι εν τω ουρανώ άνω, ή όσα εν τη γη κάτω, όσα εν τοις ύδασιν υποκάτω της γής· Λευ. 26:1; Ψαλ. 97:7; 5 μη προσκυνήσης αυτά μηδέ λατρεύσης αυτά· διότι εγώ Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος, ανταποδίδων τας αμαρτίας των πατέρων επί τα τέκνα, έως τρίτης και τετάρτης γενεάς των μισούντων με· 6 και κάμνων έλεος εις χιλιάδας γενεών των αγαπώντων με και φυλαττόντων τα προστάγματά μου

Εξ 34
6 Και παρήλθε Κύριος έμπροσθεν αυτού και εκήρυξε, Κύριος, Κύριος ο Θεός, οικτίρμων και ελεήμων, μακρόθυμος και πολυέλεος, και αληθινός, 7 φυλάττων έλεος εις χιλιάδας, συγχωρών ανομίαν και παράβασιν και αμαρτίαν και ουδόλως αθωόνων τον ένοχον· ανταποδίδων την ανομίαν των πατέρων επί τα τέκνα και επί τα τέκνα των τέκνων, έως τρίτης και τετάρτης γενεάς

Αρ 14
18 Ο Κύριος είναι μακρόθυμος και πολυέλεος, συγχωρών ανομίαν και παράβασιν, και όστις κατ' ουδένα τρόπον δεν θέλει αθωώσει τον ένοχον, ανταποδίδων την ανομίαν των πατέρων επί τα τέκνα έως τρίτης και τετάρτης γενεάς

Δευτ 5
8 Μη κάμης εις σεαυτόν είδωλον, μηδέ ομοίωμα τινός, όσα είναι εν τω ουρανώ άνω, ή όσα είναι εν τη γη κάτω, ή όσα είναι εν τοις ύδασιν υποκάτω της γης 9 μη προσκυνήσης αυτά μηδέ λατρεύσης αυτά· διότι εγώ Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος, ανταποδίδων τας αμαρτίας των πατέρων επί τα τέκνα, έως τρίτης και τετάρτης γενεάς των μισούντων με


Ο Θεός να σας έχει όλους καλά για την προσπάθεια που κάνετε




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες

cron