ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 5:40 pm
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό tatiani1990 » Τετ Φεβ 26, 2014 7:29 pm

Ένας ήρωας που λατρεύουμε.
Ένας ήρωας, που εγώ κι όλα μου τα αδέλφια λατρεύουμε είναι ο Νικ Μάρβελ.
Κυκλοφορούν τρία βιβλία του: «Ο Νικ Μάρβελ και ο πόλεμος με το θηρίο», «Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς» και τη συνέχειά τους «Ο Νικ Μάρβελ και το νησί της Αφροδίτης».
Αν κανείς διάβασε κάποιο από τα 3 βιβλία είμαι στη διάθεσή του για κουβέντα.

Και τα πειστήρια του... «Εγκλήματος»!

Εικόνα

Μπες στο Google και δώσε «Νικ Μάρβελ». Θα βρεις πολλά δικά μου posts και της Alex και να διαβάσεις κριτικές και μάχες με διάφορους κάφρους... έχει μεγάλη πλάκα! :lol:


Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Φεβ 26, 2014 11:58 pm

Γεια σου tatiani1990 και καλωσήλθες στο φόρουμ μας.
Από μία ματιά που έριξα τα βιβλία αυτά φαίνονται ενδιαφέροντα. Επειδή έχω μικρά παιδιά, θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα γι' αυτά. Βρήκα μία πρώτη πηγή εδώ: http://www.impantokratoros.gr/F118A52F.el.aspx.
Να είσαι καλά.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 5:40 pm
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό tatiani1990 » Πέμ Φεβ 27, 2014 3:41 pm

Anastasios68 έγραψε:Επειδή έχω μικρά παιδιά, θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα γι' αυτά. Βρήκα μία πρώτη πηγή εδώ: http://www.impantokratoros.gr/F118A52F.el.aspx.
Να είσαι καλά.

Καλησπέρα Anastasios68,
Tο Google αυτή τη στιγμή βγάζει 13.200 hits στο "Νικ Μάρβελ".
Πόσων ετών είναι τα παιδάκια σου?


Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Φεβ 27, 2014 3:58 pm

Καλησπέρα,

Εδώ στο φόρουμ μας έχουμε τη συνήθεια να χρησιμοποιούμε τα ονόματα με τα οποία έχουμε βαφτιστεί. Αν θέλεις πες κι εσύ το δικό σου ώστε να σου απευθυνόμαστε με αυτό.
Το δικό μου είναι Αναστάσιος.
Τα παιδιά μου είναι μικρά, πάνε αντίστοιχα στην τετάρτη και δευτέρα δημοτικού σχολείου.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 5:40 pm
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό tatiani1990 » Πέμ Φεβ 27, 2014 4:41 pm

Anastasios68 έγραψε:έχουμε τη συνήθεια να χρησιμοποιούμε τα ονόματα με τα οποία έχουμε βαφτιστεί.

Αδελφέ Αναστάσιε,
Με τη δίδυμη αδελφούλα μου γεννηθήκαμε στις 12 Ιανουαρίου (των Μαρτύρων Τατιανής & Ευθασίας †226). Μπορείτε να με φωνάζετε Τατιανή. Στο σπίτι με φωνάζουν Τάτη. :)
Anastasios68 έγραψε:Τα παιδιά μου είναι μικρά, πάνε αντίστοιχα στην τετάρτη και δευτέρα δημοτικού σχολείου.

Αν αποφασίσεις να διαβάσεις τον "Νικ Μάρβελ" στα μικρά σου, θα είναι καλύτερα αν πρώτα τον διαβάσεις εσύ κι η γυναίκα σου κι ύστερα βοηθήσετε τα παιδιά. Από 12 χρονών, πιστεύω, τα παιδιά μπορούν να τον διαβάσουν χωρίς γονική βοήθεια. :D


Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Φεβ 27, 2014 4:44 pm

Σ' ευχαριστώ πολύ αγαπητή αδελφή Τατιανή για τις πληροφορίες που μας έδωσες, σε καλωσορίζω και πάλι στο φόρουμ μας :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 5:40 pm
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό tatiani1990 » Παρ Φεβ 28, 2014 3:13 pm

Anastasios68 έγραψε:σε καλωσορίζω και πάλι στο φόρουμ μας :)

Σ' ευχαριστώ Αναστάσιε.
Εύχομαι ν' απαντήσει και κάποιος ακόμη... :D


Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Μαρ 01, 2014 12:15 am

Τατιανή το θέμα αυτών των βιβλίων με είχε απασχολήσει στο παρελθόν, όταν τα βιβλία του Χάρυ Πότερ ήταν στην επικαιρότητα. Είναι προφανές γιατί τα βιβλία του Νικ Μαρβελ δεν μπόρεσαν να γίνεουν εξ ίσου δημοφιλή, όσο εκείνα του Χάρυ Πότερ, τα οποία προσπάθησε να υποκαταστήση.

1. Επειδή τα υποκατάστατα είναι σπανίως δημοφιλέστερα του πρωτότυπου (ακόμη κι αν πρόκειται για ...φάρμακα).

2. Επειδή το τι μας αρέσει και τι όχι είναι θέμα υποκειμενικό, ιδίως σε θέματα τέχνης (λογοτεχνίας, ζωγραφικής, μουσικής κλπ).

Έχω ακούσει τα επιχειρήματα, γιατί τα παιδιά μας θα έπρεπε να διαβάζουν τα μεν αντί τα δε, αλλά τι γίνεται αν δεν τους αρέσει αυτό που τους προτείνουμε να διαβάσουν;

Τέλος πάντων. Επειδή ο Χάρυ Πότερ σήμερα ανήκει στο παρελθόν, ελπίζω ανεπιστρεπτί, δεν ξέρω αν έχει λόγο ύπαρξης και το υποκατάστατό του.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 5:40 pm
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό tatiani1990 » Σάβ Μαρ 01, 2014 4:33 pm

Νίκος έγραψε:Τατιανή το θέμα αυτών των βιβλίων με είχε απασχολήσει στο παρελθόν, όταν τα βιβλία του Χάρι Πότερ ήταν στην επικαιρότητα. Είναι προφανές γιατί τα βιβλία του Νικ Μάρβελ δεν μπόρεσαν να γίνουν εξ ίσου δημοφιλή, όσο εκείνα του Χάρι Πότερ, τα οποία προσπάθησε να υποκαταστήσει.
1. Επειδή τα υποκατάστατα είναι σπανίως δημοφιλέστερα του πρωτότυπου (ακόμη κι αν πρόκειται για ...φάρμακα).

Φίλε Νίκο, χαίρομαι που θέλησες να ασχοληθείς με το θέμα. Από πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει -ειδικά από τον κ. Γιάννη, που ασχολήθηκε με τη μετάφραση και την προσαρμογή των βιβλίων-, ποτέ η εκδοτική ομάδα του "Νικ Μάρβελ" δε φαντάστηκε ότι θα μπορούσαν τα βιβλία αυτά να υποκαταστήσουν το "σύνδρομο Χάρι Πότερ", για την προβολή του οποίου δαπανήθηκαν αρκετά δισ δολάρια ενώ παράλληλα είχε τη στήριξη της "Νέας Εποχής". Οι εκδότες του Νικ Μάρβελ απλά θέλησαν να υπάρχει στην αγορά του εκκλησιαστικού βιβλίου κάτι που θα μιλούσε στα παιδιά των εκκλησιαστικών οικογενειών και στους γονείς τους για τον κίνδυνο της "Νέας Εποχής", με όλα τα συνακόλουθά της, τη μαγεία, τις σέκτες και τις καταστροφικές της πρακτικές. Παράλληλα θα ενημέρωνε για την εκκλησιαστική διάσταση, τη βίωσή της και ειδικά την "Ευχή". Κι όλ' αυτά μέσα σε ευχάριστο και δελεαστικό πλαίσιο, με υποφερτή γραφή, πολλή περιπέτεια και πολύ μυστήριο. Αν κάποιος εκκλησιαστικός γονιός αποφάσιζε, όταν το παιδί του ήταν ακόμη μικρό, να του διαβάσει αποσπάσματα και να το δελεάσει με τα θετικά που προσφέρει ο Νικ Μάρβελ, σίγουρα το παιδί δε θα είχε διάθεση να ασχοληθεί με τον Χάρι Πότερ. Κι απ' ό,τι μου είπε ο κ. Γιάννης, είχαν εκατοντάδες τέτοιες περιπτώσεις γονιών που είδαν στο Νικ Μάρβελ μια τέτοια διέξοδο και σήμερα υπάρχουν παιδιά που λατρεύουν τον Νικ Μάρβελ.

Νίκος έγραψε:2. Επειδή το τι μας αρέσει και τι όχι είναι θέμα υποκειμενικό, ιδίως σε θέματα τέχνης (λογοτεχνίας, ζωγραφικής, μουσικής κλπ).

Αν υπήρχε η δυνατότητα να προβληθεί ο Νικ Μάρβελ από τον εκκλησιαστικό χώρο στο σημείο που προβλήθηκε ο Χάρι Πότερ, θα είχαμε κι εδώ ένα "εντυπωσιακό φαινόμενο", γιατί τα γούστα διαμορφώνονται κι αυτό που προβάλλεται σαν in συχνά παρασύρει το κοινό.

Νίκος έγραψε:Έχω ακούσει τα επιχειρήματα, γιατί τα παιδιά μας θα έπρεπε να διαβάζουν τα μεν αντί τα δε, αλλά τι γίνεται αν δεν τους αρέσει αυτό που τους προτείνουμε να διαβάσουν;

Έχεις δίκιο. Όταν μπαίνει το "πρέπει" σίγουρα ο στόχος πάει περίπατο.

Νίκος έγραψε:Τέλος πάντων. Επειδή ο Χάρι Πότερ σήμερα ανήκει στο παρελθόν, ελπίζω ανεπιστρεπτί, δεν ξέρω αν έχει λόγο ύπαρξης και το υποκατάστατό του.

Να μου επιτρέψεις να σου πω ότι ο Χάρι Πότερ δεν ανήκει καθόλου στο παρελθόν. Τα παιδιά που τον αγάπησαν πριν 10, 15 χρόνια είναι σήμερα άνδρες και γυναίκες και θα κουβαλούν μέσα τους και θα μεταφέρουν αυτή την "αγάπη". Ό,τι συνέβη, μου είπε ο κ. Γιάννης με το "Μικρό Ήρωα", το "Γιώργο Θαλάσση" του Σ. Αναμοδουρά, που γαλούχησε τους πατεράδες και τους παππούδες μας στα παιδικά τους χρόνια.
Ρίξε μια ματιά στο forum του Ψυχογιού και θα με θυμηθείς.
Δες και τι γίνεται στις Η.Π.Α. με την Potter Land κ. ά.. Το μεγάλο κεφάλαιο, λένε, δεν ησυχάζει όταν μυρίζεται περιθώριο για κέρδη.
Τέλος, θα πρέπει να πούμε ότι ο Νικ Μάρβελ παραμένει πάντα επίκαιρος γιατί μεταφέρει το μνμ της Εκκλησίας που είναι διαχρονικό, σε αντίθεση με το Χάρι Πότερ που μεταφέρει το μνμ του άρχοντα αυτού του κόσμου... ;)


Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 5:40 pm
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό tatiani1990 » Πέμ Μαρ 06, 2014 2:44 pm

Άντε, βρε παιδιά... τόσες μέρες και κανείς που να έχει διαβάσει κάποιο απ' τα βιβλία? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες