ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 5:40 pm
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό tatiani1990 » Σάβ Μαρ 08, 2014 3:15 pm

Ο Αναστάσιος έχει προτείνει ένα link (http://www.impantokratoros.gr/F118A52F.el.aspx.) όπου μπορείτε να ακούσετε όλο το πρώτο βιβλίο "Ο Νικ Μάρβελ και ο πόλεμος με το θηρίο". Ακούστε το... Ανυπομονώ να κουβεντιάσω... :D


Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Μαρ 08, 2014 5:29 pm

Τατιανή, άκουσα τα 2 πρώτα κεφάλαια. Η πλοκή δείχνει μάλλον ενδιαφέρουσα, αλλά η γλώσσα που χρησιμοποιεί ο μεταφραστής δεν δείχνει φυσική, όπως δηλαδή μιλάμε καθημερινά. Είναι επιτηδευμένη και κουράζει. Προσωπικά δεν έχω τη διάθεση ν' ακούσω παρακάτω.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 5:40 pm
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό tatiani1990 » Σάβ Μαρ 08, 2014 5:47 pm

Νίκος έγραψε:Τατιανή, άκουσα τα 2 πρώτα κεφάλαια. Η πλοκή δείχνει μάλλον ενδιαφέρουσα, αλλά η γλώσσα που χρησιμοποιεί ο μεταφραστής δεν δείχνει φυσική, όπως δηλαδή μιλάμε καθημερινά. Είναι επιτηδευμένη και κουράζει. Προσωπικά δεν έχω τη διάθεση ν' ακούσω παρακάτω.

Έχεις δίκιο Νίκο, υπάρχουν οπτικοί και ακουστικοί τύποι...
Εγώ προτιμώ να διαβάζω... κι ίσως και κάποιοι άλλοι που τα βιβλία τούς γοήτευσαν...
http://www.xfd.gr/%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE ... E%B4%CF%8E
http://istologio.org/?p=13
http://egolpio.wordpress.com/2010/12/17/nick-marvel/
και πολλοί άλλοι...
τεσπα, "για γούστα και για χρώματα... δε γίνεται συζήτηση", όπως λέει κι ο μπαμπάς Άγγελος! :mrgreen:


Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Μαρ 08, 2014 11:44 pm

Εντάξει Τατιανή, μια γνώμη είπα μόνο, δεν είμαι ειδικός επί των λογοτεχνικών βιβλίων, απλά έχω συνηθίσει τα σύγχρονα βιβλία να είναι γραμμένα σε μια πιο μοντέρνα γλώσσα. Έχει πάψει πια να υπάρχει απόσταση μεταξύ του προφορικού και του γραπτού λόγου. Τα γραπτά προσπαθούν να μιμηθούν την αμεσότητα του προφορικού λόγου, σε αντίθεση με ότι γινόταν μέχρι τα μέσα του προηγούμενου αιώνα.

Επίσης τα παιδιά σήμερα, από μικρά είναι συνηθισμένα στην αμεσότητα της τηλεόρασης και του Διαδικτύου και δύσκολα κάθονται να διαβάσουν ένα βιβλίο, αν δεν είναι συναρπαστικό. Ο μικρός μου γιος (18 χρονών τώρα) το τελευταίο βιβλίο που διάβασε ήταν ο "Άρχοντας των Δαχτυλιδιών", πριν παιχτεί στον κινηματογράφο. Από τότε δεν κατάφερα να τον πείσω να διαβάσει άλλο εξωσχολικό βιβλίο, ανεξαρτήτως περιεχομένου.

Καταλαβαίνω το λόγο της συγκεκριμένης συγγραφικής προσπάθειας, απλά δεν ξέρω αν έχει τα προσόντα να πετύχει το στόχο της.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 5:40 pm
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό tatiani1990 » Κυρ Μαρ 09, 2014 5:28 pm

Ίσως να έχεις και δίκιο Νικόλαε...
Πάντως, απ' ό,τι μου έχει πει ο κ. Γιάννης, έχουν πάρει αρκετές δεκάδες ενθουσιώδη γράμματα από παιδιά όλων των ηλικιών, αλλά κι από... γονείς κυρίως και πάρα πολλά ενθαρρυντικά τηλεφωνήματα!
Ἐχεις δίκιο, πιστεύω, ότι μεγαλύτερα παιδιά δε διαβάζουν πια. Ίσως θα πρέπει ο ευαισθητοποιημένος γονιός να κάνει την αρχή διαβάζοντας στο παιδί όταν είναι ακόμα μικρό...
Ίσως εμείς το πήραμε απ' την αρχή επί πόνου καθώς η μαμά Μαρία μας έβαζε κάτω, τη Θασώ κι εμένα -16 χρονών γαϊδούρες- και μας διάβαζε το 1ο βιβλίο, ακόμη πριν φύγουμε απ' το Cape Town. Έτσι άρχισε να μ' αρέσει και μετά το έπιανα και το ξαναδιάβαζα... δεν ξέρω πόσες φορές. :D
Είναι βέβαια και το άλλο, ότι ο μπαμπάς γνωριζόταν με τον κ. Γιάννη κι όλη την εκδοτική ομάδα κι ο κ. Γιάννης χρησιμοποίησε τα δικά μας ονόματα στην προσαρμογή που έκανε στη μετάφραση των βιβλίων. :mrgreen:


Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Μαρ 09, 2014 7:08 pm

Οπότε είναι σα να συμμετέχετε και οι ίδιες στην πλοκή. Φαντάζομαι ότι έτσι θα το διάβαζα κι εγώ. Ίσως κάποια στιγμή το αγοράσω για να το διαβάσω και να το χαρίσω στα εγγόνια μου. Η μεγάλη μας εγγονή είναι ήδη στην 3η Δημοτικού.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 5:40 pm
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό tatiani1990 » Κυρ Μαρ 09, 2014 7:21 pm

Νίκος έγραψε:Οπότε είναι σα να συμμετέχετε και οι ίδιες στην πλοκή. Φαντάζομαι ότι έτσι θα το διάβαζα κι εγώ. Ίσως κάποια στιγμή το αγοράσω για να το διαβάσω και να το χαρίσω στα εγγόνια μου. Η μεγάλη μας εγγονή είναι ήδη στην 3η Δημοτικού.

Μπορείς να μου πεις, Νικόλαε, γιατί είχα μέχρι τώρα την εντύπωση ότι ήσουν συνομήλικός μου... άντε... και λιγάκι μεγαλύτερος??? :shock:


Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6862
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Μαρ 09, 2014 9:16 pm

Τατιανή. είμαι 57 ετών. Εσύ, αν θεωρήσω ότι γεννήθηκες το 1990, είσαι αρκετά μικρότερη από τις δυο μου κόρες και μεγαλύτερη από το μικρό μου γιο. Αν είχες διαβάσει το θέμα "Ας γνωριστούμε καλύτερα" θα το είχες διαπιστώσει. Όχι, ότι με πειράζει που με θεώρησες συνομήλικό σου. Αντιθέτως.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 5:40 pm
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό tatiani1990 » Δευτ Μαρ 10, 2014 4:16 pm

Νίκος έγραψε:Τατιανή. είμαι 57 ετών. Εσύ, αν θεωρήσω ότι γεννήθηκες το 1990, είσαι αρκετά μικρότερη από τις δυο μου κόρες και μεγαλύτερη από το μικρό μου γιο. Αν είχες διαβάσει το θέμα "Ας γνωριστούμε καλύτερα" θα το είχες διαπιστώσει. Όχι, ότι με πειράζει που με θεώρησες συνομήλικό σου. Αντιθέτως.

ok, υποθέτω πως δε σε πειράζει αν σε φωνάζω: Νικόλαο. :mrgreen:
Το ίδιο όνομα έχει και το μεγαλύτερο αδελφάκι μου. :D


Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...

Άβαταρ μέλους
tatiani1990
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 5:40 pm
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Επικοινωνία:

Re: ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ: ΠΟΣΟΙ, ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ;

Δημοσίευσηαπό tatiani1990 » Κυρ Απρ 13, 2014 12:36 pm

Εικόνα


Εικόνα
Είναι η μεγάλη μου αγάπη...


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες