Βοήθεια προς τον π. Μακάριο Ι.Μ. Κουτλουμουσίου

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Βοήθεια προς τον π. Μακάριο Ι.Μ. Κουτλουμουσίου

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Μάιος 28, 2015 2:29 pm

Αγαπητά μου αδέλφια, εύχομαι και ελπίζω πως δεν θα σκανδαλιστεί κανείς με την παρούσα ανακοίνωση.
Φυσικά και πάντοτε, το φόρουμ μας λειτουργεί τελείως αφιλοκερδώς και δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να ζητήσουμε χρήματα από οποιονδήποτε.
Τολμώ να σας αναφέρω την περίπτωση του πατρός Μακαρίου ο οποίος είναι ένας μοναχός μέσα στους πολλούς του Αγίου Όρους και τον οποίο γνωρίσαμε κατά το προσκύνημά μας το 2014 μαζί με τον Παντελή και τον Νεκτάριο. Επισκεφθήκαμε το κελί του το οποίο είναι αφιερωμένο στον Άγιο Νικόλαο και ανήκει στην Ιερά Μονή Κουτλουμουσίου. Μας καλοδέχθηκε, μας περιποιήθηκε με όσα φτωχικά μέσα διέθετε και μας ενίσχυσε με τον πνευματικό του λόγο.
Τόλμησε σήμερα να ζητήσει τη βοήθειά μου για τα έργα αναστήλωσης του κελιού, στη σοβαρή προσπάθεια που κάνει να το επισκευάσει προς δόξαν Θεού. Ενημέρωσα αμέσως και τον Νεκτάριο και τον Παντελή, ενημερώνω και τις κυρίες που διδάσκω πληροφορική στον Ι. Ν. Αγίου Παντελεήμονα Πεύκης, τολμώ να ενημερώσω και εσάς. Όποιος ή όποια έχει τη διάθεση να βοηθήσει με το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ποσό, ας μου στείλει ένα μήνυμα ώστε να του διαβιβάσω τη διεύθυνση του πατέρα Μακάριου στο Άγιο Όρος.
Νομίζω πως αυτό είναι το καλύτερο, να μη συγκεντρώσω ο ίδιος κανένα ποσό και να σταλούν απευθείας σε εκείνον μαζί με ονόματα υπέρ υγείας και αναπαύσεως κατά όπως ο καθένας επιθυμεί.
Τονίζω και πάλι πως ελπίζω πως δεν θα σκανδαλιστεί κανείς από τα παραπάνω. Γνώρισα από κοντά τον πατέρα Μακάριο, νιώθω πως αξίζει να βοηθηθεί στο έργο αυτό που έχει αναλάβει και γι' αυτό τολμώ να σας το μεταφέρω.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια προς τον π. Μακάριο Ι.Μ. Κουτλουμουσίου

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Ιουν 02, 2015 11:25 am

Αδέλφια μου, συμπαθάτε με, γράφω πάλι για την περίπτωση του πατρός Μακαρίου.
Αν κανείς από εσάς έχει τη δυνατότητα να τον βοηθήσει, ας επικοινωνήσει μαζί μου με προσωπικό μήνυμα για να του δώσω απλά τη διεύθυνση.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια προς τον π. Μακάριο Ι.Μ. Κουτλουμουσίου

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Οκτ 09, 2015 10:01 am

Αδέλφια μου, το καλοκαίρι με μερικούς χριστιανούς στείλαμε ένα μικρό ποσό στον π. Μακάριο.
Είχα μία νέα αίτηση από εκείνον πριν λίγες ημέρες. Είχε μία κατολίσθηση στο κελί του και ζήτησε τη βοήθειά μου, με το οποιοδήποτε ποσό ώστε να μπορέσει να επισκευάσει τις ζημιές που έπαθε.
Αν θέλετε επικοινωνήστε μαζί μου με προσωπικό μήνυμα, μήπως μπορέσουμε να του στείλουμε κάτι, οποιοδήποτε ποσό (έστω 5 ευρώ). Μέσω του προσωπικού μηνύματος θα σας δώσω τη διεύθυνσή του στο Άγιο Όρος. Το καλοκαίρι του στείλαμε μερικά χρήματα και λίστες με ονόματα υπέρ υγείας και αναπαύσεως για να τα μνημονεύσει.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες