Απορία σχετικά με την νοερά προσευχή

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
nikosl
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευτ Αύγ 31, 2015 6:05 pm

Απορία σχετικά με την νοερά προσευχή

Δημοσίευσηαπό nikosl » Δευτ Σεπ 21, 2015 6:45 pm

Τυχαίνει όταν την εξασκώ να επικεντρώνω τον νου μου στο πάνω μέρος της καρδιάς. Στο βιβλίο "Η ευχή μέσα στον κόσμο" Διαβάζω το εξής: "...ο τρόπος της Ευχής με εισπνοή - εκπνοή, μπορεί να προκαλέσει έναν οξύ πόνο στην καρδιά, που όμως είναι ψευδής και δεν πρέπει να ανησυχούμε, γιατί περνά γρήγορα". Είναι όντως έτσι; Εμένα μου συμβαίνει αυτό και η αλήθεια είναι ότι με έχει ψηλοανησυχήσει μην πάει και δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα. Συμβαίνει και σε εσάς (σε όποιον/α αχολείται με την συγκεκριμένη προσευχή).

Επίσης έχω άλλη μία απορία, όποιος ή όποια αν μπορεί να βοηθήσει. Πάλι στο βιβλίο,"Η ευχή μέσα στον κόσμο" διαβάζω: « … η ευχή πρέπει να λέγεται άλλοτε αργά, καθαρά, ησυχα, ήρεμα χωρίς βία και πίεση. Και άλλοτε γρήγορα, με πολλή βία ώστε να πορκαλείται ακόμη και πονοκέφαλος. Διαφέρουμε από τις μεθόδους των ανατολικών θρησκειών και των διάφορων γκουρού. Αυτοί επιδιώκουν χαλάρωση, ενώ εμείς επιδιώκουμε βία και πόνο. Γιατί με πόνο πρέπει να ζητάμε το έλεος του άγιου Θεού».

Τώρα σε άλλο βιβλίο, δεν βάζει το θέμα της βίας. Συγκεκριμένα στο βιβλίο,«Ασκητικές εμπειρίες Α» «κάθε έξαψη, κάθε βίαια ενέργεια εμποδίσει τη πρόοδο στην προσευχή, η οποία αναπτύσσεται μόνο μέσα σε ψυχική και σωματική κατάσταση ειρήνης, ησυχίας και ευλάβειας». Έχω μπερδευτεί. :roll:



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Απορία σχετικά με την νοερά προσευχή

Δημοσίευσηαπό nickzark » Δευτ Σεπ 21, 2015 11:16 pm

Για τις αναπνοες κατα εμε μην το κανεις.Ρωτα τον πνευματικο σου βεβαια.Αλλα σε βιβλιο του Εφραιμ της Αριζονας στο οποιο και μιλαει για τον Γεροντα του τον Ιωσηφ τον Σπηλαιοτη,( ολοι τον ξερουμε φανταζομαι) , σε εναν υποτακτικο της αδερφοτητας , δεν θυμαμαι τωρα ποιον ακριβως συγχωρατε με (μαλλον τον Αθανασιο) του ειχε πει να κανει την ευχη χωρις αναπνοες διοτι διεκρινε γιαυτον οτι δεν μπορει να τις κανει.Και τον ειπε οτι γενικα η ουσια ειναι να λες την ευχη και οχι οι αναπνοες.,Οι αναπνοες ειναι για πιο προχωρημενους.Και μοναχους.Οχι σιγουρα για εμας τους κοσμικους


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Απορία σχετικά με την νοερά προσευχή

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Σεπ 22, 2015 1:46 pm

Πρόσεξε μόνο αδελφέ μου γιατί αυτή η προσευχή - που άλλοι λένε και καρδιακή - πρέπει να γίνεται
με πλήρη συναίσθηση της αμαρτωλότητας και ταπείνωση, που σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε
να σε παρακολουθεί ο πνευματικός σου.



Άβαταρ μέλους
nikosl
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευτ Αύγ 31, 2015 6:05 pm

Re: Απορία σχετικά με την νοερά προσευχή

Δημοσίευσηαπό nikosl » Τρί Σεπ 22, 2015 8:21 pm

Ευχαριστώ γιά τις συμβουλές.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 13 και 0 επισκέπτες