Ο «αιρετικός» Τζίμης Πανούσης και ο ορθόδοξος Ευδόκιμος συζητούν τα της ζωής…

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Ο «αιρετικός» Τζίμης Πανούσης και ο ορθόδοξος Ευδόκιμος συζητούν τα της ζωής…

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Μάιος 20, 2016 1:09 pm

Ο «αιρετικός» Τζίμης Πανούσης και ο ορθόδοξος Ευδόκιμος συζητούν τα της ζωής…

Εικόνα
Ο Ευδόκιμος κι ο Πανουσης τα λένε πάνω από ένα τάμπλετ που κοιτάνε και οι δύο...

Είναι γνωστό πως ο Τζίμης Πανούσης, που έχει σπίτι στις Μένητες (της Άνδρου), έχει μακρά προσωπική σχέση με τον πατέρα Ευδόκιμο. Η απόσταση μικρή Μένητες-Φάλικα. Και η απόσταση αυτή έγινε μικρότερη από την προσωπικότητα του Ευδόκιμου, που πάντα ανοικτός προς όλους δεν κοιτά τις συμβάσεις, αλλά την ουσία των πραγμάτων. Ίσως γι' αυτό ο «αιρετικός» καλλιτέχνης Τζίμης Πανούσης απόκτησε μέσω του Ευδόκιμου μια σταθερή αναφορά με την ορθόδοξη παράδοση.

Δεν είναι λοιπόν παράξενο πως την Δεύτερα του Πάσχα, ο Τζίμης, βρέθηκε στο μοναστήρι με την οικογένεια του, συνέφαγε με τον γέροντα και συζήτησαν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο τα της ζωής.

Εικόνα
Και η κλασική πλέον οικογενειακή φωτογραφία: ο Ευδόκιμος με την αδελφότητα της Μονής και ο Τζίμης με την κορούλα του Φωτεινή.

Φίλος αναγνώστης που βρέθηκε μαζί τους μας έστειλε δύο φωτογραφικά στιγμιότυπα από την συνάντηση τους και τα δημοσιεύουμε ως μια ακόμα απόδειξη της μοναδικής προσωπικότητας του Ευδόκιμου που θέλγει όλους όσους τον γνωρίζουν. Ακόμα και τους «αιρετικούς» καλλιτέχνες…

Πηγή: enandro.gr


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Sparrow
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 5:32 pm

Re: Ο «αιρετικός» Τζίμης Πανούσης και ο ορθόδοξος Ευδόκιμος συζητούν τα της ζωής…

Δημοσίευσηαπό Sparrow » Παρ Μάιος 20, 2016 4:39 pm

Έεεεεεεεεετσιιιιιι....Για να μη λέμε για κανέναν οτι είναι χειρότερος ηθικά απο μας και εμείς πιο κοντά στον Θεό... Τον ακούνε οι Χριστιανοί (και δικαίως καραφλιάζουν) σε παραστάσεις που προφανώς αμαρτάνει χλευάζοντας κακώς κείμενα ή και την πίστη των Χριστιανών...
Είχα σκεφτεί οτι δεν είναι κακός, αλλα ίσως η ευαισθησία του που την έχω διακρίνει παρατηρώντας το χιούμορ του στο youtube που το βρίσκω ευφυές, τον οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα...βλέπω την μια αμαρτία του, αλλά βλέπω και τις πολλές δικές μου... Μόνο με την αγάπη που είναι πάντα εκ Θεού (είτε το ξέρει κάποιος είτε όχι) θα Τον πλησιάσω... Αν με βοηθήσει θα το κάνει για τα ίχνη καλοσύνης μου... Γιατί να μη το κάνει και για κάποιον που η ευαισθησία του ίσως με εγωισμό - (και όχι αναγκαστικά ποιο μεγάλο απο τον δικό μου, αλλά με άλλη έκφραση) - τον οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα? Ποτέ δεν ξέρουμε τι συμβαίνει στη ψυχή κάποιου κρυφά... Ποτέ να μην κατακρίνουμε κανέναν εξ αιτίας των φανερών αμαρτιών του, γιατί αν μη τι άλλο αυτός φαίνεται και κατακρίνετε απο άλλους... Ενώ για τις αμαρτίες που δεν φαίνονται μπορεί να είναι περισσότερες και δεν μας κατακρίνει κανείς...μόνο εμάς περιμένουν να τις παραδεχτούμε και να τις αποκηρύξουμε ηθικά, και να βελτιωθούμε... Ας μη προσθέτουμε και την κατάκριση, που μας κάνει σε μερικούς να φαινόμαστε και μαχητές... Δουλειά μας είναι η δικές μας αμαρτίες, και ο πόλεμος εναντίων αυτών δεν είναι φανταχτερός...
Πιο εύκολα νομίζω προστίθεται η πίστη στην αγάπη παρά η αγάπη στην πίστη....(προσωπική μου γνώμη) και ποιος απο μας είναι ψηλότερος στη καρδιά δυσδιάκριτο και αδιάκριτο... Μπορώ να είμαι σίγουρος οτι κάτι που είπε ή έδειξε κάποιος είναι κακό, άλλα δεν μπορώ είμαι και για τον ίδιο...



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Ο «αιρετικός» Τζίμης Πανούσης και ο ορθόδοξος Ευδόκιμος συζητούν τα της ζωής…

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Μάιος 20, 2016 6:04 pm

Νομίζω φίλε sparrow πως ο Θεός δεν αφήνει κανένα χωρίς να του δώσει την ευκαιρία να επιστρέψει σε Εκείνον. Το γεγονός πως ο πολλές φορές υβριστής Τζίμης επισκέπτεται ένα μοναστήρι και έναν γέροντα λέει πολλά. Συμφωνώ με τα όσα λες.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες