Κώδικας Ντα Βίντσι

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Φεβ 06, 2018 8:39 pm

Δεν τρελάθηκα τόσο Απόστολε. Ικανοποίησα την περιέργεια μου, όπως λες κι εσυ. Είναι καθαρά ταινία φαντασίας για κάποια γεγονότα. Μετά για να ικανοποιήσω περισσότερο την περιέργεια μου, είδα και την "συνέχεια" με τους Ιλλουμινατι. Στα ίδια πλαίσια κι αυτή. Συμπέρασμα: Δες την αν θέλεις να την δεις, αλλά μην την αφήσεις να σε επηρεάσει, γιατί έχει αιρετικά μηνύματα τα οποία πιστεύω θα αντιληφθείς. Μέτα γράψε την άποψη σου να συζήτησουμε, αλλά να μην ξεφύγουμε :D .

Υ.Γ. Ο Τομ Χανκς είναι όντως Ορθόδοξος Χριστιανός, αλλά αυτό δεν ακυρώνει τις φαντασίες της ταινίας.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Τρί Φεβ 06, 2018 9:50 pm

Είδα στο ίντερνετ που είχαν βγει σε διάφορες χώρες στον κόσμο(χριστιανικές αλλά και μουσουλμανικές) που έλεγαν ότι όποιος δει την ταινία είναι άθεος κτλ.Θεωρώ υπερβολικές τις αντιδράσεις αυτές..Με βάση αυτούς τους ισχυρισμούς τους ούτε ο Τομ Χανκς που έπαιξε τον πρωταγωνιστικό ρόλο,ούτε όσοι την είδαν(ή όσοι πρόκειται να την δούμε) είμαστε χριστιανοί :D Είμαι περίεργος τι έχει αυτή η ταινία και προκάλεσε τόσες αντιδράσεις παγκοσμίως.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Φεβ 06, 2018 9:56 pm

Αποστολος0 έγραψε:................ Είμαι περίεργος τι έχει αυτή η ταινία και προκάλεσε τόσες αντιδράσεις παγκοσμίως.

Παρουσιάζει την Τζοκόντα ξανθιά!!!



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Φεβ 06, 2018 11:01 pm

Απόστολε πραγματικά είναι υπερβολικά αυτά και θρησκοληπτικα θα τα χαρακτήριζα χωρίς να θέλω να θίξω τους ανθρώπους. Κ.Πετρο :lol: :lol: :lol:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 06, 2018 11:48 pm

Νομίζω, ότι συζητάμε υπερβολικά, για μια μέτρια ταινία. Αν κάποιους πείραξε, αυτοί είναι οι παπικοί. Οι αιχμές που έχει, είναι σαφώς εναντίον τους και δεν θίγουν την Ορθοδοξία ή τις άλλες ομολογίες.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Γιώργος1998
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 25, 2017 7:51 pm

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Γιώργος1998 » Τετ Φεβ 07, 2018 12:43 pm

Με κάθε σεβασμό η ταινία αυτή κρύβει κινδύνους για όποιον χριστιανό δεν γνωρίζει τα της πίστης του,προκαλεί ερωτήματα,κλονίζει την πίστη και άλλα αρνητικά.Σε εμάς που είμαστε συνειδητοί Ορθόδοξοι αυτό δεν φάινεται επικίνδυνο αλλά σε άλλους που δεν γνωρίζουν καλά την πίστη τους αυτή η ταινία μπορεί να τους μπερδέψει.Αυτό δεν αλλάζει ούτε ότι ο πρωταγωνιστής της ταινίας ο Τομ Χανκς στον ρόλο του Ρόμπερτ Λάγκντον είναι Ορθόδοξος ούτε τίποτα άλλο.Γι αυτό θα παραθέσω κι εγώ την απάντηση τον Ορθόδοξων απολογητικών σάιτ(ΟΟΔΕ,apologitis.gr). http://www.apologitis.com/gr/ancient/da_vintsi.htm , http://www.oodegr.com/oode/grafi/kritiki/da_vinci1.htm , http://www.oodegr.com/oode/grafi/kritiki/da_vinci2.htm , http://www.oodegr.com/oode/grafi/kritiki/da_typos1.htm .



Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Τετ Φεβ 07, 2018 4:07 pm

Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να γραφούν τόσα πολλά και να ασχολούνται τόσο σοβαρά το Ορθόδοξα απολογητικά σάιτ με ένα έργο φαντασίας.Αύριο θα τη δω την ταινία για να μάθω επιτέλους τι είναι αυτό που κάνει τόσα απολογητικά σάιτ να ασχολούνται μαζί της.



Άβαταρ μέλους
Γιώργος1998
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 25, 2017 7:51 pm

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Γιώργος1998 » Τετ Φεβ 07, 2018 4:47 pm

Κι όμως υπάρχουν πολλοί με ελιπείς γνώσεις πάνω στην πίστη τους που μπορούνε πάρα πολύ εύκολα να μπερδευτούνε.Η ταινία είναι φαντασίας αλλά παρουσιάζει τα γεγονότα σαν να είναι αληθινά και ιστορικά.Δεν συμφωνώ με τον Νίκο ότι έχει υπονοούμενα για τους Καθολικούς/Παπικούς μόνο.Διαστρέφει τον χριστιανισμό παρουσιάζωντας την εκκλησία να πλαστογράφησε τα Ευαγγέλια για να μειώσει τον ρόλο της Μαγδαληνής και δείχνει κι άλλα μεταξύ αυτών ότι η θεότητα του Ιησού ήταν κάτι που εφευρέθηκε στην Ά Οικουμενική Σύνοδο από τον Μέγα Κωνσταντίνο κτλ.Ο συγγραφέας και δημιουργός του έργου ΔΕΝ είναι χριστιανός και κόβω το κεφάλι μου.Είμαι περίεργος όσον αφορά τον Τομ Χανκς τι γνώμη είχε ο πνευματικός και η ενορία του γι αυτή την ταινία.Είναι άραγε αποδεκτό ένας Ορθόδοξος χριστιανός να συμμετέχει σε τέτοια έργα και μάλιστα σαν πρωταγωνιστής;Αναρωτηθείτε μόνοι σας.Και κάτι ακόμα.Πρέπει να αντιστεκόμαστε σε τέτοιες ταινίες γιατί αλλιώς θα γίνουν συχνότερες.Ποιος εγγυάται ότι δεν θα έρθουνε άλλες χειρότερες και πιο αντιχριστιανικές ταινίες και βιβλία μετά τον κώδικα Ντα Βίντσι;Ο αντιχριστιανισμός και άλλες εχθρικές προς τον χριστιανισμό και την θρησκεία γενικά φαίνεται ότι τείνουν να γίνουν συνηθισμένα φαινόμενα στα ΜΜΕ και στις ταινίες.Έχω δει αρκετές ταινίες(κάθε λογής είδους από περιπέτειες και δράσης μέχρι τρόμου και θρίλερ) να περιέχουν έμμεσα αντιχριστιανικά μυνήματα.Ήρωες που δε πιστεύουν στον Θεό,απαξίωση της θρησκείας κτλ.Ασφαλώς εκτιμώ τον Τομ Χανκς και τους άλλους Ορθόδοξους χριστιανούς του Χόλιγουντ γιατί μέσα στον χώρο τους(δηλαδή στο χόλυγουντ) υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι τους που είναι άθεοι/αγνωστικιστές και το γεγονός ότι λένε ξεκάθαρα ότι είναι Ορθόδοξοι μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον πηγαίνοντας κόντρα στο αθειστικό ρεύμα του κλάδου τους είναι προς τιμή τους.Όμως εξακολουθώ να πιστεύω ότι κακώς πήρε μέρος ο Τομ Χανκς ως πρωταγωνιστής σε μια τέτοια ταινία.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Φεβ 07, 2018 6:16 pm

Το στόρυ πάνω στο οποίο βασίζεται η ταινία προέρχεται από τον τρόπο που ερμηνεύουν την Αγία Γραφή και το ρόλο της Εκκλησίας οι παπικοί. Κανένας Ορθόδοξος ποτέ δε θα σκεφτόταν να παραπλανήσει οποιονδήποτε για να διαφυλάξει το κύρος της Εκκλησίας. Εμείς αυτό το αφήνουμε στον Κύριο.

Οι Ιλλουμινάτοι είναι γνωστή σέκτα των παπικών.

Όμως πολλά είπαμε φτάνει τόσο.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 3 και 0 επισκέπτες