Κώδικας Ντα Βίντσι

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Antonis18
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 5:21 pm

Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Antonis18 » Τρί Αύγ 15, 2017 10:58 am

Ξέρει κανένας τίποτα σχετικά με αυτή την ταινία/βιβλίο; Πρόκειται να δούμε την ταινία με την παρέα μου και θέλω να ξέρω πληροφορίες σχετικά με αυτή την ταινία και το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε.Μικρότερος άκουσα από τον πατέρα μου ότι συκοφαντεί την χριστιανική θρησκεία αλλά μόνο αυτό.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Αύγ 15, 2017 6:39 pm

Αντώνη, την έχω δει και δεν νομίζω πως είναι και η καλύτερη ταινία.
Ο πατέρας σου έχει δίκιο διότι στην ταινία υπάρχουν αναφορές σε φανταστικά γεγονότα που τα παρουσιάζει ως πραγματικά. Η θέση μου είναι πως είναι καλό να μην την αφήσεις να σε επηρεάσει και να τη δεις ως ένα μυθιστόρημα και τίποτα περισσότερο. Άλλωστε, αυτό είναι.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Μάριος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 1:17 pm

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Μάριος » Τρί Αύγ 15, 2017 8:12 pm

Η ταινία ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από χριστιανούς αλλά και μουσουλμάνους.



Άβαταρ μέλους
Μάριος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 1:17 pm

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Μάριος » Τρί Αύγ 15, 2017 10:54 pm

Η ταινία απαγορεύτηκε σε πολλά κράτη μεταξύ των οποίων:Αίγυπτος, Ιορδανία, Πακιστάν, Λευκορωσία, Ιράν, Συρία, Λίβανος, Νησιά Σολομώντα,Σρι Λάνκα, Κίνα, Σαμόα,Φιλιππίνες,8 επαρχιες της Ινδίας και πολλά αφρικανικά χριστιανικά και ισλαμικά κράτη:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Da_Vinci_Code_(film)
Το ότι εξαγρίωσε όχι μόνο τους χριστιανούς αλλά και τους μουσουλμάνους λέει πολλά:
https://www.christiantoday.com/amp/da.v ... s/6255.htm
http://www.cbsnews.com/news/hanks-dont- ... seriously/



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Αύγ 16, 2017 8:45 am

Η νηστεία τέλειωσε.
Παραγείλτε πίτσες και ελληνικές μπύρες και αντί να δείτε τον Κώδικα Ντα Βίντσι και να χάσετε την ώρα σας δείτε τον Κώδικα Τιμής (αγγλιστί Men of honor) που είναι και αληθινή ιστορία και θα σας αφήσει κάτι.

ΥΓ : Εγώ πάντως θα έβλεπα κανένα ματς με τους φίλους μου.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 17, 2017 11:05 am

Προσωπικά την έχω δει την ταινία. Είναι μια μέτρια ταινία. Το θέμα της είναι καθαρά φανταστικό και αφήνει υπαινιγμούς κυρίως για τους Ρωμαιοκαθολικούς. Αν σας αρέσουν οι ταινίες "ιστορικής φαντασίας" (δηλαδή λίγο γεγονότα πολύ φαντασία), τότε μπορείτε να τη δείτε. Αλλά μην περιμένετε τίποτε σπουδαίο.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Κυρ Φεβ 04, 2018 12:08 am

Σε αυτή τη ταινία(Κώδικας Ντα Βίντσι) παίζει τον ρόλο του πρωταγωνιστή του καθηγητή Ρόμπερτ Λάγκτον ο Τομ Χανκς που είναι Ορθόδοξος χριστιανός(γεννήθηκε Προτεστάντης αλλά αργότερα βαφτίστηκε Ορθόδοξος) https://www.greekaffair.gr/tom-chanks-ke-rita-gouilson-nistia-ekklisiasmos-ke-pisti-stin-orthodoxia/ .Αυτός παίζει ως πρωταγωνιστής πάλι και στις άλλες δυο ταινίες που γυρίστηκαν και έχουν σαν ήρωα τον καθηγητή Ρόμπερτ Λάγκτον στην ''οι πεφωτισμένοι'' και στο ''Inferno''.



Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Κυρ Φεβ 04, 2018 12:13 am

Anastasios68 έγραψε:Αντώνη, την έχω δει και δεν νομίζω πως είναι και η καλύτερη ταινία.
Ο πατέρας σου έχει δίκιο διότι στην ταινία υπάρχουν αναφορές σε φανταστικά γεγονότα που τα παρουσιάζει ως πραγματικά. Η θέση μου είναι πως είναι καλό να μην την αφήσεις να σε επηρεάσει και να τη δεις ως ένα μυθιστόρημα και τίποτα περισσότερο. Άλλωστε, αυτό είναι.

Ο πρωταγωνιστής της ταινίας πάντως ο Τόμ Χανκς είναι Ορθόδοξος χριστιανός
https://www.greekaffair.gr/tom-chanks-ke-rita-gouilson-nistia-ekklisiasmos-ke-pisti-stin-orthodoxia/ αν και γεννήθηκε προτεστάντης εγινε Ορθόδοξος τελικά.



Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Δευτ Φεβ 05, 2018 12:20 pm

Στη σκηνή που της λέει ο πρωταγωνιστής ποια είναι, θυμάμαι με πιάσανε τα γέλια, γιατί ήταν γελοίο. Δεν σου κάνω spoiler!

Δες το σαν παραμύθι του Χόλυγουντ, και τίποτε ΄άλλο. Το λέω γιατί εμείς έχουμε άμυνες και δεν επηρεαζόμαστε, στο εξωτερικό όμως κάποιοι αφιερώνουν σημαντικό κομμάτι της ζωής τους ψάχνοντας για αυτά που λέει η ταινία. Είναι κρίμα η ανάγκη που έχει ο άνθρωπος για το πνευματικό να τον πηγαίνει από δω κι από κει. Εμείς είμαστε πολύ τυχεροί.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Κώδικας Ντα Βίντσι

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Δευτ Φεβ 05, 2018 12:58 pm

Αποστολος0 έγραψε:Ο πρωταγωνιστής της ταινίας πάντως ο Τόμ Χανκς είναι Ορθόδοξος χριστιανός
αν και γεννήθηκε προτεστάντης εγινε Ορθόδοξος τελικά.


Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που είναι ένας από τους πιο συμπαθητικούς και καλούς ανθρώπους στο Χόλυγουντ!


Αγαπάτε αλλήλους.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες