Αισχρο αντιχριστιανικό λήμμα στη Βικιπαίδεια

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Αισχρο αντιχριστιανικό λήμμα στη Βικιπαίδεια

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Πέμ Αύγ 24, 2017 12:45 pm

Στο "χριστιανισμός" της Βικιπαίδειας το λήμμα "κριτική" φαίνεται πως γράφτηκε από αθεο/αντιχριστιανο.Μπορεί κάποιος να διορθώσει αυτό το αισχος που διαβάζουν μικρά παιδιά και παραπληροφορουνται;Δεν πρέπει η Βικιπαίδεια να γίνει χωρος προπαγάνδας πρέπει να είναι αντικειμενικη.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Χριστιανισμός



Άβαταρ μέλους
Μάριος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 21, 2017 1:17 pm

Re: Αισχρο αντιχριστιανικό λήμμα στη Βικιπαίδεια

Δημοσίευσηαπό Μάριος » Πέμ Αύγ 24, 2017 1:39 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:Στο "χριστιανισμός" της Βικιπαίδειας το λήμμα "κριτική" φαίνεται πως γράφτηκε από αθεο/αντιχριστιανο.Μπορεί κάποιος να διορθώσει αυτό το αισχος που διαβάζουν μικρά παιδιά και παραπληροφορουνται;Δεν πρέπει η Βικιπαίδεια να γίνει χωρος προπαγάνδας πρέπει να είναι αντικειμενικη.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Χριστιανισμός

Φαίνεται ότι ο συγγραφέας είναι κάποιος πολέμιος του χριστιανισμού. Δοκιμασες να παραπονεθείς στους διαχειριστές της Βικιπαίδειας;Πολλές φορές οι διαχειριστές δεν ξέρουν την ύπαρξη τέτοιων άρθρων.Εν πάσει περίπτωση ας το διορθώσει το άρθρο κάποιος.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Αισχρο αντιχριστιανικό λήμμα στη Βικιπαίδεια

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Παρ Αύγ 25, 2017 2:25 pm

Μα επιτέλους ας διορθωθεί το λήμμα.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αισχρο αντιχριστιανικό λήμμα στη Βικιπαίδεια

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Σάβ Αύγ 26, 2017 5:56 pm

Τι έγινε τελικά; Ειδοποιήσατε τους διαχειριστές της Βικιπαίδειας;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Αισχρο αντιχριστιανικό λήμμα στη Βικιπαίδεια

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Αύγ 26, 2017 6:07 pm

Αναστάσιος έγραψε:Τι έγινε τελικά; Ειδοποιήσατε τους διαχειριστές της Βικιπαίδειας;

Αρνούνται να κάτσουν να ξαναγραψουν το λήμμα μου είπαν ότι πρέπει κάποιος να κάτσει να το ξαναγράψει αν θεωρεί ότι είναι προπαγάνδα. Ομως δεν έχω χρόνο να κάθομαι να το γράφω ξανά. Οι υποχρεώσεις στην πραγματική ζωή τρέχουν. Αν κάποιο μέλος έχει χρόνο παρακαλώ να κάτσει να το ξαναγράψει.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αισχρο αντιχριστιανικό λήμμα στη Βικιπαίδεια

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τρί Αύγ 29, 2017 8:21 am

Αφού σας πείραξε τόσο πολύ δεν υπάρχει "δεν έχω χρόνο".
Βρείτε χρόνο, θυσιάστε από κάτι άλλο, μην κοιμηθείτε.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αισχρο αντιχριστιανικό λήμμα στη Βικιπαίδεια

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Αύγ 30, 2017 11:31 am

Πέτρος έγραψε:Αφού σας πείραξε τόσο πολύ δεν υπάρχει "δεν έχω χρόνο".
Βρείτε χρόνο, θυσιάστε από κάτι άλλο, μην κοιμηθείτε.


Συμφωνώ.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αισχρο αντιχριστιανικό λήμμα στη Βικιπαίδεια

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Οκτ 25, 2017 4:14 pm

Κατά πως φαίνεται αυτός που έγραψε το παρακάτω λήμμα είναι Ιεχωβάς:

Παλαιά Διαθήκη

Ο όρος Παλαιά Διαθήκη δηλώνει την αρχαιότερη από τις δύο συλλογές βιβλίων που αποτελούν την χριστιανική Αγία Γραφή, η οποία και αναφέρεται ειδικότερα στην αποκάλυψη του Θεού (Γιαχβέ), και στην αρχική συνδιαλλαγή του με το "περιούσιο" έθνος Ισραήλ, με σκοπό να ευλογηθεί πρώτα αυτό και στη συνέχεια όλη η ανθρωπότητα. Τα βιβλία που συγκροτούν την Παλαιά Διαθήκη, γράφτηκαν από διάφορους συγγραφείς σε διάστημα αρκετών εκατονταετηρίδων. Συνώνυμες ονομασίες είναι επίσης οι όροι Εβραϊκές Γραφές, Εβραϊκή Βίβλος —με βάση την προέλευση των συγγραφέων— και Δεύτερη Διαθήκη[1]. Η Τορά αποτελεί την βάση της Παλαιάς Διαθήκης (βλέπε Πεντάτευχος).

Ο εβραϊκός Βιβλικός όρος ברית (brit) που αποδίδεται διαθήκη σημαίνει «συνθήκη, συμμαχία, σύμβαση ή συμφωνία». Έτσι, στη Βίβλο ο όρος χρησιμοποιείται για να δηλώσει την συμφωνία που συνάπτει ο Θεός είτε με μεμονωμένα άτομα είτε συλλογικά το λαό Ισραήλ και στοχεύει στη δημιουργία των προϋποθέσεων για τη σωτηρία ολόκληρης της ανθρωπότητας.

Τα βιβλία της Παλαιάς Διαθήκης αποτέλεσαν τις μοναδικές Ιερές Γραφές που χρησιμοποιήθηκαν από τον Ιησού Χριστό, τους αποστόλους και την πρωτοχριστιανική κοινότητα. Η πρώτη χριστιανική εκκλησία αποκαλούσε αυτό το σύνολο των προγενέστερων βιβλίων «ο Νόμος και οι Προφήτες» ή απλά «οι Γραφές». Περίπου από τον 3ο αιώνα μ.Χ. ο όρος «Παλαιά Διαθήκη» άρχισε να χρησιμοποιείται ευρύτερα για τις Γραφές που είχαν ολοκληρωθεί πριν τον Χριστό. Αυτός ο όρος χρησιμοποιήθηκε σε αντιδιαστολή προς τη χρονικά μεταγενέστερη Καινή Διαθήκη, τη συλλογή των βιβλίων που αναφέρονται στην εκπλήρωση των επαγγελιών της παλαιάς και τη σύναψη της νέας διαθήκης δια του Ιησού Χριστού, μιας συμφωνίας μεταξύ Θεού και ολόκληρης της ανθρωπότητας.

Η αρχαιότερη μετάφραση του εβραϊκού κειμένου της Παλαιάς Διαθήκης έγινε στην ελληνική γλώσσα και έχει επικρατήσει να ονομάζεται Μετάφραση των Εβδομήκοντα.

Πηγή : https://el.m.wikipedia.org/wiki/Παλαιά_Διαθήκη


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Αισχρο αντιχριστιανικό λήμμα στη Βικιπαίδεια

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Οκτ 25, 2017 6:34 pm

Διόρθωσε με Αναστάση μου, αλλά δεν βλέπω κάτι κακό στο κείμενο. Που το εντοπίζεις εσύ;


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αισχρο αντιχριστιανικό λήμμα στη Βικιπαίδεια

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Οκτ 25, 2017 7:08 pm

Αναστάσιος έγραψε:............ η οποία και αναφέρεται ειδικότερα στην αποκάλυψη του Θεού (Γιαχβέ).........


Κύριε Αναστάσιε οι Ιεχωβάδες δεν αποκαλούν τον Θεό Γιαχβέ;
Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Δεν γνωρίζω τα πάντα! :)


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες