Θεολογική σχολή

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Παρ Δεκ 01, 2017 7:55 pm

Αναστάσιος έγραψε:
Θεόδωρος22 έγραψε:Όλα τα διάβασα και είδα και το βίντεο. Κι εγώ ο ανόητος που νόμιζα ότι οι φοιτητές Θεολογικής είναι κοντά στην εκκλησία όπως εγώ ή που νόμιζα ότι εκεί θα βρω και μια αξία γυναίκα την οποία θα παντρευτώ τώρα τι μπορώ να πω; Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύθηκα αλλά οι στόχοι μου δεν θα αλλάξουν. Θέλω και θα γίνω θεολόγος καθηγητής Θρησκευτικών. Ας ελπίσουμε όμως ότι θα υπάρξουν και άνθρωποι του "επιπέδου μου" (τρόπος του λέγειν)! ;) :( :cry: :)

Αναστασιε δες το από την καλή πλευρά. Οι φοιτητές θεολογικής είναι σίγουρος ότι παρόλο που δε φημίζονται για το ήθος τους κρατάνε κάποια προσχήματα ας πούμε δε νομίζω να βρούμε κοπέλες φοιτητριες της θεολογικής να εκδίδονται όπως κάνουν συν φοιτήτριες τους από άλλες σχολές. Σίγουρα υπερβαλουν κάποιοι.



Άβαταρ μέλους
Γιώργος1998
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 25, 2017 7:51 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Γιώργος1998 » Παρ Δεκ 01, 2017 8:28 pm

Συγνώμη αλλά αυτή η αντίληψη ότι οι φοιτήτριες της θεολογικής δεν εκδίδονται όπως οι συμφοιτήτριες τους απο άλλες σχολές είναι λάθος.Ενδεικτικά να ανφέρω ένα παράδειγμα και για τον Αναστάσιο που τον ενδιαφέρει αυτή η σχολή https://pareme.eu/ads/%CE%A6%CE%BF%CE%B ... l-service/ .Μπορείς να βρεις πολλές φοιτήτριες θεολογίας που να εκδιδόνται αλλά δεν θέλω να ποστάρω λινκ απο αυτά τα σαιτ με τις ερωτικές αγγελίες πόσταρα ένα μόνο ίσα ίσα για να πάρετε δείγμα.Και φυσικά όλες οι φοιτήτριες της θεολογικής και των άλλων σχολών όσες εκδίδοδονται δεν το κάνουν επειδή τους αρέσει το κάνουν για να καλύψουν τα έξοδα τους.Πολλοί φοιτητές δουλεύουν σε καφετέριες ή και άλλες δουλειές για να καλύψουν τα έξοδα τους.Οικονομική κρίση είναι αυτή τα λεφτά των γονιών δε φτάνουν σαν φοιτητής μιλάω.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Δεκ 01, 2017 10:06 pm

Τι να σας πω παιδιά (νομίζω πως δεν σας πειράζει ο ενικός) δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά τα πράγματα. Ειδικά αυτό που παρέθεσε ο Γιώργος. Ας ελπίσουμε ότι θα βρούμε ανθρώπους στα "μέτρα" μας. Ευχαριστώ παιδιά!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Κυρ Δεκ 03, 2017 7:35 pm

Ας μη βιαστούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για κανένα άνθρωπο. Κυρίως, ας μη απελπιζόμαστε!
Εάν το οποιοδήποτε Web site προβάλλει δήθεν «φοιτήτριες θεολογίας» ως εκδιδόμενες, δεν σημαίνει αυτόματα πως αυτό αληθεύει!
Δεν είμαι κανένας σοφός για να δίνω συμβουλές και να ζητώ να κάνετε ό,τι λέω εγώ. Αλλά θεωρώ πολύ σημαντικότερο να δούμε ο κάθε ένας από εμάς πως θα κρατάει τον εαυτό του ψηλά εν Χριστώ! Και κυρίως (το τονίζω και πάλι) να ΜΗΝ απελπιζόμαστε!


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Δεκ 04, 2017 8:22 am

Η συζήτηση για το ήθος των φοιτητών και των φοιτητριών είναι επιπόλαιη, έχει έβτονα κουτσομπολίστικη διάθεση και δεν ταιριάζει σ΄αυτό το χώρο. Το, αν οι φοιτητές της Θεολογικής και τελικά οι Θεολόγοι που διδάσκουν στα σχολεία είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, ετερόδοξοι, αλλόδοξοι ή άθεοι, βεβαίως μας αφορά και το συζητάμε, εφόσον έχετε στοιχεία να προσκομίσετε γι αυτό.

Το θέμα της ηθικής τους είναι εντελώς υποκειμενικό, αποτελεί σαφώς κατάκριση και δεν πρόκειται να το συζητήσουμε. Το τι κάνει ο καθένας στην προσωπική του ζωή, είναι δικό του θέμα και του Θεού. Ας κοιτάξουμε τα δικά μας πνευματικά χάλια κι ας αφήσουμε τους άλλους.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες