Θεολογική σχολή

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Οκτ 10, 2017 8:12 am

Αποστολος0 έγραψε:Ενοεις φαντάζομαι τους φοιτητές της Θεολογικής. Οχι τους καθηγητες θεολόγους. Ομως γιατί πάνε στη θεολογική αν είναι αδιάφοροι; Από σποντα;


Εννοώ και τους "θεολόγους" απόφοιτους των σχολών, που είναι μάλλον απίθανο να διοριστούν σαν καθηγητές στα σχολεία ή να γίνουν κληρικοί, αλλά μάλλον θα συνεχίσουν τις σπουδές τους σε κάποιο άλλο γνωστικό αντικείμενο ή θα ετεροαπασχολούνται. Το ποσοστό των άθεων στους ήδη διορισμένους "θεολόγους" καθηγητές είναι σημαντικά μικρότερο, αλλά υπολογίσιμο, επειδή έχουν αποφοιτήσει τις περασμένες δεκαετίας, όταν το ποσοστό των αθέων στην ελληνική κοινωνία ήταν χαμηλότερο και τη σχολή επέλεγαν κυρίως αυτοί που ήταν θρησκευόμενοι.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Οκτ 10, 2017 11:41 am

Διάβασα προσεκτικά τα όσα αναφέρατε όλοι. Δυστυχώς δεν θυμάμαι που, αλλά κάπου διάβασα περί της έννοιας της εκκλησίας ως σύναξης των ανθρώπων της ίδιας περιοχής, κατά τα πρότυπα της αρχαίας «εκκλησίας του δήμου». Ακόμα και ο καλλιτέχνης Τζίμης Πανούσης, που πολλές φορές έχει μιλήσει εναντίον της Εκκλησίας κατά το παρελθόν, παραδέχτηκε σε πρόσφατη συνέντευξη του πως η «εντολή άνωθεν» (ο έχω ώτα ακούει ακουέτω) δεν θέλει κανένας μας να πηγαίνει σε κοινωνικές και συλλογικές συγκεντρώσεις, αλλά να μένουμε όλοι στους καναπέδες μας, παθητικοί παρακολουθητές των όσων συμβαίνουν γύρω μας. Άρα, ποια είναι η τακτική; Λάσπη διαρκής εναντίον της Εκκλησίας, καμία ύπαρξη προτύπων πέρα από τα ευτελή και γρήγορα στην κατανάλωση, καμία προβολή καμίας σοβαρής πνευματικής-ακαδημαϊκής δραστηριότητας. Οι μεγαλύτεροι θα θυμάστε πως όταν ο Οδυσσέας Ελύτης είχε πάρει το βραβείο Νόμπελ στη Λογοτεχνία, οι εφημερίδες και η τηλεόραση προέβαλαν το θέμα αυτό επί μήνες! Πείτε μου τώρα έναν ποιητή, έναν εικαστικό, έναν συνθέτη, έναν οποιονδήποτε πνευματικό άνθρωπο που προβάλλεται από τα ΜΜΕ. Κανείς!
Στον αντίποδα, η εκπαίδευση έχει γίνει μία τεράστια «βιομηχανία». Για να μπεις στο πανεπιστήμιο πρέπει να πληρώσεις πολλά λεφτά στα φροντιστήρια! Κανόνας! Απαράβατος! Οπότε, τι περιμένετε; Να ενδιαφερθεί κανείς για τη θεολογική σχολή ή οποιαδήποτε άλλη δεν «εξασφαλίζει» στα μάτια των γονέων και των...γειτόνων(!) τη δήθεν σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση; Όχι βέβαια!
Στην εποχή της απόλυτης «θεοποίησης» της ύλης, τι περιμένουμε; Αναρωτηθείτε το εξής: αν προσβάλλουμε τη μητέρα πολλών από τους συμπολίτες μας, μπορεί και να μας συγχωρέσουν. Αν κατά λάθος γδάρουμε το αυτοκίνητο τους, ποτέ! Μοιάζει σαν ο Θεός να έχει αντικατασταθεί πλήρως από την ύλη στις συνειδήσεις πολλών!
Οπότε, τι κάνουμε; Ακολουθούμε τις συμβουλές της Εκκλησίας μας και προσπαθούμε να δίνουμε παράδειγμα μέσα στην κοινωνία. Παράδειγμα πραότητας, φιλαδελφείας, ανοχής, συγχώρησης, κατανόησης, συνέπειας, αγάπης και όλων των χαρακτηριστικών που οφείλει να έχει κάποιος που θέλει να ονομάζει εαυτόν χριστιανό ορθόδοξο. Και δείχνουμε εμπιστοσύνη στον Κύριο μας. Ο ίδιος είπε ότι όποιος θέλει ας Τον ακολουθήσει, δεν αναγκάζει κανένα. Η άπειρη καλοσύνη και η Χάρις Του θα φροντίσει και αυτούς που βρίσκονται μακριά Του, όπως μόνο η Σοφία Του μπορεί να το κάνει χωρίς να παραβιαστεί η ελευθερία τους.
Ζητώ συγγνώμη από την αγάπη σας αν σας κούρασα, που μάλλον το έκανα.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τρί Οκτ 10, 2017 3:38 pm

Νίκος έγραψε:
Αποστολος0 έγραψε:Ενοεις φαντάζομαι τους φοιτητές της Θεολογικής. Οχι τους καθηγητες θεολόγους. Ομως γιατί πάνε στη θεολογική αν είναι αδιάφοροι; Από σποντα;


Εννοώ και τους "θεολόγους" απόφοιτους των σχολών, που είναι μάλλον απίθανο να διοριστούν σαν καθηγητές στα σχολεία ή να γίνουν κληρικοί, αλλά μάλλον θα συνεχίσουν τις σπουδές τους σε κάποιο άλλο γνωστικό αντικείμενο ή θα ετεροαπασχολούνται. Το ποσοστό των άθεων στους ήδη διορισμένους "θεολόγους" καθηγητές είναι σημαντικά μικρότερο, αλλά υπολογίσιμο, επειδή έχουν αποφοιτήσει τις περασμένες δεκαετίας, όταν το ποσοστό των αθέων στην ελληνική κοινωνία ήταν χαμηλότερο και τη σχολή επέλεγαν κυρίως αυτοί που ήταν θρησκευόμενοι.

Οταν λες σημαντικά μικρότερο τι ενοεις;Υπάρχουν και άθεοι διορισμένοι καθηγητές θεολογίας; Είναι δυνατόν;Οσον αφορά εμένα ξέρω φοιτητές θεολογίας πολλοί εξ αυτών είναι σε κομματικές νεολαίες δεξιές (Νεολαία ΝΔ) και αριστερές νεολαίες(ΚΝΕ,νεολαία ΣΥΡΙΖΑ κτλ) αυτοί στις αριστερές φοιτητικές παρατάξεις κατά 95% δηλώνουν άθεοι αν τους ρωτήσεις σε τι πιστεύουν ακόμα και μέσα στη σχολή(όταν πάνε στο μάθημα φυσικά). Οσον αφορά το ποσοστό των άθεων στους μη πολιτικοποιημενους φοιτητές της Θεολογικής είναι υψηλότερο από πολλές άλλες σχολές θεωρητικής.Απλά δε δηλώνουν άθεοι στους καθηγητές τους αν όμως τους ρωτήσεις ευθύς έξω απο τη σχολη τι πιστεύουν ένα 30% δηλώνουν άθεοι. Το υπόλοιπο 60% είναι αδιάφοροι όπως και η πλειοψηφία των Ελλήνων και των συνομιληκων τους και ένα 10% είναι κοντά στην εκκλησία.Στους εκκλησιασμους στη Θεολογική παρίσταται ένα 5-10% των φοιτητών οι υπόλοιποι δε πάνε. Προτιμούν τα κλαμπακια τα ξενύχτια,τα μεθύσια,το σεξ κτλ.Ειδικά οι κοπέλες της θεολογικής όπως μπορείτε να διαβάζετε και στα φοιτητικά φόρουμ που παραθέτω και να καταλαβετε αν παρακολουθείτε συχνά τις θεολογικές είναι από τις πιο εύκολες φοιτήτριες μεταξύ των σχολών και εξώλης και προώλης.Ολα αυτά τα λέω γιατί παιδί γνωστών μου πήγε στη θεολογία αφού δεν έγραψε καλά (γι αυτό η μεγαλη πλειοψηφία οσων είναι εκεί είναι εκεί) και αφού τελείωσε τη σχολή και πήρε πτυχίο έδωσε κατατακτήριες και πήγε φιλοσοφική όπου σπουδάζει τώρα(οι περισσότεροι μόλις πάρουν το πτυχίο πάνε σε άλλη σχολή με κατατακτήριες στη νομική η πλειοψηφία όσων μπαίνουν με κατατακτήριες είναι άτομα ππυ πήραν πτυχία θεολογικής, φιλοσοφικής κτλ).Στα λέω Αναστασιε αφού σε ενδιαφέρει. Τώρα αυτά ισχύουν για τους φοιτητές Θεολογικής τα νέα παιδιά που σπουδάζουν εκεί όσον αφορά τους διορισμένους θεολόγους ιδέα δεν έχω.Είσαι σίγουρος Νίκο για τους διορισμένους;



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τρί Οκτ 10, 2017 3:57 pm

Αναστάσιος έγραψε:Καταρχάς ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε. Διάβασα στα σαιτ που μου παραθέσατε κάποια πράγματα τελείως ανήθικα. Αφού απορώ : είναι αυτοί φοιτητές Θεολογικής σχολής; Εγώ πάντως ανήκω στο στερεότυπο που θέλει τους φοιτητές αυτής της σχολής να φορούν παλιομοδίτικα ρούχα :D :mrgreen:

Τα διαβασες και τα δύο λινκ;Ειδες το βίντεο; Αυτά είναι μία εικόνα που θα συναντήσεις πηγαίνοντας θεολογία.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Οκτ 10, 2017 6:55 pm

Όλα τα διάβασα και είδα και το βίντεο. Κι εγώ ο ανόητος που νόμιζα ότι οι φοιτητές Θεολογικής είναι κοντά στην εκκλησία όπως εγώ ή που νόμιζα ότι εκεί θα βρω και μια αξία γυναίκα την οποία θα παντρευτώ τώρα τι μπορώ να πω; Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύθηκα αλλά οι στόχοι μου δεν θα αλλάξουν. Θέλω και θα γίνω θεολόγος καθηγητής Θρησκευτικών. Ας ελπίσουμε όμως ότι θα υπάρξουν και άνθρωποι του "επιπέδου μου" (τρόπος του λέγειν)! ;) :( :cry: :)


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Τρί Οκτ 10, 2017 11:35 pm

Υπάρχει η χριστιανική φοιτητική ομάδα με φοιτητές μέλη από διάφορες σχολές.Παιδιά σαν εσένα υπάρχουν στα Παν/μια απλά είναι μειοψηφία. Στη Θεολογική ένα 90% είναι αδιάφοροι ή άθεοι και ένα 10%(μειοψηφία μεν υπαρκτό ποσοστό δε) είναι σαν εσένα.Οι φοιτητές Θεολογικής είναι ότι και η υπόλοιπη νεολαία μας αφού αποτελούν μέρος της.Μερικές φορές ξεφεύγουν περισσότερο και από πολλούς συνομηλίκους τους λόγω του ότι δεν είναι καλοί μαθητές/σπουδαστές (δε διαβάζουν ιδιαίτερα και μπήκαν θεολογική λόγω μορίων πολλοί δε κάνουν καν εργασίες και δεν πάνε πολύ συχνά στη σχολή η παρουσία τους δηλαδή είναι διακοσμητική/συμβολική όχι ουσιαστική).



Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Πέμ Οκτ 12, 2017 1:57 am

Επειδή ανέφερες την Ιατρική Θόδωρε, κοίταξε: Επειδή παίρνω ως παράδειγμα την κόρη μου, η οποία αν και περνούσε Ιατρική με το 10% συνέχισε στη Φαρμακευτική γιατί αυτό ήθελε. Νομίζω ότι τελικά δεν ισχύει για όλους τους νέους το να μην σπουδάζουν αυτο που πραγματικά θέλουν. Υπάρχουν δηλαδή νέοι που πάνε εκεί που θέλουν, ακόμα και στη Θεολογική! Ανασταλτικός παράγοντας νομίζω είναι και η επιθυμία των γονιών, οι οποίοι θέλουν το παιδί τους Δικηγόρο ή Γιατρό και γενικά οι κοινωνία μας που προσδίδει το πρεστίζ σ' αυτές τις δύο Σχολές!


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Πέμ Οκτ 12, 2017 9:35 am

Αχιλλέα ασφαλώς υπάρχει όπως είπα κι ένα 10% που ήθελε τη Θεολογική. Σε όλες τις σχολές υπάρχουν. Ομως είναι μειοψηφία οι δύο σχολές που στοχεύουν σχεδόν όλοι είναι η νομική (για τους μαθητές θεωρητικής), η ιατρική (για τους μαθητές θετικής) κτλ.Απο εκεί και πέρα συμβιβάζονται με οποία σχολή τους κάτσει οι περισσότεροι/ες.Στη Θεολογική όμως το 90% ειναι αδιαφοροι,αθεοι,αγνωστικιστες κτλ ενω οπως ειπα στη Θεολογικη οι αριστερες φοιτητικες παραταξεις(νεολαια ΣΥΡΙΖΑ,ΚΝΕ κτλ) ειναι πολυ δραστηριες,ξέρω από παιδί γνωστών ππυ σπουδάζει εκεί (είναι αδιαφορος εκκλησία πάει μία φορά το χρόνο το Πάσχα) βρέθηκε Θεολογική γιατί αυτή έπιασε στο μηχανογραφικο του(δεν έγραψε καλά) έβαλε πρώτη νομική και φυσικά δεν την έπιασε τη Θεολογική την είχε κάτω-κατω(όπως και οι περισσότεροι φοιτητές θεολογικής).Η θεολογική δυστυχώς έχει πέσει στο ίδιο επίπεδο με τις άλλες σχολές. Οτι αμαρτία βρίσκεις να γίνεται απο φοιτητές άλλων σχολών τη βρίσκεις ίσως και ενισχυμένη στους φοιτητές Θεολογικής αφού δεν έχει καλούς φοιτητές (δεν ήταν ούτε καλοί μαθητές). Ειδικά όπως είπα πολλά κορίτσια φοιτητριες στη Θεολογική κάνουν αμαρτίες που συ.φοιτήτριες τους άλλων σχολών διστάζουν να κάνουν.Εχει πολύ ωραίες εμφανισιακά κοπέλες φοιτήτριες η Θεολογική αλλά ο Θεός να σε φυλάει από τα αισχη τους τα αισχη τους τα έχω ακούσει από τους γνωστούς μου,τα έχω διαβάσει στο διαδίκτυο(παρέθεσα και λινκς).Είναι αδιανόητο ακόμα να έχει η Θεολογική ένα από τα υψηλότερα ποσοστά άθεων φοιτητών μεταξύ των σχολών.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3833
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Πέμ Οκτ 12, 2017 12:10 pm

Θεόδωρε μου, ας μην κρίνουμε. Ο καθένας ας κάνει αυτό που νομίζει. Εάν όντως ισχύει αυτό το 10%, τότε είναι μια πολύτιμη «μαγιά». Ο Χριστός δεν ήρθε να καλέσει δίκαιους στη μετάνοια, αλλά αμαρτωλούς. Αυτό το 10% λειτουργεί ακριβώς όμως με λίγη μαγιά ζυμώνουμε πολύ περισσότερο ψωμί.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Πέμ Οκτ 12, 2017 9:08 pm

Αναστάσιε θεοσεβουμενοι φοιτητές υπάρχουν σε όλες τις σχολές. Μόνο που είναι δυστυχώς μειοψηφία. Η θεολογική είναι η σχολή που οι φοιτητές της θα έπρεπε να κρατάνε κάποιο ηθος. Ομως αυτοί στην ακολασία και την αμαρτία ξεπερνούν ακόμα και συμφοιτητές τους από άλλες σχολές.Με βάση τις πληροφορίες που πήρα από το παιδί των γνωστών μου που είναι στη θεολογική δείχνουν μία εικόνα αισχος.Πας στη Θεολογική και βλέπεις στην καφετέρια της σχολής (έχει και καφετέρια με ποτά η θεολογική βέβαια όλες οι σχολές έχουν δεν είναι αυτό το πρόβλημα) διάφορα. Βλέπεις φοιτητές ακριβώς έξω από τη σχολή στο προαύλιο της να φασωνονται αγόρια-κοπελες να φιλιούνται προκλητικά να χουφτωνονται και γενικά εγώ αν έβλεπα το παιδί μου να τα κάνει αυτά θα ντρεπόμουν. Ερχονται και κάποιοι φοιτητές από τις δίπλα σχολές (δεν υπάρχουν φράχτες/κάγκελα μεταξύ των σχολών όλες οι σχολές μοιράζονται την ίδια τεράστια αυλή) και γίνεται αισχος.Οι αριστερές φοιτητικες νεολαίες και οι φοιτητές θεολογικής που είναι μέλη τους γεμίζουν τη σχολή αφίσες κτλ,τα βράδια μαζεύονται και γίνονται πάρτι και αιση με ναρκωτικά κτλ(αυτό βέβαια γίνεται από αναρχικούς και τσογλανια και γίνεται σε όλες τις σχολές και στη θεολογική φυσικά).Το πως ήταν η θεολογική πριν 20 χρόνια τι επιπέδου φοιτητές είχε και τι έχει τώρα είναι αισχος και ντροπή. Η θεολογική θα έπρεπε να αποτελεί παράδειγμα στις άλλες σχολές και οι φοιτητές της θα έπρεπε να είναι παράδειγμα για τους συμφοιτητές τους των άλλων σχολών όχι να πρωτοστατούν στην ηθική πτώση. Αφήνω το ότι οι φοιτητές θεολογικής συχνάζουν συνέχεια με συμφοιτητές τους και απο αλλες σχολες φυσικα σε μπαράκια,κλαμ,καφετέριες




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 39 και 0 επισκέπτες