Θεολογική σχολή

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Κυρ Οκτ 08, 2017 3:56 pm

Από απλή περιέργεια επειδή όπως είπα ζω μόνιμα εξωτερικό πως είναι οι Θεολογικές σχολές στην Ελλάδα;Οι φοιτητές τους είναι πιο πιστοί στα χριστιανικά ήθη ή είναι μία από τα ίδια με τους άλλους νέους; Τι κατάσταση ισχύει;



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Κυρ Οκτ 08, 2017 10:56 pm

Είναι μία από τα ίδια ακριβώς με τους άλλους νέους πλήν ελάγχιστων εξαιρέσεων.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Οκτ 09, 2017 9:10 am

Τα 2/3 των "θεολόγων" είναι άθεοι ή αδιάφοροι. (Εντύπωσή μου είναι από τις δημοσιεύσεις που βλέπω, δεν υπάρχει επίσημο στατιστικό στοιχείο)


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Δευτ Οκτ 09, 2017 5:11 pm

Ενοεις φαντάζομαι τους φοιτητές της Θεολογικής. Οχι τους καθηγητες θεολόγους. Ομως γιατί πάνε στη θεολογική αν είναι αδιάφοροι; Από σποντα;



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Οκτ 09, 2017 5:31 pm

Ιδού η απορία!!! Εγώ τι να πω που θέλω να σπουδάσω Θεολογία;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Δευτ Οκτ 09, 2017 8:42 pm

Μα ρε παιδιά δε πάνε θεολογία επειδή το θέλουν πάνε γιατί έχει χαμηλά μόρια και αποτελεί λύση για όσους της θεωρητικής δε γράφουν καλά.Αναστασιε να σου προσφερω τις γνωσεις μου μιας και ενδιαφερεσαι.Εχω γνωρίσει αρκετούς φοιτητές και φοιτήτριες της Θεολογίας. Οι πιο πολλοί πλην λίγων εξαιρέσεων πήγαν εκεί από σποντα αφού δεν έγραψαν καλά πανελλήνιες.Δε διαφέρουν απο την υπόλοιπη νεολαία μας κάνουν τις ίδιες αμαρτίες (προκλητικό ντύσιμο, προγαμιαίες σχέσεις χωρίς μέτρο, μεθύσια,ακόλαστη νυχτερινή ζωή κτλ).Επίσης στις θεολογικές υπάρχει ισχυρή πολιτικοποίηση έχω γνωρίσει πολλούς φοιτητές/τριες Θεολογικής που ήταν μέλη σε κομματικές παρατάξεις κυρίως στη φοιτητική νεολαία ΝΔ(αυτό δε μου κάνει εντύπωση αφού η ΝΔ είναι δεξιό κόμμα) και την ΚΝΕ ή την νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ(τώρα πως γίνεται η αριστερή νεολαία να έχει τόσο έντονη παρουσία σε Θεολογική σχολη είναι ενα μυστήριο που ακόμα δε το έλυσα και που η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια αλλά εδώ είμαστε Ελλάδα όλα γίνονται δε με εκπλήσσει τίποτα πλέον).Πολλοι μολις τελειωσουν τη σχολη πανε σε αλλη σχολη με καταρκτιριες.Θα παραθεσω πηγές από φοιτητικό/μαθητικό forum για τους φοιτητικές θεολογικής που βρήκα σε άλλο forum σχετικά με αυτό: http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=76934 , http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=166207 επίσης μία κοπέλα στην παρέα των 4 κοριτσιών που εμφανίζονται στο 3:08 σπουδάζει θεολογία δείτε το βίντεο ΜΟΝΟ αν δεν σκανδαλιζεστε:
https://m.youtube.com/watch?v=1NJi3VmjECA



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Οκτ 09, 2017 9:01 pm

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε. Διάβασα στα σαιτ που μου παραθέσατε κάποια πράγματα τελείως ανήθικα. Αφού απορώ : είναι αυτοί φοιτητές Θεολογικής σχολής; Εγώ πάντως ανήκω στο στερεότυπο που θέλει τους φοιτητές αυτής της σχολής να φορούν παλιομοδίτικα ρούχα :D :mrgreen:


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Δευτ Οκτ 09, 2017 10:55 pm

Δυστυχώς Τάσο μου θα συμφωνήσω και εγώ με τον Θόδωρο. Επειδή παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια τις Πανελλήνιες και τις βάσεις τους θα έλεγα ότι λίγοι είναι αυτοί που θέλουν να πάνε Θεολογία. Και από τον φιλικό μου κύκλο άτομα (και κορίτσια γνωρίζω) που πέρασαν στη Σχολή από σπόντα, γιατί δεν έγραψαν καλά. Μία μάλιστα ξαναέδωσε και πέρασε δασκάλα. Αυτό νομίζω γίνεται τα τελευταία χρόνια με τον παραγκωνισμό του μαθήματος (μία ώρα την εβδομάδα και άμα) και την αργοπορία στο διορισμό. Δεν την προτιμούν επομένως. Γι' αυτο και η χαμηλή βάση! Στις προηγούμενες δεκαετίες δεν συνέβαινε αυτό το πράγμα. Είχε το ίδιο κύρος, όπως και οι άλλες καθηγητικές Σχολές.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Αποστολος0
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2017 7:00 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Αποστολος0 » Δευτ Οκτ 09, 2017 11:18 pm

Κατάλαβα δηλαδή πάνε από σποντα και μόλις τελειώσουν τη σχολή δίνουν κατατακτήριες και πάνε σε άλλη σχολή. Οσο για το ότι κάνουν όλα αυτά τα αισχρά που κάνουν σχεδόν όλοι οι συνομήλικοι τους μάλλον οφείλεται στο ότι προέρχονται από το ίδιο περιβάλλον με αυτούς. Η αριστερες νεολαίες και γενικά οι πολιτικές νεολαιες που ανθούν στην Θεολογική είναι σίγουρα ένδειξη παρακμής. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ άκουσα πολλά για την ντροπιαστικη ηθική των φοιτητών θεολογίας αλλά δε το πίστευα να που το επιβεβαιώνεται όλοι σας όμως.Η περίεργια μου κίνησε όταν είδα αυτό το πανό ου ανάρτησαν φοιτητές της θεολογικής μέλη της νεολαιας του ΣΥΡΙΖΑ: http://www.thetoc.gr/politiki/article/neolaia-suriza-xounta-de-gnwrisame-oute-dimokratia.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Θεολογική σχολή

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Δευτ Οκτ 09, 2017 11:30 pm

Achilleas έγραψε:Δυστυχώς Τάσο μου θα συμφωνήσω και εγώ με τον Θόδωρο. Επειδή παρακολουθώ τα τελευταία χρόνια τις Πανελλήνιες και τις βάσεις τους θα έλεγα ότι λίγοι είναι αυτοί που θέλουν να πάνε Θεολογία. Και από τον φιλικό μου κύκλο άτομα (και κορίτσια γνωρίζω) που πέρασαν στη Σχολή από σπόντα, γιατί δεν έγραψαν καλά. Μία μάλιστα ξαναέδωσε και πέρασε δασκάλα. Αυτό νομίζω γίνεται τα τελευταία χρόνια με τον παραγκωνισμό του μαθήματος (μία ώρα την εβδομάδα και άμα) και την αργοπορία στο διορισμό. Δεν την προτιμούν επομένως. Γι' αυτο και η χαμηλή βάση! Στις προηγούμενες δεκαετίες δεν συνέβαινε αυτό το πράγμα. Είχε το ίδιο κύρος, όπως και οι άλλες καθηγητικές Σχολές.

Αχιλλέα δυστυχώς από σποντα πάνε εκεί.Και δεν είναι μόνο η θεολογική που το έχει αυτό. Το έχουν όλες οι σχολές αφού όλοι σχεδόν πρώτα βάζουν νομική (της θεωρητικής) και ιατρική (της θετικής). Μετά πάνε εκεί που θα περάσουν απο σποντα.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες