Χριστιανικό σπίτι

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Ιαν 04, 2018 11:43 am

Καλή σας ημέρα κυρία Νεκταρία! Θα σας πω την προσωπική μου άποψη για ότι αφορά ένα χριστιανικό σπίτι. Χωρίς να έχω και μεγάλη πείρα επί του θέματος (15 χρονών είμαι) θα σας πω συγκεκριμένα πώς έχουμε κάνει εμείς διαρρύθμιση στο σπίτι μας. Στο σαλόνι συγκεκριμένα, έχουμε αφιερώσει έναν τοίχο στις εικόνες. Εκεί έχουμε τον Χριστό Παντοκράτωρ, την Παναγία Βρεφοκρατούσα, την εικόνα της Αναστάσεως και δύο ακόμη εικόνες των Αγίων από τους οποίους έχουν πάρει οι γονείς μου τα ονόματά τους. Στο δωμάτιό μου εγώ έχω ακριβώς πάνω από το κρεβάτι μου την εικόνα της Παναγίας της Γρηγορούσας και φυσικά στην γωνία που σχηματίζουν δύο τοίχοι έχω ένα εικονοστάσι. Το ίδιο περίπου γίνεται και με το δωμάτιο των γονιών μου. Ελπίζω να σας βοήθησα!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Ιαν 04, 2018 12:04 pm

Νομίζω πάντως ότι το ιστολόγιο από το οποίο προέρχεται το κείμενο που παρέθεσα σχετικά με τις εικόνες θα σας βοηθήσει περαιτέρω μιας και είστε γυναίκα.

http://orthodoxigynaika.blogspot.gr/?m=0


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τετ Ιαν 10, 2018 12:17 pm

Σε ευχαριστω καλε μου Αναστασιε. Ο Θεος να σε εχει πάντα καλά!


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Χριστιανικό σπίτι

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 10, 2018 7:31 pm

heavenandearth έγραψε:Σε ευχαριστω καλε μου Αναστασιε. Ο Θεος να σε εχει πάντα καλά!

Αμήν κυρία Νεκταρία! Ο Θεός να ευλογεί εσάς και την οικογένειά σας!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες