Η Μακεδονία είναι Ελλάδα

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η Μακεδονία είναι Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Ιαν 18, 2018 7:50 pm

Νίκος έγραψε:...Παρακαλώ πολύ να αναφέρετε τις δικές σας απόψεις και όχι να μας μεταφέρετε μόνο τις απόψεις θρησκευτικών ή πολιτικών παραγόντων.


Ο λόγος που έγραψε ο κ.Νίκος για το "Που είσαι Χριστόδουλε;" ήταν θεωρώ γι'αυτο που έθεσε στην αρχή του θέματος, το οποίο παραθέτω και εγώ με το quote και θεωρώ, ότι είναι και το σωστό, για να δώσουμε καθαρά τη δική μας γνώμη στο θέμα και να μην ανακυκλώνουμε εξωτερικές απόψεις. Για να μην πει κάποιος, γιατί απαντάς εσυ, αφού δεν έχεις πάρει θέση, απαντώ, ότι δεν βιάζομαι και το μελετώ το θέμα. Προφανώς κ.Μανώλη και δεν χρειάζεται να αποχωρήσετε απο το φόρουμ, το ότι σχολιάστηκε μία άποψη, που είναι και ο σκοπός του φόρουμ, δηλαδή να λέμε τις απόψεις μας σε ήσυχο κλίμα, δεν σημαίνει οτι κανείς στοχοποιεί και δημιουργείται περιβάλλον έχθρας, στην συγκεκριμένη περίπτωση ο κ.Νικος, εφόσον αυτό δεν πρεσβεύει και τη καρδιά της πίστης μας.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η Μακεδονία είναι Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Ιαν 18, 2018 8:15 pm

Αγαπητέ κύριε Μανώλη, παίρνω το θάρρος (παρά το μικρό της ηλικίας μου) να σας πω ότι δεν χρειάζεται να αποχωρήσετε από το φόρουμ μας για δύο λόγους : α) Γιατί η προσφορά σας σε αυτό είναι τεράστια και β) ο καθείς από εμάς έχει διαφορετικές απόψεις και δεν αρμόζει σε εμάς που είμαστε Ορθόδοξοι Χριστιανοί να νίπτομεν τας χείρας μας όταν εκφράζει κάποιος διαφορετική άποψη από εμάς. Ο κύριος Νίκος ενδιαφέρεται για την σωστή ροή των θεμάτων του φόρουμ μας εφαρμόζοντας τους κανόνες που όλοι μας πρέπει να ακολουθούμε. Όσον αφορά τον Μακαριστό Χριστόδουλο και το γεγονός ότι ο Μακαριστός Ιερώνυμος είναι μετριοπαθής θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σας αλλά το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν είναι εδώ (αυτό το θέμα) ο κατάλληλος χώρος γι'αυτό. Γι' αυτό τον λόγο θα σας παρακαλούσα (η απόφαση είναι δική σας) να μείνετε μαζί μας.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η Μακεδονία είναι Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Ιαν 18, 2018 8:16 pm

Συμφωνώ κι επαυξάνω μαζί σου Μάνο!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η Μακεδονία είναι Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Ιαν 18, 2018 8:18 pm

Και εγώ το ίδιο αδελφέ μου.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η Μακεδονία είναι Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Ιαν 18, 2018 8:27 pm

Εγώ προσωπικά είμαι κάθετος στο να περιέχεται η λέξη Μακεδονία και όλα τα παράγωγά της στην ονομασία της FYROM. Υπάρχουν ιστορικά στοιχεία που αποδεικνύουν ότι Μακεδονία σημαίνει Ελλάδα και οι γνόντες ιστορία το γνωρίζουν (δεν καυχώμαι ότι ξέρω ιστορία, τώρα μαθαίνω). Γι 'αυτόν άλλωστε τον λόγο δεν παραθέτω κάποια ιστορικά στοιχεία.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 10076
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 19, 2012 12:18 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗ

Re: Η Μακεδονία είναι Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΗΣ » Παρ Ιαν 19, 2018 12:34 am

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ

Αδέλφια μου βλέπω ότι υπάρχει μία μεγάλη ταραχή ανάμεσά μας για το
Μακεδονικό.
Ο κύριος Νίκος θέλει να γράψουμε τις δικές μας απόψεις γύρω από το σκοπιανό,χωρίς να καταλαβαίνω τον λόγο.
Γιατί απορίπτουμε μεγάλους ηγέτες για τα λόγια που είπαν και σήμερα
ποδοπατήθηκαν;
Τι παραπάνω θα πούμε εμείς τα ασήμαντα ελληνάκια όταν τα λόγια
αυτών των ανθρώπων διαγράφηκαν από την μνήμη της πολιτικής και
εκκλησιαστικής σημερινής εξουσίας;
Πώς μπορούν να χωρέσουν μέσα σε 5 λεπτά, 3.000 χρόνια αλήθειας; Γιατί δεν αντιδρούμε για να στηρίξουμε την αλήθεια; Από πότε η αλήθεια έγινε παράλογη; Το ξεπούλημα έχει και όρια... Αντιδρούμε και μοιράζουμε την αλήθεια!
Σας παρακαλώ αφιερώστε 5 λεπτά από την ζωή σας,και δείτε το παρα-
κάτω βίντεο για το οποίο θα έπρεπε να ντρέπονται όλοι αυτοί που κυβερνούν και πάνω από όλα θέλουν τα γομάρια να λέγονται έλληνες.Μία ιερή λέξη που κρύβει μέσα της τον πλούτο και την ορθοδοξία μας.
Δεν έχω σκοπό να τσακωθώ με κανέναν,αλλά με τρώει το παράπονο με όλα αυτά που γίνονται και θα γίνουν.


Μανώλη αδελφέ μου η παρουσία σου είναι απαραίτητη εδώ.Δημοκρατία
έχουμε και μπορείς να εκφράσεις τον λόγο σου ελεύθερα,σε ήπιες φάσεις
πάντα.Ο καθένας μας περνάει κάποιο πνευματικό υλικό εδώ που για
κάποιους τρίτους είναι πνευματικό εφόδιο.Έτσι και εσύ,τα γραφόμενά
σου δεν περνάνε απαρατήρητα.

Εικόνα


Κύριε είσαι παντογνώστης. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι Σε αγαπώ. Αξίωσέ με να Σε υπηρετώ με αφοσίωση και με αγάπη μέχρι την τελευταία μου αναπνοή.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η Μακεδονία είναι Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Ιαν 19, 2018 1:00 am

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα Σκόπια δεν μπορούν να ονομαστούν Μακεδονία η ότι άλλο περιέχει αυτή τη λεξη. Στηριζόμενος πάνω σε αυτό μελετώ και εγώ τα γεγονότα καθημερινα.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η Μακεδονία είναι Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιαν 19, 2018 8:05 am

Παρακάλεσα να εκφράσετε τις δικές σας απόψεις για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων, επειδή ο σκοπός της συζήτησης είναι να μας κάνει να σκεπτόμαστε και να διαμορφώνουμε προσωπική άποψη, ιδίως για τα σοβαρά θέματα που αφορούν την πίστη και την Πατρίδα μας. Και βεβαίως μπορεί να συμφωνούμε με όσα έχουν πει η Εκκλησία ή εκκλησιαστικοί και πολιτικοί ηγέτες, αλλά όχι άκριτα, επειδή το είπαν εκείνοι, αλλά επειδή το εξετάσαμε και συμφωνούμε με τα επιχειρήματά τους. Κανένας δεν έχει το αλάθητο επί γης.

Αδελφέ μου Μανώλη, συγγνώμη αν σε στεναχώρησα, αλλά η άποψή σου για το Σκοπιανό δεν είναι φαντάζομαι "που είσαι Χριστόδουλε", επειδή ο Μακαριστός είχε τις απόψεις του κι εσύ τις δικές σου. Αν συμφωνείς σε όλα με τις δικές του απόψεις απλά θα μπορούσες να το πεις. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το Μακαριστό Χριστόδουλο, αλλά με την προσωποποίηση της πίστης μας και της Εκκλησίας σε ένα άνθρωπο, Ο καθένας που λαμβάνει ένα εκκλησιαστικό αξίωμα με το θέλημα του Θεού ή την ανοχή Του, το λαμβάνει, επειδή αυτό εξυπηρετεί τους σκοπούς της Θείας Οικονομίας. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά, αλλά δεν είναι αυτός ο χώρος για να τα συζητήσουμε. Εδώ συζητάμε ένα άλλο πολύ σοβαρό θέμα. Σε παρακαλώ πολύ μην αποχωρήσεις, επειδή δέχτηκες μια παρατήρηση από το Διαχειριστή για το καλό της συζήτησης, με όλη μου την αγάπη που έχω για όλους σας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Η Μακεδονία είναι Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Ιαν 19, 2018 9:15 am

Νίκο από τη στιγμή που η διαπραγμάτευση αρχίζει με βάση ότι θα περιέχεται όρος ή παράγωγο της Μακεδονίας, δεν τίθεται θέμα να εκφράσουμε άποψη αφού διαφωνούμε.
Τι να πούμε δηλαδή, ποιο όνομα που θα περιέχει όρο ή παράγωγο θα είναι το καλύτερο για την Ελλάδα;
Το μη χείρον βέλτιστο;
Όχι.

Επίσης διαφωνώ με την στάση της Εκκλησίας της Ελλάδος γιατί έπρεπε να είναι αυτή μπροστάρης ελλείψει άλλου.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η Μακεδονία είναι Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιαν 19, 2018 11:46 am

Πέτρο το θέμα του ονόματος, από μόνο του, έχει μια αξία, αλλά πολύ μεγαλύτερη σημασία έχουν οι αλυτρωτικές βλέψεις, η παραποίηση της ιστορίας και η ανθελληνική προπαγάνδα των Σκοπίων. Ακόμη κι αν το όνομα δεν έχει τον όρο Μακεδονία (πχ. Βαρδαρία) για εξωτερική χρήση, αλλά εσωτερικά συνεχίσει να χρησιμοποιεί το όνομα Μακεδονία, μακεδονικό έθνος, μακεδονική γλώσσα, διατηρήσει το ίδιο σύνταγμα και προπαγάνδα, τότε έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό. Για να κλείσει οριστικά το θέμα, πρέπει να αναπροσδιοριστούν οι σχέσεις των δύο χωρών, ώστε να αποτελούν βάση για συνεργασία και όχι αντιπαράθεση.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες

cron