Χασμουρητό μέσα στην εκκλησια

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Χασμουρητό μέσα στην εκκλησια

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Κυρ Ιαν 28, 2018 10:35 pm

Καλησπέρα, έχω μια απορία. Εδώ και 6 χρόνια κάθε που πηγαίνω εκκλησία πάντα χασμουριέμαι ασταμάτητα σε σημείο να δακρύζω από το Χασμουρητό. Επίσης όταν προσεύχομαι πάντα χασμουριέμαι. Είναι λογικό ; Ξέρει κάποιος τι σημαίνει ; Συμβαίνει και σε άλλους τόσο έντονα; Είχα ρώτησει πριν 3 χρόνια τον πνευματικό μου και μου είχε πει ότι είναι καλό αλλά δεν μπορούσε να μου πει κάτι παραπάνω (δεν ήθελε μάλλον)



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Χασμουρητό μέσα στην εκκλησια

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Κυρ Ιαν 28, 2018 10:55 pm

Νομίζω πως δεν υπάρχει κάτι παραπάνω για να σε απασχολήσει πέρα από αυτό που σου είπε ο πνευματικός σου.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Re: Χασμουρητό μέσα στην εκκλησια

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Κυρ Ιαν 28, 2018 11:12 pm

Anastasios68 έγραψε:Νομίζω πως δεν υπάρχει κάτι παραπάνω για να σε απασχολήσει πέρα από αυτό που σου είπε ο πνευματικός σου.


Σήμερα και σε κάθε λειτουργεία δακρύζω από το πολύ Χασμουρητό. Ακόμη και να ακούσω λειτουργεια η θέματα πνευματικά στο ραδιόφωνο η στο YouTube αμέσως θα δάκρυσω από το Χασμουρητό



Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Re: Χασμουρητό μέσα στην εκκλησια

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Κυρ Ιαν 28, 2018 11:13 pm

elenalep1992 έγραψε:
Anastasios68 έγραψε:Νομίζω πως δεν υπάρχει κάτι παραπάνω για να σε απασχολήσει πέρα από αυτό που σου είπε ο πνευματικός σου.


Σήμερα και σε κάθε λειτουργεία δακρύζω από το πολύ Χασμουρητό. Ακόμη και να ακούσω λειτουργεια η θέματα πνευματικά στο ραδιόφωνο η στο YouTube αμέσως θα χασμουρηθω μαζί με δάκρυα



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Χασμουρητό μέσα στην εκκλησια

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Ιαν 28, 2018 11:33 pm

Να εμπιστεύεσαι τον πνευματικό σου. Το μόνο, που μπορώ να σου πω είναι, ότι σίγουρα σε πολεμάει ο πονηρός ,όπως πολλούς, οι οποίοι προσπαθούν να ενισχυθούν πνευματικά και ειδικά εκείνες τις ώρες, που επικοινωνείς με τον Κύριο, όπως Θεία Λειτουργία και προσευχή. Από κει και πέρα, δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη, ούτε κανένας για την πνευματική πορεία ενός ατόμου.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Χασμουρητό μέσα στην εκκλησια

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Ιαν 28, 2018 11:48 pm

Είναι πειρασμός ή απλά βαριέσαι, επειδή δε συμμετέχεις ενεργά, αλλά ο Πνευματικός σου ίσως θεώρησε, ότι είναι νωρίς να σου εξηγήσει από που προέρχεται και πως να το αντιμετωπίσεις.

Υπάρχουν πρακτικές συμβουλές για να μη βαριέσαι στις Ακολουθίες. Μάθε τις Ακολουθίες. Πάρε βιβλιαράκι και άρχισε να λες τους ύμνους μαζί με τους ψάλτες, από μέσα σου ή χαμηλόφωνα. Διάβασε τι ακριβώς γίνεται σε κάθε σημείο των Ακολουθιών, ιδίως στη Θεία Λειτουργία και προσπάθησε να το ζήσεις. Να προετοιμάζεσαι και να κοινωνείς πιο τακτικά (εφόσον στο επιτρέπει ο Πνευματικός σου).

Πριν ξεκινήσεις την προσευχή, άδειασε το μυαλό σου απ' όλες τις μέριμνες τις ημέρας, τι έκανες, τι θέλεις να κάνεις, κι ότι πρόβλημα έχεις με τους γύρω σου κάνε υπόσχεση, ότι θα το τακτοποιήσεις μόλις μπορέσεις. Στην προσευχή μη λες μακροσκελείς ευχές που δε θερμαίνουν την ψυχή σου. Οι τυπικές ευχές είναι για προθέρμανση. Αν αυτό σε σένα δε λειτουργεί, πες κάτι πιο σύντομο, όπως το τρισάγιο και ύστερα μπες στην ουσία της προσευχής, στην επικοινωνία σου με το Χριστό. Ευχαρίστησε Τον για ότι σου πρόσφερε αυτή τη μέρα, πες Του τον πόνο της καρδιάς σου, ζήτησε συγχώρηση για ότι έκανες και Τον λύπησε κι ύστερα ζήτησε τη βοήθειά Του σε ότι έχεις ανάγκη εσύ ή τα αγαπημένα σου πρόσωπα. Εκείνος τα ξέρει, αλλά θέλει να Του τα λέμε για να συνηθίζουμε στην επικοινωνία μαζί Του. Ύστερα κλείσε παρακαλώντας την Παναγία κι όποιον Άγιο ευλαβείσαι να πρεσβεύουν για σένα, και το δι ευχών. Τα πολλά λόγια είναι φλυαρία και δεν τα θέλει ο Χριστός. Οι ακολουθίες είναι γι αυτούς που έχουν ασκηθεί στη μακροχρόνια συγκέντρωση στην προσευχή. Κάνε το σώμα σου να συμμετέχει στην προσευχή με γονυκλισία και μετάνοιες.

Αλλά πάλι, μη μ' ακούς εμένα. Ότι σου πει ο Πνευματικός σου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Χασμουρητό μέσα στην εκκλησια

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Δευτ Ιαν 29, 2018 12:42 am

Από το να μην πας καθόλου στην εκκλησία είναι πολύ καλύτερο να είσαι παρών και να χασμουριέσαι. Υπάρχουν άλλοι πιστοί που τους παίρνει ο ύπνος. Ακόμα και πολλοί μοναχοί μέσα στις πολύωρες ολονύχτιες ακολουθίες, αποκοιμούνται! Είναι κάτι το ανθρώπινο. Ο Άγιος Γέροντας Παΐσιος έλεγε σχετικά: Δεν πειράζει που κάποιους τους παίρνει ο ύπνος. Το καράβι (παρομοίαζε έτσι τη Θεία Λειτουργία) προχωρεί ακάθεκτα στην πορεία του. Και αυτοί που αποκοιμούνται μέσα στο καράβι είναι!


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Re: Χασμουρητό μέσα στην εκκλησιαθ

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Δευτ Ιαν 29, 2018 11:28 am

Achilleas έγραψε:Από το να μην πας καθόλου στην εκκλησία είναι πολύ καλύτερο να είσαι παρών και να χασμουριέσαι. Υπάρχουν άλλοι πιστοί που τους παίρνει ο ύπνος. Ακόμα και πολλοί μοναχοί μέσα στις πολύωρες ολονύχτιες ακολουθίες, αποκοιμούνται! Είναι κάτι το ανθρώπινο. Ο Άγιος Γέροντας Παΐσιος έλεγε σχετικά: Δεν πειράζει που κάποιους τους παίρνει ο ύπνος. Το καράβι (παρομοίαζε έτσι τη Θεία Λειτουργία) προχωρεί ακάθεκτα στην πορεία του. Και αυτοί που αποκοιμούνται μέσα στο καράβι είναι!


Δεν έχω κοιμηθεί ποτέ μου σε εκκλησία ποτέ μου ,ούτε μου έχουν κλείσει τα μάτια ποτέ. Ούτε βαριέμαι ίσα ίσα που πάω με όρεξη πάντα απλά δεν αντέχετε το Χασμουρητό. Και στην προσευχή πάντα με όρεξη την κάνω.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Χασμουρητό μέσα στην εκκλησια

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Ιαν 29, 2018 1:05 pm

Τότε Έλενα είναι μάλλον πειρασμός.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
elenalep1992
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 16, 2017 12:53 am

Re: Χασμουρητό μέσα στην εκκλησια

Δημοσίευσηαπό elenalep1992 » Δευτ Ιαν 29, 2018 1:20 pm

Νίκος έγραψε:Τότε Έλενα είναι μάλλον πειρασμός.


Μα γιατί σε μένα; Με πολύ όρεξη πάω πάντα στην εκκλησία αλήθεια και οι προσευχές μου πάντα είναι με χαρά και αγαπη.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες