Η αρχαία ελληνική γλώσσα

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Ασχολείστε με τη γλώσσα;

Ναι, μελετώ και μαθαίνω
3
50%
Μπορώ να κατανοήσω αλλά και να εκφραστώ γραπτώς και προφορικώς στα αρχαία
2
33%
Όχι, αλλά κάτι καταλαβαίνω
1
17%
Όχι, δεν ξέρω αρχαία αλλά θα ήθελα να μάθω μια μέρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δεν ξέρω αρχαία, διαβάζω τις μεταφράσεις
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 6

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Η αρχαία ελληνική γλώσσα

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Παρ Φεβ 09, 2018 10:57 am

Στην Αμερική οι εκεί χριστιανοί όπως κι αν τους λένε, έχουν ξεσηκωθεί να μάθουν τα ελληνικά της Καινής Διαθήκης (όπως τα ονομάζουν). Νομίζω εμείς τα λέμε ελληνιστικά. Οι ιεραπόστολοί τους πάνε στην Αφρική και τα διδάσκουν!

Εδώ εμείς τι κάνουμε; Ασχολείστε με τη αρχαία γλώσσα; Εγώ είμαι από τρίτη δέσμη, ποτέ δεν τα παράτησα, και πάλι δυσκολεύομαι σε κάποια πράγματα.

Σας έχω δώσει ένα σύνδεσμο στην ενότητα των βιβλίων για κάτι που θεωρείται κλασικό και είναι ειδικά για τη γλώσσα της Καινής Διαθήκης. Ελπίζω να βοηθήσει όποιον ενδιαφέρεται.



Άντε και ένα δημοψήφισμα που είναι της μόδας


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η ελληνική γλώσσα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Φεβ 09, 2018 1:23 pm

Νεκταρία το ερωτηματολόγιο, όπως το έχεις διατυπώσει, είναι ασαφές, και όχι πλήρες. Κατ' αρχήν, όταν λες μελετώ και μαθαίνω (ελληνική γλώσσα) ποια εννοείς, τη Νέα Ελληνική ή την Αρχαία. Υπάρχουν κι άλλες επιλογές που δεν έχεις βάλει. Για παράδειγμα, υπάρχουν άνθρωποι στην Ελλάδα,που γνωρίζουν πολύ καλά Νέα Ελληνικά, αλλά όχι Αρχαία. Υπάρχουν επίσης άλλοι, που γνωρίζουν καλά Αρχαία Ελληνικά και τα κατανοούν στο πρωτότυπο, αλλά δεν έχουν μάθει να εκφράζονται καλά στον προφορικό ή τον γραπτό λόγο κλπ.

Δεν ψήφισα, γιατί δε με εκφράζει πλήρως καμιά απάντηση.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Η ελληνική γλώσσα

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Παρ Φεβ 09, 2018 1:36 pm

Εννοούσα τα αρχαία, που για μας συμπεριλαμβάνουν και την Καινή Διαθήκη, όχι τα νέα ελληνικά. Αναρωτιόμουν πόσα από τα εκκλησιαστικά μας κείμενα μπορούμε να κατανοήσουμε και να διαβάσουμε, και όχι αν εμείς μπορούμε να εκφραστούμε έτσι. Είναι δύσκολο να γράψεις ή να μιλήσεις αρχαία, γιατί σε ποια εποχή θα επικεντρωθείς; Αττική διάλεκτο, ελληνιστικά, μεσαιωνικά (Βυζάντιο), καθαρεύουσα; Προσωπικά το βρίσκω δύσκολο πρώτον γιατί μιλάμε για χιλιάδες χρόνια γλωσσικής ιστορίας, και δεύτερον γιατί ακόμη και αν αποφάσιζα να εκφραστώ με πολύ συγκεκριμένα ελληνικά οι γνώσεις μου είναι τραγικά ελλιπείς. Θα έλεγα ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να φτάσουμε να διαβάσουμε με άνεση τα κείμενα που μας ενδιαφέρουν. Για να εκφραστούμε εμείς μάλλον μόνο η δημοτική με πολυτονικό ή το πολύ η καθαρεύουσα (που έχει λοιδορηθεί και απαξιωθεί) είναι κάτι εφικτό. Υπάρχουν βέβαια πολύ ωραίες ξένες εκδόσεις που διδάσκουν τα αρχαία ελληνικά σαν μια οποιαδήποτε ξένη γλώσσα, λες και μαθαίνεις γερμανικά ας πούμε. Πολύ χρήσιμα είναι, και σε φτάνουν σε ένα σημείο που νοιώθεις ότι κάτι έμαθες και μιλάς αρχαία όπως μαθαίνεις και μιλάς γαλλικά πχ, αλλά και πάλι, μου φαίνεται τόσο περιορισμένο και φτιαχτό.

Γενικά υπάρχουν πηγές δωρεάν (νόμιμες) στο διαδίκτυο. Δεν χρειάζεται κανείς να ξεκινήσει από την αττική διάλεκτο αν δεν ξέρει καθόλου. Καλύτερα να πάει προς τα πίσω, ή να ξεκινήσει από την ελληνιστική κοινή, δηλαδή τη γλώσσα των ευαγγελίων.

Θα προσπαθήσω να διορθώσω το δημοψήφισμα, ή διόρθωσέ το εσύ αν έχεις τη δυνατότητα σαν διαχειριστής. Βάλε όποια επιλογή κρίνεις!

Μου αρέσει τόσο πολύ αυτό το θέμα, σταματάω γιατί θα γράψω έκθεση...


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η αρχαία ελληνική γλώσσα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Φεβ 09, 2018 1:58 pm

Όχι που να το παινευτώ αλλά ψήφισα την δεύτερη επιλογή. Στα αρχαία πήρα 20 και γνωρίζω απ' έξω αρχαίο κείμενο. Είναι ένα από τα αγαπημένα μου μάθηματα!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Η αρχαία ελληνική γλώσσα

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Παρ Φεβ 09, 2018 1:59 pm

Μπράβο Αναστάσιε, εύγε. Ό,τι μάθεις φύλαξέ το γιατί μετά ξεχνιούνται.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Η αρχαία ελληνική γλώσσα

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Παρ Φεβ 09, 2018 2:39 pm

Να είστε καλά! Ο Θεός να σας έχει καλά!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες