Μακιγιάζ (και μόδα...)

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Μακιγιάζ (και μόδα...)

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τετ Φεβ 21, 2018 12:36 pm

Επειδή διάβασα μια συζήτηση στο άλλο φόρουμ (που δεν μπορείς να γραφτείς) και επειδή είχα πρόσφατα μια συζήτηση με μια πιστή κοπέλα την οποία μάλλον σόκαρα με τη γνώμη μου, έχω μερικές ερωτήσεις. Δεν έχω ρωτήσει ιερέα, θα γίνει και αυτό, αλλά τώρα ρωτάω εσάς.

Αν το μακιγιάζ είναι ελαφρύ και δε σε παραμορφώνει, πάλι δεν επιτρέπεται;

Και αυτή η ιστορία με το τελώνιο, την οποία έχω διαβάσει, είναι επίσημη θέση της εκκλησίας μας, ή απλώς μια δημοφιλής ιστορία;

Αν αναρωτιέστε, η γνώμη μου ήταν ότι εφ' όσον κοιτάς τον άντρα σου και κανέναν άλλο, να βάψεις και μαλλί, να κάνεις και ελαφρύ μακιγιάζ να ομορφύνεις (όχι να ασχημύνεις και να παραμορφωθείς), και γενικά να ντυθείς σεμνά αλλά θηλυκά και καλόγουστα. Και μοντέρνα, γιατί όχι, αλλά φυσικά πάντοτε σεμνά.

Το ξέρω ότι ίσως είναι κατάκριση αυτό που λέω, αλλά όπως δεν μου αρέσει το άσεμνο, δεν μου αρέσει και το στυλ της εξόφθαλμης θεούσας (φτου κακή λέξη), και τα θεωρώ εξίσου προκλητικά διότι και τα δυο βγάζουν μάτι.

Όσο για το παντελόνι, εμείς ήμαστε όλη μέρα πάνω σε μια μηχανή. Είναι απείρως σεμνότερο και από την πιο μακριά φούστα, διότι θα χρειαστεί να τη σηκώσεις για να καθίσεις σαν συνεπιβάτης (όπως εγώ).

Δηλαδή είναι τα πράγματα άσπρο μαύρο, ή μήπως όχι;

Να σημειώσετε ότι το πιο εύκολο και απελευθερωτικό πράγμα είναι μια γυναίκα να αφεθεί και να μην περιποιείται καθόλου τον εαυτό της. Κάνεις και οικονομία. Όταν όμως είσαι νέα, έχεις και τον άντρα σου που θέλεις να χαίρεται να σε βλέπει, ούσα παραλλήλως και κυρία στην εμφάνιση και τη συμπεριφορά. Είναι λάθος αυτά που της είπα, από την ορθόδοξη πλευρά; Μήπως σκέφτομαι πολύ κοσμικά;

Στεναχωρήθηκα λίγο, να σας πω την αλήθεια. Ελπίζω να μην θεώρησε ότι πήγα να την παρασύρω.

Πείτε μου τη γνώμη σας.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Μακιγιάζ (και μόδα...)

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Φεβ 21, 2018 12:59 pm

Η γνώμη μου είναι πως δεν κάνουν την «καλή χριστιανή» η φούστα η μακριά και η έλλειψη περιποίησης.
Παν μέτρον άριστον ;)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μακιγιάζ (και μόδα...)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Φεβ 21, 2018 1:01 pm

mark έγραψε:"Τι στολίζεις τον εαυτό σου; Αυτή η εμφάνιση δεν είναι γυναίκας που ικετεύει!"
23 Ιου 2013

Εικόνα

Μα και η ενδυμασία μας στο ναό να είναι καλή από κάθε πλευρά. Να είναι κόσμια και όχι εξεζητημένη. Γιατί το κόσμιο είναι σεμνό, ενώ το εξεζητημένο είναι άσεμνο.

Αυτό ακριβώς μας παραγγέλλει και ο απόστολος Παύλος, όταν λέει: «Θέλω να προσεύχονται οι άνδρες σε κάθε τόπο, σηκώνοντας προς τον ουρανό χέρια όσια, χωρίς οργή και δισταγμό ολιγοπιστίας.

Επίσης και οι γυναίκες να προσεύχονται με αμφίεση σεμνή, στολίζοντας τον εαυτό τους με σεμνότητα και σωφροσύνη, όχι με περίτεχνες κομμώσεις και χρυσά κοσμήματα ή μαργαριτάρια ή ενδύματα πολυτελή, αλλά με ό,τι ταιριάζει στις γυναίκες που λένε ότι σέβονται το Θεό, δηλαδή με καλά έργα» (Α' Τιμ. 2:8-10).

Αν, λοιπόν, απαγορεύει στις γυναίκες εκείνα που είναι απόδειξη πλούτου, πολύ περισσότερο απαγορεύει όσα κινούν την περιέργεια, όπως τα φτιασίδια, το βάψιμο των ματιών, το κουνιστό βάδισμα, τα παράξενα ρούχα και τα παρόμοια.

Τι λες, γυναίκα; Έρχεσαι στο ναό να προσευχηθείς, και στολίζεσαι με χρυσαφικά και χτενίζεσαι επιτηδευμένα; Μήπως ήρθες για να χορέψεις;

Μήπως για να λάβεις μέρος σε γαμήλια γιορτή; Εκεί έχουν θέση τα χρυσαφικά και οι πολυτέλειες· εδώ δεν χρειάζεται τίποτα απ' αυτά.

Ήρθες να παρακαλέσεις το Θεό για τις αμαρτίες σου. Τι στολίζεις, λοιπόν, τον εαυτό σου; Αυτή η εμφάνιση δεν είναι γυναίκας που ικετεύει.

Πώς μπορείς να στενάξεις, πώς μπορείς να δακρύσεις, πώς μπορείς να προσευχηθείς με θέρμη, έχοντας τέτοια αμφίεση; Θέλεις να φαίνεσαι ευπρεπής;

Φόρεσε το Χριστό και όχι το χρυσό. Ντύσου την ελεημοσύνη, τη φιλανθρωπία, τη σωφροσύνη, την ταπεινοφροσύνη. Αυτά αξίζουν περισσότερο απ' όλο το χρυσάφι. Αυτά και την ωραία την κάνουν ωραιότερη και την άσχημη την ομορφαίνουν.

Να ξέρεις, γυναίκα, πως, όταν στολιστείς πολύ, γίνεσαι πιο αισχρή κι από τη γυμνή, γιατί έχεις αποβάλει πια την κοσμιότητα.

Αγιος Iωάννης ο Χρυσόστομος

Πηγή: http://1myblog.pblogs.gr/2013/07/ti-sto ... as-po.html


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μακιγιάζ (και μόδα...)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Φεβ 21, 2018 1:03 pm

Νίκος έγραψε:Δεν είναι πιο απλό να φοράει ο πιστός το σταυρό αντί να τον χαράξει πάνω του;

Από τον Μητροπολίτη Λεμεσού άκουσα την εξής παραβολή: Το τατουάζ είναι, σαν την αυθαίρετη παρέμβαση από έναν άσχετο με την τέχνη πάνω στην τελειότητα ενός πίνακα ζωγραφικής μεγάλου ζωγράφου. Ο άνθρωπος που κάνει τατουάζ προσπαθεί να διορθώσει την εικόνα του Θεού, που ζωγράφισε με τη Σοφία Του ο Δημιουργός. Δεν έχει σημασία, αν σύμφωνα με τα ανθρώπινα πρότυπα θεωρείται ωραία ή όχι, επειδή αυτός που την κρίνει δεν είναι σε θέση να κατανοήσει τη Σοφία του Δημιουργού. Οποιαδήποτε παρέμβαση πάνω στο σώμα μας, που δεν γίνεται για λόγους υγείας, είναι αμαρτία. Για παράδειγμα, ακόμη και οι πλαστικές χειρουργικές επεμβάσεις, που δεν έχουν σχέση με την αποκατάσταση τραυμάτων ή της λειτουργικότητας του σώματος θα μπορούσαν να θεωρηθούν αμαρτίες.

Ακόμη και το μακιγιάζ και το βάψιμο των μαλλιών των γυναικών θα μπορούσε να θεωρηθεί αμαρτία. Κατ' οικονομίαν και μόνο σε συνεννόηση με τον Πνευματικό της κάθε γυναίκα, θα μπορούσε να τα χρησιμοποιήσει με μέτρο με την προϋπόθεση, ότι δεν παραμορφώνουν την πραγματική της εικόνα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Μακιγιάζ (και μόδα...)

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τετ Φεβ 21, 2018 1:09 pm

Να διευκρινίσω ότι δεν μιλούσα για την επίσκεψη σε ναό ή μοναστήρι. Εκεί φυσικά και δεν υπάρχει συζήτηση τέτοιου είδους. Μιλούσα για έξω από αυτά.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Μακιγιάζ (και μόδα...)

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τετ Φεβ 21, 2018 1:23 pm

Για το «έξω» το είπα κι εγώ :)
Με την αίσθηση του μέτρου και τη συζήτηση με τον πνευματικό, όλα λύνονται :)


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Μακιγιάζ (και μόδα...)

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τετ Φεβ 21, 2018 1:29 pm

Σε ευχαριστώ Αναστάσιε. Το σημείωσα γιατί δεν το είχα πει στο πρώτο μήνυμα. Το κείμενο του αγίου Ι. Χρυσοστόμου μοιάζει να επικεντρώνεται στην εμφάνιση στο ναό. Πάντως το πόσο ΔΕΝ έχουν αλλάξει τα πράγματα είναι απίστευτο! Αναφέρομαι στο παρακάτω:


...τα φτιασίδια, το βάψιμο των ματιών, το κουνιστό βάδισμα, τα παράξενα ρούχα...


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μακιγιάζ (και μόδα...)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Φεβ 21, 2018 1:36 pm

Λέει ο Απόστολος Παύλος στο Κεφάλαιο Ζ' της Α' προς Κορινθίους Επιστολής, που δίνει πολλές συμβουλές για την καθημερινή ζωή των πιστών:

"32 θέλω δε υμάς αμερίμνους είναι. ο άγαμος μεριμνά τα τού Κυρίου, πώς αρέσει τώ Κυρίω· 33 ο δε γαμήσας μεριμνά τα τού κόσμου, πώς αρέσει τή γυναικί. 34 μεμέρισται και η γυνή και η παρθένος. η άγαμος μεριμνά τα τού Κυρίου, ίνα ή αγία και σώματι και πνεύματι· η δε γαμήσασα μεριμνά τα τού κόσμου, πώς αρέσει τώ ανδρί. " (Κορινθ. Α ζ' 32-34)

Μετάφραση: (Σας λέω να μείνετε άγαμοι) επειδή θέλω να σας προστατεύσω από τις φροντίδες (των έγγαμων). Ο άγαμος φροντίζει το θέλημα του Κυρίου, πως να αρέσει στον Κύριο, ενώ ο έγγαμος φροντίζει τα εγκόσμια, πως να αρέσει στη σύζυγό του. Η ίδια διαφορά υπάρχει και ανάμεσα στην έγγαμη γυναίκα και την παρθένο, η άγαμος φροντίζει το θέλημα του Κυρίου, για να είναι αγία στο σώμα και στο πνεύμα, ενώ η έγγαμος φροντίζει για τα εγκόσμια, πως να αρέσει στο σύζυγό της.

Ο Απόστολος επομένως αναγνωρίζει, ότι οι έγγαμοι είναι εξ ανάγκης υποχρεωμένοι να φροντίζουν να αρέσουν στην/στον σύζυγο τους. Μεταξύ αυτών που είναι υποχρεωμένοι να φροντίζουν είναι και η εμφάνισή τους.

Εδώ χρειάζεται διάκριση. Η ομορφιά της απλότητας είναι διαχρονική και η επιτήδευση στην εμφάνιση δείχνει, αν μη τι άλλο, ανασφάλεια. Επίσης ομορφιά προσθέτει και η Χάρη του Αγίου Πνεύματος, που κάνει τον/την αγωνιζόμενο/η Χριστιανό/η να λάμπει με το Φως του Χριστού.

Οφείλουν όμως και οι δύο σύζυγοι να έχουν το σώμα τους καθαρό και περιποιημένο και τα ρούχα τους επίσης καθαρά και περιποιημένα. Η ενδυμασία έχει σχέση με την εποχή (όχι κατ' ανάγκην τη μόδα). Επομένως και ο Χριστιανός/η μπορεί να ντύνεται σύγχρονα, αρκεί να μην ξεπερνά τα όρια της σεμνότητας (όχι σεμνοτυφίας). Το βάψιμο πιστεύω, ότι δεν είναι αναγκαίο στις μικρές ηλικίες. Η ομορφιά της νεότητας αρκεί. Σε πιο ώριμες ηλικίες ίσως είναι αναγκαία κάποια φροντίδα του προσώπου, χωρίς όμως να αλλοιώνονται τα χαρακτηριστικά του. Άλλωστε και οι δύο σύζυγοι μαζί μεγαλώνουν.

Χρειάζεται πάντα διάκριση και ισορροπία. Οι δύο σύζυγοι πρέπει να συζητούν αυτά τα θέματα και να τ' αντιμετωπίζουν ομοιόμορφα, ώστε να υπάρχει αρμονία μέσα στο ζευγάρι.

Την κατάσταση στην εποχή μας περιπλέκει λίγο το εργασιακό περιβάλλον και για τον άνδρα και για τη γυναίκα. Όμως η σεμνότητα και το μέτρο στην εμφάνιση είναι αναγκαία για ένα αληθινό Χριστιανό. Αν το εργασιακό του περιβάλλον πιέζει σε σημείο, που να ξεπερνιούνται κάποια όρια, ίσως είναι αναγκαία μια ομολογία πίστεως και στην ανάγκη αλλαγή εργασιακού περιβάλλοντος.

Την τελευταία λέξη έχει ο Πνευματικός. Όταν, όμως ζητείται η συμβουλή του, πρέπει να του δίδονται όλα τα δεδομένα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Μακιγιάζ (και μόδα...)

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τετ Φεβ 21, 2018 1:53 pm

Με όλα όσα λες συμφωνώ Νίκο. Ειδικά για την απλότητα και την ανασφάλεια.

Όσο για το εργασιακό περιβάλλον, η γυναίκα που δεν εκδηλώνει ούτε τη φιλάρεσκη ανασφάλεια που περιγράφεις, ούτε την σεμνοτυφία (που τελικά είναι ψεύτικη...) έχει την καλύτερη αντιμετώπιση από τους άνδρες συναδέλφους. Καμμιά φορά οι σχέσεις μεταξύ των γυναικών είναι πιο δύσκολες.

Για την ηλικία δε, συμφωνώ και επαυξάνω.

Πάντως, προς υπεράσπιση των νέων κοριτσιών, να ξέρετε ότι τους περνάνε ένα ισχυρότατο μήνυμα προς τον καλλωπισμό που κυριολεκτικά μεταμορφώνει. Μακιγιάζ, ρούχα και παπούτσια. Δεν είναι επιφανειακό το ζήτημα. Είναι πολύ βαθύ και έχει να κάνει με την ταυτότητα της κάθε κοπέλας, το πώς σχετίζεται με τους άλλους και το πόσο εκτιμά τον εαυτό της.

Ομολογώ ότι την τελευταία Κυριακή της αποκριάς σε δυο τρεις περιπτώσεις δεν ήμουν σίγουρη αν επρόκειτο για μασκαρά ή όχι. Δεν γελάω καθόλου ούτε ειρωνεύομαι, σας βεβαιώνω.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Μακιγιάζ (και μόδα...)

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Τετ Φεβ 21, 2018 1:56 pm

Για αυτή την ιστορία με το τελώνιο έχω αληθινή απορία. Τι ιστορία είναι αυτή η συγκεκριμένη;


Αγαπάτε αλλήλους.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες