Ευγνωμοσύνη στους ανθρώπους

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Ευγνωμοσύνη στους ανθρώπους

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Παρ Φεβ 23, 2018 12:27 pm

Θυμήθηκα πρόσφατα ότι όταν ήμουν παιδί και στα πρώτα χρόνια της εφηβείας, ένας ηλικιωμένος συγγενής μου έκανε πάντα δώρα ορθόδοξα βιβλία (αγαπούσα πολύ τα βιβλία). Μια παιδική βίβλο με εικόνες, βιβλίο για την ΕΟΚΑ, και πολλά άλλα. Αλλά το πιο σημαντικό του δώρο ήταν ετήσιες συνδρομές ενός νεανικού ορθόδοξου περιοδικού. Τότε δεν το πολυσκεφτόμουν, μου άρεσε πολύ και το περίμενα κάθε μήνα, αλλά δεν σκεφτόμουν την αξία όλου αυτού. Τώρα όμως καταλαβαίνω πολλά και νοιώθω ευγνωμοσύνη.

Όπως και για τη γιαγιά μου για την οποία έχω ξαναγράψει, για τα βιβλία που μου άφησε αλλά κυρίως για την καθοδήγησή της, γιατί με εκείνη τριγύρναγα σε εκκλησίες κλπ (όχι ότι και οι γονείς μου δεν είναι εξαιρετικοί, αλλά άλλο η γιαγιά!). Δεν μου έλεγε ποτέ, πρέπει να πας στην εκκλησία, μου έλεγε, πάμε μαζί που δεν μπορώ μόνη μου; ;) Ήξερε δε απ΄'εξω ολόκληρα κατεβατά!

Για πόσους ανθρώπους πρέπει να νοιώθουμε ευγνωμοσύνη στη ζωή μας γιατί μας οδήγησαν με τον τρόπο τους κοντά στο Θεό, που ίσως τους έχουμε και ξεχασμένους!


Αγαπάτε αλλήλους.

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ευγνωμοσύνη στους ανθρώπους

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Παρ Φεβ 23, 2018 5:16 pm

Πολύ συγκηνιτικά όλα όσα ανέφερες! Γενικά το θεμα της ευγνωμοσύνης φέρνει συγκήνιση!




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες