Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Δευτ Απρ 09, 2018 11:35 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Ένα προβλημα που απασχολεί τόσο εμένα όσο και πολλούς άλλους ενορίτες είναι το ζήτημα αλλαγής ενορίας! Αυτό συμβαίνει εξαιτίας της ιδιοτροπίας ενός απ'τους δυο ιερείς μας,ο οποίος είναι αυστηρός,μονοχωτος και αγενεστατος!(χωρίς να θέλω να οδηγηθω στην κατάκριση). Εντούτοις,ο άλλος ιερέας είναι πραγματικά καλός ιερέας και υπόδειγμα για τους πιστούς!
Έτσι λοιπόν ,εξαιτίας αυτής της συμπλεγματικης συμπεριφοράς κατέληξα στο να θέλω να αλλάξω εκκλησία. Ωστόσο, μου φαίνεται τρομερά δύσκολο να αλλάξω εκκλησία για το γεγονός ότι με γνωρίζουν από μικρό παιδί και αισθάνομαι ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι η δεύτερη οικογένεια μου. Ακόμα,με προσέχουν όλες οι κύριες και με αγαπούν αφού κάθε φορά που τυχαίνει να αργήσω πάντα μου φιλάνε έστω και ένα σκαμπό για να το βρω όταν θα πάω για να μην κουράζομαι (το πιο σύνηθες είναι να το παραχωρώ σε άλλους ανθρώπους)
Το μόνο που με προβληματίζει είναι το πώς θα αποχωριστώ αυτούς τους ανθρώπους και πόσο καιρό θα μου πάρει να αποκτήσω τέτοιες σχέσεις (που το θεωρώ αδύνατον , γιατί στον Άγιο Αντώνιο με ξέρουν από μωρό)με τους νέους μου συν-ενοριτες -τωρα που το διαβάζω ξανά φαίνεται απίστευτα εγωιστικό αλλά στην ουσία δεν είναι τόσο-
Θα ήθελα την άποψη σας και την συμβολή σάς επί του θέματος! εκτιμώ πολύ την πολύτιμη βοήθεια σας σε κάθε μου πρόβλημα-προβληματισμο !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Κωνσταντίνος!

«Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια (μόνος)» (Ψαλμ. 76,14-15)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 10, 2018 9:09 am

Ενορία αλλάζεις μόνο, αν αλλάξεις τόπο κατοικίας. Όσο μένεις στο ίδιο σπίτι ο ενοριακός σου ναός είναι συγκεκριμένος.

Βεβαίως στις μεγάλες πόλεις έχεις πολλές εναλλακτικές λύσεις εκκλησιασμού σε διπλανή ενορία, σε προσκυνηματικό ναό, που δεν είναι ενοριακός ή και σε μοναστηριακό ναό. Η ενορία πάντως, δεν παύει να είναι η ευρύτερη οικογένεια μας.

Η διοίκηση των ενοριακών ναών γίνεται από τον προϊστάμενο κληρικό (συνήθως πρωτοπρεσβύτερο ή αρχιμανδρίτη) και την Επιτροπή, που αποτελείται από λαϊκούς. Όταν έχουμε πρόβλημα με κάποιον από τους ιερείς κανονικά απευθυνόμαστε στον προϊστάμενο του ναού και την Επιτροπή. Αν αυτοί δεν μπορούν να λύσουν το πρόβλημα απευθύνονται στον Αρχιερατικό Επίτροπο της περιοχής ή στη Μητρόπολη. Αν εκείνοι (προϊστάμενος και Επιτροπή) δεν θέλουν, τότε και οι πιστοί μπορούν να κάνουν το ίδιο κατά μόνας ή ομαδικά.

Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τρί Απρ 10, 2018 9:21 am

Ο ίδιος ο ιερέας είναι ο προϊστάμενος του ναού! Γενικά,τώρα που μεγάλωσα βλέπω πράγματα που κάνει και είναι τελείως αντίθετα με το πιστεύω τής Ορθοδοξίας! Όποτε όλο αυτό με οδήγησε στο να θέλω να αλλά εκκλησία! πέρα από αυτό,ο πνευματικός μου που βρίσκεται στον ίδιο ναό με ικανοποιεί και θέλω να δωκιμασω και κάποιους άλλους ιερείς!

«Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια (μόνος)» (Ψαλμ. 76,14-15)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 10, 2018 9:26 am

Υπάρχει και η Επιτροπή, όπως και η Μητρόπολη.Προσοχή στους χειρισμούς όμως.

Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τρί Απρ 10, 2018 9:30 am

Για τον λόγω ότι δεν θέλω να μπλέξω με αυτά για να μην βγω και "κακός" ψάχνω κάτι πιο απλό σε λύση! πολλοί έχουν φύγει από την συγκεκριμένη εκκλησία για χάρη. εκτός αυτού, αντί να προσπαθήσει να προσελκύσει την νεολαία στην εκκλησιά την διώχνει!

Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τρί Απρ 10, 2018 5:23 pm

:( :( :(

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Απρ 10, 2018 6:07 pm

Συμβαίνει περίπου το ίδιο και σε μένα. Εδώ στην Αγία Μαρίνα (την ενορία μου) έχουμε κι εμείς δύο ιερείς. Ο ένας είναι μεγάλος σε ηλικία (65 ετών) και είναι πρωτοπρεσβύτερος και ο άλλος είναι νεώτερος (38 ετών). Κι όμως ο δεύτερος είναι όπως περίπου περιγράφεις κι εσύ. Εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα μαζί του (καλημέρα, καλησπέρα, τις ευλογίες σας και τέτοια μόνο) ενώ εξομολογούμαι στον άλλο που παρά την ηλικία του είναι προοδευτικός θα έλεγα, πρόθυμος να μιλήσει με τον καθένα κ.ο.κ. Έτσι όπως σου λέω εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί πάνω απ' όλα λατρεύω την ενορία μου.

«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τρί Απρ 10, 2018 6:16 pm

Κοίτα, και εγώ αγαπώ την ενορία μου αλλά όσο μεγαλώνω αντιλαμβάνομαι πράγματα που δεν καταλάβαινα πιο μικρός! στην συγκεκριμένη εκκλησία όλα γίνονται για την συγκέντρωση χρημάτων! ξεκάθαρα Πράγματα...(τιμές στα κεριά,στις λαμπάδες, έκθεση με ιερά αντικείμενα αλλά και άλλα πράγματα!)το έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο δηλαδή φαντάσου το "φαναράκι"για να μην σβήνει η λαμπάδα το είχαν 1€ (δεν ξέρω ακριβώς πώς λέγεται!)ενώ στον εσπερινό της Αγάπης είχα πάει στην άλλη κοντινή μου εκκλησία τα μοίραζαν δωρεάν μαζί με λαμπάδες σε όσους δεν είχαν λαμπάδα μαζί τους! και έχουν πολύ καλούς ιερείς εγκάρδιους και ενδιαφέρονται ουσιαστικά για την ψυχή του ποιμνίου τους!Ακόμα και εμένα που οι ιερείς αυτοί με βλέπουν μια φορά τόν χρόνο και αυτό επειδή πάω με το σχολείο ,με χαιρέτησαν και μου μίλησαν σαν να με ήξεραν χρόνια και εκτός αυτού ένας από τους τρεις μου έκανε το "κλικ" για εξομολόγηση! ήταν τόσο γλυκός και τρυφερός με όλους τους προσκυνητές (σε αυτόν εξομολογείται μια φίλη μου και μου είπε ότι είναι πραγματικά πολύ καλός)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Απρ 10, 2018 8:54 pm

Εγώ θα σου έλεγα να το πεις στους γονείς σου και να μιλήσετε με την Μητρόπολη που ανήκετε. Αυτό που περιγράφεις είναι ανεπίτρεπτο.

«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τρί Απρ 10, 2018 9:23 pm

Δεν θέλω να το παρατραβηξω!Με τον συγκεκριμένο ιερέα που δεν είχαμε καμία σχέση! επίσης, υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει αυτό διότι έτσι θεωρούν πως συνδράμουν στο συσσίτιο της εκκλησίας! απλώς ψάχνω την πιο απλή λύση! εκτός αυτού, θέλω να αλλάξω και πνευματικό γιατί δεν με βοηθάει αρκετά !

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες