Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 10, 2018 9:09 am

Ενορία αλλάζεις μόνο, αν αλλάξεις τόπο κατοικίας. Όσο μένεις στο ίδιο σπίτι ο ενοριακός σου ναός είναι συγκεκριμένος.

Βεβαίως στις μεγάλες πόλεις έχεις πολλές εναλλακτικές λύσεις εκκλησιασμού σε διπλανή ενορία, σε προσκυνηματικό ναό, που δεν είναι ενοριακός ή και σε μοναστηριακό ναό. Η ενορία πάντως, δεν παύει να είναι η ευρύτερη οικογένεια μας.

Η διοίκηση των ενοριακών ναών γίνεται από τον προϊστάμενο κληρικό (συνήθως πρωτοπρεσβύτερο ή αρχιμανδρίτη) και την Επιτροπή, που αποτελείται από λαϊκούς. Όταν έχουμε πρόβλημα με κάποιον από τους ιερείς κανονικά απευθυνόμαστε στον προϊστάμενο του ναού και την Επιτροπή. Αν αυτοί δεν μπορούν να λύσουν το πρόβλημα απευθύνονται στον Αρχιερατικό Επίτροπο της περιοχής ή στη Μητρόπολη. Αν εκείνοι (προϊστάμενος και Επιτροπή) δεν θέλουν, τότε και οι πιστοί μπορούν να κάνουν το ίδιο κατά μόνας ή ομαδικά.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 10, 2018 9:26 am

Υπάρχει και η Επιτροπή, όπως και η Μητρόπολη.Προσοχή στους χειρισμούς όμως.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Απρ 10, 2018 6:07 pm

Συμβαίνει περίπου το ίδιο και σε μένα. Εδώ στην Αγία Μαρίνα (την ενορία μου) έχουμε κι εμείς δύο ιερείς. Ο ένας είναι μεγάλος σε ηλικία (65 ετών) και είναι πρωτοπρεσβύτερος και ο άλλος είναι νεώτερος (38 ετών). Κι όμως ο δεύτερος είναι όπως περίπου περιγράφεις κι εσύ. Εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα μαζί του (καλημέρα, καλησπέρα, τις ευλογίες σας και τέτοια μόνο) ενώ εξομολογούμαι στον άλλο που παρά την ηλικία του είναι προοδευτικός θα έλεγα, πρόθυμος να μιλήσει με τον καθένα κ.ο.κ. Έτσι όπως σου λέω εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί πάνω απ' όλα λατρεύω την ενορία μου.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Απρ 10, 2018 8:54 pm

Εγώ θα σου έλεγα να το πεις στους γονείς σου και να μιλήσετε με την Μητρόπολη που ανήκετε. Αυτό που περιγράφεις είναι ανεπίτρεπτο.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τρί Απρ 10, 2018 9:45 pm

Τότε αν θέλεις να πηγαίνεις στην επόμενη πιο κοντινή εκκλησία έτσι ώστε να μην έχεις τέτοια προβλήματα. Στο κάτω κάτω ας ανήκεις τυπικά σε μια ενορία. Αυτό είναι νομίζω τυπικό. Αν θέλεις πηγαίνεις εκεί, αν δε θες όχι.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τρί Απρ 10, 2018 10:10 pm

Πάνω από όλα η σωτηρία της ψυχής μας Κωνσταντίνε. Όσο μπορούμε να μην προσκολούμαστε σε άτομα γιατί το εκμεταλεύεται και αυτό ο διάβολος για να μας κρατήσει στάσιμους, δηλαδή την αγάπη μας και την καλή μας την καρδιά. Πάντα με διάκριση βέβαια(όση έχουμε δηλαδή). Εγώ προτείνω να δοκιμάσεις να εκκλησιαστείς και σε άλλες κοντινές Εκκλησίες. Και μόνο από τη Λειτουργία κάποιου Ιερέος μπορείς να σχηματίσεις άποψη για αυτόν και αν θέλεις να ανοίξεις την ψυχή σου και να εξομολογηθείς, όπως και μια πρώτη άποψη για το ποίμνιο του.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Απρ 11, 2018 10:26 am

Κοίτα, ο Κωνσταντίνος έχει δίκιο όσον αφορά το συναισθηματικό κομμάτι. Κι εγώ που έφυγα στα 12 από την Αθήνα, έχασα την ενορία και τους ανθρώπους που με ήξεραν από μικρό παιδί. Βέβαια, κι εδώ που ήρθα στη Νέα Μάκρη τα βρήκα κάπως έτοιμα γιατί από μωρό εδώ ήμουν όλα τα Πάσχα και τα καλοκαίρια. Οπότε κι εδώ με γνώριζαν. Άρα, αυτό που θα έλεγα στον Κωνσταντίνο να κάνει είναι να δοκιμάσει να πάει δυο - τρεις φορές σε μια άλλη κοντινή ενορία. Στο κάτω κάτω δεν χάνεις με λίγες φορές. ;)


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Απρ 11, 2018 11:53 am

Κωνσταντίνε εύχομαι να ωφελιθείς πνευματικά μείνεις-δεν μείνεις στην τωρινή σου ενορία. Εγώ γι'αυτό το λόγο μίλησα για την προσκόλληση. Καταλαβαίνω ότι έχεις συναισθηματικούς δεσμούς με την ενορία σου, απλά έλεγες, ότι δεν ωφελείσαι από τον πνευματικό και σε σκανδαλίζουν ένας ιερέας και το ποίμνιο με κάποιες συμπεριφορές και γι'αυτό είπα αυτοί οι συναισθηματικοί δεσμοί να μην σε κρατήσουν στάσιμο στην πνευματική σου ζωή.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Απρ 11, 2018 12:12 pm

Σωστό αυτό που λες Μάνο ότι οι συναισθηματικοί δεσμοί δεν πρέπει να τον κρατήσουν στάσιμο στα πνευματικά.

Κωνσταντίνε αυτό που σκέφτηκες είναι σωστό. Τώρα την Κυριακή του Θωμά πήγαινε στην άλλη εκκλησία και δες. Στο κάτω κάτω δεν είπες ότι εκεί πηγαίνει μια φίλη σου; Έτσι δεν θα νιώθεις εντελώς ξένος! Τώρα την επόμενη εβδομάδα πήγαινε πάλι στην ενορία σου. Με πίστη στο Θεό και υπομονή όλα θα φτιάξουν! ;)


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Πόσο εύκολα αλλάζει κάνεις ενορία;

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Απρ 11, 2018 1:14 pm

Konstantinos έγραψε:Ευχαριστώ πολύ όλους σας! χαιρετίσματα απ' τον φίλο μου τον Πρωταγόρα του Πλάτωνα!

Βρε καλώς τον! Θεωρητικός είσαι;;;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες