Μπερδεμένη , Βοήθεια

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Tatiana27
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 15, 2019 4:04 am

Μπερδεμένη , Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Tatiana27 » Δευτ Σεπ 16, 2019 1:30 am

Καλησπέρα σε όλους , πρώτη φορά γράφω εδώ
Απλά θα ήθελα να με βοηθήσετε αν και εφόσον έχετε κάποιος γνώσεις πάνω στην ερώτηση μου!
Ζω με τον σύντροφό μου εδώ και 2 χρονια μαζί , έχουμε και ένα σκυλάκι σπίτι μας! Ο σύντροφός μου έμαθε πρόσφατα πως είναι αμαρτία να έχει κανείς σκυλί σπίτι του η να το βγάζεις βόλτες , λεει κανένας σωστός χριστιανός δεν το κάνει !
εγώ από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω όλο αυτό που μου λέει , γιατί δεν έχουμε φτάσει σε μια κατάσταση ζωολατρειας, καμία σχέση !
Έχουμε το σκυλί μας , απλά φροντίζουμε να φάει την τροφή του , να πάει 2 βόλτες για την ανάγκη του και λίγο παιχνίδι μαζί του
Εγώ το αγαπάω πολύ αυτό το όμορφο πλασματακι και δεν θεωρώ πως κάνω κάποια αμαρτία , δεν θέλω να φύγει το σκύλο και να το δώσω! Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει αν τελικά είναι αμαρτία η όχι ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μπερδεμένη , Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Σεπ 16, 2019 6:50 am

Δεν είναι αμαρτία να έχει κάποιος ένα κατοικίδιο και να το φροντίζει. Είναι κι αυτό μια άσκηση αγάπης. Αρκεί η σχέση με το κατοικίδιο να είναι στις σωστές αναλογίες της μέσα στη ζωή σας.

Εγώ άλλα δεν κατάλαβα. Λες "ζω με το σύντροφό μου εδώ και 2 χρόνια", παντρεμένοι ή ανύπαντροι;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Μπερδεμένη , Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Δευτ Σεπ 16, 2019 10:43 am

Το να έχει κάποιος κατοικίδιο δεν είναι αμαρτία. Αν υπάρχει δυνατότητα να φροντίσει κάποιος κατοικίδιο δεν βλέπω γιατί να μην έχει εφόσον το θέλει και ο ίδιος φυσικά. Πάντως εμένα άλλο με απασχόλησε. Λες ότι ζεις με τον σύντροφο σου για 2 χρόνια. Αν ζειτε ανύπαντροι για 2 χρόνια αυτό είναι το ουσιαστικό ζήτημα που πρέπει να σας απασχολήσει και όχι το κατοικίδιο.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Μπερδεμένη , Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Σεπ 16, 2019 11:28 am

Ναι αλλά η Τατιάνα δεν ρώτησε να της πούμε τη γνώμη μας για τα προσωπικά της.
Τι; Έλεγχο θα της κάνουμε με ποιον και πως ζει;
Άλλο ρώτησε.

Δε νομίζω ότι είναι αμαρτία να έχεις σκύλο στο σπίτι με ότι συνεπάγεται αυτό για την φροντίδα του.



NikolaosArvanitidis

Re: Μπερδεμένη , Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Δευτ Σεπ 16, 2019 1:23 pm

Πέτρος έγραψε:Ναι αλλά η Τατιάνα δεν ρώτησε να της πούμε τη γνώμη μας για τα προσωπικά της.
Τι; Έλεγχο θα της κάνουμε με ποιον και πως ζει;
Άλλο ρώτησε.

Δε νομίζω ότι είναι αμαρτία να έχεις σκύλο στο σπίτι με ότι συνεπάγεται αυτό για την φροντίδα του.

Πετρο της είπαμε τι ισχύει για τον σκύλο. Ωστόσο ταυτόχρονα είμαστε Χριστιανικο φόρουμ και πρέπει να δίνουμε συμβουλές για την πνευματική πορεία όσων χριστιανων ρωτάνε εδώ πέρα όταν βλέπουμε ότι κάπου κάνουν λάθος.Δεν την επικρίνουμε άλλωστε αλλά μία ερώτηση της κάναμε. Για εμένα το να διερωτάται κάποιος χριστιανός αν το να έχει σκύλο είναι αμαρτία όταν την ίδια στιγμή ταυτόχρονα συζεί εκτός γάμου για 2 χρόνια (αν κατάλαβα λάθος απολογουμαι) είναι ακατανόητο.



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Μπερδεμένη , Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Σεπ 16, 2019 2:08 pm

Την αγκίθα βλέπουμε, όχι το δοκάρι...



Άβαταρ μέλους
Tatiana27
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 15, 2019 4:04 am

Re: Μπερδεμένη , Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Tatiana27 » Δευτ Σεπ 16, 2019 2:17 pm

Καλησπέρα έγραφα ποση ώρα ένα τεράστιο κείμενο για να μπορέσω να σας εξηγήσω αλλά δυστυχώς χάθηκε δεν ξέρω τι έγινε! Στην ερώτηση σας όχι δεν είμαστε παντρεμένοι κ ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα θεωρεί αμαρτία το σκυλί και όχι ότι ζούμε έτσι ? Διαλέγουμε δλδ τι μας συμφέρει ?
Βέβαια ο πνευματικός μας μας έδωσε την άδεια να ζήσουμε μαζί αλλά φυσικά χωρίς να πέφτουμε στην σαρκική αμαρτία !
Ο γάμος είναι ένα τεράστιο θέμα γιατί λέει πως εάν δεν γίνω πνευματικά όπως πρέπει δεν γίνεται και να παντρευτούμε!



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μπερδεμένη , Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Σεπ 16, 2019 9:07 pm

Περίεργος Πνευματικός μου φαίνεται να αποδέχεται την εκτός γάμου συγκατοίκηση και να τον πειράζει ο σκύλος. Είστε σίγουροι ότι είναι Ορθόδοξος ιερέας της Εκκλησίας της Ελλάδος;


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

NikolaosArvanitidis

Re: Μπερδεμένη , Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τρί Σεπ 17, 2019 1:18 am

Νίκος έγραψε:Περίεργος Πνευματικός μου φαίνεται να αποδέχεται την εκτός γάμου συγκατοίκηση και να τον πειράζει ο σκύλος. Είστε σίγουροι ότι είναι Ορθόδοξος ιερέας της Εκκλησίας της Ελλάδος;

Και εγώ αυτό σκέφτηκα. Δεν νομίζω να υπάρχει πνευματικός που να δίνει άδεια στους πιστούς να αμαρτανουν ελεύθερα(γιατί συγκατοίκηση χωρίς γάμο αργά η γρήγορα σίγουρα θα οδηγήσει σε σαρκική αμαρτία) και να μην δίνει άδεια για γάμο μετά από δύο ολόκληρα χρόνια.



NikolaosArvanitidis

Re: Μπερδεμένη , Βοήθεια

Δημοσίευσηαπό NikolaosArvanitidis » Τρί Σεπ 17, 2019 1:21 am

Σήμερα πλέον δυστυχώς κυκλοφορούν και απατωνες που ενώ δεν είναι ιερείς και κληρικοί βάζουν τα ράσα και υποδύονται τους ιερείς για να ξεγελάσουν κόσμο χωρίς να ανήκουν στην εκκλησία της Ελλάδας ή την εκκλησία της Κρήτης ή γενικά σε κάποια από τις Ορθόδοξες εκκλησίες της χώρας.Ετσι όπως μας περιγραφεις τον πνευματικό σου εγώ τουλάχιστον δεν τον κόβω για ορθόδοξο πνευματικό. Δεν υπάρχει πνευματικός που να λέει αμαρτήστε ελεύθερα και να αρνείται ταυτόχρονα να επιτρέψει τον γάμο για 2(!) χρόνια.Θα σε συμβουλευα να ελεγξεις την ταυτότητα του ατόμου αυτού που λες πως είναι πνευματικός σου.




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες