Απορία σχετικά με την ευσέβεια και τις εικόνες

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Γιάννης111
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 10:40 am

Απορία σχετικά με την ευσέβεια και τις εικόνες

Δημοσίευσηαπό Γιάννης111 » Τρί Δεκ 15, 2020 10:45 pm

Καλησπέρα σας αδελφοί και αδελφές εν Κυρίω,

Έγινα μέλος του όμορφου forum σας για να μοιραστώ μια απορία μου και να λάβω τις
συμβουλές σας σε ένα μικρό θέμα που με απασχολεί.

Βλέπετε, η μητέρα μου αγιογραφεί, και θέλησε να μου κάνει δώρο μια πανέμορφη εικόνα του Αγίου Ιωάννη του Βαπτιστού, του αγίου μου. Εγώ θέλω να δείξω τον κατάλληλο σεβασμό στον Άγιο μου και να προσπαθήσω να κρατήσω την εικόνα μέχρι να πεθάνω.

Έτσι όπως είναι το δωμάτιο μου, έχω τις υπόλοιπες εικόνες μου πάνω σε ένα ράφι στην βιβλιοθήκη. Ωστόσο η εικόνα του Αγίου Ιωάννη είναι μεγαλύτερη από τις υπόλοιπες εικόνες και δεν χωράει στο ράφι. Σκέφτηκα λοιπόν να την κρεμάσω στον τοίχο. Εδώ και καιρό σκεφτόμουν στον ίδιο τοίχο να κρεμάσω τα εργαλεία μου (τσεκούρι, ματσέτα) και το τόξο και τα βέλη μου, ώστε να είναι και διαθέσιμα μα και ωραία οργανωμένα σε ένα σημείο.

Θα ήταν ασέβεια να τα κρεμάσω κάτω από την εικόνα του Αγίου Ιωάννη? Ρώτησα την μητέρα μου την αποψή της και μου είπε πως εκείνη το θεωρεί ασέβεια. Και εγώ αυτό σκέφτομαι, αλλά απο την άλλη, σκέφτομαι όλους αυτούς τους ανδρείους Στρατιώτες του Βυζαντίου και τους Στρατιωτικούς άγιους, και σκέφτομαι πως εκείνοι ίσως να μην είχαν τέτοιους προβληματισμούς στην εποχή που ζούσαν.

Εσείς τι λέτε? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, και καταλαβαίνω καλά πως η σκέψη μου ίσως φανεί αστεία σε πολλούς απο εσάς, μα δέν θα ήθελα να δείξω ασέβεια στον Άγιο μου κάνοντας κάτι στραβό.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Απορία σχετικά με την ευσέβεια και τις εικόνες

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Δεκ 16, 2020 9:08 am

Γιάννη οι εικόνες δεν είναι πίνακες ζωγραφικής. Δεν τις κρεμάμε στους τοίχους, αλλά στο εικονοστάσι, που βρίσκεται στην ανατολική πλευρά σε ένα δωμάτιο που ανάβουμε και το καντήλι. Αν δεν θέλεις να τη βάλεις στο εικονοστάσι του σπιτιού σας, αλλά στο δικό σου δωμάτιο, θα πρέπει στην ανατολική του πλευρά να δημιουργήσεις ένα εικονοστάσι, όπου θα βάζεις μόνο εικόνες και θα κάνεις τις Ακολουθίες σου (έστω την πρωινή και βραδινή προσευχή). Αν η εικόνα είναι μόνο μία, θα μπορούσες να τη βάλεις στο προσκέφαλο του κρεβατιού σου για να σε φυλάει, αλλά μόνη της. Γενικά μπορείς να σκεφτείς μια λύση που να δείχνει ευλάβεια προς τον άγιο σου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Γιάννης111
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 10:40 am

Re: Απορία σχετικά με την ευσέβεια και τις εικόνες

Δημοσίευσηαπό Γιάννης111 » Τετ Δεκ 16, 2020 10:15 am

Ευχαριστώ πολύ!



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Απορία σχετικά με την ευσέβεια και τις εικόνες

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Δεκ 17, 2020 5:05 pm

Γιάννης111 έγραψε:.............. Εδώ και καιρό σκεφτόμουν στον ίδιο τοίχο να κρεμάσω τα εργαλεία μου (τσεκούρι, ματσέτα) και το τόξο και τα βέλη μου, ώστε να είναι και διαθέσιμα μα και ωραία οργανωμένα σε ένα σημείο.
................

Γιάννη νίντζα είσαι; :lol:




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες