Σαν σήμερα

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μηνάς
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:41 pm

Σαν σήμερα

Δημοσίευσηαπό Μηνάς » Κυρ Αύγ 26, 2012 3:08 pm

...πριν κάτι λιγότερο από 2000 χρόνια, και μερικές ώρες νωρίτερα από τη στιγμή που γράφεται το παρόν, "προσήλθον οι μαθηταί προς τον Ιησούν, λέγοντες προς αυτόν· Που θέλεις να σοι ετοιμάσωμεν διά να φάγης το πάσχα;".

Μερικές ώρες αργότερα, σαν σήμερα, περίπου την ώρα που γράφεται το παρόν, μόλις ο ήλιος έδυσε (όπως θα δύσει σε λίγη ώρα από τώρα), "εκάθητο εις την τράπεζαν μετά των δώδεκα.".

Σαν σήμερα πριν κάτι λιγότερο από 2000 χρόνια, αφού νύχτωσε για τα καλά, και το δείπνο είχε ολοκληρωθεί, "έρχεται" μετά των μαθητών "ο Ιησούς εις χωρίον λεγόμενον Γεθσημανή και λέγει προς τους μαθητάς· Καθήσατε αυτού, εωσού υπάγω και προσευχηθώ εκεί.
37 Και παραλαβών τον Πέτρον και τους δύο υιούς του Ζεβεδαίου, ήρχισε να λυπήται και να αδημονή.
38 Τότε λέγει προς αυτούς· Περίλυπος είναι η ψυχή μου έως θανάτου· μείνατε εδώ και αγρυπνείτε μετ' εμού.
39 Και προχωρήσας ολίγον έπεσεν επί πρόσωπον αυτού, προσευχόμενος και λέγων· Πάτερ μου, εάν ήναι δυνατόν, ας παρέλθη απ' εμού το ποτήριον τούτο· πλην ουχί ως εγώ θέλω, αλλ' ως συ."

Σήμερα το βράδυ, όπως πολλοί γνωρίζεται, έχει πανσέληνο. Σαν σήμερα το βράδυ, όπως πολλοί ίσως να μη γνωρίζετε, ο Κύριός μας γονάτισε προσευχόμενος στη Γεσθημανή, και "ήρχισε να λυπήται και να αδημονή".

Σαν σήμερα το βράδυ, κάτω από το φως της πανσελήνου, της πρώτης πανσελήνου μετά την ισημερία, ημέρα που ο Θεός ο ίδιος όρισε σαν άκρως σημαντική από αρχαίων χρόνων, ο Ιούδας πλησίασε και φίλησε το μάγουλο του Κυρίου, παραδίδοντάς Τον στα χέρια των εχθρών Του.

Σχεδόν 5000 χρόνια πριν, σαν σήμερα πάλι, τη βραδιά της πρώτης πανσελήνου μετά την ισημερία, ο καταστροφέας άγγελος πέρασε μέσα από τη γή της Αιγύπτου εξολοθρεύοντας όλα τα πρωτότοκα, εκτός από αυτά που στις θύρες της οικίας τους βρισκόταν το αίμα του αμνού που είχε ήδη επιλεγεί και θυσιαστεί.

Παρακαλώ όλους όσους συναισθανθούν το νόημα της σημερινής νύχτας, να βγούνε κάποια στιγμή από το σπίτι τους μόλις νυχτώσει καλά, να σηκώσουν τα μάτια στον ουρανό, να κοιτάξουν το φεγγάρι και να αναλογιστούν ότι ακριβώς το ίδιο φεγγάρι, ακριβώς την ίδια χρονική στιγμή πριν κάτι λιγότερο από 2000 χρόνια, κοιτούσε και ο Κύριός μας Ιησούς Χριστός, λυπούμενος και αδυμονώντας, γνωρίζοντας ήδη το ποτήριο το οποίο ερχόταν προς το μέρος Του. Κάτω από το ίδιο ακριβώς φεγγάρι αποκοιμήθηκαν δύο φορές οι μαθητές Του, και κάτω από το ίδιο ακριβώς φεγγάρι έλαβε χώρα η μεγαλύτερη προδοσία της ανθρωπότητας.

Aπλά προς υπενθύμιση και τίποτα παραπάνω.



Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 21 και 0 επισκέπτες