Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Athanasios
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:20 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Τρί Αύγ 28, 2012 10:51 am

Πραγματι σε αλλο σημειο συγκεφαλαιωνοντας ειπε οτι σε δυο εντολες, στην προς Θεον και προς τον πλησιον αγαπη <<κρεμανται ολος ο νομος και οι προφηται>> (Ματθ.κβ 40).



Απο το Ευαγγελιο της Κυριακης.

Δυο και μονο εντολες και δεν μπορουμε να τους κατανοησουμε.
Εκει ερχεται και μας τις εξηγει με παραβολες για να μπορεσουμε να τις καταλαβουμε, καθως επισης και να τυπωθουν στο μυαλο μας σαν εικονες ευκολοτερα και να μην τις ξεχναμε.

Ας το δουμε στον εαυτο μας. Μας εχει φρεναρει ποτε καποια παραβολη απο το να κανουμε λαθη; Και απο ποτε μας εχει βοηθησει απο παιδια αργοτερα οταν αρχισαμε να μελεταμε ή παντα; Ας παρουμε παραδειγμα την παραβολη του ασωτου.



Άβαταρ μέλους
Χρυσούλα
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:53 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Χρυσούλα » Τρί Αύγ 28, 2012 10:53 am

stratis έγραψε:
Η μετοχή στα Μυστήρια της Εκκλησίας και η προσπάθεια για ορθό βίο φέρνει και τη Χάρη του Αγίου Πνεύματος που οδηγεί στην κατανόηση της Γραφής. Και χαίρομαι που ως απόδειξη γνώρισα στη ζωή μου ανθρώπους λαϊκούς που έφθασαν στο μέτρο αυτό.

ΣΩΣΤΑ.
ΣΚΕΨΟΥ ΝΕΣΤΟΡΑ, ΟΤΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΛΑΒΕΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΓΙ' ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ΤΙΣ ΠΑΡΑΒΟΛΕΣ.

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ: ''ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ, ΑΣ ΑΚΟΥΣΕΙ''.
ΦΥΣΙΚΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΜΑΣ ΑΥΤΙΑ!

ΘΥΜΑΜΑΙ, ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ, ΟΤΑΝ ΑΡΧΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ - ΝΑ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΚΑΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ, Η....ΑΣΧΕΤΗ- ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ : ''Ο ΕΧΩΝ ΩΤΑ ΑΚΟΥΕΙΝ ΑΚΟΥΕΤΩ'',
ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΑ......... ΕΙΠΑ, ΜΑ ΚΑΛΑ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΥΤΙΑ;

ΕΜ, ΑΣΧΕΤΗ, ΕΜ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΑ ΚΙ' ΟΛΑΣ. ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΜΩΣ ΕΝΤΥΠΩΣΗ, ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΤΟΣΟ ΜΑΛΙΣΤΑ, ΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΥΠΩΣΩ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΑ, ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΜΑΡΚΑΔΟΡΟ, ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΓΩΝΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΦΑΝΙΩΝ ΣΗΜΕΙΩΣΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΩΡΙΟ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.
ΟΤΑΝ ΤΥΠΩΘΗΚΕ Η ΔΟΥΛΕΙΑ, ΣΕ ΜΙΑ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΧΑΡΤΙΟΥ ΕΙΧΕ ΤΥΠΩΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...
ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕΛΙΔΟΔΕΙΚΤΕΣ!!!!!! ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ. ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΟΝ ΕΧΩ!
ΠΕΡΑΣΑΝ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ.....ΗΜΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΙΑ!!!!
ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ, ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΦΗ, ΟΙ ΠΑΡΑΒΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΕΣ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ....... ΑΚΟΥΣΕΙΣ.!

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ΧΡΥΣΟΥΛΑ



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Τρί Αύγ 28, 2012 10:55 am

Συκή = Ιουδαϊκό έθνος


OK. Από πού το ξέρουμε αυτό? Τι διαφέρει το λεγόμενό σου από το να πω εγώ

Συκή = Νέστορας. Δε θα με ρωτούσες από που το βρήκα?

αυτός που έρχεται επί 3 έτη = Ιησούς Χριστός


Θα μπορούσε. Αλλά είναι έτσι? Ο Ιησούς το είπε αυτό εν μέσω των 3 ετών που εδίδασκε.

Οι ερωτήσεις είναι οι εξείς:

Τι είναι ο αμπελώνας? Ποιος είναι ο αμπελουργός? Τι είναι η συκιά? Γιατί εν μέσω αμπελώνα? Τι εννοεί λέγοντας καρπό? Τι συμβολίζει η κοπριά? Γιατί η Παραβολή αυτή ακολουθεί τη συνομιλία του Ιησού με τους Γαλιλαίους? (διαβάστε μερικές γραμμές παρπάνω)

Άλλωστε ο Παύλος είπε ότι ένα μέρος των Ιουδαίων θα επανέλθει στην πίστη


Αυτή τη μεταστροφή περιμένουμε όλοι μας… Σωστός φίλε μου, σωστός.

Ας το δουμε στον εαυτο μας. Μας εχει φρεναρει ποτε καποια παραβολη απο το να κανουμε λαθη; Και απο ποτε μας εχει βοηθησει απο παιδια αργοτερα οταν αρχισαμε να μελεταμε ή παντα; Ας παρουμε παραδειγμα την παραβολη του ασωτου.



Ένα λόγος παρπάνω λοιπόν, να ξαναρωτήσω. Γιατί Παραβολές και όχι:

Luk 13:6 Έχει ο Θεός εν μέσω του ποιμνίου του φυτεμένο και το Εβραϊκό έθνος και θα έρθει καρπον να ζητήσει μα δε θα τον βρει
Luk 13:7 Και θα πει στον Υιό του: ιδου επι τρια ετη σε έστειλα ζητώντας καρπον από το Εβραϊκό έθνος και δε βρήκες. Αφάνησε τους γιατί ακόμα και τη γη καταργούν (!!!??)
Luk 13:8 ο Υιος Του Θεού τότε αποκρίθηκε στο Θεό: Δώσε τους λίγο χρόνο και τουτο το ετος εως οτου διαδωθεί ο Λόγος σου Πατέρα και πειστεί και το Εβραϊκό έθνος ότι είμαι ο Υιός Σου και Εμείς είμαστε ένα.
Luk 13:9 καν τότε θα ποιηση καρπον. Ε’αν πάλι όχι, εις το μελλον αφάνισε τους από προσωπου γης.

Ασφαλώς και το μετέφερα τελείως λάθος και τελείως άκομψα. Ακόμα και έτσι όμως είναι πιο σαφές (και το προκείμενο και όλες οι άλλες Παραβολές) το κείμενο και χωρίς πολλά περιθώρια ερμηνειών…
Τι σκοπό έχει λοιπόν η χρληση αυτής της "απλής" ιστοριούλας – παραμύθι που ονομάζεται Παραβολή?



Άβαταρ μέλους
Γεώργιος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:15 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Γεώργιος » Τρί Αύγ 28, 2012 10:57 am

OK. Από πού το ξέρουμε αυτό? Τι διαφέρει το λεγόμενό σου από το να πω εγώ

Συκή = Νέστορας. Δε θα με ρωτούσες από που το βρήκα?


Νέστορα, πιστεύω πως δε θα ήταν ευχάριστη η θέση του Στρατή να μας πει «με φώτισε το Άγιο Πνεύμα».
Βέβαια, το ερώτημά σου προκύπτει από την ‘εξισωτικά’ (αφού μας αρέσει το =) :) κατηγορηματική θέση του Στρατή. Νομίζω ότι απλά πρόκειται για την κατανόησή του και όχι για μια απόλυτη ερμηνεία. Ίσως σημαίνει αυτό, ίσως μόνο αυτό, ίσως και πολλά πολλά άλλα πράγματα.

Είναι γεγονός ότι οι παραβολές δεν είναι καθόλου παραμύθια ή ιστοριούλες. Είναι τόσο παραμύθια και ιστοριούλες όσο και ο Άναρχος Θεός Ιησούς. Οι διδασκαλίες του Ιησού στις παραβολές δε μπορεί να κρύβουν παρά «κεκρυμμένα από καταβολής κόσμου» ζητήματα, σύμφωνα με το παρακάτω:

Ματ. Ιγ’ 35 ‘όπως πληρωθή το ρηθέν διά τού προφήτου λέγοντος· ανοίξω εν παραβολαίς το στόμα μου, ερεύξομαι κεκρυμμένα από καταβολής κόσμου.’

Κρυμμένα λοιπόν πράγματα απαρχής του κόσμου, μέσα στις παραβολές! Τρομερό!



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 28, 2012 10:59 am

QUOTE
Συκή = Ιουδαϊκό έθνος


OK. Από πού το ξέρουμε αυτό? Τι διαφέρει το λεγόμενό σου από το να πω εγώ

Συκή = Νέστορας. Δε θα με ρωτούσες από που το βρήκα?


Από όλη τη μέχρι τώρα μελέτη μου της Βίβλου αυτό καταλαβαίνω. Συκή = Ιουδαίοι, ο μέχρι τότε περιούσιος λαός. Σε παραπέμπω για απόδειξη και στη συκή που εξηράνθη παρά χρήμα.

Συκή = Νέστορας. Δε θα με ρωτούσες από που το βρήκα?


Δε θα σε ρωτούσα. Δεν έχω συναντήσει αναφορά στο όνομά σου μέχρι τώρα στα κείμενα που μελετώ και επομένως δε θα έδινα βάση σε αυτή την ερμηνεία.



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Τρί Αύγ 28, 2012 11:00 am

Γεώργιος έγραψε:Ματ. Ιγ’ 35 ‘όπως πληρωθή το ρηθέν διά τού προφήτου λέγοντος· ανοίξω εν παραβολαίς το στόμα μου, ερεύξομαι κεκρυμμένα από καταβολής κόσμου.’

Κρυμμένα λοιπόν πράγματα απαρχής του κόσμου, μέσα στις παραβολές! Τρομερό!

Δυνατό.. ;)



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 28, 2012 11:01 am

Στο ίδιο ακριβώς κεφάλαιο λίγο πριν διαβάζουμε:

10 Καί προσελθόντες οι μαθηταί είπον αυτώ· Διά τι εν παραβολαίς λαλείς αυτοίς; 11 ο δε αποκριθείς είπεν αυτοίς· Ότι υμίν δέδοται γνώναι τα μυστήρια της βασιλείας των ουρανών, εκείνοις δε ου δέδοται. 12 όστις γάρ έχει, δοθήσεται αυτώ και περισσευθήσεται· όστις δε ουκ έχει, και ό έχει αρθήσεται απ' αυτού. 13 διά τούτο εν παραβολαίς αυτοίς λαλώ, ότι βλέποντες ου βλέπουσι και ακούοντες ουκ ακούουσι ουδέ συνιούσι, 14 μήποτε επιστρέψωσι· και τότε πληρωθήσεται αυτοίς η προφητεία Ησαίου η λέγουσα· ακοή ακούσετε και ου μη συνήτε, και βλέποντες βλέψετε και ου μη ίδητε· 15 επαχύνθη γάρ η καρδία τού λαού τούτου, και τοίς ωσί βαρέως ήκουσαν, και τους οφθαλμούς αυτών εκάμμυσαν, μήποτε ίδωσι τοίς οφθαλμοίς και τοίς ωσίν ακούσωσι και τή καρδία συνώσι και επιστρέψωσι, και ιάσομαι αυτούς. 16 υμών δε μακάριοι οι οφθαλμοί ότι βλέπουσι, και τα ώτα υμών ότι ακούουσιν. 17 αμήν γάρ λέγω υμίν ότι πολλοί προφήται και δίκαιοι επεθύμησαν ιδείν ά βλέπετε, και ουκ είδον, και ακούσαι ά ακούετε, και ουκ ήκουσαν.

Προσοχή στα bold.



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Τρί Αύγ 28, 2012 11:02 am

Στο ίδιο ακριβώς κεφάλαιο λίγο πριν διαβάζουμε:

10 Καί προσελθόντες οι μαθηταί είπον αυτώ· Διά τι εν παραβολαίς λαλείς αυτοίς; 11 ο δε αποκριθείς είπεν αυτοίς· Ότι υμίν δέδοται γνώναι τα μυστήρια της βασιλείας των ουρανών, εκείνοις δε ου δέδοται. 12 όστις γάρ έχει, δοθήσεται αυτώ και περισσευθήσεται· όστις δε ουκ έχει, και ό έχει αρθήσεται απ' αυτού. 13 διά τούτο εν παραβολαίς αυτοίς λαλώ, ότι βλέποντες ου βλέπουσι και ακούοντες ουκ ακούουσι ουδέ συνιούσι, 14 μήποτε επιστρέψωσι· και τότε πληρωθήσεται αυτοίς η προφητεία Ησαίου η λέγουσα· ακοή ακούσετε και ου μη συνήτε, και βλέποντες βλέψετε και ου μη ίδητε· 15 επαχύνθη γάρ η καρδία τού λαού τούτου, και τοίς ωσί βαρέως ήκουσαν, και τους οφθαλμούς αυτών εκάμμυσαν, μήποτε ίδωσι τοίς οφθαλμοίς και τοίς ωσίν ακούσωσι και τή καρδία συνώσι και επιστρέψωσι, και ιάσομαι αυτούς. 16 υμών δε μακάριοι οι οφθαλμοί ότι βλέπουσι, και τα ώτα υμών ότι ακούουσιν. 17 αμήν γάρ λέγω υμίν ότι πολλοί προφήται και δίκαιοι επεθύμησαν ιδείν ά βλέπετε, και ουκ είδον, και ακούσαι ά ακούετε, και ουκ ήκουσαν.

Προσοχή στα bold.

Στο ίδιο topic, λίγο παραπάνω σου γράφω:

Η απάντηση δίδεται στο εξής χωρίο:

Mat 13:10 και προσελθοντες οι μαθηται ειπον αυτω διατι εν παραβολαις λαλεις αυτοις
Mat 13:11 ο δε αποκριθεις ειπεν αυτοις οτι υμιν δεδοται γνωναι τα μυστηρια της βασιλειας των ουρανων εκεινοις δε ου δεδοται
Mat 13:12 οστις γαρ εχει δοθησεται αυτω και περισσευθησεται οστις δε ουκ εχει και ο εχει αρθησεται απ αυτου
Mat 13:13 δια τουτο εν παραβολαις αυτοις λαλω οτι βλεποντες ου βλεπουσιν και ακουοντες ουκ ακουουσιν ουδε συνιουσιν


Ότι υμίν δέδοται γνώναι τα μυστήρια της βασιλείας των ουρανών, εκείνοις δε ου δέδοται. διά τούτο εν παραβολαίς αυτοίς λαλώ, ότι βλέποντες ου βλέπουσι και ακούοντες ουκ ακούουσι ουδέ συνιούσι

Τι σημαίνει αυτό όμως βρε Στρατή? Προσωπικά μου φαίνεται δύσκολο να το κατανοήσω. Γιατί να μη θέλει ο Κϋριος να καταλάβει ο λαός του? Για future knowledge? Για να το θέσω κι αλλιώς. Γιατί το γεγονός ότι οι τότε Ιουδαίοι ήταν «τυφλοί» λειτούργησε αποτρεπτικά – απαγορευτικά στον Κύριο να χρησιμοποιήσει απλή γλώσσα? Απλό λόγο?

Δε βλέπεις που δε βλέπεις, να σου μιλήσω και με γρίφους από πάνω? Εκεί είναι που θα σε χάσω τελείως δηλαδη. Ποιό νόημα κρύβουν αυτά τα λόγια?



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 28, 2012 11:03 am

Γιατί να μη θέλει ο Κϋριος να καταλάβει ο λαός του?



Μα 1500 χρόνια τον τάισε στην έρημο, τον έσωσε από το Φαραώ, τον έσωσε από γειτονικούς εχθρικούς λαούς, του έστειλε προφήτες, έκανε έκανε έκανε.

Και ευθέως να του μιλούσε θα καταλάβαινε; Μήπως οι αρχιερείς αντί να μετανοήσουν λάδωσαν τους Ρωμαίους στρατιώτες να μη μιλήσουν; Τι πιο ευθύ από την Ανάσταση του Χριστού; Έπειτα τα θαύματα που έκανε; Ανέστησε, θεράπευε, τα πάντα έκανε δημόσια, και πάλι δεν πίστευαν.

Εγώ άλλη απορία έχω. Θυμάσαι την παραβολή του αμπελώνα; Όπου σκότωσαν το γιο του ιδιοκτήτη; Και που κολλάει με τα παραπάνω; Αφού λοιπόν ήθελαν να Τον σκοτώσουν και να Τον κληρονομήσουν, τότε γιατί ο Ιησούς είπε στο Σταυρό "ου γαρ οίδασι τι ποιούσι"; Ήξεραν ή δεν ήξεραν; Ή μήπως ο Χριστός μας το είπε αυτό ώστε ο Πατέρας να τους συγχωρήσει;



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Τρί Αύγ 28, 2012 11:03 am

stratis έγραψε:Μα 1500 χρόνια τον τάισε στην έρημο, τον έσωσε από το Φαραώ, τον έσωσε από γειτονικούς εχθρικούς λαούς, του έστειλε προφήτες, έκανε έκανε έκανε


Μόνο που ο Θεός δεν είναι άνθρωπος. :)
"Α! Αυτός ο λαός μου κάνει σήμερα, εκείνος ο λαός μου κάνει αύριο κ.ο.κ." Οι Εβραίοι, όπως και να το κάνουμε, είναι ο εκλεκτός Του λαός for some reason.

Και ευθέως να του μιλούσε θα καταλάβαινε;


Εδώ είναι το κλειδί! Τουλάχιστον έτσι πιστεύω προσωπικά. Ο Ιησούς με τις Παραβολές (θαρρώ πως) έκανε πράξη το παρακάτω εδάφιο:

Mat 7:6 μη δωτε το αγιον τοις κυσιν μηδε βαλητε τους μαργαριτας υμων εμπροσθεν των χοιρων μηποτε καταπατησωσιν αυτους εν τοις ποσιν αυτων και στραφεντες ρηξωσιν υμας

Δεν γίνεται να κάνεις κάποιον να καταλάβει, εάν αυτός ο κάποιος δεν είναι προδιτεθημένος από πριν να καταλάβει. Οι Παραβολές επιτελούν τα δύο παρακάτω έργα:

1) Διαφυλλάτουν την ελευθερία του ανθρώπου να κατανοήσει εφόσον πρώτα το επιλέξει.
2) Προφυλλάτουν τα μυστήρια της Βασιλείας του Θεού η Αποκάλυψη των οποίων εν τέλει, επιτελείται με τη Φώτιση του Αγίου Πνεύματος η οποία έπεται της προσωπικής μας επιλογής.


Εγώ άλλη απορία έχω. Θυμάσαι την παραβολή του αμπελώνα;


Καλώς τον!

Όπου σκότωσαν το γιο του ιδιοκτήτη; Και που κολλάει με τα παραπάνω; Αφού λοιπόν ήθελαν να Τον σκοτώσουν και να Τον κληρονομήσουν, τότε γιατί ο Ιησούς είπε στο Σταυρό "ου γαρ οίδασι τι ποιούσι";


Διότι πολύ απλά δεν ήξεραν Στρατή μου. Εκτός ολίγων, ουδείς είχε καταλάβει φίλε μου.

Ο Υ Δ Ε Ι Σ

Ακόμα και ο Ιωάννης ο Βαπτιστής είχε αμφιβολίες. Ακόμη και οι μαθητες Του είχαν αμφιβολίες ως προς το αν ήταν ή όχι τελικά ο Υιός Του Θεού. Ο Μεσσίας. Μπορώ να σου παραθέσω τα σχετικά εδάφια αν το θες. Μια έρευνα ως προς τα χαρακτηριστικά του Μεσσία που ΑΚΟΜΗ (!!) περιμένουν οι Εβραίοι, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις το γιατί δεν πήραν καν χαμπάρι τι παίχτηκε εκείνα τα 33 χρόνια.

Επιγραμματικά όμως θα σου πω το εξής ένα: Οι Εβραίοι περίμεναν και περιμένουν έναν Βασιλειά. Έναν ηγέτη. Κάποιον καλαναθρεμένο που θα τους οδηγήσει ξανά στη δόξα.

Σϊγουρα λοιπόν ΔΕΝ περιμένουν κάποιον ρακένδυτο, απλό και "τραχύ" στα λόγια, ο οποίος θα τους "τη λέει" κιόλας! Γι' αυτό Τον σκότωσαν. Ούτε που έπαιρναν χαμπάρι Ποιόν σκότωναν....




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες