Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Athanasios
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:20 pm

Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Τρί Αύγ 28, 2012 10:20 am

Μία προσπάθεια να βρούμε απαντήσεις σε απορίες που μας δημιουργούνται.
Θα ζητήσουμε βέβαια και την βοήθεια του Πατήρ Μάξιμου.



Άβαταρ μέλους
Athanasios
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:20 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Τρί Αύγ 28, 2012 10:20 am

Αυτος που φευγει σε καιρο διωγμου αμαρτανει;

Ο μεν Κυριος ειπε. Οταν σας διωχνουν απο την πολη αυτη, να φευγετε στην αλλη. (Ματθ.10,23). Εαν μεν ο διωγμος αποβλεπει στη απωλεια της ψυχης, ο καθενας εχει δικαιωμα, αναλογα με την δοκιμασια που υφισταται, αυτο πρεπει να κανει. Εαν ομως ο διωγμος για τον Χριστο γινεται για σωματικες ζημιες, οφειλουμε να υπομεινουμε.

Αναστασιου του Σιναιτου



Άβαταρ μέλους
Athanasios
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:20 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Τρί Αύγ 28, 2012 10:21 am

Μερικοι θελουν να πουν, οτι ο Σατανας εξεπεσε επειδη δεν προσκυνησε τον Αδαμ. Ειναι αληθεια αυτο;

Οπως μπορουμε να μαθουμε απο τους προφητες, και μαλιστα απο τον Ιεζεκιηλ, ο Σατανας εξεπεσε εξαιτιας της υπερηφανειας του, πριν να δημιουργηθει ο Αδαμ. Διοτι οταν ο Θεος δημιουργησε αυτην την ορατη κτιση, ο Διαβολος νομιζε οτι θα εκανε αυτον βασιλια της. Οταν ομως ειδε οτι ο Θεος δημιουργησε τον Αδαμ και τον κατεστησε αρχηγο στα εργα των χεριων του, και υπεταξε τα παντα κατω απο τα ποδια του,(Ψαλμ.8,7) τοτε οπλιστηκε εναντιον του και τον εξαπατησε.

Αναστασιου του Σιναιτου



Άβαταρ μέλους
Athanasios
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:20 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Τρί Αύγ 28, 2012 10:21 am

Γιατι καθε βλασφημια των ανθρωπων θα συγχωρηθει, ενω η βλασφημια κατα του Πνευματος δεν θα συγχωρηθει.

Βρηκατε πολλα εναντιον μου, λεει, οτι δηθεν ειμαι λαοπλανος και αντιθεος. Αυτα λοιπον λεω σε σας, χωρις να απαιτω να τιμωρειτε. Ας ειναι λοιπον. Σε μενα παραπατατε εξαιτιας της σαρκας την οποια φερω. Γιατι ομως αμαρτανετε και στο αγιο Πνευμα; γι’ αυτο λοιπον και εδω θα τιμωρηθειτε και εκει. Οσα μεν λοιπον ειπατε βλασφημωντας εναντιον μου, πριν απο το παθος σας τα συγχωρω, ακομα και αυτο το τολμημα του σταυρου. Οι αμαρτιες ομως που κανετε εναντιον του αγιου Πνευματος, εαν δεν μετανοησετε, και εδω θα κολαστειτε και εκει. Διοτι αλλοι μεν απο τους ανθρωπους και εδω θα τιμωρουνται και εκει, οπως οι Σοδομιτες, και οχι μονο αυτοι. Διοτι και εδω τιμωρηθηκαν, οταν επαθαν εκεινα τα φοβερα, οταν καταστραφηκε η πολη τους, αλλα και εκει θα υποστουν φοβεροτατη τιμωρια. Αλλοι παλι θα τιμωρηθουν μονο εκει, οπως ο πλουσιος(Λουκ.16,1εξ). Αλλοι παλι μονον εδω, οπως ο Κορινθιος που επορνευσε(κορ.5,2). Και αλλοι ουτε εδω ουτε εκει, οπως μερικοι προφητες και αποστολοι.

Απο τα Ασκητικα του Βασιλειου

Το αγιο Πνευμα βλασφημει εκεινος που δυσφημιζει τις ενεργειες και τους καρπους του αγιου Πνευματος, πραγμα που παθαινουμε πολλοι, αποκαλωντας πολλες φορες τον μεν σπουδαιο, με τροπο ριψοκινδυνο, κενοδοξο και νοθον, και εκεινον που δειχνει ζηλο καλον, οργιλον και πολλα αλλα τετοια λεγοντας ψευδομενοι με υπονοιες.



Άβαταρ μέλους
Athanasios
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:20 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Τρί Αύγ 28, 2012 10:22 am

Ποσοι τροποι υπαρχουν αυτων που σωζονται και ποσες συγχωρησεις παιρνουμε απο τον Θεο για τις αμαρτιες μας;

Υπαρχουν τρεις τροποι. Ο πρωτος ειναι να μην αμαρτησουμε. Ο δευτερος να μετανοησουμε οπως πρεπει. Υπαρχει και τριτος τροπος σωτηριας γι’ αυτους που αμαρτησαν, με δοκιμασιες και θλιψεις και υπομονη, συμφωνα με αυτο που ειναι γραμμενο, οτι με φιμωτρο και χαλιναρι να σφιξεις τα σαγονια εκεινων που δεν πλησιαζουν κοντα σου (Ψαλμ.31,9), πραγμα που επαθε ο Ναβουχοδονοσορ.(Δαν.4,7). Διοτι υπαρχουν περιπτωσεις κατα τις οποιες ο Θεος αυτον που αμαρτανει τον υποβαλλει σε δοκιμασια, και με τις δοκιμασιες ερχεται σε ταπεινωση, και με την ταπεινωση σωζεται χωρις ασκηση, οπως ο τελωνης και ο ληστης.



Άβαταρ μέλους
Athanasios
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:20 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Τρί Αύγ 28, 2012 10:22 am

Τι ειναι οι επτα επαρυστριδες, που ειδε ο Ζαχαριας.

Και επεστρεψε ο αγγελος που μιλουσε σε μενα και μου ειπε. Τι βλεπεις εσυ; Και εγω ειπα. Ειδα μια λυχνια ολοχρυση και τη μικρη λαμπαδα επανω της, και εφτα λυχναρια και εφτα επαρυστριδες(λαδωτηρια(Ζαχαρια4,2)), και δυο ελιες επανω. Και ο αγγελος μου ειπε. Αυτος ο λογος ειναι του Κυριου(Ζαχ.4,6). Ποια λοιπον ειναι η λυχνια; Η αγια Μαρια. Και γιατι εμφανιζεται ως λυχνια; Επειδη βασταξε το αυλο φως, τον Θεο που σαρκωθηκε. Και γιατι ολοκληρη ειναι χρυση; επειδη και μετα τη γεννα της εμεινε παρθενος. Γιατι λεει. Αυτη η πυλη θα μεινει κλειστη και κανεις δεν θα περασει απο αυτην, αλλα μονο ο Κυριος Θεος θα περασει και θα καθισει, διοτι αυτος ειναι ο ηγουμενος και εξερχομενος θα κλεισει τις πορτες πισω του.(Ιιεζ.42,14). Οτι δε η μητρα λεγεται πορτα, μαρτυρας ο Ιωβ που λεει. <<Γιατι δεν εκλεισες τις πυλες της κοιλιας της μητερας μου; (Ιωβ.3,10)>>. Και τι ειναι η μικρη λαμπαδα; Ειναι ο Θεος λογος που σαρκωθηκε. Γιατι ο Ησαιας λεει. Προς χαριν της Σιων δεν θα σιωπησω, και για την Ιερουσαλημ δεν θα παυσω, μεχρι που να βγει ως φως η δικαιοσυνη μου, και η σωτηρια μου θα καει σαν λαμπαδα(Ησ.62,1-2). Και ποιοι ειναι οι επτα λυχιαι; Ειναι οι επι μερους νομοι. Διοτι λεει. <<Ο νομο; σου ειναι λυχναρι στα ποδια μου, και ο λυχνος εντολη, νομος και φως(Ψαλμ.118,105). Οτι δε οι νομοι ειναι επτα βλεπε.

-Πρωτος νομος ειναι ο εμφυτος για τον οποιο ο Παυλος λεει. Οταν τα εθνη που θα εχουν νομο εφαρμοζουν τις διαταξεις του νομου εκ φυσεως, αυτοι μη εχοντας νομο, εχουν για νομο τον εαυτο τους.(Ρωμ.2,14)
-Δευτερος νομος ειναι η οραση. Διοτι τον Θεο που κηρυσσει ο νομος αυτον τον βεβαιωνει η οραση με τα κτισματα. Διοτι απο το μεγεθος και την ομορφια των κτισματων διαπιστωνεται και ο δημιουργος τους.
-Τριτος νομος ειναι η εντολη του δενδρου. Διοτι ο αποστολος Παυλος λεει. <<Ο μεν νομος ειναι αγιος, η δε εντολη ειναι αγια και δικαιη και αγαθη>>.
-Τεταρτος νομος ειναι το συννεφο πανω απο τον Νωε.(Γεν.9,12)
-Πεμπτος νομος που δοθηκε στον Αβρααμ με την περιτομη.(Οπ.π.17,10εξ.)
-Εκτος ειναι ο νομος της γραφης.(Εξ.20,1εξ)
-Και εβδομος ειναι ο νομος της Χαριτος. Οτι δε και η Χαρις περιεχει νομο, το λεει ο αποστολος Παυλος. <<ο καθενας να σηκωνει τα βαρη του αλλου, και με τον τροπο αυτον θα εκπληρωσετε τον νομο του Χριστου.(Γαλ.6,2,3).
Και ο Ησαιας ομως λεει. <<απο την Σιων θα βγει νομος, και λογος του Κυριου απο την Ιερουσαλημ, και θα κρινει μεταξυ τους πολλα εθνη>>.(Ης.2,3).

Τι ειναι τα επτα λαδωτηρια; ειναι τα επτα χαρισματα του Πνευματος, οπως λεει ο Ησαιας. <<Θα φυτρωσει κλωναρι απο την γενεαλοικη ριζα του Ιεσσαι και να βλαστησει ανθος απο την ριζα αυτη, και θα επαναπαυθουν πανω σ’ αυτον επτα πνευματα. Πνευμα σοφιας και συνεσεως, Πνευμα θελησης και δυναμης, Πνευμα γνωσης και ευσεβειας. Θα τον πλημμυρισει Πνευμα φοβου Θεου>>(Ησ.11,1-3).
Τι ειναι οι δυο ελιες; ειναι οι δυο Διαθηκες. Γιατι οπως η ελια ειναι δεντρο αειθαλες, ετσι και οι δυο Διαθηκες εχουν αδιακοπες τις μαρτυριες για τον Θεο.



Άβαταρ μέλους
Athanasios
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:20 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Τρί Αύγ 28, 2012 10:22 am

Ποια η διαφορα του Νομου και της εντολης;

Νομος λεγεται το γενικο, και εντολες οι επι μερους, οπως το. Να μη σκοτωσεις, να μη μοιχευσεις, να μη κλεψεις, και ολα οσα ειναι συνακολουθα αυτων. Μαρτυριες παλι ειναι εκεινες με τις οποιες ο νομοθετης, μαζι με καποιες μαρτυριες, δινει εγγυησεις σ’ αυτους που τον ακουνε, οπως λεει ο Μωυσης. <<Καλω σημερα μαρτυρες τον ουρανο και την γη>> (Δευτ.30,19).

Και κριματα ειναι οσα γραφτηκαν με δικαιωση του Θεου, οπως σε εκεινον που βλαστημησε το φοβερο ονομα, ο Μωυσης το ανεφερε στον Θεο, και δεν αφησε την αποφαση στον εαυτο του.(Λευιτ.24,10 εξ)



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Τρί Αύγ 28, 2012 10:23 am

Πολύ χαίρομαι που βλέπω ένα τέτοιο θέμα να "ανοίγει". Ομολογώ βέβαια ότι κάτι τέτοιο ήθελα κι εγώ να κάνω με τα "Μυστήρια χωρία της Γραφής" που έχω ανοίξει, μα νομίζω ότι και αυτός ο χώρος είναι καλός. Θα σας παραθέσω λοιπόν ορισμένα εδάφια από την Καινή Διαθήκη τα οποία με έχουν προβληματίσει. Μόνο που εγώ δεν έχω απαντήσεις να δώσω ή πιθανές ερμηνείες. Μόνο ερωτήσεις.



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Τρί Αύγ 28, 2012 10:24 am

Ερώτηση πρώτη:

Luk 17:20 επερωτηθεις δε υπο των φαρισαιων ποτε ερχεται η βασιλεια του θεου απεκριθη αυτοις και ειπεν ουκ ερχεται η βασιλεια του θεου μετα παρατηρησεως
Luk 17:21 ουδε ερουσιν ιδου ωδε η ιδου εκει ιδου γαρ η βασιλεια του θεου εντος υμων εστιν

Σαφης ερώτηση από εκείνους, σαφής απάντηση από Αυτόν? Θα μπορούσε όμως να μην είναι σαφής? Εξάλλου δεν υπάρχει άλλος που να γνωρίζει την απάντηση πέραν του Πατρός. Ή μήπως όχι? Εν τέλει, ποια είναι η απάντηση σε αυτό το ερώτημα? Τη στιγμή μάλιστα που αυτή....δίδεται!



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Τρί Αύγ 28, 2012 10:24 am

Ερώτηση Δεύτερη

Mat 4:1 τοτε ο ιησους ανηχθη εις την ερημον υπο του πνευματος πειρασθηναι υπο του διαβολου
Mat 4:2 και νηστευσας ημερας τεσσαρακοντα και νυκτας τεσσαρακοντα υστερον επεινασεν
Mat 4:3 και προσελθων αυτω ο πειραζων ειπεν ει υιος ει του θεου ειπε ινα οι λιθοι ουτοι αρτοι γενωνται
Mat 4:4 ο δε αποκριθεις ειπεν γεγραπται ουκ επ αρτω μονω ζησεται ανθρωπος αλλ επι παντι ρηματι εκπορευομενω δια στοματος θεου
Mat 4:5 τοτε παραλαμβανει αυτον ο διαβολος εις την αγιαν πολιν και ιστησιν αυτον επι το πτερυγιον του ιερου
Mat 4:6 και λεγει αυτω ει υιος ει του θεου βαλε σεαυτον κατω γεγραπται γαρ οτι τοις αγγελοις αυτου εντελειται περι σου και επι χειρων αρουσιν σε μηποτε προσκοψης προς λιθον τον ποδα σου
Mat 4:7 εφη αυτω ο ιησους παλιν γεγραπται ουκ εκπειρασεις κυριον τον θεον σου
Mat 4:8 παλιν παραλαμβανει αυτον ο διαβολος εις ορος υψηλον λιαν και δεικνυσιν αυτω πασας τας βασιλειας του κοσμου και την δοξαν αυτων
Mat 4:9 και λεγει αυτω ταυτα παντα σοι δωσω εαν πεσων προσκυνησης μοι
Mat 4:10 τοτε λεγει αυτω ο ιησους υπαγε σατανα γεγραπται γαρ κυριον τον θεον σου προσκυνησεις και αυτω μονω λατρευσεις
Mat 4:11 τοτε αφιησιν αυτον ο διαβολος και ιδου αγγελοι προσηλθον και διηκονουν αυτω

Διττή ερώτηση εδώ.

2.1) Ποιό νόημα έχουν οι πειρασμοί και δη στον Υιό Του Θεου?

2.2) Ποιά είναι η σημασία του κάθε πειρασμού ξεχωριστά? (Πείνα, Αυτοεπιβεβαίωση - εγωισμός, Άρνηση της Πίστης στον Πατέρα)




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες

cron