Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Τρί Αύγ 28, 2012 10:43 am

Αθανάσιος έγραψε:Ξανακοιταξε τον τυπο σου. Σωστος αλλα οχι αρκετος για να καλυψει το θεμα. :)


Χε.. Μα δεν χρησιμοποίησα τον τύπο για να καλύψω το θέμα...



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Τρί Αύγ 28, 2012 10:44 am

stratis έγραψε:αυτό είναι το σφάλμα που κάνεις Νεστοράκι μου :) και το έχω δει σε πολλά που έχουμε κουβεντιάσει, βάζεις τη λογική στη θρησκεία


:( :roll: :shock:

βασίζεσαι αποκλειστικά στα κείμενα


Διόρθωση. Σε έγκριτα κείμενα τα οποία αποδεδειγμένα δεν έρχονται ούτε σε ΕΝΑ σημείο σε αντίθεση με τη Γραφή. Φυσικά, αυτό προϋποθέτει η αρχή να γίνεται από τη Γραφή.
και τις επιστημές.


:( :roll: :shock:

Τα κείμενα πρέπει να τα διαβάζεις με την καρδιά,

Σωστός.

όχι με επιστημονικό πνεύμα

:( :roll: :shock:

εκτός π.χ. αν κάνεις έρευνα σε προφητείες.

???????????????????????????????????????????????????????????
(Νομίζω θυμάσαι τι έχει πει ο Παύλος αναφορικά με αυτό)

Άλλα θα διαβάσεις με τα μάτια και άλλα με την καρδιά.

Ίσως να είναι κι έτσι.

Ο Χριστός θέλει καρδιά, θέλει ψυχή κι όσο ψάχνεις να την ανακαλύψεις με βάση τα κείμενα ως μπούσουλες και μόνο δε θα βρεις τίποτε.

Πυκνή κουβέντα. Πολύ πυκνή φίλε μου.

Μη ξεχνάς ότι σε κάποια πράγματα δεν έχεις μεγάλη διαδρομή

Μήπως έρχεσαι σε αντίθεση με πράγματα που είπες μερικές γραμμές παραπάνω?

και πιθανώς κάποια πράγματα να σου διαφεύγουν γιατί δε βγαίνουν οι αυτοματισμοί

Call me a robot!

Πάμε με την αγάπη Νέστορά μου αγαπημένε που μη με μισήσεις για αυτά που σου γράφω. Ο Θέος θέλει να τον αγαπούμε και με την πείρα που αποκτούμε μας διδάσκει. Πατέρας είναι, όχι φόβητρο μη μας ξεφύγει καμιά κοτσάνα.

Έ, όχι και μίσος βρε Στρατή..

Σε νιώθω κουμπωμένο σε πολλά και είναι κρίμα.

Ας λήξει εδώ το θέμα και ας συνεχίσουμε τις όμορφες συζητήσεις μας.

Με ειλικρινή αγάπη :)



Άβαταρ μέλους
Athanasios
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:20 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Athanasios » Τρί Αύγ 28, 2012 10:45 am

Πως πηρε την ψυχη ο Αδαμ οταν πλαστηκε;
Του ιερου Χρυσοστομου.


Πολλοι νομισαν οτι το ιδιο το φυσημα ηταν η ψυχη, και οτι προερχονταν απο την ουσια του Θεου, πραγμα που δεν ειναι σωστο. Γιατι αν ηταν απο την ουσια του Θεου η ψυχη, δεν επρεπε στον ενα να ειναι σοφη και στον αλλο μωρη, ουτε στον εναν να ειναι δικαιη και στον αλλον αδικη.
Διοτι η ουσια του Θεου δεν μοιραζεται, ουτε αλλοιωνεται. Διοτι λεει εγω ειμαι και δεν αλλοιωνομαι. Διοτι δεν βρισκομε τις ψυχες μονο αναμαρτητες, και ελεγχομενες μονο απο αυτο οτι δεν ειναι απο την ουσια του Θεου, αλλα και απο το οτι υποβαλλονται σε κριση. Διοτι λεει: να μη φοβηθειτε απο εκεινους που σας σκοτωνουν το σωμα, ενω την ψυχη δεν μπορουν να την σκοτωσουν. Να φοβοσαστε περισσοτερο εκεινον που μπορει να σκοτωσει και την ψυχη και το σωμα. Εαν λοιπον η ψυχη προερχοταν απο αυτον, τοτε ο Θεος κρινει τον εαυτο του. Τι ειναι λοιπον το φυσημα; ειναι η ενεργεια του Αγιου Πνευματος. Διοτι οπως ο Σωτηρας φυσηξε στα προσωπα των Αποστολων και ειπε, παρετε Πνευμα Αγιο, ετσι να εκλαβουμε ανθρωπινως και το φυσημα του Θεου, αλλα να το κατανοουμε οπως πρεπει στον Θεο, οτι ερχομενο το πνευμα δεν εγινε το ιδιο ψυχη, αλλα δημιουργησε και εκτισε ψυχη. Δεν μεταβληθηκε σε ψυχη, αλλα δημιουργησε ψυχη. Διοτι το Αγιο Πνευμα ειναι δημιουργικο, και επικοινωνει με την δημιουργια του σωματος και της ψυχης. Διοτι ο Ππατερας και ο Υιος και το Αγιο Πνευμα με την θεικη δυναμη δημιουργει το πλασμα. Και να μη νομισεις, οτι ενα μερος ο Υιος, και αλλο μερος το Αγιο Πνευμα. Αλλα καταλαβε το εξης. Οτι και οταν δημιουργει ο Πατερας, η δημιουργια ειναι του Πατερα, και η ενεργεια του Πνευματος. Και αν καποιος δεν πιστευει οτι και το Αγιο Πνευμα ελαβε μερος στη δημιουργια μας ας ελεγχεται απο τα μυστηρια. Διοτι αν δεν αναγγεννιωμασταν απο την Αγια Τριαδα, εαν δεν αποδιδεται στον Πατερα και στον Υιο και στο Αγιο Πνευμα η δημιουργια, πως ανακαινιζεται η δημιουργια εις το ονομα του Πατρος, και του Υιου και του Αγιου Πνευματος; Ομως οταν μεν δημιουργηθηκαμε δεν υπηρχε αναγκη πνευματος, και οταν ανακαινιζομαστε, τοτε δεχομαστε το Αγιο Πνευμα; Λοιπον το Αγιο Πνευμα ειναι δημιουργικο, ειτε θελουν οι εχθροι, ειτε οχι. Διοτι για την δημιουργια του ανθρωπου ο Δαβιδ λεει. Ολα απο εσενα περιμενουν, και οταν ανοιγεις το χερι σου τα παντα γεμιζουν απο το πληθος των ευεργεσιων σου.(Ψαλμ.103,28 ). Αυτην την αφθονη χορηγια δειχνει. Και επειτα προσθετει. Θα εξαποστειλεις το Πνευμα σου και θα κτιστουν. Επομενως ειναι Κτιστης και Δημιουργος το Αγιο Πνευμα. Προσεξε δε και την ακριβεια των λεξεων. Οταν μεν κανει λογο για τη δικη μας ψυχη λεει: θα τους αφαιρεσεις την ζωτικη πνοη τους και θα εκλειψουν. Και οταν παλι μιλα για το Αγιο Πνευμα λεει: θα εξαποστειλεις το Πνευμα σου και θα κτιστουν. Και αν αμφιβαλλουν σ’ αυτα θα παρουσιασουμε αλλη μαρτυρια, που δειχνει την ενεργεια του Αγιου Πνευματος, αναφεροντας αυτο, που λεγεται απο τον αγγελο κατα την ενσαρκη οικονομια. Πνευμα αγιο θα ερθει σε σενα.(Λουκ.1,35).Και μερικοι νομισαν οτι Πνευμα μεν Αγιο ονομαστηκε το Πνευμα, και δυναμη του Υψιστου ο Υιος.
Ομως πρεπει να ξερουμε οτι το ιδιο το ονομασε και Πνευμα Αγιο και δυναμη του Υψιστου. Διοτι ο Χριστος ειναι δυναμη του Θεου, ετσι και το Πνευμα. Διοτι λεει. Μεχρι να ενδυθειτε δυναμη απο τον ουρανο, και αλλου. Διοτι αυτο που θα γεννηθει απο αυτην ειναι απο το Αγιο Πνευμα. Διοτι δεν μπορουμε να πουμε οτι το μεν Πνευμα δημιουργει την γηινη εικονα, και ο Υιος την ουρανια.



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Τρί Αύγ 28, 2012 10:45 am

Στα πλαίσια αυτού του thread, θα ήθελα να υποβάλλω μιαν ακόμα ερώτηση.

Για ποιό λόγο ο Ιησούς χρησιμοποίησε (τόσο πολύ τις) Παραβολές? Ποιά είναι η έννοια των Παραβολών κατά τη γνώμη σας? Γιατί τα νοήματά δε μεταδόθηκαν διαμέσω απλού λόγου, παρά χρησιμοποιηθηκε ο δύσκολα κατανοητός λόγος των Παραβολών? Εαν αναζητησετε τα Ευαγγελια θα βρειτε οτι ρωταται ευθεως ο ιδιος ο Ιησους αυτη την ερωτηση και μαλιστα απο τους μαθητες του. Η απαντηση που δινει ομως, ειναι και παλι δυσκολη. Τι πιστευετε εσεις γι' αυτο? Ποια η χρησιμοτης των Παραβολών αντι του απλού και ευθυ λόγου? Δε θα θέλατε να καταλαβαίνατε το νόημα όλων των Παραβολών?



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Τρί Αύγ 28, 2012 10:46 am

Mat 10:42 και ος εαν ποτιση ενα των μικρων τουτων ποτηριον ψυχρου μονον εις ονομα μαθητου αμην λεγω υμιν ου μη απολεση τον μισθον αυτου

Και μιαν ακόμη ερώτηση. Στα πλαίσια που αυτό το εδάφιο δίδεται, πως θα το ερμηνεύατε? Τι εννοεί ο Κύριος με αυτό?

(διαβαστε από το Mat 10:16 και εντευθεν)



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 28, 2012 10:46 am

Αν θυμάμαι καλά, σε αυτό απαντά ο ίδιος ο Ιησούς στο Ευαγγέλιο... :) Και νομίζω ότι και στην Π.Δ. είχα συναντήσει κάτι.

Τους μιλούσε με παραβολές διότι ήταν τόσο στενόμυαλοι που μόνο με απλά παραδείγματα και ιστορίες θα μπορούσαν-αν μπορούσαν- να καταλάβουν την υψηλού περιεχομένου διδασκαλία του Κυρίου. Οι Εβραίοι ήταν και είναι οι τέλειοι κατά γράμμα ερμηνευτές, ακολουθούν το κατα γράμμα του νόμου και όχι το πνεύμα του νόμου. Απόδειξη; Η τήρηση του Σαββάτου και το πόσο κατέτρεχαν τον Κύριο που θεράπευε τα Σάββατα.

Μόνο με παραβολές λοιπόν μπορούσε να τους μιλήσει. Σε ένα νήπιο μιλάς με απλά λογάκια που ίσως μπορεί να καταλάβει, έτσι ένα κι ο Χριστός με τα πνευματικά εκείνα νήπια.



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Τρί Αύγ 28, 2012 10:47 am

Η απάντηση δίδεται στο εξής χωρίο:

Mat 13:10 και προσελθοντες οι μαθηται ειπον αυτω διατι εν παραβολαις λαλεις αυτοις
Mat 13:11 ο δε αποκριθεις ειπεν αυτοις οτι υμιν δεδοται γνωναι τα μυστηρια της βασιλειας των ουρανων εκεινοις δε ου δεδοται
Mat 13:12 οστις γαρ εχει δοθησεται αυτω και περισσευθησεται οστις δε ουκ εχει και ο εχει αρθησεται απ αυτου
Mat 13:13 δια τουτο εν παραβολαις αυτοις λαλω οτι βλεποντες ου βλεπουσιν και ακουοντες ουκ ακουουσιν ουδε συνιουσιν

Τους μιλούσε με παραβολές διότι ήταν τόσο στενόμυαλοι που μόνο με απλά παραδείγματα και ιστορίες θα μπορούσαν-αν μπορούσαν- να καταλάβουν την υψηλού περιεχομένου διδασκαλία του Κυρίου.


Ενδιαφέρουσα απάντηση. Και ακόμα πιο ενδιαφέρον, είναι το παρακάτω που γράφεις:

Σε ένα νήπιο μιλάς με απλά λογάκια που ίσως μπορεί να καταλάβει


Νομίζω όμως, ότι οι Παραβολές κάθε άλλο παρά απλές είναι. Εάν δε, βάλεις στην εικόνα ότι ο Λογος του Θεού απευθύνεται σε όλο τον Πνευματικό Ισραήλ, τότε νομίζω ότι η χρήση τον Παραβολών αποσκοπεί να εξηγήσει και να μεταφέρει νοηματα σε ένα ευρύτερο σύνολο από τους Εβραίους της τότε εποχής. Ακόμη και σε εσένα, ακόμη και σε εμένα. Γιατί λοιπόν η περιγραφή της Βασιλείας των Ουρανών δίδεται μέσω Παραβολών? Σου υπενθυμίζω ότι τις περισσότερες από τις Παραβολές, ούτε οι ίδιοι οι μαθητές του (!!!) δεν τις κατανοούσαν! (Τους τις εξηγούσε ο ίδιος ο Ιησούς κατόπιν). Πώς λοιπόν τις εξισώνουμε με απλές ιστορίες?

Έχω την αίσθηση ότι η απάντηση του Κυρίου "υμιν δεδοται γνωναι τα μυστηρια της βασιλειας των ουρανων εκεινοις δε ου δεδοται" εννοεί κάτι άλλο που αφορά και εμάς. Το ρήμα είναι το "δεδοται" και αναφέρει σε κάτι που δίνεται από κάποιον σε κάποιον. Μια κατανόηση που δίνεται.

Συνδυάζοντας την ενδιαφέρουσα τοποθέτησή σου λοιπόν και αυτά που σου γράφω, που καταλήγουμε? Γιατί Παραβολές?



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 28, 2012 10:48 am

Πώς λοιπόν τις εξισώνουμε με απλές ιστορίες?


Μα είναι απλές ιστορίες, πως να το κάνουμε. Ο Χριστός θεολογούσε μέσω των απλών αυτών ιστοριών που μπορούσαν θεωρητικά όλα τα μυαλά να καταλάβουν. Το σημερινό ευαγγέλιο είναι αρκετά διαφωτιστικό.


Συνδυάζοντας την ενδιαφέρουσα τοποθέτησή σου λοιπόν και αυτά που σου γράφω, που καταλήγουμε? Γιατί Παραβολές?


Άντε πάλι! :) Για αυτό:

QUOTE
Σε ένα νήπιο μιλάς με απλά λογάκια που ίσως μπορεί να καταλάβει


Αλλά και για αυτό:

Προς Κορινθίους Α'

Γ 1 Καί εγώ, αδελφοί, ουκ ηδυνήθην λαλήσαι υμίν ως πνευματικοίς, αλλ' ως σαρκίνοις, ως νηπίοις εν Χριστώ. 2 γάλα υμάς επότισα και ου βρώμα. ούπω γάρ ηδύνασθε. αλλ' ούτε έτι νύν δύνασθε· έτι γάρ σαρκικοί εστε.


Για αυτό μίλησε με Παραβολές.

Ως προς το:

Νομίζω όμως, ότι οι Παραβολές κάθε άλλο παρά απλές είναι.


Προσωπικά μου φαίνονται όχι απλά απλές αλλά πάρα πολύ απλές και πανεύκολες στην κατανόηση επειδή ακριβώς επινοήθηκαν να δωθούν ως τροφή σε νήπια. Είναι μασημένη τροφή, δε γίνεται λοιπόν καλέ μου Νέστορα να είναι δύσκολες (σκληρές). Δε θυμάμαι ποτέ να δυσκολεύτηκα να κατανοήσω τη διδασκαλία μιας παραβολής.

Η μετοχή στα Μυστήρια της Εκκλησίας και η προσπάθεια για ορθό βίο φέρνει και τη Χάρη του Αγίου Πνεύματος που οδηγεί στην κατανόηση της Γραφής. Και χαίρομαι που ως απόδειξη γνώρισα στη ζωή μου ανθρώπους λαϊκούς που έφθασαν στο μέτρο αυτό.



Νέστορας
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:39 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό Νέστορας » Τρί Αύγ 28, 2012 10:49 am

Εάν έτσι νιώθεις φίλε μου, έτσι και θα είναι και πίστεψέ με, εγώ είμαι ο τελευταίος που θα το αμφισβητήσει αυτό.

Επίτρεψέ μου όμως να αναμείνω και τη συμμετοχή και των υπόλοιπων μελών σε αυτό το θέμα. Θα επιθυμούσα να ακούσω και άλλες απόψεις ως προς το γιατί ο Κύριος "πέρασε" τα πιο δυνατά Του νοηματα διαμέσω Παραβολών.

Όμως, με χαρά μου βρίσκω ένα άτομο που είναι σε θέση να μου λύσει μία από τις πολλες μου απορίες. Πες μου αν θες, πώς αντιλαμβάνεσαι την κάτωθι Παραβολή?

Luk 13:6 ελεγεν δε ταυτην την παραβολην συκην ειχεν τις εν τω αμπελωνι αυτου πεφυτευμενην και ηλθεν καρπον ζητων εν αυτη και ουχ ευρεν
Luk 13:7 ειπεν δε προς τον αμπελουργον ιδου τρια ετη ερχομαι ζητων καρπον εν τη συκη ταυτη και ουχ ευρισκω εκκοψον αυτην ινατι και την γην καταργει
Luk 13:8 ο δε αποκριθεις λεγει αυτω κυριε αφες αυτην και τουτο το ετος εως οτου σκαψω περι αυτην και βαλω κοπριαν
Luk 13:9 καν μεν ποιηση καρπον ει δε μηγε εις το μελλον εκκοψεις αυτην



Άβαταρ μέλους
stratis
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 3:12 pm

Re: Ερωταποκρίσεις, Μικρές απορίες με μεγάλη σημασία

Δημοσίευσηαπό stratis » Τρί Αύγ 28, 2012 10:50 am

Συκή = Ιουδαϊκό έθνος

αυτός που έρχεται επί 3 έτη = Ιησούς Χριστός

ο δε αποκριθεις λεγει αυτω κυριε αφες αυτην και τουτο το ετος εως οτου σκαψω περι αυτην και βαλω κοπριαν = η κοπριά είναι οι χριστιανοί που ως κοπριά θα κάνουν και τους Ιουδαίους να καρποφορήσουν

Άλλωστε ο Παύλος είπε ότι ένα μέρος των Ιουδαίων θα επανέλθει στην πίστη.

Επίτρεψέ μου όμως να αναμείνω και τη συμμετοχή και των υπόλοιπων μελών σε αυτό το θέμα. Θα επιθυμούσα να ακούσω και άλλες απόψεις ως προς το γιατί ο Κύριος "πέρασε" τα πιο δυνατά Του νοηματα διαμέσω Παραβολών.


Γένοιτο!




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες