Το μεγαλείο των έργων του Θεού

Γενικότερα θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία και το Χριστιανισμό.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Xaris
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:43 pm

Το μεγαλείο των έργων του Θεού

Δημοσίευσηαπό Xaris » Τρί Αύγ 28, 2012 7:25 pm

ΠΩΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ

Είπεν ο αφρών εκείνος. Δεν υπάρχει Θεός. Αλλά τότε τι συμβαίνει με τον σηματοδότη του σακχάρου στο πάγκρεας. Συγκρατεί μια στάθμη σακχάρου στο αίμα επαρκεί για την αναγκαία ενέργεια. Χωρίς αυτό, όλοι μας θα πέφταμε σε κώμα και θα πεθαίναμε. Η ανθρώπινη καρδιά χτυπάει για -70-με 80-χρόνια χωρίς να σπάσει. Πως ξεκουράζεται ανάμεσα στα χτυπήματα::

Εικόνα

Τα νεφρά φιλτράρουν τα δηλητήρια από το αίμα αφήνοντας να περάσουν μόνον τα ωφέλιμα συστατικά. Πως μπορούν και τα ξεχωρίζουν
Αυτή την τέλεια σοφία του οργανισμού, ποιος την σκέφτηκε; Τύχη ¨η δημιουργία;;;

Ομολογώ ότι δυσκολεύουμε πολύ να βρώ σε ποιο θεματολόγιο να βάλω το θέμα αφού δεν υπάρχει κάτι για γενικά θέματα, αλλά το δυσκολότερο πατούσα σε κάθε θεματολόγιο να βρω την λέξη Νέο Τόπικ και δεν το έβλεπα πουθενά. Ίσως ¨η μάλλον να φταίει η όραση μου η πεσμένη.


Αλλ' ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Το μεγαλείο των έργων του Θεού

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 28, 2012 7:26 pm

Πολύ ωραία δημοσίευση Χάρη για το μεγαλείο των έργων του Θεού. Θ' ανοίξω ένα θέμα με αυτό ακριβώς τον τίτλο "Το μεγαλείο των έργων του Θεού" και μπορείς να δημοσιεύεις σ' αυτό όσα σχετικά θέματα βρίσκεις.

Όταν μπαίνεις σε μια κατηγορία θεμάτων στην επάνω αριστερή γωνία υπάρχει η ένδειξη:
New Topic

Πατώντας το ποντίκι πάνω της ανοίγει ένα καινούργιο θέμα σ' αυτή την κατηγορία.

Όταν ανοίξεις ένα θέμα στην ίδια θέση υπάρχει η ένδειξη New Topic για ν' ανοίξεις νέο θέμα και δίπλα ακριβώς υπάρχει η ένδειξη:
Post Reply

για να προσθέσεις μια ακόμη δημοσίευση στο ίδιο θέμα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Xaris
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:43 pm

Re: Το μεγαλείο των έργων του Θεού

Δημοσίευσηαπό Xaris » Τρί Αύγ 28, 2012 7:27 pm

Ένα πουλάκι ρωτάει.

Εικόνα

Επειδή είμαι μικρό και όπως λέτε σεις άμυαλο Ι πόσο απ’ αυτό να χωρέσει το μικρούτσικο κεφαλάκι μου» μήπως ξέρετε σεις οι μεγάλοι και μυαλωμένοι να μου πείτε; Πως βρέθηκα μες στ’ αυγό, και ποιος έβαλε μέσα σ’ αυτό την τροφή μου και τον αέρα που χρειαζόμουν; Ποιος είπε στην άμυαλη μάνα μου να κάθεται πάνω στ’ αυγά της, τόσες μέρες και να τα γυρίζει μάλιστα; Και θα ξέρεται σεις οι σπουδαγμένοι πως αν δεν τα γύριζε θα έβγαινα ανάπηρο;
Ποιος και πως μου είπε να σπάσω το αυγό με τη μύτη μου και να βγω έξω τότε που έπρεπε; Και ποιος και πως με δίδαξε να χτίζω στον καιρό που πρέπει τόσο ωραία και κατάλληλα τη φωλιά μου; Ποιος τα έδωσε όλα αυτά κι’ άλλα ακόμη πολλά και θαυμάσια σε μένα και σ’ όλο το γένος μας; Ποιος;;;;


Αλλ' ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 21 και 0 επισκέπτες