Μαντήλα και εκκλησία

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Φωτεινη
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2023 5:14 pm

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Φωτεινη » Τρί Μάιος 09, 2023 9:23 pm

Τη μαντήλα δεν την φοράνε αποκλειστικα οι Ρωσίδες η οι Ρουμάνες ούτε οι παλαιοημερολογητες.Η μαντήλα δεν είναι υποταγή όπως το χτίσανε στο κεφάλι τους οι ΝεοΕλληνες και "Ευρωπαίοι"
Οι γιαγιάδες μας φορούσανε μαντήλα .
Οι γυναίκες έχουμε ως παράδειγμα την Παναγία , και χωρίς να είναι αναγκαστικό οποία θέλει μπορεί από σεβασμό να προσέρχεται στην Εκκλησία με μαντήλα όπως και με φούστα.Στην Γερμανία πολλές γυναίκες νεότατες και κοριτσάκια όταν πηγαίνουν για θεία κοινωνία φοράνε μαντήλα.Εγω προσωπικά όχι και δυστυχώς πολλές φορές τις περισσότερες δηλαδή ούτε φούστα .Το πρόβλημα είναι ότι στις μέρες μας καθετί που προέρχεται από τις αξίες τις ρίζες και τις παραδόσεις μας καθετί που αφορά το σεβασμό πυροβολείται !!!!!!!!!Η μαντήλα δεν είναι υποβιβασμός της γυναίκας και ειλικρινά λυπάμαι που η πλειοψηφία το βλέπει έτσι.
Η γιαγιά μου πάντως δεν ήταν καθόλου καταπιεσμένη ήταν βράχος υπομονής δεν άνοιξε ποτέ της το στόμα της για κατάκριση , δεν φορούσε όλη την ημέρα την μαντήλα αλλά όταν πηγαίναμε στην Εκκλησία έστω για κερί την έβαζε και από μικρούλα που ήμουν μου μάζευε τα μαλλάκια μου πίσω.Αυτη η συνήθεια μου έμεινε και δεν θέλω να έχω κάτω τα μαλλιά στην Εκκλησία .Ας ημερεψουμε λίγο στην καρδιά μας όλοι για να δούμε πόσο πιο απλά είναι όλα .Ο θεός μας θέλει απλούς .Το απλός δεν σημαίνει ισοπεδώνω τα πάντα.Και αυτό που βλέπω για ακόμη μια φορά είναι πως οι δήθεν εμείς που δεν κατακρίνουμε κατακρίνουμε τα πάντα !Δεν άκουσα ποτέ μα ποτέ μου κανέναν να χαρακτηρίζει γυναίκα που δεν φορά μαντήλα στην Εκκλησία αλλά όλοι χαρακτηρίζουν τις γυναίκες που φοράνε μαντήλα !



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μαντήλα και εκκλησία

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 09, 2023 10:46 pm

Τα έχουμε πει Φωτεινή.

Ο Απόστολος Παύλος λέει: "13 εν υμίν αυτοίς κρίνατε· πρέπον εστί γυναίκα ακατακάλυπτον τώ Θεώ προσεύχεσθαι;" (Κορινθ. Α ια' 3-13) Δηλαδή: "εσείς (στην τοπική σας Εκκλησία) κρίνετε, αν πρέπει να προσεύχονται οι γυναίκες (μέσα στο ναό) ακάλυπτες ή όχι". Επομένως το θέμα δεν είναι δογματικό. Δεν είναι λάθος ούτε η μαντήλα ούτε η έλλειψή της. Στη σημερινή εποχή μάλιστα υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα να ασχοληθούμε.

Α.Γ. έγραψε:Δεν χρειάζεται να φοράνε οι γυναίκες μαντήλι στην εκκλησία.

Στην εποχή των Αποστόλων η Εκκλησία είχε πει να φοράνε οι Χριστιανές γυναίκες μαντίλι για να ξεχωρίζουν από τις ειδωλολάτρισσες γυναίκες που είχαν τα μαλλιά τους ανέμελλα, κάτω.

Μετά που εξαπλώθηκε η Εκκλησία σε όλο τον κόσμο και η ειδωλολατρεία μειώθηκε πολύ, η Εκκλησία είπε ότι πλέον δεν ειναι υποχρεωτικό το μαντίλι.

...


(Υπόψη ότι ο "Α.Γ." είναι Ορθόδοξος Ιερομόναχος και μάλιστα από μια ακολουθία ιδιαίτερα αυστηρή)

Τι δεν κατάλαβες από τη λέξη "Τέλος";


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 8 και 0 επισκέπτες