προσευχή για "ταπεινά" θέματα

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
JohnDim
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2012 8:24 am

προσευχή για "ταπεινά" θέματα

Δημοσίευσηαπό JohnDim » Τρί Δεκ 11, 2012 12:04 pm

Καλημέρα σας,
θα ήθελα να σας ρωτήσω για κάτι που με προβληματίζει. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα συναισθηματικής φύσης και συγκεκριμένα με χώρισε η κοπέλα μου, την οποία υπεραγαπώ και θέλω πίσω. Δοξάζω τον Θεό που δίνει υγεία στους γονείς μου και στον αδελφό μου που είναι υπέροχοι άνθρωποι. Τον τελευταίο καιρό επειδή η συναισθηματική μου κατάσταση και ψυχολογία είναι χάλια, λόγω του γεγονότος που σας ανέφερα, προσεύχομαι καθημερινά στον Θεό και τον παρακαλώ με λυγμούς να με επανασυνδέσει με την κοπέλα μου. Είναι σωστό αυτό που κάνω; Μερικές φορές ντρέπομαι που ζητάω κάτι τόσο "ταπεινό" όταν τόσος κόσμος έχει πολύ σοβαρότερα προβλήματα, αλλά είναι στιγμές που νιώθω απελπισμένος και η προσευχή με βοηθάει και μου δίνει ελπίδα.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: προσευχή για "ταπεινά" θέματα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Δεκ 11, 2012 5:18 pm

Γιάννη, αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό, όχι επειδή προσεύχεσαι για ταπεινό θέμα, άλλωστε ο έρωτας μόνο ταπεινό θέμα δεν είναι, αλλά επειδή υπαγορεύεις στο Θεό τη λύση του προβλήματός σου.

Εικόνα

Ο Θεός μας αγαπά πολύ περισσότερο απ' ότι αγαπάμε οι ίδιοι τον εαυτό μας και γνωρίζει πολύ καλύτερα από μας ποιο είναι το καλό μας. Εμείς μπορεί να ζητούμε πολλές φορές στην προσευχή μας κάτι, που δεν είναι για το καλό μας και να επιμένουμε σ΄αυτό, αλλά Εκείνος σαν καλός Πατέρας γνωρίζει ότι, αν κάνει αυτό που ζητάμε, θα μας ζημιώσει, γι αυτό και δεν απαντά στην προσευχή μας με τον τρόπο που ζητάμε εμείς, αλλά με το δικό Του τρόπο και στο δικό του χρόνο.

Γι αυτό Γιάννη πολύ καλά κάνεις και προσεύχεσαι στο Θεό να σε βοηθήσει στη δοκιμασία σου, όμως μην Του υπαγορεύεις τη λύση, αλλά ζήτα μόνο παρηγοριά και ενίσχυση στη λύπη σου και να κάνει ότι νομίζει Εκείνος καλύτερο για τη λύση του προβλήματός σου. Αν δε χάσεις την πίστη σου και την υπομονή σου, η λύση θα έρθει και θα είναι σίγουρα η καλύτερη για σένα.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 10 και 0 επισκέπτες

cron