Τώρα πού ἦλθαν οἱ θλίψεις πάνω σου, μήν ἀποκάμεις

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Τώρα πού ἦλθαν οἱ θλίψεις πάνω σου, μήν ἀποκάμεις

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Σάβ Ιαν 18, 2014 11:45 am

Τώρα πού ἦλθαν οἱ θλίψεις πάνω σου, μήν ἀποκάμεις

Εικόνα

Ἅγιος Ἰωάννης ὁ Χρυσόστομος

Τώρα πού ἦλθαν οἱ πολλές θλίψεις πάνω σου, μήν ἀποκάμεις, μήν ὁλιγοψυχεῖς, μήν ἀπελπίζεσαι, ἀλλά σήκω πάνω, ἀνορθώσου, καί προπάντος ἤλπισε, γιατί στόν καιρό τοῦ πόνου ἡ προσευχή σου γίνεται περισσότερο ἁγία καί ἡ εὐλογία τοῦ Θεοῦ μεγαλύτερη.

Εικόνα

Εἴτε λοιπόν οἱ θλίψεις προέρχονται ἀπό τήν ἀδικία καί τήν πονηριά τῶν συνανθρώπων πού μᾶς περιβάλλουν, εἴτε προέρχονται ἀπό τήν κακία τῶν δαιμόνων, εἴτε ἀπό τά δικά μας λάθη καί τόν δικό μας κακό χαρακτῆρα, ἀπό τίς ἀδυναμίες καί τά πάθη μας, ἐμεῖς θά γονατίζουμε καί θά προσευχόμαστε.

Εικόνα

Θά φωνάξουμε παρακαλώντας τόν Θεό νά μᾶς ἐπισκιάσει, νά μᾶς σκεπάσει μέ τή Χάρη Του, νά μᾶς λυτρώσει καί νά μᾶς ἐλεήσει...

Εικόνα

Πηγή: http://talantoblog.blogspot.gr


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τώρα πού ἦλθαν οἱ θλίψεις πάνω σου, μήν ἀποκάμεις

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Σάβ Ιαν 18, 2014 11:50 am

"Μην αποκάμεις σε παρακαλώ, σου το λέω για άλλη μία φορά. Στηρίξου στον Θεό"

Εικόνα

Εμπιστεύσου αδελφέ μου τον εαυτό σου στην αγκαλιά και τα χέρια του Θεού. Στη Θεία Λειτουργία λέμε στο Θεό δια στόματος του ψάλτη "Σοι Κύριε".

Όμως πολλοί λίγοι αντιλαμβάνονται τι σημαίνει αυτό. Ναι Κύριε, σε Σένα αναθέτουμε τους εαυτούς μας. Το κάνουμε; Οι πολλοί όχι. Όμως αυτό είναι το μυστικό της ειρηνεύσεώς μας.

Ναι σε Σένα Κύριε εμπιστεύομαι τα παιδιά μου, που με απασχολεί η πορεία της ζωή τους. Σε Σένα Κύριε εμπιστεύομαι την αρρώστια μου που με έχει επισκεφθεί.
Σε Σένα Κύριε εμπιστεύομαι τον αμαρτωλό εαυτό μου. Συ δώσε λύση σε όλα. Συ ρίξε ένα βλέμμα ευσπλαχνίας επί την ταπείνωσίν μου.

Αδελφέ μου, που πονάς και θλίβεσαι, μην αποκάμεις σε παρακαλώ, σου το λέω για άλλη μία φορά. Στηρίξου στον Θεό, ζήτα από τον Θεό τη λύση των προβλημάτων σου. Κάνε και εσύ ότι εξαρτάται από το δικό σου χέρι. Διόρθωσε ότι στραβό έχεις κάνει. Οπλίσου με θάρρος και υπομονή. Και θα δεις ότι ο Θεός θα σε βοηθήσει.

Έχε θάρρος. Στηρίξου εξ ολοκλήρου στον Θεό. Και θα δεις το θαύμα στη ζωή σου.

Απόσπασμα από το βιβλίο του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου πρώην Πειραιώς κ.Καλλινίκου "Για σένα που πονάς"

Πηγή: http://stomenkalosstomenmetafovoutheou.blogspot.gr


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 16 και 0 επισκέπτες