Οι λογισμοί και η αντιμετώπισή τους

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Οι λογισμοί και η αντιμετώπισή τους

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 20, 2018 12:50 pm

Εντάξει μας τελείωσε ο πληθυντικός :) . Φυσικά και είναι απάντηση σε προσευχές, μα αν δεν ηρεμούμε καθόλου, τότε είναι που κάναμε μια τρύπα στο νερό.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οι λογισμοί και η αντιμετώπισή τους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μαρ 02, 2018 10:42 am

Ας μην αφήνουμε να γίνονται οι σκέψεις λόγια…
Newsroom 01-03-2018

Εικόνα

Αγίου Ιωάννου του Χρυσόστομου

Έχεις πονηρές σκέψεις; Μην τις προφέρεις με λόγια· άφησέ τες να ησυχάζουν μέσα σου και γρήγορα εξαφανίζονται.

Είμαστε άνθρωποι και πολλές φορές κάνουμε πολλές πονηρές, απρεπείς και αισχρές σκέψεις.

Αλλά ας μην αφήνουμε να γίνονται οι σκέψεις λόγια, ώστε, πιεζόμενες προς τα κάτω, να εξασθενίζουν και να χάνονται.

Γιατί, όπως ακριβώς όταν ρίξει κανείς μέσα σε λάκκο διάφορα άγρια θηρία και τον φράξει από πάνω, τα πνίγει εύκολα, ενώ αν αφήσει κάποιο άνοιγμα, για να αναπνέουν λίγο, τα ανακουφίζει πολύ και δεν τα αφήνει να χαθούν, αλλ’ αντίθετα τα εξαγριώνει περισσότερο, έτσι γίνεται και με τις πονηρές σκέψεις.

Όταν γεννηθούν μέσα μας, αν φράξουμε το δρόμο τους προς τα έξω, τις εξαφανίζουμε γρήγορα. Αν όμως τις εξωτερικεύσουμε με λόγια, και αυτές τις κάνουμε πιο δυνατές, αφού επιτρέψαμε να αναπνεύσουν με τη γλώσσα, και γρήγορα πέφτουμε από τη συνήθεια των αισχρών λόγων στα βάραθρα των παράλογων πράξεων.

Πηγή: ΒΗΜΑ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Οι λογισμοί και η αντιμετώπισή τους

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Μαρ 02, 2018 12:23 pm

Αν εξωτερικεύσουμε τις πονηρές σκέψεις τις εκμεταλλεύεται και ο διάβολος, αλλιώς όχι, γιατί δεν ξέρει τι σκεφτόμαστε.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Οι λογισμοί και η αντιμετώπισή τους

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μαρ 02, 2018 12:31 pm

Μάνος έγραψε:... γιατί δεν ξέρει τι σκεφτόμαστε.


Δεν γνωρίζει τις σκέψεις μας, αν είναι καλές. Τους κακούς λογισμούς τους γνωρίζει, επειδή τους δημιουργεί ο ίδιος.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Οι λογισμοί και η αντιμετώπισή τους

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Μαρ 02, 2018 12:45 pm

Άρα με το να εξωτερικεύουμε τον άσχημο λογισμό μόνο διάλογο με τον πειρασμό καταφέρνουμε να κάνουμε και εύκολα μας ρίχνει σε πτώση.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες