Ερωτήσεις & Απαντήσεις - Ρωτήστε οτιδήποτε επιθυμεί η καρδιά σας...! - Q&A

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Ερωτήσεις & Απαντήσεις - Ρωτήστε οτιδήποτε επιθυμεί η καρδιά σας...! - Q&A

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Φεβ 17, 2016 12:50 am

Εικόνα

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ & ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (Ιστοσελίδα) - Q&A

Ρωτήστε οτιδήποτε επιθυμεί η καρδιάς σας...!

ΠΙΣΤΗ & ΛΟΓΙΚΗ – ΤΟ ΤΡΑΙΝΟ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΣΤΙΣ ΡΑΓΕΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ

Ερωτήσεις & Απαντήσεις – Q&A

ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...
... σε ερωτήσεις της καρδιάς σας!



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ερωτήσεις & Απαντήσεις - Ρωτήστε οτιδήποτε επιθυμεί η καρδιά σας...! - Q&A

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τετ Φεβ 17, 2016 2:27 pm

Προσωπικές ερωτήσεις ή πνευματικές πατερ?


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ερωτήσεις & Απαντήσεις - Ρωτήστε οτιδήποτε επιθυμεί η καρδιά σας...! - Q&A

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Τετ Φεβ 17, 2016 3:20 pm

nickzark έγραψε:Προσωπικές ερωτήσεις ή πνευματικές πατερ?


Ο,τι θες αδέλφε μου κι αν είναι κάτι που είναι ιδιαίτερα προσωπικό θα σου πω οτι πρέπει να ρωτήσεις τον Πνευματικό σου Πατέρα γι᾽ αυτό. :)

Είναι ιστοσελίδα που έχω φτιάξει με ερωτήσεις & απαντήσεις.



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ερωτήσεις & Απαντήσεις - Ρωτήστε οτιδήποτε επιθυμεί η καρδιά σας...! - Q&A

Δημοσίευσηαπό nickzark » Τετ Φεβ 17, 2016 11:00 pm

Βασικα η πρωτη ερωτηση που μου ηρθε και ειναι μαλλον πια συνηθισμενη και τετριμενη...Πως πηρατε την αποφαση να γινεται μοναχος και πως ηταν οι πρωτες στιγμες στον μοναχισμο


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ερωτήσεις & Απαντήσεις - Ρωτήστε οτιδήποτε επιθυμεί η καρδιά σας...! - Q&A

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Πέμ Φεβ 18, 2016 12:41 am

nickzark έγραψε:Βασικα η πρωτη ερωτηση που μου ηρθε και ειναι μαλλον πια συνηθισμενη και τετριμενη...Πως πηρατε την αποφαση να γινεται μοναχος και πως ηταν οι πρωτες στιγμες στον μοναχισμο


Το 2001, 20 χρονών βαπτίστηκα Ορθόδοξος, και το Σεπτεμβριο άρχισα να πηγαίνω στις ομιλίες του π. Ιωάννη Κωστώφ ενός καλού Αρχιμανδρίτη που έκανε στο κέντρο της Αθήνας ομιλίες για φοιτητές σε στυλ ερωτήσεων & απαντήσεων. Το 2002 έμαθα οτι αυτός ο π.Ιωάννης σκέφτεται να φτιάξει ένα Μοναστηράκι το οποίο θα ασχολείται με την καθημερινή Θεία Εξομολόγηση και την συγγραφή Απολογητικών βιβλίων (δηλ. κατά των αθέων, κατά των αιρέσεων, κατά του βουδισμού κλπ).

Μια μέρα το συζήτησα με τον π.Ιωάννη και μουπε οτι αν θέλω να τους ακολουθήσω στο μοναστηράκι αυτό είμαι ευπρόσδεκτος! Κι έτσι το αποφάσισα για 2 λόγους! Επειδή μου αρέσει πολύ το Μυστήριο της Θείας Εξομολόγησης και οι μοναχοί εξομολογούνται κάθε μέρα και ο άλλος λόγος ήταν για να έχουν την ευκαιρία οι γονείς μου και τα αδέλφια μου να γνωρίσουν από κοντά την γλυκιά Ορθοδοξία και να βαπτιστούν Ορθόδοξοι κι εκείνοι.

Με την βοήθεια του Θεού το 2012 βαπτίστηκε Ορθόδοξη η μία αδελφή μου και το 2015 ο ένας ξάδελφός μου. Κάνε καθημερινή προσευχούλα αδελφε μου να βαπτιστούς και οι υπόλοιποι συγγενείς μου Ορθόδοξοι!

Οι πρώτες στιγμές στο μοναχισμό ήταν με μία λέξη... ΧΑΡΑ! Νιώθεις οτι ξαναγεννήθηκες! Νιώθεις σαν παιδί! Ξέρεις συνήθως οι μοναχοί αλλάζουν και όνομα και έτσι νιώθεις ξαναγγενημένος! Εμένα με έλεγαν Αναστάσιο και ως μοναχό με ονόμασαν Άβελ.

Ο Χριστός είναι χαρά!

Να εξομολογείσαι τακτικά μια ή δύο φορές το μήνα κι έτσι θα νιώθεις αυτή τη χαρά μέσα σου!

Προβλήματα πάντα υπάρχουν στη ζωή, αλλά κοντά στην Θεία Εξομολόγηση τα αντιμετωπίζεις διαφορετικά γιατι η ψυχή καθαρίζεται από το Μυστήριο της Θείας Εξομολόγησης. :P :P :P



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ερωτήσεις & Απαντήσεις - Ρωτήστε οτιδήποτε επιθυμεί η καρδιά σας...! - Q&A

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Φεβ 18, 2016 12:59 am

Ευχαριστω για την απαντηση πατερ.Απο οτι καταλαβα η εξομολογηση και η αγαπη για τους γονεις σας ωθησαν στον μοναχισμο.Εκτος φυσικα του γεγονοτος οτι ηρθατε στην ορθοδοξια οπως ακουσα και στο βιντεο σας.
Για την προσευχη αληθεια που λετε πως το ενωειτε?με κομποσχοινι η προσευχη με απλα λογια προς τον Κυριο?
Για την εξομολογηση πατερ θα το ηθελα πιο συχνα αλλα δυστυχως εδω δεν ευκαιρει παντα ο πνευματικος οποτε μια φορα τον μηνα πιστευω και θελω μαλλον να εξομολογουμαι.Το θεμα πνευματικος και εξομολογηση ειναι δυσκολο.Μοναχος δεν ειμαι για να μπορω συχνα.Ωραια θα ηταν


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ερωτήσεις & Απαντήσεις - Ρωτήστε οτιδήποτε επιθυμεί η καρδιά σας...! - Q&A

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Πέμ Φεβ 18, 2016 2:41 am

nickzark έγραψε:Ευχαριστω για την απαντηση πατερ.Απο οτι καταλαβα η εξομολογηση και η αγαπη για τους γονεις σας ωθησαν στον μοναχισμο.Εκτος φυσικα του γεγονοτος οτι ηρθατε στην ορθοδοξια οπως ακουσα και στο βιντεο σας.
Για την προσευχη αληθεια που λετε πως το ενωειτε?με κομποσχοινι η προσευχη με απλα λογια προς τον Κυριο?
Για την εξομολογηση πατερ θα το ηθελα πιο συχνα αλλα δυστυχως εδω δεν ευκαιρει παντα ο πνευματικος οποτε μια φορα τον μηνα πιστευω και θελω μαλλον να εξομολογουμαι.Το θεμα πνευματικος και εξομολογηση ειναι δυσκολο.Μοναχος δεν ειμαι για να μπορω συχνα.Ωραια θα ηταν


Ναι αδελφέ μου! Και η αγάπη προς το Χριστό και τις Θείες Λειτουργίες με ώθησαν στο μοναχισμό. Δηλαδή χαιρόμουν που θα μπορούσα να έχω μια ζωή με καθημερινή Θεία Λειτουργία, Εσπερινό, Απόδειπνο κλπ. ακολουθίες καθημερινές.

Ναι αδελφέ μου αγαπητέ το καταλαβαίνω οτι στην επαρχία (δεν ξερω που ακριβώς μένεις) ίσως να υπάρχει έλλειψη ιερέων. Μια φορά το μήνα να πηγαίνεις τότε, είναι καλά! :)



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ερωτήσεις & Απαντήσεις - Ρωτήστε οτιδήποτε επιθυμεί η καρδιά σας...! - Q&A

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Φεβ 18, 2016 10:57 am

Θεσσαλονίκη είμαι. Αν κ πόλη κ εδώ λόγω κ κόσμου δεν προλαβαίνουν πολύ


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Α.Γ.
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2016 11:46 pm

Re: Ερωτήσεις & Απαντήσεις - Ρωτήστε οτιδήποτε επιθυμεί η καρδιά σας...! - Q&A

Δημοσίευσηαπό Α.Γ. » Πέμ Φεβ 18, 2016 11:16 am

nickzark έγραψε:Θεσσαλονίκη είμαι. Αν κ πόλη κ εδώ λόγω κ κόσμου δεν προλαβαίνουν πολύ


Α ωραια πουσαι Θεσσαλονίκη! Ομορφη πολη! Ξερω κ έναν καλό Πνευματικό στη Θεσσαλονίκη! Τον π. Γεώργιο Κουγιουμτζόγλου είναι στο εκκλησάκι στην Πλατεία Ροτόντα. Μια φορά τον μήνα αν πηγαινεις στον Πνευματικό σου για εξομολόγηση είσαι μια χαρά! Ε μια φορά το μηνα θα προλαβαίνει μην ανησυχείς! :) :) :)



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Ερωτήσεις & Απαντήσεις - Ρωτήστε οτιδήποτε επιθυμεί η καρδιά σας...! - Q&A

Δημοσίευσηαπό nickzark » Πέμ Φεβ 18, 2016 11:30 am

Εγώ ανατολικά μένω. Στην Καλαμαριά. Βρήκα έναν καλό πνευματικό που τον προτείνουν κ από το άγιο όρος


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες

cron