Τι εστιν αλήθεια; (Ιω. 18:38)

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

άλλοςένας
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2016 2:12 pm

Τι εστιν αλήθεια; (Ιω. 18:38)

Δημοσίευσηαπό άλλοςένας » Κυρ Μαρ 13, 2016 9:00 pm

Φαντάζομαι για όλους εσάς εδώ το ερώτημα του θέματος είναι περιττό. Προσωπικά η πίστη μου τρεμοπαίζει κι είναι έτοιμη να σβήσει και έχει έρθει ο υπαρξιακός τρόμος, του θανάτου. Δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορώ να βιώσω το κάτι παραπάνω απ' τις τέσσερις διαστάσεις του υλικού μας κόσμου.

Γνωρίζετε ανθρώπους, μοναχούς, (όπως έλεγαν για τον Παΐσιο πχ) που να μπορούν να μου μεταδώσουν με τον τρόπο τους αυτήν την υπερβατική αύρα; Πραγματικά η ζωή γίνεται δυσβάσταχτη και χωρίς νόημα αν θεωρήσεις ότι είμαστε μόνο φθαρτή σάρκα, απίστευτα μικρή στο χώρο και το χρόνο. Και δυστυχώς είμαι σ' αυτή τη λούμπα. Όποιος μπορεί να βοηθήσει καλοδεχούμενος, ευχαριστώ.

Ποτέ μου δεν έχω ζητήσει τίποτα από κανέναν, ευτυχώς είναι όλα καλά γύρω μου. Και μες την ύβρη μου αυτή, να νιώθω ότι δεν έχω ανάγκη κανέναν και να μην φοβάμαι κάτι, να πώς ήρθαν τα πάνω κάτω και τώρα δεν ζω καν εξαιτίας της υπαρξιακής αγωνίας.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Τι εστιν αλήθεια; (Ιω. 18:38)

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Δευτ Μαρ 14, 2016 6:19 pm

Αγαπητέ φίλε, κατ' αρχάς καλώς ήλθες στην παρέα μας.
Σίγουρα εδώ, στον διαδικτυακό αυτόν χώρο, δεν είμαστε ούτε άγιοι, ούτε τα ξέρουμε όλα, ούτε έχουμε κάποια ακλόνητη πίστη. Είμαστε απλά άνθρωποι.
Προσωπικά, δεν μπορώ να πω με σιγουριά πήγαινε σε «αυτόν» ή σε «εκείνον» τον γέροντα που χωρίς πολλή σκέψη θα σου δώσει αυτό που ζητάς.
Αυτό που μπορώ να σου πω είναι αυτό που έχω νιώσει και βιώσει εγώ: έψαξα και βρήκα και συνεχίζω να ψάχνω και θα ξαναβρώ και βρίσκω.
Μείνε εδώ για αρχή, έλα να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας και αν το θέλεις και μπορείς και βρίσκεσαι στην περιοχή της Αττικής, έλα κάποιο βραδάκι Σαββάτου στις αγρυπνίες που τελεί ο π. Ανδρέας Κονάνος στη Μεταμόρφωση του Σωτήρα που βρίσκεται στην περιοχή Πάτημα Βριλησσίων. Νομίζω και ελπίζω πως θα είναι μία πολύ καλή αρχή για την αναζήτησή σου.

Με αδελφικούς χαιρετισμούς


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

άλλοςένας
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2016 2:12 pm

Re: Τι εστιν αλήθεια; (Ιω. 18:38)

Δημοσίευσηαπό άλλοςένας » Δευτ Μαρ 14, 2016 6:45 pm

Θα κοιτάξω να έρθω. Παρόλη την απομάκρυνσή μου, δεν παύουν να με γαληνεύουν οι ναοί. Μπορεί και να μην μιλήσω με άνθρωπο βέβαια μέχρι να εγκλιματιστώ. Σ' ευχαριστώ πολύ.



Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Τι εστιν αλήθεια; (Ιω. 18:38)

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Τρί Μαρ 15, 2016 10:11 am

Με μεγάλη χαρά αν θέλεις, μπορούμε να πάμε παρέα.
Εδώ στο φόρουμ μας γράφει η Τούλα πότε γίνονται ο αγρυπνίες, τις ανακοινώνει και ο π. Αντρέας στη σελίδα του στο facebook.
Στείλε μου μήνυμα εδώ στο φόρουμ και κανονίζουμε.
Να είσαι πάντα καλά.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Τι εστιν αλήθεια; (Ιω. 18:38)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 17, 2016 8:42 am

"Εγώ ειμι η οδός και η αλήθεια και η ζωή..."(Ιωαν. ιδ' 6)

Εικόνα

Ο Χριστός είναι η Αλήθεια. Είναι το μόνο σταθερό και αδιάψευστο σταθερό σημείο στη ζωή μας, που κατακλύζεται καθημερινά από χιλιάδες ψέμματα και απάτες, που δημιουργεί ο εχθρός του ανθρώπου για να μας παρασύρει,


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Veroneze
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 14, 2016 4:45 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

Re: Τι εστιν αλήθεια; (Ιω. 18:38)

Δημοσίευσηαπό Veroneze » Πέμ Μαρ 17, 2016 8:48 pm

^^^ Ακριβώς αυτό. Αδερφέ, δε σε ξέρω, αλλά μου φαίνεται ότι η καρδιά σου και η ψυχή σου σου δείχνουν την αλήθεια, αλλά η λογική και το μυαλό σου θολώνουν το πεδίο. Δε μπορώ να πω ότι δε σε καταλαβαίνω, βέβαια, διότι κι εγώ πρόσφατα στράφηκα προς τον Κύριο (όσο μπορώ να το ισχυριστώ αυτό). Πάντα πίστευα αλλά χρειάστηκαν κάποια βιώματα για να αντιληφθώ πραγματικά ποιον ρόλο στη ζωή σου πρέπει να δώσεις στον Θεό.


"Αλλάξτε ζωή, ανακαλύψτε το νόημα της ζωής, κερδίστε τον χρόνο που χάσατε στη μέχρι τώρα πορεία σας στη γη" — Άγιος Παΐσιος ο Αγιορείτης

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Τι εστιν αλήθεια; (Ιω. 18:38)

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μαρ 18, 2016 12:10 pm

Γιώργο, ο Χριστός με διάφορους τρόπους χτυπά συνεχώς την πόρτα της καρδιάς μας, μέχρι να του ανοίξουμε. Ευλογημένοι είναι όσοι κάποια στιγμή ανταποκριθουν στο κάλεσμά Του και ξεκινήσουν την πορεία της επιστροφής προς Αυτόν.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες