Αγαπητοί χρήστες του forum

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Sparrow
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 5:32 pm

Αγαπητοί χρήστες του forum

Δημοσίευσηαπό Sparrow » Πέμ Μάιος 26, 2016 6:05 pm

Ο κάθε ένας άνθρωπος έχει τις μάχες του...
Εδώ μέσα θαύμασα την ακεραιότητα όσον έγραφαν και το σθένος τους...
Μπήκα για να πολεμήσω εναν πειρασμό που νόμιζα οτι θα μπορέσω να το κάνω εδώ...
Την κατάκρισή μου για άλλους οτι είναι κατακριτικοί (αντιλαμβάνεστε την ειρωνεία), σκληροί με ανθρώπους που δεν έχουν καταλήξει για την πίστη τους, τους λεγόμενους αγνωστικιστές, οτι τους θεωρούν ανάξιους να είναι φίλοι τους, ανίκανους να είναι καλοί...
Δηλαδή νιώθω οτι ένας τέτοιος άνθρωπος έχει κάποια ελαφρυντικά στα επιμέρους ατοπίματα που γίνονται εν αγνοία, ενώ ένας συνεπής πιστός δεν έχει τόση άγνοια...
Ενώ είχα λύσει αρκετά το θέμα τον πνευματικό μου και ύστερα μου είπε να αποφεύγω οτι μου δίνει προσωπικά τροφή για τέτοιες σκέψεις και εστιάζω στη δική μου συμπεριφορά, και οτι όντως δεν είναι μέρος των καθηκόντων μου να κρίνω άλλους, ζητούσα εδώ επιβεβαίωση...
Θα τον ακούσω... για αόριστο διάστημα , ως ότου λύσω τα θέματα αυτά θα απέχω απο το site...
το γράφω εδώ για να αυτοδεσμευτώ λιγάκι... :oops:
Πολλά απο αυτά που μου απαντήσατε δεν τα κρίνω σαν λάθος, αλλά είμαι σίγουρος οτι η δική μου ανάλυση και δευτερεύοντα συμπεράσματα, είναι λάθος, και το παρατήρησα, διότι συχνά θύμωνα και ας μη το έδειχνα...
Ταυτόχρονα όμως με αυτό ένιωσα μαζί με την ακεραιότητα όσον έγραφαν και το σθένος τους, την κατανόηση και την αγάπη τους με το ενδιαφέρον τους απο τον τρόπο που έγραφαν... Κατανοώντας οτι εγώ είμαι αυτός που παρερμηνεύει πειρασμικά...
Ακόμα ένιωσα άσχημα οτι ίσως άθελά μου προκαλέσω μπερδέματα σε ψυχές άλλων...
Μέχρι να είμαι έτοιμος κάποτε να τα ξαναπούμε ζητώ την προσευχή σας και με συγχωρείτε αν σας έκανα να νιώσετε κάποια δυσφορία...
Έχω γνωστούς χωρίς θρησκευτική άποψη, που σκοτώθηκαν νέοι απο ατυχήματα ενώ νιώθω οτι ήταν καλά παιδιά, και θα συνεχίσω να προσεύχομαι να είναι καλά στην άλλη ζωή...
Θέλω να πιστεύω οτι σαν Χριστιανός μπορώ να το προσεύχομαι, και αφού ο πνευματικός μου λέει οτι μπορώ, το θέμα για μένα θα λήξει εδώ, χωρίς να προκαλώ πειρασμούς σε μένα και σε άλλους...
Και αφού θα ελπίζω για αυτούς, θα ελπίζω και για μένα...
Σας εύχομαι απο καρδιάς κάθε αγνή επιθυμία σας να γίνει σε σας πραγματικότητα και ευτυχία... Νίκο, Αναστάση, Αχιλλέα, Aposal, Πέτρο και σε όλους :)



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Αγαπητοί χρήστες του forum

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Πέμ Μάιος 26, 2016 9:12 pm

Sparrow,
ο σπουργίτης δεν είναι αποδημητικό πουλί.
Εσύ γιατί θέλεις να φύγεις τότε;
Αν παρ' όλ' αυτά θέλεις να πετάξεις, άνοιξε τα φτερά σου.
Εδώ πάντως υπάρχει πάντα μια ζεστή φωλιά.

Θα ήθελα να σου προτείνω ένα βιβλίο (σειρά είναι) : Η ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ ΖΩΗ ΜΟΥ του
αγίου Ιωάννη της Κροστάνδης.

Με αγάπη Χριστού
Πέτρος



Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Αγαπητοί χρήστες του forum

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Παρ Μάιος 27, 2016 12:36 am

Αδελφέ μου Sparrow, ήσουν ένα ενεργό μέλος σ' αυτό εδώ το Forum με τις παρατηρήσεις και τα σχόλιά σου και θα μας λείψεις. Να ξέρεις όμως ότι αυτή η γωνιά του διαδικτύου θα είναι πάντα εδώ για να σε ξαναδεχτεί, όποτε εσύ αποφασίσεις να επιστρέψεις!


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Anastasios68
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3831
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:31 am
Τοποθεσία: Πεύκη
Επικοινωνία:

Re: Αγαπητοί χρήστες του forum

Δημοσίευσηαπό Anastasios68 » Παρ Μάιος 27, 2016 10:30 am

Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες.


«ὃς δ' ἂν εἲπῃ τῷ ἀδελφῷ αὐτοῦ, ῥακά, ἒνοχος ἒσται τῷ συνεδρίῳ»
Κατά Ματθαῖον, Κεφ. 5, 22

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αγαπητοί χρήστες του forum

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μάιος 27, 2016 11:18 am

Sparrow, αισθάνεσαι ότι υπάρχει λόγος να φύγεις; Κανένας από μας πιστεύω δεν θέλει κάτι τέτοιο. Αντίθετα θεωρούμε ότι οι διάλογοι που προκάλεσε η παρουσία σου, έδωσαν στο forum λίγη από τη ζωντάνια που του έλειπε.

Προσωπικά βαρέθηκα τους μονολόγους και τις απλές αναδημοσιεύσεις. Ο χώρος αυτός δεν είναι ειδησεογραφικό πρακτορείο ούτε blog, είναι φόρουμ διαλόγου. Κάθε άνθρωπος που αμφισβητεί (ειλικρινά) το κατεστημένο και τα κλισέ, που μας βάζει να σκεφτούμε πέρα απ' τα συνηθισμένα, είναι το απαραίτητο οξυγόνο γι αυτό το χώρο.

Όσο πιο έντονος είναι ένας διάλογος, τόσο πιο πολύ ενδιαφέρον προκαλεί.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις επόμενες δημοσιεύσεις σου.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Sparrow
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τετ Μαρ 23, 2016 5:32 pm

Re: Αγαπητοί χρήστες του forum

Δημοσίευσηαπό Sparrow » Παρ Μάιος 27, 2016 4:31 pm

Σας ευχαριστώ για την αγάπη σας και τα καλά σας λόγια...
Μερικές φορές στη ψυχή κάποιον ανθρώπων κάνει καλό η σιωπή, στη προκειμένη περίπτωση στη δική μου...
Όταν έχω μια πνευματική απορία συνοδευόμενη απο επιχειρήματα και την απευθύνω στον πνευματικό μου με ξέρει, ξέρει τις αδυναμίες μου, ξέρει γιατί σκέφτομαι έτσι, ξέρει τι πρέπει να μου πεί... Μια φορά σε έναν παλιό πνευματικό μου που τον είχα καιρό (είναι πλέον στο εξωτερικό), μου είχε πεί πειραχτικά με μπερδεύεις και εμένα μερικές φορές και σκέφτομαι για ώρες... Κάτι τέτοιο ευτυχώς δεν ισχύει με τον σημερινό μου πνευματικό... Διαβάζω πράγματα που θεωρώ λάθος, αλλά δίνω και πιθανότητα να λανθάνω εγώ ακόμα και όταν νιώθω σίγουρος...Τα επιχειρήματα που έχω, έκανα κόπο να μη τα γράφω γνωρίζοντας οτι μπορεί να γίνουν προφάσεις εν αμαρτίες σε άλλες ψυχές ανάλογα πως θα τα ερμηνεύσουν... και πέρναγα πολύ ώρα προσέχοντας πως θα γράψω τι... Και είχα ένα αίσθημα οτι δεν εκφράστηκα, και παρόλα αυτά οτι μπορεί να οδηγήσω σε κακές σκέψεις... Δεν είστε μόνο εσείς εδώ, αλλά και άλλα 700 άτομα μας διαβάζουν όπως διάβασα σε άλλο θέμα...
Και για σκέψου να προκαλούσα κακό σε καμιά παιδική ψυχή με όσα γράφω... Νιώθω οτι σε μια ερώτηση ακόμα και αν απαντήσω το σωστό πάλι μπορεί να κάνει κακό , αν δεν ειπωθεί στον καθένα όπως πρέπει...απο τον πνευματικό του που τον γνωρίζει...
Όταν νιώσω άνετα πάλι να γράψω, θα το κάνω...
Μέχρι τότε η φράση: "Να ξέρεις όμως ότι αυτή η γωνιά του διαδικτύου θα είναι πάντα εδώ για να σε ξαναδεχτεί"
έχει μια θέση στο θησαυροφυλάκιο εφεδριών της ψυχής μου και με κάνει πιο πλούσιο...
Οπότε , τα ξαναλέμε εν καιρό...



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Αγαπητοί χρήστες του forum

Δημοσίευσηαπό nickzark » Παρ Μάιος 27, 2016 9:25 pm

Σεβαστη η αποφαση σου αδερφε.Εμεις θα μαστε εδω να σε περιμενουμε ξανα


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγαπητοί χρήστες του forum

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Σάβ Μάιος 28, 2016 10:40 am

Νίκος έγραψε:Sparrow, αισθάνεσαι ότι υπάρχει λόγος να φύγεις; Κανένας από μας πιστεύω δεν θέλει κάτι τέτοιο. Αντίθετα θεωρούμε ότι οι διάλογοι που προκάλεσε η παρουσία σου, έδωσαν στο forum λίγη από τη ζωντάνια που του έλειπε.

Προσωπικά βαρέθηκα τους μονολόγους και τις απλές αναδημοσιεύσεις. Ο χώρος αυτός δεν είναι ειδησεογραφικό πρακτορείο ούτε blog, είναι φόρουμ διαλόγου. Κάθε άνθρωπος που αμφισβητεί (ειλικρινά) το κατεστημένο και τα κλισέ, που μας βάζει να σκεφτούμε πέρα απ' τα συνηθισμένα, είναι το απαραίτητο οξυγόνο γι αυτό το χώρο.

Όσο πιο έντονος είναι ένας διάλογος, τόσο πιο πολύ ενδιαφέρον προκαλεί.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις επόμενες δημοσιεύσεις σου.


Συμφωνώ απόλυτα...


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 11 και 0 επισκέπτες