Ερώτηση από έναν μη πιστό

Η σχέση της Ορθοδοξίας με τις άλλες θρησκείες.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Ηλίας
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2017 7:43 pm

Ερώτηση από έναν μη πιστό

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » Σάβ Μαρ 25, 2017 8:13 pm

Με λένε Ηλία και δεν ασπάζομαι την θρησκεία σας.Είμαι αγνωσικιστής/άθεος δεν ξέρω πως να με χαρακτηρίσω.Γεννήθηκα σε θρησκευόμενη τυπικά μόνο οικογένεια που πήγαινε εκκλησία μία φορά τον χρόνο μόνο.Ήμουν σημαιοφόρος στο Γυμνάσιο και δεύτερος καλύτερος μαθητής στο Λύκειο.Είχα πάθος με την γνώση και μου άρεσε/αρέσει να συνδυάζω εξόδους και διάβασμα βιβλίων ιστορικού/φιλοσοφικού περιεχομένου.Μου άρεσε πολύ το μάθημα της Βιολογίας.Στα εξωσχολικά βιβλία που διάβασα συμπεριλαβάνονταν η Πάπισα Ιωάννα,ο Χριστός ξανασταυρώνεται καθώς και βιβλία πολλών συγγραφέων.Διάβασα και για τον Διαφωτισμό και το πως πολέμησε την διεφθαρμένη εκκλησία και έφερε την πρόοδο.Διάβασα Βολταίρο,Ντιντερό,Ρουσώ,Ελβέτιο,Φρόυντ,Μάρξ,διάβασα για την Γαλλική Επανάσταση και πως έδωσε τέλος στην βασιλεία της εκκλησίας στην Γαλλία.Διάβασα και άλλα πολλά είδα πολλές τιανίες κτλ.Έπειτα διάβασα την Καινή Διαθήκη όπου με εκνεύρισε η φράση του Ιησού που προτύνει να σφάξουν όσους δεν θέλουν να είναι βασιλιάς.όμως για τον Ιησού έχω μεγάλο σεβασμό τον θεωρώ δάσκαλο ηθικής που όμοιος του ίσως να μην έχει υπάρξει.Όως είχε κι αυτός λάθη αλλά ελάγχιστα.Μετά είδα κι άλλες θρησκείες για διάστημα φλέρταρα με την ιδέα να ασπαστώ το Ισλάμ αλλά κι εκεί βρήκα στο Κοράνι πολλές αντιφάσεις και λάθη.Έπειτα γνώρισα ένα Κόπτη χριστιανό φοιτητή που σπουδαζε εδώ και ήταν πρόεδρος της νεολαίας των Χριστιανών Κοπτών της πόλης του όπως μου είπε ήταν από μια πολή που λεγόταν Μινύα και κατοικούνταν στην πλειοψηφία της από Κόπτες χριστιανούς με Κόπτη Χριστιανό κυβερνήτη και Κόπτη χριστιανό δήμαρχο.Αυτός έκανε παρέα μόνο με άλλους Κόπτες φοιτητές και απέφευγαν τους Έλληνες φοιτητές που κατηγορούσαν ως ανήθικους επειδή διασκέδαζαν στα κλάμπ και δεν πήγαιναν συχνά εκκλησία και δεν ζούσαν χριστιανικά.Μιλούσαμε στην αρχή αλλά κατάλαβε γρήγορα ότι είμαι άθεος και απομνακρύνθηκε λέγωντας μου ότι θα δώσω λόγο στον Θεό(Αλλάχ αποκάλεσε τον Θεό διόλου περίεργο αφού η μητρική των Κοπτών είναι η Αραβική και άρα αποκαλούν τον Θεό Αλλάχ) και μου είπε ότι αν ημασταν στην Αίγυπτο θα με κατήγγειλε στην Αιγυπτιακή στυνομία να με συλλάβουν γιατί εκεί η αθεία είναι παράνομη.Δεν ξαναμιλήσαμε έκοψε και το καλημέρα κτλ.Θέλω να πιστέψω αλλά δεν μπορώ.Τι γνώμη έχει η εκκλησία για τον Διαφωτισμό;Πως συμβαδίζει η θεωρία της εξέλιξης με την Βίβλο;Έχετε άθεους στην οικογένεια σας;Αν ναι πως τους αντιμετωπίζεται;Μολονότι οι γονείς μου είναι τυπικοί χριστιανοί μόνο φοβάμαι ότι θα πάψουν να με αγαπούνε αν τους πω τις πεποιθήσεις μου.Οι φίλοι μου στο πανεπιστήμιο ξέρουν τις πεποιθήσεις μου και δεν έχουν θέμα.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Ερώτηση από έναν μη πιστό

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Μαρ 25, 2017 11:19 pm

Ο Χριστός Ηλία υπέφερε τόσα και τόσα για να συγχωρεθεις εσύ. Μεγάλη αμαρτία έκανες με το να αρνηθείς τον Χριστό!



Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Ερώτηση από έναν μη πιστό

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Κυρ Μαρ 26, 2017 12:52 pm

Ηλίας έγραψε:Με λένε Ηλία και δεν ασπάζομαι την θρησκεία σας.Είμαι αγνωσικιστής/άθεος δεν ξέρω πως να με χαρακτηρίσω.Γεννήθηκα σε θρησκευόμενη τυπικά μόνο οικογένεια που πήγαινε εκκλησία μία φορά τον χρόνο μόνο.Ήμουν σημαιοφόρος στο Γυμνάσιο και δεύτερος καλύτερος μαθητής στο Λύκειο.Είχα πάθος με την γνώση και μου άρεσε/αρέσει να συνδυάζω εξόδους και διάβασμα βιβλίων ιστορικού/φιλοσοφικού περιεχομένου.Μου άρεσε πολύ το μάθημα της Βιολογίας.Στα εξωσχολικά βιβλία που διάβασα συμπεριλαβάνονταν η Πάπισα Ιωάννα,ο Χριστός ξανασταυρώνεται καθώς και βιβλία πολλών συγγραφέων.Διάβασα και για τον Διαφωτισμό και το πως πολέμησε την διεφθαρμένη εκκλησία και έφερε την πρόοδο.Διάβασα Βολταίρο,Ντιντερό,Ρουσώ,Ελβέτιο,Φρόυντ,Μάρξ,διάβασα για την Γαλλική Επανάσταση και πως έδωσε τέλος στην βασιλεία της εκκλησίας στην Γαλλία.Διάβασα και άλλα πολλά είδα πολλές τιανίες κτλ.Έπειτα διάβασα την Καινή Διαθήκη όπου με εκνεύρισε η φράση του Ιησού που προτύνει να σφάξουν όσους δεν θέλουν να είναι βασιλιάς.όμως για τον Ιησού έχω μεγάλο σεβασμό τον θεωρώ δάσκαλο ηθικής που όμοιος του ίσως να μην έχει υπάρξει.Όως είχε κι αυτός λάθη αλλά ελάγχιστα.Μετά είδα κι άλλες θρησκείες για διάστημα φλέρταρα με την ιδέα να ασπαστώ το Ισλάμ αλλά κι εκεί βρήκα στο Κοράνι πολλές αντιφάσεις και λάθη.Έπειτα γνώρισα ένα Κόπτη χριστιανό φοιτητή που σπουδαζε εδώ και ήταν πρόεδρος της νεολαίας των Χριστιανών Κοπτών της πόλης του όπως μου είπε ήταν από μια πολή που λεγόταν Μινύα και κατοικούνταν στην πλειοψηφία της από Κόπτες χριστιανούς με Κόπτη Χριστιανό κυβερνήτη και Κόπτη χριστιανό δήμαρχο.Αυτός έκανε παρέα μόνο με άλλους Κόπτες φοιτητές και απέφευγαν τους Έλληνες φοιτητές που κατηγορούσαν ως ανήθικους επειδή διασκέδαζαν στα κλάμπ και δεν πήγαιναν συχνά εκκλησία και δεν ζούσαν χριστιανικά.Μιλούσαμε στην αρχή αλλά κατάλαβε γρήγορα ότι είμαι άθεος και απομνακρύνθηκε λέγωντας μου ότι θα δώσω λόγο στον Θεό(Αλλάχ αποκάλεσε τον Θεό διόλου περίεργο αφού η μητρική των Κοπτών είναι η Αραβική και άρα αποκαλούν τον Θεό Αλλάχ) και μου είπε ότι αν ημασταν στην Αίγυπτο θα με κατήγγειλε στην Αιγυπτιακή στυνομία να με συλλάβουν γιατί εκεί η αθεία είναι παράνομη.Δεν ξαναμιλήσαμε έκοψε και το καλημέρα κτλ.Θέλω να πιστέψω αλλά δεν μπορώ.Τι γνώμη έχει η εκκλησία για τον Διαφωτισμό;Πως συμβαδίζει η θεωρία της εξέλιξης με την Βίβλο;Έχετε άθεους στην οικογένεια σας;Αν ναι πως τους αντιμετωπίζεται;Μολονότι οι γονείς μου είναι τυπικοί χριστιανοί μόνο φοβάμαι ότι θα πάψουν να με αγαπούνε αν τους πω τις πεποιθήσεις μου.Οι φίλοι μου στο πανεπιστήμιο ξέρουν τις πεποιθήσεις μου και δεν έχουν θέμα.

Αγαπητέ Ηλία μου θύμησες την κόρη μου. Μαθήτρια πάντα του 20 φοιτήτρια της Φαρμακευτικής ΑΠΘ σήμερα, η οποία δηλώνει έως τώρα άθεη. Έχει διαβάσει πολλούς συγγραφείς ξένους και έλληνες πολλοί από τους οποίους (Καζαντζάκης, Ροΐδης κλπ) είναι άθεοι, αγνωστικιστές ή τέλως πάντων εκτός της Ορθοδόξου Εκκλησίας. Με την Καινή Διαθήκη ήρθε σε επαφή μόνο μέσω του μαθήματος των Θρησκευτικών. Το ότι είναι άθεη, δηλώνει από τα 17 της. Χαίρομαι όμως που τόσο εσύ όσο και η κόρη μου είστε άνθρωποι που γενικώς ψάχνεστε. Δεν είναι κακό αυτό. Ίσα ίσα. Συζητούσα έως τώρα μαζί της, όμως δεν βρίσκαμε άκρη, γιατί ο καθένας παραμένει στις θέσεις του. Για το Χριστό πιστεύει ότι υπήρχε, ήταν ένας ταλαντούχος άνθρωπος για την εποχή του, αλλά δεν πιστεύει στα θαύματα, ούτε στην Ανάσταση και φυσικά ότι δεν είναι Θεός. Απορρίπτει δηλαδή ότι δεν εξηγείται με τον ορθολογισμό. Εγώ βέβαια το μόνο που κάνω πια είναι να προσεύχομαι γι' αυτή, την αγαπάω σαν πατέρας και περιμένω. Και με κανέναν τρόπο δεν πιέζω. Ούτε είναι στον χαρακτήρα μου. Είναι άλλωστε μικρή ακόμα. Στην πορεία του καθενός με την κατάλληλη επέμβαση του Θεού στον οποίο πιστεύω, συμβαίνουν πράγματα και γεγονότα που του αντρέπουν τα όσα πίστευε έως τώρα και κάνει στροφή 180 μοιρών. Το ίδιο βέβαια εύχομαι και για σένα. Όσο για το λόγο που είπε ο Χριστός της αγάπης για να σφαγούν όσοι δεν πιστέψουν σ' Αυτόν, ανέφερε ακριβώς το Κεφάλαιο και το στίχο που λέει αυτό το πράγμα. Μάλλον κάτι άλλο διάβασες και το παρερμήνευσες.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Ηλίας
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2017 7:43 pm

Re: Ερώτηση από έναν μη πιστό

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » Κυρ Μαρ 26, 2017 1:29 pm

Θεοδωρε λυπάμαι αν προσεβαλα τα πιστεύω σου.Αλλά δείχνεις φιλικός κάτι σπάνιο στις μέρες μας!



Άβαταρ μέλους
Ηλίας
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2017 7:43 pm

Re: Ερώτηση από έναν μη πιστό

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » Κυρ Μαρ 26, 2017 1:32 pm

Achilleas έγραψε:Αγαπητέ Ηλία μου θύμησες την κόρη μου. Μαθήτρια πάντα του 20 φοιτήτρια της Φαρμακευτικής ΑΠΘ σήμερα, η οποία δηλώνει έως τώρα άθεη. Έχει διαβάσει πολλούς συγγραφείς ξένους και έλληνες πολλοί από τους οποίους (Καζαντζάκης, Ροΐδης κλπ) είναι άθεοι, αγνωστικιστές ή τέλως πάντων εκτός της Ορθοδόξου Εκκλησίας. Με την Καινή Διαθήκη ήρθε σε επαφή μόνο μέσω του μαθήματος των Θρησκευτικών. Το ότι είναι άθεη, δηλώνει από τα 17 της. Χαίρομαι όμως που τόσο εσύ όσο και η κόρη μου είστε άνθρωποι που γενικώς ψάχνεστε. Δεν είναι κακό αυτό. Ίσα ίσα. Συζητούσα έως τώρα μαζί της, όμως δεν βρίσκαμε άκρη, γιατί ο καθένας παραμένει στις θέσεις του. Για το Χριστό πιστεύει ότι υπήρχε, ήταν ένας ταλαντούχος άνθρωπος για την εποχή του, αλλά δεν πιστεύει στα θαύματα, ούτε στην Ανάσταση και φυσικά ότι δεν είναι Θεός. Απορρίπτει δηλαδή ότι δεν εξηγείται με τον ορθολογισμό. Εγώ βέβαια το μόνο που κάνω πια είναι να προσεύχομαι γι' αυτή, την αγαπάω σαν πατέρας και περιμένω. Και με κανέναν τρόπο δεν πιέζω. Ούτε είναι στον χαρακτήρα μου. Είναι άλλωστε μικρή ακόμα. Στην πορεία του καθενός με την κατάλληλη επέμβαση του Θεού στον οποίο πιστεύω, συμβαίνουν πράγματα και γεγονότα που του αντρέπουν τα όσα πίστευε έως τώρα και κάνει στροφή 180 μοιρών. Το ίδιο βέβαια εύχομαι και για σένα. Όσο για το λόγο που είπε ο Χριστός της αγάπης για να σφαγούν όσοι δεν πιστέψουν σ' Αυτόν, ανέφερε ακριβώς το Κεφάλαιο και το στίχο που λέει αυτό το πράγμα. Μάλλον κάτι άλλο διάβασες και το παρερμήνευσες.

Αχιλλέα έχω πολλούς φίλους από την φαρμακευτική ΑΠΘ.Τέσσερις από τις φίλες μου από εκεί είναι αθεες/αγνωστικιστριες με γονείς κοντά στην εκκλησία. Δεν αποκλείεται μία από αυτές να είναι η κόρη σου.



Άβαταρ μέλους
Ηλίας
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2017 7:43 pm

Re: Ερώτηση από έναν μη πιστό

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » Κυρ Μαρ 26, 2017 1:43 pm

Εγώ θέλω να πιστέψω αλλά δεν μπορώ.Η επιστήμη και η θεωρία της εξέλιξης είναι αντιφατικες με τη Βιβλική διδασκαλία οπως και με την διδασκαλία του Κορανίου που επίσης μελέτησα κι απέρριψα κι αυτό.Και ο Χριστιανισμος και το Ισλάμ πιστεύουν σε ένα Θεό (τον ίδιο) που ομως ποτέ δεν τον έχουν δει.Τέλος θα ήθελα μια απάντηση σε ένα ακόμη ερώτημα. Ο Διαφωτισμός ακύρωσε την θρησκεία και την πολέμησε η Γαλλική επανάσταση την πολέμησε επίσης οι άνθρωποι που μορφώθηκαν απέρριψαν οι πιο πόλοι την Θρησκεία. Εσείς σαν Ορθόδοξο πως βλέπετε τον Διαφωτισμό και τον Ορθολογισμό που καλλιέργησε; Τα θαύματα που υποτίθεται ότι έγιναν στην Βίβλο δεν μπορούν να έχουν γίνει γιατί επιστημονικά ακυρώνονται.Απορω πως κάποιοι επιστήμονες πιστεύουν σε θρησκείες.Μην παρεξηγηθείτε αν πω ποτέ παραμυθά τα θαύματα που πιστεύετε δεν το εννοώ ειρωνικά.Τέλος οι φίλοι μου ξέρουν ότι δεν είμαι Χριστιανός και με εξαίρεση τους Κόπτες (οι οποίοι με αποφεύγουν όπως αποφεύγουν όλους τους Ελληνες φοιτητές γιατί λένε ότι είμαστε ανήθικοι λόγω του τρόπου διασκέδασης μας κσι της ζωής μας) δεν έχω θέμα. Οι γονείς μου όμως πως θα αντιδρούσαν; Αυτό το φοβάμαι. Ο Αχιλλέας αγαπά ακόμη την κόρη του αλλά θα έκαναν οι γονείς μου το ίδιο σε εμένα;



Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Ερώτηση από έναν μη πιστό

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Κυρ Μαρ 26, 2017 8:22 pm

Achilleas έγραψε:........... Όσο για το λόγο που είπε ο Χριστός της αγάπης για να σφαγούν όσοι δεν πιστέψουν σ' Αυτόν, ανέφερε ακριβώς το Κεφάλαιο και το στίχο που λέει αυτό το πράγμα. Μάλλον κάτι άλλο διάβασες και το παρερμήνευσες.

Εννοεί στο κατά Λουκά, κεφ.19, στ. 27



Άβαταρ μέλους
Ηλίας
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2017 7:43 pm

Re: Ερώτηση από έναν μη πιστό

Δημοσίευσηαπό Ηλίας » Κυρ Μαρ 26, 2017 8:56 pm

Αυτό εννοώ Πέτρο.



Άβαταρ μέλους
Achilleas
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 7:09 pm

Re: Ερώτηση από έναν μη πιστό

Δημοσίευσηαπό Achilleas » Δευτ Μαρ 27, 2017 1:17 am

To Kεφάλαιο αυτό του Λουκά αναφέρεται στην Παραβολή των ταλάντων και καταλήγει με αυτή την φράση του Χριστού. Κατ' αρχήν να πω ότι η Παραβολή αυτή είναι η αγαπημένη των Προτεσταντών και δει των Γερμανών (Προτεσταντική Ηθική) , γιατί σ' αυτή στηρίζονται για να δικαιολογήσουν τον δανεισμό, την Οικονομία, τον Τόκο γενικότερα. Όντως αν απομονώσει κανείς τη φράση αυτή, θα πεί όπα, τι γίνεται εδώ. Τι είναι αυτά που μας λεέι ο κήρυκας της αγάπης ο Χριστός. Σε ποιους μιλάει άραγε εδώ; Στην παραβολή φαίνεται να τα λέει αυτά στους δούλους του. Όμως στην πραγματικότητα θα συμβεί κάπως διαφορετικά. Μας εξηγεί η Αποκάλυψη, στο Κεφ. 16, στίχοι: 13,14: "13 Και είδον εκ του στόματος του δράκοντος και εκ του στόματος του θηρίου και εκ του στόματος του ψευδοπροφήτου πνεύματα τρία ακάθαρτα, ως βάτραχοι· 14 εισί γαρ πνεύματα δαιμονίων ποιούντα σημεία, α εκπορεύεται επί τους βασιλείς της οικουμένης όλης, συναγαγείν αυτούς εις τον πόλεμον της ημέρας εκείνης της μεγάλης του Θεού του παντοκράτορος". Οι ίδιοι οι δαίμονες είναι αυτοί που θα οδηγήσουν τα στρατεύματα του Αντιχρίστου Θηρίου στον πόλεμο αυτόν, όπου θα σφαγούν οι εχθροί του Χριστού. Δεν πρόκειται για μια σφαγή που θα γίνει σε καιρό ειρήνης. Πρόκειται για μια σφαγή που θα γίνει εν καιρώ πολέμου, και μάλιστα με ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΕΧΘΡΩΝ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ. Αυτοί είναι που θα οδηγηθούν από τον Αντίχριστο σε αυτό τον εξοντωτικό τελικό πόλεμο. Και στον πόλεμο αυτό, τα στρατεύματα του Αντιχρίστου, ΘΑ ΣΦΑΓΙΑΣΘΟΥΝ. Στον πόλεμο αυτό, ο επιτιθέμενος δεν θα είναι ο Χριστός, αλλά τα ίδια τα αντίχριστα στρατεύματα. Γιατί όμως στην παραβολή φαίνεται να δίνει ο ίδιος ο Χριστός την εντολή σφαγιασμού τους; Ο λόγος είναι, ότι σύμφωνα με το Κεφ. 20 της Αποκάλυψης στίχοι 7-9, ο Σατανάς λύνεται από τη δέσμευση στην οποία τον είχε επιβάλλει ο Θεός. Γιατί αυτόν τον πόλεμο ο Σατανάς θέλει να τον κάνει εξ' αρχής. Όμως ο Θεός δεν τον αφήνει, τον έχει δέσει ως προς αυτό, (Αποκάλυψις 20, στίχοι: 1,2), και τα πράγματα δεν πάνε όπως θα τα ήθελε. Έτσι, για μια μακρά περίοδο, που συμβολίζεται από 1000 έτη (η πλάνη των Χιλιαστών), ο Σατανάς αν και επιθυμεί, δεν μπορεί να πάρει "το πάνω χέρι". Όμως στο τέλος, ο Θεός θα του το επιτρέψει. Θα "του λύσει τα χέρια", και θα τον αφήσει να θέσει στην εξουσία του κόσμου τον Αντίχριστο. Και ο Αντίχριστος, θα οδηγήσει τα στρατεύματά του, σε ανοιχτή μάχη κατά των πιστών του Χριστού. Και στη μάχη αυτή θα σφαγιασθεί. Και αυτό θα είναι εκεί ο Χριστός να το δει. Γι' αυτό στην παραβολή λέει: "σφάξτε τους μπροστά μου". Ως Θεός, που βλέπει τα πάντα, θα δει και το τέλος των εχθρών Του, καθώς θα επιστρέφει για να κυβερνήσει τη Γη Του.


Μακάριοι οι πραείς, ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γην.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ερώτηση από έναν μη πιστό

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Μαρ 27, 2017 10:55 am

Προϋπόθεση της συμμετοχής σ' αυτό το χώρο διαλόγου είναι η πίστη στο Χριστό. Υπάρχουν πολλοί άλλοι χώροι για θεωρητικές συζητήσεις μεταξύ αθέων ή αλλόδοξων για χωρία της Αγίας Γραφής. Έχουμε πει πολλές φορές, ότι για την αληθινή κατανόηση της Αγίας Γραφής είναι απαραίτητη η βοήθεια της Χάριτος του Αγίου Πνεύματος. Η απλή ανάγνωση ή η θεωρητική ανάλυση της Αγίας Γραφής από ανθρώπους που δεν πιστεύουν, δεν οδηγεί σε κατανόησή της, αλλά σε παρανόηση και σκανδαλισμό.

Ο Διαφωτισμός, ασχολήθηκε με τα σκάνδαλα της Ρωμαιοκαθολικής αίρεσης και όχι της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Η στέρηση των ανθρώπων από την αληθινή πίστη στο Χριστό, τους στερεί και από τη μοναδική ελπίδα για απόδοση δικαιοσύνης σε σχέση με όσα υφίστανται σ' αυτή τη ζωή. Γι αυτό όσες προσπάθειες κι αν γίνουν για να σβηστεί η δίψα των ανθρώπων για την αληθινή πίστη, θα πέφτουν στο κενό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η περίπτωση της πρώην σοβιετικής ένωσης.

Το θέμα κλείνει και ο Ηλίας δεν θα είναι στο εξής στην παρέα μας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 1 και 0 επισκέπτες