Μοναχισμός

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Πέμ Φεβ 08, 2018 10:12 pm

Με κολακεύετε! Εσείς είστε γλυκιά! Εύχομαι ο Θεός να σας έχει πάντα καλά!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Valerie
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 05, 2018 9:19 pm

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Valerie » Πέμ Φεβ 08, 2018 10:15 pm

Να είσαι καλά <3



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Φεβ 08, 2018 11:13 pm

Αναστάσιος έγραψε:
Μάνος έγραψε:Άγαμος 20 χρονών :) και βλέπουμε τι μας επιφυλάσει το Πνεύμα το Άγιο.

Εσύ τουλάχιστον είσαι 20. Εγώ τι να πω που είμαι 15; :lol:

Κι εσύ άγαμος είσαι;


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Παρ Φεβ 09, 2018 9:17 am

Αναστασία1990 έγραψε:Πάντως ειλικρινά ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων και εύχομαι στον καθένα ξεχωριστά ο Κύριος να ευλογεί τις ζωές σας και η Παναγία να σκεπάζει τις οικογένειές σας :)


Κι εμείς σε ευχαριστούμε Αναστασία, και εύχομαι τώρα που μπήκες στην παρέα να μη σε χάσουμε. Κι εγώ πρόσφατα αποφάσισα να μπω και να πλησιάσω την εκκλησία, έχω πολύ δρόμο ακόμα.

Τα λέμε :)


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Πίστη
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Αύγ 19, 2019 10:05 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Πίστη » Σάβ Αύγ 24, 2019 2:27 pm

Αφορμώμενη από το θέμα και εφόσον δεν είδα να θίχτηκε πουθενά αλλού, ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά καλογέρων/γριών και κοσμοκαλογέρων/γριών και τι ορίζει η εκκλησία μας για τους δεύτερους;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6867
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Αύγ 24, 2019 10:06 pm

Η απάντηση είναι, ότι η Εκκλησία προτείνει (σύμφωνα με το Ευαγγέλιο) δύο δρόμους για τη σωτηρία της ψυχής του ανθρώπου, την έγγαμη και την μοναχική (βλ. Α' Κορινθίους κεφ. ζ'). Και για τα δύο χρειάζεται ευλογία: για το πρώτο το Μυστήριο του Γάμου και για το δεύτερο η μοναχική κουρά. Χωρίς τη Χάρι του Αγίου Πνεύματος, ο άνθρωπος είναι σχεδόν αδύνατον να ξεπεράσει αλώβητος τα εμπόδια στην πορεία του προς τη σωτηρία της ψυχής του είτε έγγαμος είναι είτε μοναχός.

Οι "κοσμοκαλόγεροι" είναι άνθρωποι που λένε, ότι έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στο Θεό, αλλά δεν έχουν πάει σε κάποιο Μοναστήρι να γίνουν μοναχοί. Αυτό σημαίνει:

1) Δεν έχουν ακολουθήσει την πορεία: δόκιμος - ρασοφόρος - μεγαλόσχημος μοναχός, όπου ο υποψήφιος κρίνεται από το Γέροντα του σε όλα τα στάδια για την ικανότητα του, να δεχθεί με επιτυχία τη μοναχική κουρά.

2) Με τη μοναχική κουρά ο μοναχός στηρίζεται στον αγώνα του από τη Χάρι του σχήματος του. Ο λαϊκός "κοσμοκαλόγερος" από ποιον στηρίζεται;

3) Ο μοναχισμός είναι μονόδρομος. Όταν ο μοναχός ενωθεί μα το Χριστό, δεν μπορεί να χωριστεί απ' Αυτόν χωρίς συνέπειες. Απ' όσους αποβάλουν το μοναχικό σχήμα, ελάχιστοι σώζονται. Ο "κοσμοκαλόγερος" μπορεί να τα παρατήσει όποτε θέλει και να παντρευτεί. Δεν υπάρχουν συνέπειες απ' αυτή την αλλαγή πορείας. Ίσως να είναι και καλύτερα.

4) Ο "κοσμοκαλόγερος" είναι σαν αυτόν που οδηγεί χωρίς δίπλωμα. Ακόμη κι αν οδηγεί καλά, δεν παύει να οδηγεί παράνομα.

Μ' αυτά δε θέλω να πω, ότι οποιοδήποτε δρόμο κι αν διαλέξει ο Χριστιανός έχει εξασφαλίσει τη σωτηρία. Χρειάζεται αγώνας από όλους για ν' αξιοποιήσουν τη Χάρι του Αγίου Πνεύματος του Μυστηρίου του Γάμου ή της μοναχικής κουράς. Όμως, όταν βαδίζεις ένα δρόμο χωρίς τη βοήθεια του Αγίου Πνεύματος, στον αγώνα σου είσαι μόνος και η κατάληξη είναι απρόβλεπτη.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Αύγ 25, 2019 2:14 pm

Μήπως η Πίστη με τον όρο "κοσμοκαλόγερος" εννοεί τους ιερομονάχους που ζουν στον κόσμο και υπηρετούν στις ενορίες εντός αυτού;


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Πίστη
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ Αύγ 19, 2019 10:05 am

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Πίστη » Κυρ Αύγ 25, 2019 4:20 pm

Όπως το είπε ο Νίκος, αυτούς εννοώ κοσμοκαλόγερους και κοσμοκαλόγριες, εκείνους και εκείνες δηλαδή που δεν έχουν λάβει την μοναχική κουρά αλλά είναι αφιερωμένοι/ες στο Θεό ζώντας μέσα στον κόσμο. Με άλλα λόγια, κι αν κατάλαβα καλά, αν ένας άνθρωπος δηλαδή δεν έχει κλίση στον μοναχισμό τότε γι'αυτόν είναι μονόδρομος ο γάμος;



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Κυρ Αύγ 25, 2019 6:12 pm

Είναι σίγουρα πιο ασφαλές είτε να μονάσει κανεις, γιατί ταπεινώνεται συνεχώς στο γέροντα κάνοντας υπακοη είτε να παντρευτεί και να ταπεινώνεται μέσα από τη σχέση με τον/την σύζυγό του. Ο κοσμοκαλόγερος μπορεί να βαδίσει σωστα, αλλά πάντα υπάρχει κίνδυνος όταν είμαστε μονοι μας να μας πλανησει ο πονηρός ακόμα και αν εξωτερικά φαίνεται ότι αυτό που κάνουμε είναι σωστό. Ο λόγος είναι ότι κρίνουμε τον εαυτό μας από το "μάτι" του εγώ μας.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Αγαμία και γάμος

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Κυρ Αύγ 25, 2019 6:25 pm

Πίστη έγραψε:Όπως το είπε ο Νίκος, αυτούς εννοώ κοσμοκαλόγερους και κοσμοκαλόγριες, εκείνους και εκείνες δηλαδή που δεν έχουν λάβει την μοναχική κουρά αλλά είναι αφιερωμένοι/ες στο Θεό ζώντας μέσα στον κόσμο. Με άλλα λόγια, κι αν κατάλαβα καλά, αν ένας άνθρωπος δηλαδή δεν έχει κλίση στον μοναχισμό τότε γι'αυτόν είναι μονόδρομος ο γάμος;

Τότε συγγνώμη, εγώ δεν κατάλαβα καλά. Απλά μπερδεύτηκα λίγο με τον όρο "κοσμοκαλόγερος" που περιγράφει και τους ιερομονάχους, που φυσικά έχουν μοναχική κουρά, αλλά ζουν στον κόσμο.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες