Νηστεία για το θεαθήναι;

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Νηστεία για το θεαθήναι;

Δημοσίευσηαπό aposal » Πέμ Φεβ 26, 2015 10:18 am

Δεν διαλαλείς ότι νηστεύεις. Αλλά όταν είσαι με παρέα (είτε βγαίνεις έξω, είτε είσαι στη δουλειά) όλοι θα αντιληφθούν ότι δεν θα φας κάτι που τρώνε οι υπόλοιποι. Πχ μου τυχαίνει στη δουλειά οι συνάδελφοι που γιόρταζαν την προηγούμενη ημέρα να έρχονται με γλυκά, οπότε καταλαβαίνετε. Τους λέω ότι δεν θα πάρω γιατί νηστεύω. Οι περισσότεροι δεν γνώριζαν πότε νηστεύουμε και γιατί. Τώρα, όσοι είχαν τη διάθεση να μάθουν, το γνωρίζουν.
Άλλο πράγμα να διαλαλεί ότι νηστεύεις για να κάνεις επίδειξη και άλλο να το παραδεχθείς.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Νηστεία για το θεαθήναι;

Δημοσίευσηαπό nickzark » Παρ Φεβ 27, 2015 3:57 pm

Δεν εχεις αδικο Αποστολε. Ακουγεται καπως η αληθεια για καποιους αλλα τι να κανουμε.
(Δεν ειπα θα παω να δω τον Αρη :lol: :lol: )


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νηστεία για το θεαθήναι;

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Παρ Φεβ 27, 2015 4:14 pm

nickzark έγραψε:Δεν εχεις αδικο Αποστολε. Ακουγεται καπως η αληθεια για καποιους αλλα τι να κανουμε.
(Δεν ειπα θα παω να δω τον Αρη :lol: :lol: )

Σε πληροφορώ πως αν τους έλεγες ότι θα πας "ταξίδι" στον Άρη, θα τους φαινόταν πιο φυσιολογικό από το να τους πεις πως νηστεύεις... :D


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Νηστεία για το θεαθήναι;

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Φεβ 27, 2015 4:32 pm

Έτσι είναι. Αρκεί όμως αυτή η κατάσταση να μην μας κάμπτει. Γιατί αλλιώς ο πονηρός μας κατάφερε.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Νηστεία για το θεαθήναι;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Φεβ 27, 2015 4:35 pm

aposal έγραψε:Δεν διαλαλείς ότι νηστεύεις. Αλλά όταν είσαι με παρέα (είτε βγαίνεις έξω, είτε είσαι στη δουλειά) όλοι θα αντιληφθούν ότι δεν θα φας κάτι που τρώνε οι υπόλοιποι. Πχ μου τυχαίνει στη δουλειά οι συνάδελφοι που γιόρταζαν την προηγούμενη ημέρα να έρχονται με γλυκά, οπότε καταλαβαίνετε. Τους λέω ότι δεν θα πάρω γιατί νηστεύω. Οι περισσότεροι δεν γνώριζαν πότε νηστεύουμε και γιατί. Τώρα, όσοι είχαν τη διάθεση να μάθουν, το γνωρίζουν.
Άλλο πράγμα να διαλαλεί ότι νηστεύεις για να κάνεις επίδειξη και άλλο να το παραδεχθείς.

Εγώ στη δουλειά τους έχω καταφέρει τους εορτάζοντες να φέρνουν δύο ειδών κεράσματα : αρτήσιμα και νηστίσιμα. Σωστός ; :D



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Νηστεία για το θεαθήναι;

Δημοσίευσηαπό aposal » Παρ Φεβ 27, 2015 4:39 pm

Ναι. Κι εγώ σε όσους έχω θάρρος τους το λέω από την προηγούμενη.
Κι εμείς σήμερα κόψαμε την πίτα στη δουλειά και παράλληλα η γιορτή είχε και catering. Από όλα όσα είχε, εγώ ήπια μόνο το αναψυκτικό.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νηστεία για το θεαθήναι;

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Παρ Φεβ 27, 2015 7:28 pm

Πέτρος έγραψε:Εγώ στη δουλειά τους έχω καταφέρει τους εορτάζοντες να φέρνουν δύο ειδών κεράσματα : αρτήσιμα και νηστίσιμα. Σωστός ; :D

Σωστός! Πρέπει μάλλον να έχεις πειθώ! :o Δεν εξηγείται αλλιώς... :D
Εγώ δουλεύω σε έξι (μόνο) σχολεία. Σε κάποια νηστεύουν μερικοί, οπότε φέρνουν και νηστίσιμα. Σε κάποια άλλα πάλι δεν νηστεύουν! Πάντως πως τυχαίνει όμως... να κανονίζουν ταβέρνα Τετάρτες ή Παρασκευές; Βάζει το δαχτυλάκι του ο "έξω από εδώ". Τυχαίο; Δεν νομίζω!!! :shock:


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Άβαταρ μέλους
Φωτεινή
Δημοσιεύσεις: 2060
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 29, 2013 9:01 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νηστεία για το θεαθήναι;

Δημοσίευσηαπό Φωτεινή » Παρ Φεβ 27, 2015 9:11 pm

Πέτρος έγραψε:Εγώ στη δουλειά τους έχω καταφέρει τους εορτάζοντες να φέρνουν δύο ειδών κεράσματα : αρτήσιμα και νηστίσιμα. Σωστός ; :D

Μη σου πω πως τα νηστίσιμα είναι πολλές φορές πιο νόστιμα από τα αρτήσιμα!!! ;)


Μη φοβάσαι, μόνο πίστευε.
Μάρκος ε' 36

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Νηστεία για το θεαθήναι;

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Φεβ 27, 2015 10:38 pm

π.χ. χαλβάς φαρσάλων versus τούρτες με σαντιγύ, μους κ.τ.λ. :)



Άβαταρ μέλους
nickzark
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2012 1:19 pm
Τοποθεσία: Νικόλαος, θεσσαλονίκη

Re: Νηστεία για το θεαθήναι;

Δημοσίευσηαπό nickzark » Σάβ Φεβ 28, 2015 2:32 am

Ναι βρε παιδια ουτε εγω λεω οτι νηστευω.Αλλα παντα θα τυχει καπως να το ανακαλυψει ο αλλος.Οπως με τα γλυκα πχ που ειπατε.Δεν καμπτομαι απο τυχων αντιδρασεις ομως.οι οποιες ειναι ελαχιστες η αληθεια ειναι ευτυχως...Οσο για το μοναστηρι που ειπα.Μια φορα ετυχε.αλλα τι να λεγα.ψεματα?.οτι εχω πχ να παω σε παρτυ για να χαρει?Οποιος ειναι αληθινος φιλος δεν σκαλωνει σε αυτα.


«Νικηφόρου Ὁσίου, τοῦ λεπροῦ τὰ παλαίσματα,καὶ τὴν ἐν ἀσκήσει ἀνδρείαν, κατεπλάγησαν Ἄγγελοι ὡς ἄλλος γὰρ Ἰὼβ τὰ ἀλγεινά, ὑπέμεινε δοξάζων τὸν Θεόν.... »


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 9 και 0 επισκέπτες