Μέγας Κωνσταντίνος

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Μέγας Κωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Ιαν 27, 2018 7:04 pm

Αποστολος0 έγραψε:Μα ο Μέγας Κωνσταντίνος βαφτίστηκε χριστιανός λίγες μέρες πριν πεθάνει. Το ότι έπλεξε Αρειανιστη επίσκοπο να τον βαφτίσει δηλαδή διάλεξε έναν αιρετικό κληρικό να τελέσει την βάφτιση του λίγες μόλις μέρες πριν τον θάνατο του δε δείχνει την προτίμηση του γι αυτή την αίρεση;Επιπλέον ο Μέγας Κωνσταντίνος έφερε πίσω από την εξορία τον Αρειο που είχε εξοριστεί λόγω της αιρετικής διδασκαλίας του δε δείχνει ότι ήταν φιλικά προσκείμενος στην αίρεση αυτή; Τέλος ο γιός του Κωνσταντίνου που τον διαδέχτηκε στήριξε ξεκάθαρα τον Αρειανισμό.


Η ιστορία λέει, ότι ο Ευσέβιος, όταν βάφτισε τον Άγιο Κωνσταντίνο, είχε μετανοήσει κατά τη διάρκεια της 1ης Οικουμενικής Συνόδου και είχε αποκατασταθεί στο αξίωμά του. Δεν ήταν επομένως αιρετικός, αλλά πρώην αιρετικός.

Μάλιστα ο Ευσέβιος Καισαρείας θεωρείται πατέρας της Εκκλησιαστικής Ιστορίας.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Μέγας Κωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Ιαν 27, 2018 8:54 pm

Οι σημερινοί Νεστοριανοί είναι οι Ασσύριοι. Οχι οι Ιεχωβάδες αυτοί δεν έχουν σχέση με Νεστοριανισμό είναι άλλου είδους αίρεση.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Μέγας Κωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 27, 2018 9:08 pm

Θεόδωρος22 έγραψε:
Νίκος έγραψε:....

Δε μιλάμε για τους Αρειανούς, αλλά για το Μέγα Κωνσταντίνο. Έτσι λέει η επικεφαλίδα. Για τους Αρειανούς δεν έχει νόημα να μιλάμε, γιατί καταδικάστηκαν σαν αίρεση και έπαψαν να υπάρχουν,

Οι σημερινοί νεοαρειανοί είναι οι Μάρτυρες του Ιεχωβά, που υπάρχουν κι αυτοί σαν ξεχωριστό θέμα.

Οι σημερινοί Νεστοριανοί είναι οι Ασσύριοι. Οχι οι Ιεχωβάδες αυτοί δεν έχουν σχέση με Νεστοριανισμό είναι άλλου είδους αίρεση.


Κάνω μία παρατήρηση, που ίσως να μην παρατήρησες. Ο κ.Νίκος μίλησε για Αρειανούς και νεοαρειανούς και όχι Νεστοριανούς.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Μέγας Κωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Ιαν 27, 2018 9:10 pm

Νίκος έγραψε:
Θεόδωρος22 έγραψε:Ο Μέγας Κωνσταντίνος ήταν ρεαλιστής και ήθελε να γεφυρώσει το χάσμα Αρειανιστών και Ορθοδόξων γι αυτό ανακάλεσε τον Αρειο από την εξορία. Δεν ήταν αρειανιστης απλά ήθελε μια ειρηνική συνύπαρξη Αρειανιστών-Ορθοδοξων.


Αυτό που εσύ λες ρεαλισμό, είναι αντίθετο με την έννοια της Ορθοδοξίας. Δεν μπορεί να συνυπάρχει η Αλήθεια με το ψέμα.

Ο Μέγας Κωνσταντίνος συγκάλεσε την 1η Οικουμενική Σύνοδο, όχι για να συνυπάρξουν οι αιρετικοί με τους Ορθόδοξους, αλλά για να φανεί πια ήταν η Αλήθεια και πιο το ψέμα. Ειρήνη στην Εκκλησία μπορεί να υπάρξει μόνο, όταν καταδικαστεί η αίρεση και απομακρυνθούν οι αιρετικοί από το Σώμα του Χριστού ή μετανοήσουν. Ο Άγιος Κωνσταντίνος, ως αβάπτιστος τότε, παρασύρθηκε από τα λογικοφανή επιχειρήματα των αρειανών, αλλά δε βασίστηκε στη δική του γνώμη και γι αυτό θέλησε να λάμψει η αλήθεια, όπως και έγινε.

Εννοώ ρεαλισμός από θέμα πολιτικής. Μη ξεχνάμε ότι ο Μέγας Κων/νος κυβερνούσε μια τεράστια αυτοκρατορία που εκτεινόταν από την Βρετανία μέχρι την Μεσοποταμία και περιλάμβανε το μεγαλύτερο μέρος της Ευρωπαϊκής ηπείρου,την Βόρεια Αφρική, την Μικρά Ασία και την Μέση Ανατολη.Σε όλα αυτά τα εδάφη που διοικούσε οι χριστιανοί ήταν συνολικά 4-10% δηλαδή μειονότητα. Ηθελε ενωμένο τον χριστιανισμό γιατί ήξερε ότι σαν μειονοτική αριθμητικά θρησκεία στην αυτοκρατορία δεν ήταν προς όφελος των χριστιανών να είναι χωρισμένοι σε αιρέσεις γιατί κάτι τέτοιο θα δυσκόλευε την εξάπλωση του στους πολλούς ειδωλολάτρες της αυτοκρατορίας του που ήταν πλειοψηφία στα εδάφη που κυβερνούσε.



Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Μέγας Κωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Ιαν 27, 2018 9:12 pm

Μάνος έγραψε:Κάνω μία παρατήρηση, που ίσως να μην παρατήρησες. Ο κ.Νίκος μίλησε για Αρειανούς και νεοαρειανούς και όχι Νεστοριανούς.

Το είδα τώρα. Συγνώμη για το μπέρδεμα.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Μέγας Κωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 27, 2018 9:21 pm

Δεν είμαστε αλάνθαστοι :lol: . Επίσης, θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις πολλά quotes, παρά μόνον αν είναι σε καμία δημοσίευση που έχει "κρυφτεί" από άλλες ή θές να επισημάνεις κάτι σε κάποια παραπάνω. Το λέω, επειδή έχει παρακαλέσει ο κ.Νίκος να μην το κάνουμε, κάθως είναι όντως άσκοπο. Δηλαδή, να μην κάνεις quote σε ολόκληρες απαντήσεις ακριβώς πάνω από τη δικιά σου.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Μέγας Κωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Ιαν 27, 2018 9:26 pm

Μάνος έγραψε:Δεν είμαστε αλάνθαστοι :lol: . Επίσης, θα σε παρακαλέσω να μην κάνεις πολλά quotes, παρά μόνον αν είναι σε καμία δημοσίευση που έχει "κρυφτεί" από άλλες ή θές να επισημάνεις κάτι σε κάποια παραπάνω. Το λέω, επειδή έχει παρακαλέσει ο κ.Νίκος να μην το κάνουμε, κάθως είναι όντως άσκοπο. Δηλαδή, να μην κάνεις quote σε ολόκληρες απαντήσεις ακριβώς πάνω από τη δικιά σου.

Τώρα το είδα.Εγινε.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Μέγας Κωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 27, 2018 9:36 pm

Ελπίζω, να μην φαίνομαι καυστικός, γιατί μόνο αυτό δεν επιδιώκω :)


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Θεόδωρος22
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2016 3:37 pm

Re: Μέγας Κωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό Θεόδωρος22 » Σάβ Ιαν 27, 2018 10:27 pm

Μάνος έγραψε:Ελπίζω, να μην φαίνομαι καυστικός, γιατί μόνο αυτό δεν επιδιώκω :)

Αν εννοείς μήπως ενοχλούμαι,όχι δεν υπάρχει θέμα. Δεν φαίνεσαι καυστικος τουλάχιστον σε εμένα δε δίνεις τέτοια εντύπωση.



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Μέγας Κωνσταντίνος

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Σάβ Ιαν 27, 2018 10:32 pm

Όλα καλά :)


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες