Η ζωή χωρίς Θεό

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
heavenandearth
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 1:19 pm
Τοποθεσία: Νεκταρία, Αθήνα

Η ζωή χωρίς Θεό

Δημοσίευσηαπό heavenandearth » Δευτ Απρ 23, 2018 11:27 am

Διαβάζοντας για την εμπιστοσύνη στο Θεό, και για τους άθεους, μου ήρθε στο μυαλό μια σκηνή μέσα στο νοσοκομείο.

Το συγκεκριμένο είναι εξειδικευμένο και φιλοξενεί σοβαρότατες περιπτώσεις. Επίσης έχει γραφείο ιερέα, και μια κυρία που υποθέτω ότι είναι πρεσβυτέρα (αν είναι υπάλληλος έχει πολύ ζήλο!). Κατά τη διάρκεια του Πάσχα κοινώνησαν όσοι ασθενείς ήθελαν κλπ (γίνεται έργο). Μας έφερναν εικόνες, σταυρουδάκια από τα Ιεροσόλυμα, διάφορα. Σε κάθε δωμάτιο υπάρχουν εικόνες (εμείς είχαμε μια Σταύρωση), και η Αγία Γραφή σε θήκη για όποιον θέλει. ¨Ήταν καινούρια και άπιαστη πάντως.

Έρχεται λοιπόν μια μέρα η κυρία και μας λέει ότι θα έρθει την τάδε μέρα ο Μητροπολίτης να μιλήσει, και όποιος θέλει κλπ. Όσο μας μιλούσε εκείνη, συνέχεια (αλλά συνέχεια όμως!), ένας από τους ασθενείς έλεγε: εδώ μέσα δεν ενδιαφέρεται κανένας, δεν θέλουμε, να φύγεις κλπ. Εκείνη δεν έδωσε σημασία, τελείωσε ήρεμα και έκανε να μας δώσει ένα φυλλάδιο. Εγώ την πλησίασα και το πήρα, την ευχαρίστησα και ΄προχώρησε στον επόμενο θάλαμο. Το θέμα έληξε και δεν συνεχίστηκε καμιά συζήτηση.

Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι τόσοι άνθρωποι εδώ μέσα, πώς λες ότι κανείς δεν θέλει. Τι μιλάς για λογαριασμό άλλων. Μετά ντράπηκα και λέω ; άρρωστος άνθρωπος, υποφέρει, τι το ψάχνεις.

Μετά όμως κατάλαβα ότι ο συγκεκριμένος αντιμετωπίζει (στωικά απ' ο τι είδα) το φάσμα της αρρώστιας και του θανάτου χωρίς την παρηγοριά που είναι ο Χριστός, και μου φάνηκε πολύ βαρύ κι ασήκωτο. Βεβαίως ίσως να είναι πολύ δυνατός χαρακτήρας, τι να πω, αλλά εμένα μου φάνηκε τρομερό. Και έτσι σκέφτηκα για τους άθεους γενικότερα, πώς βιώνουν τις δοκιμασίες αυτού του κόσμου νοιώθοντας ουσιαστικά ολομόναχοι.

Για την ιστορία, το φυλλάδιο ήταν συμβουλές για τους Χριστιανούς που ζούν μέσα στον κόσμο.


Αγαπάτε αλλήλους.

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η ζωή χωρίς Θεό

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Απρ 23, 2018 12:31 pm

heavenandearth έγραψε:...Βεβαίως ίσως να είναι πολύ δυνατός χαρακτήρας, τι να πω, αλλά εμένα μου φάνηκε τρομερό. Και έτσι σκέφτηκα για τους άθεους γενικότερα, πώς βιώνουν τις δοκιμασίες αυτού του κόσμου νοιώθοντας ουσιαστικά ολομόναχοι...

Γεια σου Νεκταρία!
Ο εγωισμός που σε αποκόπτει από το Χριστό σε κάνει να νομίζεις, ότι είσαι δυνατός και επιβλητικός και αυτάρκης και δεν ξέρω τι άλλο και οτί μπορείς να αντεπεξέλθεις σε δυσκολίες άνετα.
Αλλά ο ίδιος ο Κύριος το λέει "χωρὶς ἐμοῦ οὐ δύνασθε ποιεῖν οὐδέν".
Οπότε δυστυχώς οι άθεοι είναι αδύναμοι, όπως και οι διάβολοι είναι αδύναμοι, γιατί αποκόπηκαν από το Θεό και διαστράφηκαν. Βέβαια η διαφορά είναι ότι αυτοί πιστεύουν πιο πολύ από μας. Στην ταπείνωση και στη μετάνοια τα χαλάμε.
Όταν βλέπουμε τέτοια άτομα προσευχούλα.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Η ζωή χωρίς Θεό

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Απρ 23, 2018 1:03 pm

Οι δοκιμασίες είναι εκπαιδευτικές για τους πιστούς. αλλά εντελώς μάταιες για τους μη πιστούς. Ο Χριστιανός σηκώνει το σταυρό του με τη βοήθεια του Χριστού, αλλά ο άθεος τον σηκώνει μόνος του.

Μερικές φορές όμως, αυτοί οι σκληροί άθεοι σπάνε λίγο πριν το τέλος και σώζονται, όπως ο ληστής στο σταυρό. Πολλοί όμως πεθαίνουν χωρίς ελπίδα Αναστάσεως.

Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ του Θεού ελέησον ημάς.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 5 και 0 επισκέπτες