Εξομολόγηση

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2019 3:40 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » Τρί Ιαν 15, 2019 11:17 pm

Μακάρι να γίνει αυτό, το έχω πολύ ανάγκη. Σας ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές σας. Καμια φορά μπορείς να βρεις βοήθεια εκεί που δεν το περιμένεις. Τυχαία ανακάλυψα αυτό το σάιτ όπως έψαχνα κάποιες προσευχές και μου δώσατε πραγματικά μεγάλη δύναμη, ο Θεός σας έστειλε.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιαν 16, 2019 2:33 pm

Κι εσένα ο Θεός σε φώτισε να θελήσεις να εξομολογηθείς!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό aposal » Κυρ Ιαν 20, 2019 12:39 am

Τη ντροπή, μας την βάζει ο πονηρός για να μην πάμε να εξομολογηθούμε και μας χάσει από πελάτες. Μην του κάνεις το χατήρι!


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Δευτ Ιαν 21, 2019 8:41 pm

Χρειάζεται να παρακαλούμε τον Χριστό να μας χαρίσει την συναίσθηση της αμαρτωλότητάς μας.



Άβαταρ μέλους
Μιλτιαδης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2019 12:45 pm

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Μιλτιαδης » Τρί Ιουν 18, 2019 7:54 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!
Γνωριζει κανεις να μου πει για τον π.Νικολαο Μανωλη;;απο οσο ξερω μενει θεσσαλονικη τριανδρια
Οποιος τον γνωριζει να μου πει την αποψη του για τον συγκεκριμενο ιερεα..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!



Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό aposal » Τρί Ιουν 18, 2019 10:19 pm

Καλό είναι να μην κρίνουμε δημόσια ιερείς, είτε θετικά, είτε αρνητικά. Αδελφέ Μιλτιάδη αν ψάχνεις για πνευματικό, η συμβουλή μου είναι να πας σ' αυτόν που είναι στην ενορία σου. Αν δείξεις την απαραίτητη διάθεση για υπακοή θα ωφεληθείς πολύ.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Τετ Ιουν 19, 2019 9:35 am

Μιλτιαδης έγραψε:Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη!!!
Θέλω να ρωτήσω αν γνωριζει κανείς κανέναν καλό εξομολόγο στην Ανατολική Θεσσαλονίκη !
Επίσης άκουσα για τον πατήρ αστέριο πίσω απο το Θεαγένειο ότι είναι πάρα πολύ καλός εξομολόγος και θελει πολυ υπομονη για να τον συναντήσεις διοτι εχει παρα πολυ κόσμο.
Εαν εχει κανεις καμια προσωπικη εμπειρια με τον πατερ αστεριο η εχει ακουσει τιποτα απο κανεναν γνωστο ας με ενημερώσει παρακαλω!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

Μιλτιαδης έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!
Γνωριζει κανεις να μου πει για τον π.Νικολαο Μανωλη;;απο οσο ξερω μενει θεσσαλονικη τριανδρια
Οποιος τον γνωριζει να μου πει την αποψη του για τον συγκεκριμενο ιερεα..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Μιλτιάδη πήγες στον π. Αστέριο;
Με το να ρωτάμε άλλους για κάποιον πνευματικό υπάρχει περίπτωση να χάσουμε κάποιον που ενώ για τους άλλους δεν κάνει να κάνει για εμάς. Ή και το αντίθετο. Να το πω έτσι απλά.
Επομένως άποψή μου είναι ότι αφού δεν πας στην ενορία σου (συμφωνώ με τον Απόστολο ότι από εκεί πρέπει να αρχίσεις) πήγαινε ο ίδιος να τους δεις για να έχεις ιδία άποψη.



stratos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 08, 2018 12:29 am

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό stratos » Τετ Ιούλ 10, 2019 3:27 pm

aposal έγραψε:Καλό είναι να μην κρίνουμε δημόσια ιερείς, είτε θετικά, είτε αρνητικά. Αδελφέ Μιλτιάδη αν ψάχνεις για πνευματικό, η συμβουλή μου είναι να πας σ' αυτόν που είναι στην ενορία σου. Αν δείξεις την απαραίτητη διάθεση για υπακοή θα ωφεληθείς πολύ.

'Ενας ανθρωπος που δεν είχε επαφή με την εκκλησία πριν και αποφασίζει να στραφεί στο Κύριο,αν δεν "ταιριαξει" καλά με τον ιερέα της ενορίας του,δεν θα απογοητευτεί; Το έχω δει δυστυχώς να συμβαίνει. Κατανοώ ότι αν έχει πραγματική υπακοή στην καρδιά και διαθεση τότε δεν πρέπει να κολλήσεις στην πρώτη δυσκολία , όμως για έναν άνθρωπο που θέλει να αλλάξει την ζωή του καμιά φορά μπορεί να τον μπλοκάρει κάτι τετοιο.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Τετ Ιούλ 10, 2019 5:40 pm

Καλώς ορίσατε κύριε Στράτο στο φόρουμ μας. Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί κανείς να απευθύνει σε κάποιον άλλο ιερέα της ίδιας ενορίας. Οι ενορίες, τουλάχιστον οι περισσότερες, έχουν οπωσδήποτε 2-3 ιερείς. Εάν και τότε υπάρχει πρόβλημα (προσωπικά δε βλέπω το λόγο) υπάρχουν και οι γειτονικές ενορίες. Για την έναρξη πνευματικής πορείας χρειάζεται αν μη τι άλλο πολύς αγώνας από μεριάς πιστού, όσο καλός κι αν είναι ο πνευματικός.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
aposal
Δημοσιεύσεις: 7219
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 30, 2012 1:12 pm
Τοποθεσία: Απόστολος, Άγιος Δημήτριος Αττικής

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό aposal » Τετ Ιούλ 10, 2019 7:06 pm

Στράτο, ας ρωτήσει τους φίλους του να του πουν κάποιον που αυτοί θεωρούν καλό. Αλλά και πάλι κανείς δεν μας εγγυάται ότι θα "ταιριάξουν".
Το βασικό ερώτημα είναι: Τι θα πει να ταιριάξουν;
Το σύνηθες λάθος που κάνουμε όσοι πηγαίνουμε για εξομολόγηση είναι ότι δεν έχουμε συνειδητοποιήσει τι σημαίνει μετάνοια, ποιος είναι ο ρόλος του πνευματικού και πώς πρέπει να σταθούμε ενώπιόν του.
Όποιον πνευματικό και να έχουμε μπροστά μας, θα πρέπει να κάνουμε υπακοή. Θα πρέπει να εξομολογηθούμε ό,τι μας βασανίζει χωρίς να κρύψουμε τίποτε και χωρίς να ψάχνουμε για δικαιολογίες. Να παραδεχθούμε ότι εμείς έχουμε κάνει λάθος στο 100%. Και όχι μόνο να το παραδεχθούμε, αλλά και να το πιστέψουμε. Αυτή είναι η ειλικρινής εξομολόγηση.
Πρώτα βέβαια πρέπει να μετανοήσουμε για την πράξη, τα λόγια, ή τα έργα μας. Μετά ακολουθεί η ειλικρινής εξομολόγηση και μετά ο ιερέας διαβάζει την συγχωρητική ευχή. Αν είμασταν ειλικρινά μετανοημένοι ο Θεός θα μας συγχωρέσει τις αμαρτίες. Αν όχι, δεν θα μας τις συγχωρέσει.


Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανώμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων (απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου).


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες

cron