Εξομολόγηση

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2019 3:40 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » Δευτ Ιαν 14, 2019 9:50 pm

Καλησπέρα, πρόκειται να αναφερθώ σε ένα φαινομενικά πολύ απλό θέμα που ομως με ταλαιπωρεί ιδαίτερα. Είμαι 20 χρόνων και δεν έχω εξομολογηθεί ποτέ. Έχω προετοιμαστεί πολύ για όσα θέλω να πω και νιώθω πνευματικα έτοιμη να το κάνω. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε έναν πνευματικό στην οικογένεια και θα ήθελα να απευθυνθώ σε αυτόν την ενορίας μου, ο οποίος μέσα από τα κηρύγματα με έχει κάνει να τον εμπιστευτώ. Ωστόσο εδώ και 2 χρόνια αδυνατω να τον προσεγγίσω με σκοπό να εξομολογηθώ. Όταν πάω στην εκκλησία ποτέ δεν μιλάω σε κανέναν (και γενικά στη ζωή μου, πέρα από τα πολύ δικά μου άτομα) γιατί ντρέπομαι υπερβολικά να μιλήσω σε κάποιον. Δεν ντρέπομαι να του πω τις αμαρτίες μου, ντρέπομαι να πάω να του πω ότι θέλω να εξομολογηθώ. Ξέρω ότι σε κάποιους φαίνεται αστείο, όμως δεν ξέρω πλέον τι να κάνω! Χρειάζομαι να εξομολογηθώ όσο τίποτα άλλο και έχω αυτό το τεράστιο εμπόδιο. Τι μπορώ να κάνω?



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιαν 14, 2019 9:54 pm

Προσευχή, να πάρεις δύναμη απο το Άγιο Πνεύμα που ήδη ξέρει την προαίρεση σου, και που μένεις μηπώς μπορώ να σου δώσω άμεση βοήθεια :D Να σου πω επίσης για να πάρεις λίγη δύναμη, ότι και εγώ πέρσι έκανα την πρώτη μου γενική ειλικρινή εξομολόγηση που ήμουν 20 :) Πριν είχα μεγάλο σκοτισμό και άγνεια (όχι πως τώρα έχω φως, κάθε άλλο).


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2019 3:40 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » Δευτ Ιαν 14, 2019 10:00 pm

Νιώθω ότι όλο αυτό γίνεται βάρος μέσα μου. Μακάρι να μην ντρεπόμουν τόσο πολύ. Ακόμα και τώρα επέλεξα αυτό το φόρουμ γιατί θα μπορούσα να εκφράσω το πρόβλημα μου με άνεση μήπως και καταφέρω να βρω κάποια λύση από ανθρώπους που έχουν την ίδια πίστη με μένα.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 14, 2019 10:07 pm

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας! Είμαι ο Αναστάσιος, 16 ετών. Σε νιώθω, γιατί προτού εξομολογηθώ κι εγώ έτσι ένιωθα. Μιλώντας για τον εαυτό μου, σού λέω ότι μόλις βρήκα το θάρρος να μιλήσω στον ιερέα που επρόκειτο να εξομολογηθώ, και που τώρα είναι πνευματικός μου, όλα άλλαξαν. Ήμουν αποφασισμένος όταν πήγα και τού μίλησα και όλα πήγαν πολύ καλά. Ο ιερέας με χαρά δέχτηκε να με εξομολογήσει, και σήμερα έχουμε άριστες σχέσεις. Θέλω να σού πω ότι δεν υπάρχει κάποιος λόγος να φοβάσαι να μιλήσεις στον ιερέα που θέλεις. Εξάλλου έτσι κάνεις τη χάρη στον εχθρό του ανθρώπου. Ο φόβος και ο δισταγμός είναι ένα από τα πολλά όπλα που επιστρατεύει ο διάβολος για να μην προσέλθει κανείς στο ιερό και σωτήριο αυτό μυστήριο. Εμπιστεύσου τον Κύριο και όλα θα αλλάξουν!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιαν 14, 2019 10:07 pm

Εφόσον δεν ντρέπεσαι να πεις τις αμαρτίες σου, το να ντρέπεσαι να ζητήσεις εξομολόγηση ειναι το 1/10 του βήματος. Προσευχήσου στο Άγιο Πνεύμα να σε φωτίσει και να σου δώσει δύναμη και λέω το Άγιο Πνεύμα, γιατί Αυτό συγχωρεί τις αμαρτίες μας και η Χάρη Του τελεί κάθε μυστήριο. Φαντάζομαι δεν μένεις στην Κρήτη έτσι;


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 14, 2019 10:09 pm

Σωστός Μάνο!


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιαν 14, 2019 10:10 pm

Στά λόγια σωστός, στις πράξεις σφυράω κλέφτικα :lol:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2019 3:40 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » Δευτ Ιαν 14, 2019 10:12 pm

Όχι μένω Αθήνα. Θα προσευχηθώ για αυτό κι ελπίζω να πάρω δύναμη. Μου κάνει εντύπωση που και κάποιος άλλος είχε την ίδια δυσκολία και χάρηκα πολύ που άκουσα ότι ο Αναστάσιος βρήκε το θάρρος να κάνει το βήμα.



Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 5436
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2017 1:57 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Αναστάσιος » Δευτ Ιαν 14, 2019 10:16 pm

Δεν είναι τίποτα, μόλις μιλήσεις στον πατέρα όλα θα πάνε καλά.


«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εξομολόγηση

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Δευτ Ιαν 14, 2019 10:16 pm

Καλύτερα Αθήνα, έχουμε πολλούς Αθηναίους αδελφούς να σου προτείνουν και κάποιον άλλο πνευματικό, αλλά της ενορίας σου είναι το πιο οφέλιμο, ώστε να εξομολογείσαι συχνά με ευχέρια. Αν έμενες τίποτα Χανιά, θες και 2-3 ωρίτσες να ρθεις Ηράκλειο εκει που εξομολογούμαι εγώ :mrgreen:


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 4 και 0 επισκέπτες