Εγκράτεια σεξουαλική

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Τετ Ιουν 05, 2019 12:34 am

Συμφωνώ! Αυτό είναι το ζητούμενο! Συμμετοχή στα μυστήρια χρειάζεται για να καθαρίζει σιγα σιγά ο νους μας...


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Ιουν 05, 2019 9:02 am

Μιχάλη η σωματική εγκράτεια είναι κομμάτι που πνευματικού μας αγώνα. Δεν είναι ξεκάρφωτη. Προφανώς, όταν δεν υπάρχει σ' έναν άνθρωπο πνευματική υποδομή και είναι συνέχεια εκτεθειμένος σε σεξουαλικά ερεθίσματα, δεν μπορεί να ελέγξει τις ορμές του.

Όποιος έχει από μικρός συνεργασία με ένα καλό Πνευματικό, εργάζεται με τον εαυτό του και δέχεται την ενίσχυση των Μυστηρίων της Εκκλησίας, δεν γίνεται άτρωτος, αλλά έχει μια καλή ασπίδα στις επιθέσεις των πειρασμών.

Δυστυχώς για τους περισσότερους νέους της εποχής μας, δεν έχουν μεγαλώσει σε πνευματικό περιβάλλον με τη λογική της εγκράτειας. Επίσης έχουν μάθει στα εύκολα, επειδή οι γονείς τους φρόντιζαν να τους λύνουν όλα τα προβλήματα. Έτσι δυσκολεύονται να κάνουν την προσπάθεια να ελέγξουν το νου και το σώμα τους και προσπαθούν να απενοχοποιήσουν, ότι δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν.

Το θέλημα του Θεού είναι εφικτό και ρεαλιστικό. Αν δεν μπορούσαμε να είμαστε εγκρατείς, δε θα μας το ζητούσε ο Χριστός. Επίσης μας έδωσε τον τρόπο να το πετύχουμε. Από μας εξαρτάται να αξιοποιήσουμε τα όπλα που μας δίνει η Εκκλησία μας για να αντιμετωπίσουμε τους πειρασμούς ή να πέσουμε αμαχητί.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

giorgos40

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό giorgos40 » Πέμ Ιουν 06, 2019 10:43 am

Καλημέρα διαβάζοντας τις απόψεις καταλαβαίνω ότι η μονη σεξουαλική ηδονή που δικαιολογεί η θρησκεια μας ειναι για τεκνοποιηση;η εγω εχω καταλάβει λαθος;
Συγγνώμη αλλά τελικά δεν εχω καταλάβει τελικά αν την σεξουαλική πραξη την θεωρήσουμε αμαρτία ακόμα και μέσα στον γαμο



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Ιουν 06, 2019 12:35 pm

Αμα γίνει μόνο για ηδονή έχοντας σκοπό να αποφύγουμε την τεκνογονία με προφύλαξη ας πούμε, είναι αμαρτία. Άμα είχαμε αληθινή πίστη στο Θεό δεν θα φοβόμασταν αν θα προκύψει μία παράπανω εγκυμοσύνη. Εκείνος ξέρει αν θα δώσει ή όχι παιδί στο ζευγάρι και θα μεριμνήσει για εκείνο όπως μεριμνεί και κανονίζει για τα πάντα. Όπως και διάφορες διαστροφές δεν σημαίνει ότι ευλογούνται στον γάμο.


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

giorgos40

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό giorgos40 » Πέμ Ιουν 06, 2019 2:40 pm

Αρα η θρησκεία μας ευλογεί την πραξη μονο αν σκοπος είναι η τεκνοποίηση.Η προφύλαξη είναι αμαρτία δηλαδή?
Ο σωστός χριστιανός θα πρέπει να συνευρησκεται με την γυναίκα του μελα στο γάμο μονο για τεκνοποιηση.σωστα?
Με αυτό τη λογικη εαν ένας άνδρας δεν παντρευτεί θα πρέπει να μείνει εν παρθενιά για παντα



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Πέμ Ιουν 06, 2019 2:50 pm

Σωστά! Η ηδονή υπάρχει γιατί αλλιώς δεν θα ήθελε κανείς να κάνει παιδιά. Είναι το κίνητρο λοιπόν. Για περαιτέρω απορίες να ρωτήσετε τον πνευματικό σας!


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 06, 2019 3:24 pm

Γιώργο, είναι λάθος η οπτική γωνία απ' την οποία βλέπεις τα πράγματα:

Νίκος έγραψε:Μιχάλη η σωματική εγκράτεια είναι κομμάτι που πνευματικού μας αγώνα. Δεν είναι ξεκάρφωτη.


Σ' αυτό το φόρουμ δε μιλάμε για καμιά "θρησκεία", που απαγορεύει ή επιτρέπει. Σ' αυτή την παρέα όλοι αγαπάμε το Χριστό. Γι αυτό ονομάζουμε τους εαυτούς μας Χριστιανούς.

Όπως, όταν αγαπάς έναν άνθρωπο, προσαρμόζεις τη συμπεριφορά σου, για να τον ευχαριστήσεις. Έτσι κι εμείς που αγαπάμε τον Χριστό, προσαρμόζουμε τη ζωή μας στο θέλημα του Χριστού, που πρώτος, επειδή μας αγαπά, έγινε άνθρωπος, σταυρώθηκε, αναστήθηκε και ανελήφθη στους Ουρανούς μεταφέροντας εκεί στο θρόνο του Θεού την ανθρώπινη φύση, για ανοίξει και σε μας ο δρόμο προς τη θέωση.

Η έλευση Του στον κόσμο, εκτός από το λόγο αυτό, είχε επίσης σκοπό να μας δείξει με το παράδειγμά Του, ότι, όσα ζητά από μας, είναι εφικτά, αρκεί κάποιος να Τον αγαπά πολύ και να θέλει να Τον μιμηθεί.

Δεν είναι δυνατόν Γιώργο εμείς οι άνθρωποι να λέμε, ότι είναι δύσκολο να τηρήσουμε το θέλημά Του, επειδή αδυνατούμε να είμαστε εγκρατείς. Δεν μπορεί να συγκρίνουμε τις αδυναμίες μας με αυτό που έκανε Εκείνος για μας.

Ο Χριστός μας έδωσε επιλογή. Ή Τον αγαπάμε και τηρούμε το θέλημά Του, ακόμη κι αυτό σημαίνει, ότι θα χρειαστεί να κουβαλήσουμε το δικό μας σταυρό, ή δεν Τον αγαπάμε, ζούμε όπως θέλουμε μακρυά Του και σ' αυτή τη ζωή και στην αιώνια.

Η συζυγική σχέση ανάμεσα σ' έναν άνδρα και μια γυναίκα είναι σχολείο αγάπης. Αγαπώντας ο ένας τον άλλο και οι δυο μαζί τα παιδιά τους, διδάσκονται εμπειρικά τι σημαίνει αγάπη, για να μπορέσουν όλοι μαζί ν' αγαπήσουν και τον Χριστό. Αυτή είναι η κατά Χριστόν συζυγική αγάπη. Μέσα σ΄αυτή εντάσσεται και η ηδονή από τη σωματική σχέση των συζύγων. Αν δεις αυτή τη συνολική εικόνα, καταλαβαίνεις τι ζητά από μας ο Χριστός. Αν το δεις ξεκομμένα σαν ένα κανόνα ή μια απαγόρευση, τότε σου φαίνεται δύσκολο και ακατανόητο.

Γιώργο θα σε παρακαλέσω, όπως και όλα τα νέα μέλη, πριν διατυπώσετε τις απαντήσεις σας, να κάνετε μια βόλτα στις χιλιάδες δημοσιεύσεις αυτού του χώρου. Συζητήσεις για παρόμοια θέματα έχουν γίνει πολλές και έχουν γραφτεί, εκτός από τις δικές μας γνώμες και τα λόγια των Πατέρων της Εκκλησίας γι αυτά. Κάντε τον κόπο για να μπορέσουμε να συζητήσουμε πατώντας πάνω στις ίδιες βάσεις.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Πέτρος
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 9:32 am

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Πέτρος » Παρ Ιουν 07, 2019 10:12 am

giorgos40 έγραψε:.....Η προφύλαξη είναι αμαρτία δηλαδή?............

Ποια είναι η δική σου άποψη γι' αυτό Γιώργο;



giorgos40

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό giorgos40 » Παρ Ιουν 07, 2019 11:49 am

Πέτρος έγραψε:
giorgos40 έγραψε:.....Η προφύλαξη είναι αμαρτία δηλαδή?............

Ποια είναι η δική σου άποψη γι' αυτό Γιώργο;

Δεν θεωρώ αμαρτία την προφύλαξη
Αμαρτία είναι η έκτρωση



Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 11:29 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Εγκράτεια σεξουαλική

Δημοσίευσηαπό Μάνος » Παρ Ιουν 07, 2019 11:58 am

Το ερώτημα τι είναι αμαρτία είναι υποκειμενικό και το οριζει ο καθένας προσωπικά ή του Αγίου Πνεύματος και ισχύει για όλους;


Ἀπὸ τῶν πολλῶν μου ἁμαρτιῶν, ἀσθενεῖ τὸ σῶμα, ἀσθενεῖ μου καὶ ἡ ψυχή· (Άξιον εστίν)


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες