Υπακοή στον πνευματικό

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Asimi88
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2020 6:40 pm

Υπακοή στον πνευματικό

Δημοσίευσηαπό Asimi88 » Σάβ Δεκ 05, 2020 4:09 pm

Γεια σας και καλωσόρισα,
Έχω ένα θέμα που με ταλαιπωρεί και δυσκολεύομαι στην καθημερινότητά μου.
Ερωτεύτηκα κάποιον που για πολλούς λόγους είναι ακατάλληλος για εμένα και ζήτησα τη συμβουλή του πνευματικού μου, ο οποίος είναι έμπειρος και με χάρισμα. Βλέπει μπροστά και μου είπε ότι με τον άνθρωπο αυτόν δεν έχουμε μέλλον και να το αφήσω.

Έκανα όπως ακριβώς μου είπε ο πάτερ και τώρα βρίσκω τον εαυτό μου να ταλαιπωρείται. Ο λογισμός μου λέει πως εάν είχα συνεχίσει τη συνομιλία που διέκοψα με τον άνθρωπο που με ενδιαφέρει τώρα μπορεί να ήμουν χαρούμενη μαζί του. Ξέρω ότι είναι λάθος αλλά βασανιζομαι που σταμάτησα κάτι που δεν είχε καν ξεκινήσει.

Τί να κάνω για να ηρεμήσει η ψυχή μου; Κάθε μέρα θλίβομαι που τον αγαπώ και δεν μπορώ να είμαι μαζί του. Έκανα υπακοή στον πάτερ. Τί άλλο να κάνω για να ηρεμήσω; Κάθε γνώμη γραμμένη από χριστιανική αγάπη θα ήταν πολύτιμη.


ἀφέωνται αἱ ἁμαρτίαι αὐτῆς αἱ πολλαί, ὅτι ἠγάπησε πολύ

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Υπακοή στον πνευματικό

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Κυρ Δεκ 06, 2020 6:18 pm

Ήταν λάθος να βάλεις τον Πνευματικό σου να αποφασίσει για σένα για ένα θέμα που δεν είναι πνευματικό, αλλά προσωπικό.

Ο Πνευματικός σου δίνει μια συμβουλή που περιγράφει τη λύση στο πρόβλημά σου. Δηλαδή, αν ο νέος που γνώρισες έχει βαρύ παρελθόν ή δεν είναι Χριστιανός ή έχει βαριά πάθη (αλκοόλ, ναρκωτικά, χαρτοπαιξία...) ή ... θα είναι πολύ δύσκολο να κάνεις ένα ευτυχισμένο Γάμο μαζί του. Η απόφαση όμως είναι δική σου και όχι δική του. Ο καθένας έχει την ευθύνη του εαυτού του απέναντι στους ανθρώπους και το Θεό.

Κακώς τώρα ψάχνεις να φορτώσεις την ευθύνη για την απόφασή σου σε κάποιον άλλον. Αν το μετάνιωσες να γυρίσεις σ' αυτόν που "αγαπάς" και να του πεις ακριβώς τι συνέβη. Αν τον ενδιαφέρεις σοβαρά, θα καταλάβει και θα έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις να κάνεις μια σχέση μαζί του, χωρίς όμως να διακόψεις τη σχέση σου με τον Χριστό. Αν δεις, ότι η σχέση σου με αυτό το νεαρό, σε οδηγεί μακριά από το Χριστό, τότε Ασημίνα έχεις μια ακόμη πιο σοβαρή απόφαση να πάρεις: τι είναι πιο σημαντικό για σένα, μια ανθρώπινη σχέση ή η σχέση σου με το Χριστό; Πάντα όμως, εσύ έχεις την ευθύνη για την απόφαση, γιατί θα υποστείς και τις συνέπειες.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες