Γράμμα σε κάποιον Γέροντα

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Ελένη 9718
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 7:47 pm

Γράμμα σε κάποιον Γέροντα

Δημοσίευσηαπό Ελένη 9718 » Σάβ Δεκ 12, 2020 1:40 pm

Χαίρετε σε όλους σας,
χαίρομαι πολύ που είμαι μέλος σε αυτή την ομάδα.

Έχω έναν προβληματισμό και θα ήθελα να τον εκφράσω.
Κάποιος διορατικός Γέροντας σε μια ερώτηση μας, υπάρχουν φορές που μπορεί να απαντήσει με βάση την δική του λογική, χωρίς δηλαδή η απάντηση του να προέρχεται από Το Άγιο Πνεύμα;
Μεσώ ενός γράμματος χωρίς να δει ή να ακούσει αυτόν που ρωτά, να δώσει απάντηση η οποία να είναι εντελώς δική του και όχι να προέρχεται από το Άγιο Πνεύμα;

Προσωπικά για ένα θέμα που με προβληματίζει εδώ και αρκετό καιρό, έστειλα γράμμα στον πατέρα Γιάννη στην σκήτη Αγίας Άννης, και μου απάντησε πίσω σε γράμμα αλλά έχω κάποια αμφιβολία με την απάντηση που πήρα.

Μήπως σε κάποιο άτομο συνέβη κάτι αντίστοιχο, ή γνωρίζει κάνεις πως ακόμη και σε κάποιο φωτισμένο Γέροντα να μην υπάρχει κάθε στιγμή και σε κάθε απάντηση το χάρισμα αυτό και να κάνει κάποιο λάθος;



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γράμμα σε κάποιον Γέροντα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Δεκ 14, 2020 8:45 am

Για τους Γέροντες τα έχουμε πει πολλές φορές. όσοι έχουν χαρίσματα, αυτά δεν τους δίνουν "μαγικές ικανότητες". Λειτουργούν όπως και όποτε θέλει το Άγιο Πνεύμα. Κατά τα άλλα ο άνθρωπος που τα έχει παραμένει άνθρωπος. Βεβαίως για να είναι κάποιος χαρισματούχος σημαίνει, ότι έχει φτάσει μετά από πολύ αγώνα και άσκηση σε κάποια μέτρα πνευματικότητας, οπότε μόνο τυχαίος δεν είναι.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Τώρα ειδικότερα για σένα Ελένη, κατ' αρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας. Για το θέμα που ρωτάς, δε μας δίνεις και πολλές λεπτομέρειες για να απαντήσουμε στην ερώτησή σου.

Ναι υπάρχουν πολλοί που ρώτησαν ένα Γέροντα στο Άγιο Όρος, από κοντά ή δι' αλληλογραφίας και δεν έμειναν ικανοποιημένοι από την απάντηση που πήραν. Όχι γιατί δεν ήταν σωστή, αλλά γιατί δεν ήταν αυτή που περίμεναν. Θα μου πεις, αφού περίμεναν μια συγκεκριμένη απάντηση, γιατί έκαναν την ερώτηση; Έλα ντε! Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Πολλές φορές ρωτάμε, για να επιβεβαιώσουμε τις δικές μας σκέψεις είτε γιατί δεν είμαστε και πολύ σίγουροι για την ορθότητά τους είτε για να βρούμε δικαιολογία απέναντι στη συνείδησή μας, που μας λέει το αντίθετο.

Ελένη έχεις Πνευματικό; Αν ναι, τότε συζήτησε το θέμα μαζί του. Αν όχι, τότε δεν λύνονται έτσι τα πνευματικά σου προβλήματα. Ξεκίνα την πνευματική σου ζωή και στην πορεία θα βρεις τις λύσεις που ζητάς.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Ελένη 9718
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 7:47 pm

Re: Γράμμα σε κάποιον Γέροντα

Δημοσίευσηαπό Ελένη 9718 » Δευτ Δεκ 14, 2020 12:35 pm

Καλημέρα σας, σας ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα!

Γενικότερα είναι ένα θέμα που με απασχόλει αρκετό καιρό.. Ξαφνικά ήρθε στην μνήμη μου ένα περιστατικό για το οποίο δεν θυμάμαι σίγουρα αν έκανα ένα σημαντικό λάθος, ή αν είναι μια μνήμη που άλλαξε με το πέρασμα του καιρού. Αυτό το γεγονός αν συνέβη πιθανότητα να συνέβη σε πιο μικρή ηλικία (γύρω στα 15), για το οποίο δεν είμαι σίγουρη αν συνέβη. Ναι έχω πνευματικό πλέον...το έχω εξομολογηθεί καιρό τώρα, ο πνευματικός μου, μου είπε να το ξεχάσω και να ευχαριστώ Τον Θεό που με συγχώρησε. Απλά έρχεται αυτή η μνήμη συχνά στο μυαλό μου και που προκαλεί τύψεις και ενοχές. Να προσθέσω επίσης πως τόσα χρόνια δεν ήρθε στο μυαλό μου ποτέ και ποτέ δεν με έλεγξε και η συνείδηση μου, αλλά δεν έκανα και πνευματική ζωή τότε. Αυτός ήταν και ο λόγος που ήρθα πιο κοντά στον Θεό τώρα, δηλαδή η ανάμνηση αυτή. Προσπαθώ να κάνω πνευματική ζωή, αλλά δεν έχω μεγάλο ζήλο, ίσως να φταίει και το γεγονός ότι έχω κάποιες υποχρεώσεις καθημερινά.
Όπως και να έχει, η απάντηση σας με βοήθησε και λύθηκε και μια απορία που είχα. Εύχομαι καλό αγώνα.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Γράμμα σε κάποιον Γέροντα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευτ Δεκ 14, 2020 9:26 pm

Ότι έχουμε εξομολογηθεί, όσο βαρύ και αν μας φαίνεται, έχει περάσει και δεν πρέπει ν' απασχολούμε τη σκέψη μας μ' αυτό. Ο διάβολος χρησιμοποιεί τα παλιά μας λάθη, για να μας πειράζει. Δεν πρέπει να του κάνουμε το χατήρι.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
Ελένη 9718
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 7:47 pm

Re: Γράμμα σε κάποιον Γέροντα

Δημοσίευσηαπό Ελένη 9718 » Τετ Δεκ 16, 2020 5:35 pm

Πολύ σωστά, έχετε δίκιο, σας ευχαριστώ παρά πολύ για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο σας!!




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες