Γιατί επιτρέπει ο Θεός το κακό στον κόσμο;

Θεολογικοί, φιλοσοφικοί και διάφοροι άλλοι προβληματισμοί, πάντοτε όμως με Ορθόδοξο υπόβαθρο.

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Άβαταρ μέλους
Σιτάρι
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2018 4:39 pm
Τοποθεσία: Ελένη

Re: Πῶς ἕνας πανταχοῦ παρών καί τά πάντα πληρῶν καί παντοδύναμος Θεός εἶναι ἀνίκανος νά πάψει τό κακό;

Δημοσίευσηαπό Σιτάρι » Κυρ Σεπ 23, 2018 8:47 pm

Έχω ως οδηγό μου,το βιβλίο του Αγίου Νικολάου Βελιμιροβιτς έχω το δεύτερο τόμο. :Δεν φτάνει μόνο η πίστη:
Το οποιο και πήρα από το μοναστήρι όπου και πηγαίνω να εξομολογηθώ, αναφέρεται σε επιστολές τις οποίες έστελναν στον Άγιο καθώς είχαν ανακαλύψει το χάρισμα του και ο Άγιος τους απαντούσε, όλες οι επιστολές αναφέρονται σε κάποιο πάθημα που είχε κάποιος άνθρωπος και ο Άγιος Νικόλαος στους έλαβε τον λόγο που το επαθαν αυτό

Κι επίσης έχω ως οδηγό τον Άγιο Παΐσιο, που έχω μελετήσει όλα τα βιβλία του καθώς και γνώρισα
Σε κάθε πρόβλημα έψαχνε την αιτία
Συνήθως ήταν η αμαρτία
Άλλες φορές η απομάκρυνση από τον Θεό
Κι άλλες χωρίς αιτία περνούσαν δοκιμασίες είτε για να δοκιμαστεί η πίστη τους, είτε χωρίς φανερό λόγο,γιατι έλεγε άλλοι εξοφλούν,άλλοι μαζεύουν

Τελευταια στο βίντεο αυτό κι ο Γέρων Μωυσής εν Σινά λέει στις αρχές ότι ορισμένες φορές, δεν αντέχει ο άνθρωπος την δοκιμασία που έρχεται από εξόφληση αμαρτιών, κι έτσι παραχωρεί ο Θεός σιγά,σιγά.Στην αρχή το λέει




Κι επίσης κατά εξαίρεση κάποιες φορές δεν πληρώνουν αμαρτίες οι άνθρωποι πχ το παράδειγμα του ασώτου υιού κι ένα άλλο κομμάτι στο ευαγγέλιο όπου γράφει ότι ο Φαρισαίος δεν τον δέχτηκε όπως η γυνή, που του έπλυνε τα πόδια, και είπε ο Κύριος ότι όποιος τον αγαπά, συγχωρείται κι ακριβώς θυμάμαι γράφει ότι, πήγαινε εξοφλήθηκαν οι αμαρτίες σου
Είναι νομίζω στο κατά Ματθαίον δε θυμάμαι


Εγώ που έκανα έκτρωση τρέμω. Νεανικό αμάρτημα κι επειδή μου είπαν θα βγει το παιδί άρρωστο, επειδή χωρίς να ξέρω ότι είναι έγκυος έκανα ακτινογραφία. Για μια δουλειά για βιβλιάριο υγείας

Παρατηρώ....ότι κι οι άλλες που κάνανε έτσι έτυχε τότε,λες κι ήταν μοδα του εξ από δω
Τουλάχιστο δύο για αυτό το λόγο
Έπρεπε να το κρατήσω όπως και να έχει άλλα με το φτωχό μυαλό μου μόνο αν δεν υπήρχε πρόβλημα θα το κρατούσα. Λες και ξέρουμε τι θα γίνει στα υγιή παιδιά

Εύχομαι να έχω την ευκαιρία να προσφέρω να δώσω να δει χαρά κάποιο παιδί από μένα και η ευκαιρία αυτή να γίνει με καλό τρόπο

Κατά τα άλλα, μικρότερες αμαρτίες επ ακριβώς τις πλήρωσα. Εν βάθος χρονου.Αν δούμε μέσα μας και σκεφτούμε, καταλαβαινουμε

Άρα;Εμείς φταίμε

Ο Κύριος είναι Αγάπη
Κι αυτό το καταλαβαίνουμε, σε άλλες περιπτώσεις.Το τι μας έδωσε πως ζούμε αρκεί να μην είμαστε αχάριστοι
Κοντά στο Χριστό λοιπόν
Με δοξολογία, ευχαριστώ και περισσότερο να ζητάμε έλεος και τελευταίο το αίτημα μας
Να δείτε πως γίνεται και το καλό με τη προσευχή. Ο Χριστός είναι πνεύμα αγαθό γεμάτο αγαπη και δίκαιο


Εικόνα


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες