Χ.Ο.Ε. Ένα ελληνικό παρακλάδι των Κουακέρων - Μορμόνων.

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Παΐσιος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2012 2:03 pm
Τοποθεσία: Αλέξανδρος

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

Δημοσίευσηαπό Παΐσιος » Τρί Αύγ 28, 2012 8:22 am

Αγαπητέ μου Γιώργο Λ. η παρατήρησή μου δεν είχε σκοπό να σε επιτιμήσει. Αλλά μού έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η ορθογραφία σου.
Εκείνο που έχει σημασία είναι βέβαια το περιεχόμενο των όσων λέμε, αλλά και λίγο να προσέχουμε την ορθογραφία (όσο τουλάχιστον είναι δυνατόν) δεν πειράζει.
Εξ άλλου και ο πατήρ Παΐσιος ήταν ανορθόγραφος, χωρίς αυτό να υποδηλώνει κάτι για την αλήθεια και την βαρύτητα του λόγου του.
(Μια απάντηση που σού έγραψα εχθές μάλλον χάθηκε και γι'αυτό στην ξαναγράφω και σήμερα).



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Αύγ 28, 2012 8:24 am

Δεν χάθηκε Αλέξανδρε. Έπεσε στο ...πηγάδι :D , επειδή δεν ήταν τόσο διακριτική όσο η καινούργια. Όταν ασκούμε κριτική στους συμφορουμίστες μας πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί, για να μην παρεξηγηθούν τα λόγια μας και τους προσβάλλουμε.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.

Άβαταρ μέλους
ΚρύστηΚ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ Απρ 05, 2021 2:50 pm

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

Δημοσίευσηαπό ΚρύστηΚ » Δευτ Απρ 05, 2021 5:49 pm

Κ εμένα με πλησίασε ένας κύριος(υποτιθέμενος φίλος του πεθερού μου) και μου μίλησε για το αν αγαπάω τη ζωή μου και αν είμαι ευτυχισμένη. Στην αρχή μου φάνηκε για μάρτυρας του Ιαχωβά, και μετά μου ζήτησε αν θέλω να γραφτώ σε έναν σύλλογο(και καλά) που λέγεται Κίνημα Φιλαδέλφειας. Εν το μεταξύ είχε ήδη ψήσει τον πεθερό μου και τον άντρα μου και γράφτηκαν σε αυτό το κίνημα(καλά χαηβάνια και αυτοί). Άσε που τους έχει δώσει και ένα βιβλίο να διαβάσουν με τίτλο "ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙ ΖΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ; Ο ΝΙΚΩΝ ΘΕΛΕΙ ΕΝΔΥΘΗ ΙΜΑΤΙΑ ΛΕΥΚΑ από τον ΝΙΚΟΛΑΟ ΜΟΥΤΣΑΚΗ. Βέβαια το μόνο που φοβάμαι είναι να μην τους εκμεταλλευτεί αυτός κύριος(που λέει ο λόγος) οικονομικά.



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 11:05 am
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Χ.Ο.Ε. Ένα ελληνικό παρακλάδι των Κουακέρων - Μορμόνων.

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 06, 2021 9:00 am

Η οικονομική αφαίμαξη είναι ο σκοπός των περισσότερων αιρετικών ομάδων, όμως η μεγαλύτερη ζημιά για τα θύματα δεν είναι η οικονομική, αλλά η πνευματική. Να γνωρίζεται πάντως, ότι ο προσηλυτισμός είναι παράνομος στη χώρα μας. Όταν αντιμετωπίζετε τέτοιες καταστάσεις, μπορείτε να απευθυνθείτε και στην Αστυνομία.


Ο Θεός, ιλάσθητί μοι τώ αμαρτωλώ και ελέησόν με.


Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 6 και 0 επισκέπτες