Εκκλησία και παλαιό ημερολόγιο

Ανάλυση θεμάτων που αφορούν τις αιρέσεις

Συντονιστές: Anastasios68, Νίκος, johnge

Giorgos-T
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2016 2:43 pm

Re: Εκκλησία και παλαιό ημερολόγιο

Δημοσίευσηαπό Giorgos-T » Σάβ Ιαν 07, 2017 8:31 pm

Εγώ είμαι πάλι...Θα ήθελα να μιλήσω με μέλη του φορουμ που είναι παλαιοημερολογίτεςή να μου δείξετε παλιότερες συζητήσει; που συμμετείχαν παλαιοημερολογίτες...Οι νέοι νεοημερολογίτες έχουν απομακρυνθεί πολύ από την θρησκεία αντίθετα από εμάς τους παλαιοημερολογίτες νέους που είμαστε πιστοί στην εκκλησία μας και ζούμε χριστιανικά ΄χωρίς σεξ,μπαρ πάμε συνέχεια εκκλησία οι κοπέλες φοράνε μαντήλα κτλ....Η νεοημερολογήτικη εκκλησία φέρει ευθύνη για τηνπτώση των ηθών του ποίμνιου της από το 1924 και τις διτικές αξίες που επέτρεψε να εισχωρήσουν στους νεοημερολογίτες νέους.Γιατί η παλαιοημερολογίτικη εκκλησία δεν το επέτρεψε αυτό;



Giorgos-T
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2016 2:43 pm

Re: Εκκλησία και παλαιό ημερολόγιο

Δημοσίευσηαπό Giorgos-T » Σάβ Ιαν 07, 2017 8:32 pm

Γιατί η παλαιοημερολογήτικη εκκλησία και οι νέοι που ανήκουν σε αυτήν αντιστάθηκαν στην δυτική παρακμή και οι νεοημερολογίτες νέοι όχι;



Άβαταρ μέλους
Stauros
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2016 11:36 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εκκλησία και παλαιό ημερολόγιο

Δημοσίευσηαπό Stauros » Κυρ Ιαν 08, 2017 12:33 am

Εν Χριστώ αδερφέ Γιώργη είμαι νέο μέλος σε αυτόν το χώρο και δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό. Πέραν τούτου, απορώ για ποιο λόγο θα ήθελες κάτι τέτοιο. Όπως ανέφερε κάποιος αδερφός, αυτό έγινε διαγραφή γιατί κάποια στιγμή τα πνεύματα οξύνθηκαν και έγινε αποχώρηση μελών.

Προσωπικά, το ημερολογιακό όχι ως θέμα ημερών αλλά ως θέμα έριδας στην Εκκλησία (ΜΙΑ είναι, να μην το κρύβουμε) για τους Χριστιανούς (ΑΥΤΟ επιζητούμε να είμαστε, σωστά;) αποτελεί τεράστιο κεφάλαιο που έχει χρονίσει και μακάρι να λυθεί εν Χριστώ. Συνάνθρωποί μας έχουν πονέσει πραγματικά τόσο ψυχικά όσο και σωματικά για αυτό το θέμα.

Για να σε προλάβω αδερφέ, είναι πολύ μεγάλο λάθος να οχυρωνόμαστε πίσω από φράσεις ή ζωές τρίτων, έχοντας επιλεκτική ερμηνεία των Ιερών Κανόνων, ή ό,τι άλλο με σκοπό να καταδικάσουμε ο ένας τον άλλο και να αυτοδικαιωθούμε, όπως έχω δει να γίνεται με ειδεχθή τρόπο στο ίντερνετ εκατέρωθεν. Είμαι κατηγορηματικά κάθετος σε τέτοια νοήματα από όπου και αν προέρχονται καθώς τις θεωρώ εκ του πονηρού. Άλλωστε θα εκπλαγείς, ίσως, αν δεις κάποια πρόσωπα και καταστάσεις. Προτού εμπλακώ σε κουβέντα μαζί σου, για αντίσταση, και ό,τι άλλο ισχυρίζεσαι προσωπικά, σου έγραψα:

Αν έχετε πίστη και είστε όντως κοντά, να εύχεστε θερμά να γίνει το θέλημά Του και να έρθει στις καρδιές όλων, και να ενωθούμε ορθόδοξα όλοι οι άνθρωποι για να δοξάζουμε τον υπέροχο Κύριο.



Giorgos-T
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2016 2:43 pm

Re: Εκκλησία και παλαιό ημερολόγιο

Δημοσίευσηαπό Giorgos-T » Κυρ Ιαν 08, 2017 11:15 am

Οι νέοι νεοημερολογίτες έχουν απομακρυνθεί πολύ από την θρησκεία αντίθετα από εμάς τους παλαιοημερολογίτες νέους που είμαστε πιστοί στην εκκλησία μας και ζούμε χριστιανικά ΄χωρίς σεξ,μπαρ πάμε συνέχεια εκκλησία οι κοπέλες φοράνε μαντήλα κτλ....Η νεοημερολογήτικη εκκλησία φέρει ευθύνη για τηνπτώση των ηθών του ποίμνιου της από το 1924 και τις διτικές αξίες που επέτρεψε να εισχωρήσουν στους νεοημερολογίτες νέους.Γιατί η παλαιοημερολογίτικη εκκλησία δεν το επέτρεψε αυτό;Επαναλαμβάνω την ερώτηση μου δε λέω ότι όλοι οι νεοημερολογίτες όλοι είναι έτσι απλά η νέα γενιά των νεοημερολογιτών γίνονται άθεοι ή απομακρύνονται από την εκκλησία τους και υιοθετούν άλλες συνήθειες και τρόπο ζωής αντίθετο από τα χριστιανικά πρόπτυπα.Έχουμε δηλαδή χάσμα γενεών..Αυτό γιατί δε συμβαίνει στην παλαιοημερολογίτικη νεολαία που παραμένει προσκωλημένη στην εκκλησία της και τον χριστιανικό τρόπο ζωής αντιστεκόμενη στην δυτική παρακμή;Βλέπεις εσύ παλαιοημερολογίτες νέους σε κλαμπ,μπαρ σεξ πριν το γάμ κτλ;Οι νεοημερολογίτες νέοι τα κάνουν αυτά....



Giorgos-T
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2016 2:43 pm

Re: Εκκλησία και παλαιό ημερολόγιο

Δημοσίευσηαπό Giorgos-T » Κυρ Ιαν 08, 2017 1:45 pm

Στο Άγιο όρος το μόνο μοναστήρι που επισκεπτόμαστε εμείς οι παλαιοημερολογίτες είναι η μονή εσφιγμένου.....Είναι η μόνη μονή που δε μνημονεύει τον αιρετικό οικουμενιστή πατριάρχη Βαρθολομαίο.Μόνο σε αυτήν είναι γνήσιοι Ορθόδοξοι,μόνο σε αυτήν πάμε...



Άβαταρ μέλους
Stauros
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2016 11:36 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Εκκλησία και παλαιό ημερολόγιο

Δημοσίευσηαπό Stauros » Κυρ Ιαν 08, 2017 6:43 pm

Αδερφέ μου εν Χριστώ,ΔΕΝ ΣΩΖΟΥΝ ΤΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ.

αυτήν την κουβέντα που σου έγραψα με bold, άνθρωπος που ακολουθεί το παλαιό μου την έχει πει και συμφωνώ γι'αυτό στην επαναλαμβάνω.

Θες να γίνουμε όλοι "παλαιοημερολογίτες" να ησυχάσεις, αυτό είναι το νόημα της ζωής σου;

Giorgos-T έγραψε:Οι νέοι νεοημερολογίτες έχουν απομακρυνθεί πολύ από την θρησκεία αντίθετα από εμάς τους παλαιοημερολογίτες νέους που είμαστε πιστοί στην εκκλησία μας και ζούμε χριστιανικά


Πώς το εγγυάσαι αυτό; Θα πεις αλήθεια ή ψέμματα αν ισχυριστείς ότι οι ενορίες σας είναι γεμάτες από προσευχόμενο ποίμνιο, αδερφέ; Και δεν εννοώ σε μεγάλες εορτές αλλά καθημερινά.

Πέραν αυτού, συγκρίνεις ένα σύνολο 9.500.000 (;) ανθρώπων με ένα σύνολο 500.000 (;) ανθρώπων. Αριθμητικά μπορεί έχεις δίκιο, ποσοστιαία;

Επίσης, προσβάλλομαι προσωπικά από όποιον χρησιμοποιεί τα ημερολόγια ή ακόμα χειρότερα την καρδιογνωσία για να διαιρέσει και το θεωρώ ξεκάθαρα αντορθόδοξο.

Giorgos-T έγραψε:Η νεοημερολογήτικη εκκλησία φέρει ευθύνη για τηνπτώση των ηθών του ποίμνιου της από το 1924 και τις διτικές αξίες που επέτρεψε να εισχωρήσουν στους νεοημερολογίτες νέους.Γιατί η παλαιοημερολογίτικη εκκλησία δεν το επέτρεψε αυτό;

Δεν υπάρχουν εκκλησίες, αλλά Εκκλησία. Η Εκκλησία είναι η μία Αγία, Καθολική και Αποστολική Εκκλησία και υποτάσσεται στον Κύριο σύμφωνα με όσα έχουν αποδειχθεί και μαρτυρηθεί σε εμάς διά μέσου των αιώνων. Αν είσαι γνήσιος ορθόδοξος χριστιανός, σε παραπέμπω σε κείμενα του πρώην Φλωρίνης Αγίου Χρυσοστόμου του νέου Ομολογητού, που πρακτικά αυτό γράφει, χωρίς να αυτοπροσδιορίζεται ως κάτι "ξεχωριστό". Εύχομαι πάντως, όλοι οι κατά το Ορθόδοξο Τυπικό να συνεορτάζουμε και να μην τσακωνόμαστε. Όσον αφορά την ηθικολογία όμως, εγώ δεν έχω τη χάρη να μιλώ γι'αυτά.

Σύγχρονες Άγιες μορφές όμως έχουν προκύψει που, γενόμενοι δοχεία Χάριτος, ζέσταναν τις ψυχές πολλών ανθρώπων με τα θεία νάματα. Με το ζόρι κανείς δε γίνεται Χριστιανός όμως πρέπει όλοι να αγωνιζόμαστε στη μετάνοιά μας.

Ποιες όμως δυτικές αξίες υποννοείς; Με τί ρούχα ντύνεσαι, με τί αμάξι κυκλοφορείς, τί υπολογιστή χρησιμοποιείς, τι "μη-δυτικές" συνήθειες έχεις; Η πόλη ή το χωριό που ζεις, σε τί διαφέρει από ένα χωριό ή πόλη σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου;


Giorgos-T έγραψε:Επαναλαμβάνω την ερώτηση μου δε λέω ότι όλοι οι νεοημερολογίτες όλοι είναι έτσι απλά η νέα γενιά των νεοημερολογιτών γίνονται άθεοι ή απομακρύνονται από την εκκλησία τους και υιοθετούν άλλες συνήθειες και τρόπο ζωής αντίθετο από τα χριστιανικά πρόπτυπα.

Κάθε γενιά έχει τα προβλήματά της. Δεν το θεωρώ θέμα ημερολογίου όμως αυτό. Μακάρι να επιστρέψουμε όλοι στην τεράστια ευχαρίστηση και ανάπαυση που προσφέρει η Εκκλησία και να γίνουν όσοι σήμερα είναι ψυχροί Άγιοι, Μάρτυρες και Ομολογητές. Παραδείγματα υπάρχουν πάμπολλα και ο Θεός είναι μεγάλος και παντοδύναμος.

Giorgos-T έγραψε:Έχουμε δηλαδή χάσμα γενεών..Αυτό γιατί δε συμβαίνει στην παλαιοημερολογίτικη νεολαία που παραμένει προσκωλημένη στην εκκλησία της και τον χριστιανικό τρόπο ζωής αντιστεκόμενη στην δυτική παρακμή;

Η εν Χριστώ ζωή δεν περιλαμβάνει την τυπολατρεία.

Giorgos-T έγραψε:Βλέπεις εσύ παλαιοημερολογίτες νέους σε κλαμπ,μπαρ σεξ πριν το γάμ κτλ;Οι νεοημερολογίτες νέοι τα κάνουν αυτά....

Εμένα δεν μου έχει τύχει να ζητήσω ταμπελάκι, αδερφέ, του τί είναι ο άλλος. Δεν είναι πολλοί, δεν είναι όμως και λίγοι, οπότε προφανώς δεν αποκλειονται από όσα γράφεις, μόνο και μόνο επειδή εορτολογικά τοποθετούνται στο παλαιό. Μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα με τους "παλαιοημερολογίτες νέους" όπως τα λες εσύ, αφού έτσι θα προέκυπταν και άλλα καλά. Ενότητα, χαρά, πίστη, διάκριση και πλήθος αρετών και χαρισμάτων. Έτσι όπως πάμε βέβαια, με την κρίση, σε λίγο κανένας δεν θα πηγαίνει σε club και bar. :mrgreen:

Giorgos-T έγραψε:Στο Άγιο όρος το μόνο μοναστήρι που επισκεπτόμαστε εμείς οι παλαιοημερολογίτες είναι η μονή εσφιγμένου.....Είναι η μόνη μονή που δε μνημονεύει τον αιρετικό οικουμενιστή πατριάρχη Βαρθολομαίο.Μόνο σε αυτήν είναι γνήσιοι Ορθόδοξοι,μόνο σε αυτήν πάμε...

Δηλαδή ψέμματα λένε οι "παλαιοημερολογίτες" που πηγαίνουν σε όλα ή άλλα; Είσαι σίγουρα παλαιοημερολογιτης άνθρωπέ μου; :lol:

Εξηγούμαι, γιατί είχα την ευλογία να γνωρίσω πριν σχεδόν είκοσι χρόνια το μακαριστό +Ηγούμενο Ευθύμιο, της Ιεράς Μονής Εσφιγμένου που γράφεις, και έλαβα μάλλον διαφορετική κατάσταση των πραγμάτων από αυτήν που παρουσιάζεις. Ήταν ένας απλός, ασκητικός και χαρισματούχος Γέροντας, και ο πρώτος άνθρωπος που με τον τρόπο του, μου μίλησε για τη Χαρά του Θεού και χωρίς να με ξέρει, έκατσε να μου μάθει το "Θεοτόκε Παρθένε" όταν είχα πάει να πάρω την ευχή του.

Όσον αφορά τον οικουμενισμό, μην ανοίγεις Χριστιανέ μου 500 θέματα. Τη μία κατακεραυνώνεις τα σαρκικά αμαρτήματα συνδέοντάς τα με το ημερολόγιο, και την άλλη θες να μιλήσουμε για αιρέσεις. Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ είμαι πολύ αμαρτωλός για να ασχολούμαι ταυτόχρονα με όλα. Αλλά πραγματικά, χθες είχες Χριστούγεννα και σήμερα μπήκες εδώ να κράξεις; :lol:

Τέλοσπάντων, δεν είναι οι μόνοι. Κάτι παρόμοιο ακούστηκε από τη Σκήτη του Τιμίου Προδρόμου πρόσφατα.



Giorgos-T
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2016 2:43 pm

Re: Εκκλησία και παλαιό ημερολόγιο

Δημοσίευσηαπό Giorgos-T » Κυρ Ιαν 08, 2017 7:34 pm

Οποιαδήποτε εκκλησία παλαιοημερολογιτών θα την βρείς γεμάτη και από νέους όπως εγώ..Στην εκκλησία μου όλο το ποίμνιο είναι νεαρό κάτω από 30 ετών...Εσα΄ς οι εκκλησίες σας είναι άδειες ξεχάσατε τον Θεό.....



Giorgos-T
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2016 2:43 pm

Re: Εκκλησία και παλαιό ημερολόγιο

Δημοσίευσηαπό Giorgos-T » Κυρ Ιαν 08, 2017 7:38 pm

Εμείς είμαστε 450.000 και κατά 100% πάμε στις εκκλησίες καθημερινά.Πιο πολλοί παλαιοημερολογίτες αριθμητικά πάμε στην εκκλησία κάθε εβδομάδα από όσους νεοημερολογίτες κάνουν το ίδιο.Ενδεικτικά την Κυριακάτικη λειτουργία παρακολουθούν 450.000 παλαιοημερολογίτες(από 450.000 περίπου που είμαστε) και μόλις 110.000 νεοημερολογίτες κάνουν το ίδιο(από 9.000.000 νεοημερολογίτες σύνολο).Βγάλε συμπέρασμα....



Giorgos-T
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2016 2:43 pm

Re: Εκκλησία και παλαιό ημερολόγιο

Δημοσίευσηαπό Giorgos-T » Κυρ Ιαν 08, 2017 7:47 pm

Εγώ έγραψα και πιο πάνω αδερφέ μου ότι είμαι 22 ετών.Δεν γεννήθηκα παλαιοημερολγίτης προσχώρησα σε αυτούς όταν ήμουν 20 ετών. Μόλις μπήκα σε αυτούς μου διέκοψα τις σεξουαλικές σχέσεις που είχα και άφησα μούσι....Μου εξηγήθγκαν.ότι αν επιθυμούσα να μπώ στην παλαιοημερολογήτικη εκκλησία να ξεχάσω τον εκκλησιασμό μία φορά τον χρόνο,τις σχέσεις πριν το γάμο,τα μπαράκια κτλ....Τι λές αδερφέ μου;



Giorgos-T
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2016 2:43 pm

Re: Εκκλησία και παλαιό ημερολόγιο

Δημοσίευσηαπό Giorgos-T » Κυρ Ιαν 08, 2017 7:48 pm

Συν το ότι η χριστιανική στάση μας μας έβγαλε την ταμπέλα 'ταλιμπάμ','μούχλα' κτλ....όμως το αυτί μας δεν ιδρώνει....




Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: 7 και 0 επισκέπτες